Aşırı kaşınma..

Hayır ense damlasıyla alakalı değil. Hasta zaten. Doz fazla gelmiş olsa hemen felç ederdi kuşu.
Hocam evet kasiniyordu ve 1 haftadir dışkılari boyleydi fakat enerjisi yerindeydi, ucuyordu, gayet iyi yiyordu, dun geceden sonra simdi adım atamaz hale geldi.

Elektrolitli suyla mama yapıp veririn. Çok su kaybetmiş

Kuşun durumu ciddi,ölüm gerçekleşebilir.
Oralarda kanatlı veya egzotik hayvan veterineri yok mu? Çok fazla ilaç kullandıysanız bu da karaciğere büyük zararlar verebilir.
Maalesef Bence de sabah çıkmayacak gibi.. Evime 1kmlik alanda 7-8 tane veteriner var ama hepsi patici maalesef. Evet 1 aya yakındır ilk sayfada paylastigim ilaçları kullanmistik, kus toparlamışti tekrar yem yemeye basladi, uçmaya başladı fakat dışkısı duzelmedi, duzelmedi derken yine de sadece su diskilarken biraz da olsa katilasmaya başlamıştı. Tam duzeldi kurtardik kuşu derken 3-4 gun once kaşıntı başladı. Dün gece ve bu sabah da işte parazit için ense damlasi, pravazol, proboyotik ve vitamin verdik. Yani evet son zamanlarda baya ilaç kullandik mecburen.

Maalesef Bence de sabah çıkmayacak gibi.. Evime 1kmlik alanda 7-8 tane veteriner var ama hepsi patici maalesef. Evet 1 aya yakındır ilk sayfada paylastigim ilaçları kullanmistik, kus toparlamışti tekrar yem yemeye basladi, uçmaya başladı fakat dışkısı duzelmedi, duzelmedi derken yine de sadece su diskilarken biraz da olsa katilasmaya başlamıştı. Tam duzeldi kurtardik kuşu derken 3-4 gun once kaşıntı başladı. Dün gece ve bu sabah da işte parazit için ense damlasi, pravazol, proboyotik ve vitamin verdik. Yani evet son zamanlarda baya ilaç kullandik mecburen.

En azından size şunu önerebilirim. O kliniklerden herhangi birinde analiz yapıyorlar ise ve salmonella,megabakteri,candida ve zararlı şeyleri biliyorlarsa en azından bunu öğrenin bu da yeterli olur. Veteriner örnek alır kursaktan dışkılarından sonra da inceler. Eğer falan bakteri falan parazit var derse bir şeyler elde edebilrsek en azından size daha doğru ilaç önerebiliriz. Hastalığın ne olduğunu bilmeden ilaç kullanmak bir rus ruleti gibidir,denk gelip uyuşması gerekir.

Siz şimdilik en azından kuşun karnının tok olmasına dikkat edin. Yemek yemiyor ise veya yemezse elle besleme maması ile kursaktan besleme yapılsın bilen birileri yapmalı ama. 2.5 ml mama verilsin,günde 3-4 kez mama verilsin aç kalmasın.

Siz şimdilik en azından kuşun karnının tok olmasına dikkat edin. Yemek yemiyor ise veya yemezse elle besleme maması ile kursaktan besleme yapılsın bilen birileri yapmalı ama. 2.5 ml mama verilsin,günde 3-4 kez mama verilsin aç kalmasın.
17-18 gün kendim siringayla kursaktanbbeslemistim zaten, sabaha kadar yaşarsa yarın işe gitmeyeyim bari. Hem de vetlere telefonla ulaşıp soylediginiz konuları sorarim.

17-18 gün kendim siringayla kursaktanbbeslemistim zaten, sabaha kadar yaşarsa yarın işe gitmeyeyim bari. Hem de vetlere telefonla ulaşıp soylediginiz konuları sorarim.

Örneğin Salmonella zararlıdır zaten insanlarda,kanatlı,kedi,köpeklerde de oluyor.Candida da mantar zaten veterinerler bilir. Yani birçok hastalık yapıcı bakteri parazit vs kedilerde de kuşlarda da vs ortak sorun. En azından kursağından ve dışkısından örnek alıp bir baksınlar,belki bir sonuç çıkar. Örneğin derlerse ki kursakta ve dışkıda candida var o zaman ona yönelik biz ilaç önerebiliriz.

Son düzenleme:
Örneğin Salmonella zararlıdır zaten insanlarda,kanatlı,kedi,köpeklerde de oluyor,candida mantar zaten veterinerler bilir. Yani birçok hastalık yapıcı bakteri parazit vs kedilerde de kuşlarda da vs ortak sorun. En azından kursağından ve dışkısından örnek alıp bir baksınlar,belki bir sonuç çıkar. Örneğin derlerse ki kursakta ve dışkıda candida var o zaman ona yönelik biz ilaç önerebiliriz.
Anladım hocam teşekkür ederim 🙏 bu sekilde bir konuşurum vetlerle 👍

Hocam bu akşam sabaha kadar aydınlık yerde kalsın. Su ihtiyacı olursa ulaşabilsin.

Elektrolit ekleyerek 2.5 ml mama verdim bakalım. Allahim lutfen bağışla şu kuşu bize.. 🥹
Tüneği kafesten çıkartın. Kafes tabanı temiz olsun,yumuşak rahatsız etmeyecek bir bez serin kalın,kuş üzerinde uyusun,enerjisini toplamaya çalışsın. Yemeğini de yediyse ışığı söndürün gece lambası takın ve sessizce takip edin,isterseniz odasında durun gözlemleyin

Su içmediyse şırınga yardımı ile 3-4 damla verin. Odada biraz ışık olsun acıkırsa veya susarsa ihtiyacını giderebilsin,tamamen karanlık bir oda olmasın. Bu gece önemli. Fazla ilaç yüklemesi sonucu tepkime olabilir belki sabaha düzelir.

Yarın veya öbür gün, yemeye başladığı an korkulacak birşey kalmaz hocam.
Su içmediyse şırınga yardımı ile 3-4 damla verin. Odada biraz ışık olsun acıkırsa veya susarsa ihtiyacını giderebilsin,tamamen karanlık bir oda olmasın. Bu gece önemli. Fazla ilaç yüklemesi sonucu tepkime olabilir belki sabaha düzelir.

Yanlış bir şey söylemek istemem ama daha önce travazol kremin bir kuşta böyle aşırı su atmaya sebep olduğunu hatırlıyorum. Bence onunla alakalı da olabilir, tabii hastalığından da olabilir ama görünce söylemek istedim. Belki bazı kuşlarda böyle bir yan etki yapıyordur.

Yanlış bir şey söylemek istemem ama daha önce travazol kremin bir kuşta böyle aşırı su atmaya sebep olduğunu hatırlıyorum. Bence onunla alakalı da olabilir, tabii hastalığından da olabilir ama görünce söylemek istedim. Belki bazı kuşlarda böyle bir yan etki yapıyordur.
Kremi yuttuysa vb. muhtemelen demek istiyorum.

Geri