Aşırı kaşınma..

Sabah evden çıkarken dışkı fotosunu cektim. Suyuna diazyme 256 + nekton S mVitamin ekledim. Ayrıca ense baldir ayak kısımlarına fiproes damlatıp masaj yaptım. Biraz once evdekilerden durum bilgisi aldim, bugun hareketsizmis, boynunu koltukaltina sokup sabit duruyor dediler, yem yerken de görmemişler ama kasinirken de görmedik dediler.. Akşam eve gectigimde durumda degisiklik varsa yine paylasacagim..

Kuş yorgun ve stresli. Durgun olması normal. Hatta durgunlaşması kaşıntın azaldığını da gösteriyor buda iyi gelişme. Kaşıntı hallolduktan sonra hastalığı için de birşeyler yapacağız

İnşallah Selçuk Hocam.. Son 1 aydır en az onun kadar ben de yoruldum ve streslendim artık geceleri rüyalarımda petshoplarla kavga ediyordum :) öyle bir haldeydi ki ön tarafta sadece gögüs kemiği kalmıştı, dışkı diye bir şey yoktu sadece su çıkarıyordu, her görenin gidici bu dediği kuşu geceleri uykusuz kaldık, gündüzleri koşturduk, ilaçtı oydu buydu derken yaşatmayı başardık, tam artık dışkısı oluşmaya başladı, yem yemeye başladı diye sevinirken bu hastalık baş gösterdi. Sizlerin de desteğiyle inşallah sağlığına kavuşur diyorum ama 20 gün şırıngayla besleme, ilaçlar takviyeler vs kuş gerçekten çok yoruldu, yine de dirençli kuşmuş yavrum benim..

İnşallah Selçuk Hocam.. Son 1 aydır en az onun kadar ben de yoruldum ve streslendim artık geceleri rüyalarımda petshoplarla kavga ediyordum :) öyle bir haldeydi ki ön tarafta sadece gögüs kemiği kalmıştı, dışkı diye bir şey yoktu sadece su çıkarıyordu, her görenin gidici bu dediği kuşu geceleri uykusuz kaldık, gündüzleri koşturduk, ilaçtı oydu buydu derken yaşatmayı başardık, tam artık dışkısı oluşmaya başladı, yem yemeye başladı diye sevinirken bu hastalık baş gösterdi. Sizlerin de desteğiyle inşallah sağlığına kavuşur diyorum ama 20 gün şırıngayla besleme, ilaçlar takviyeler vs kuş gerçekten çok yoruldu, yine de dirençli kuşmuş yavrum benim..
Sizi çok iyi anlıyorum. Gerçekten de zor bir süreç. En kötü şey birden fazla hastalığın birlikte baş göstermesi. Biri diğerini tetikliyor hangisiyle uğraşacağını şaşırıyor insan. Elimizdrn geldiğince drstek olacağız yavrucağa. Ben travazol den sonra parazit damla işe yaramayabilir diye düşünmüştüm ama yaramış gibi. Aslında eve geçince kuşun öyküsünü kullandığınız ilaçların hangileri olduğunu ve ne zaman kullandığınızı falan detaylı yazın. Ona göre yol çizelim.

Son düzenleme:
Sormayın, kuştan anlayan 2-3 kişiye soruyoruz hepsi farklı ilaç farklı tedavi yöntemi söylüyor, e çaresiz hepsini tedarik ediyoruz, elde bir avuç ilaç oluyor ama hangisinden başlayacağımın kararını nasıl vereceğim :)

Hocam anlık durumda dün geceden bu yana bir kez travazol, 2 kez de damla kullanmış olduk. Yanlış anlamayın lütfen neticede kana karışıyor, ayaklarına masajla sürüyoruz ayaklarını kemiriyor diye korkumdan soruyorum, damlaya devam edecek miyiz? Kuşun öyküsünü de yazmaya çalışacağım..

Sormayın, kuştan anlayan 2-3 kişiye soruyoruz hepsi farklı ilaç farklı tedavi yöntemi söylüyor, e çaresiz hepsini tedarik ediyoruz, elde bir avuç ilaç oluyor ama hangisinden başlayacağımın kararını nasıl vereceğim :)

Hocam anlık durumda dün geceden bu yana bir kez travazol, 2 kez de damla kullanmış olduk. Yanlış anlamayın lütfen neticede kana karışıyor, ayaklarına masajla sürüyoruz ayaklarını kemiriyor diye korkumdan soruyorum, damlaya devam edecek miyiz? Kuşun öyküsünü de yazmaya çalışacağım..
Hocam en büyük hata her öneriye hemen kulak asıp ilaçları kullanmaya başlayıp sonra da yarıda kesmektir. Maalesef ki veterinerlerin bır kısmı da dahil olmak üzere bu konuda çookkk bilgi kirliliği var. Bu konuda kitap yazılır o derecede yani. İşte o zaman işler arap saçına dönüyor. Falan şu marka ilacı önerdi işe yaramadı bir başkası başka marka ama aynı etken maddeli ilaç önerir bu defa ona başlarsınız oda fayda etmedi vs derken kuş erir gider.
Mesela ben bugün sizi bir ilaca başlatabilirdim ama hasta olduğundan emin olmadan ilaç başlamanın yanlış olduğunu çok iyi bildiğimden, öncelikle probiyotik dışkıyı toplayacak mı toparlamayacak mı görmek istedim. Sonuçta kuş çok stres yaşadı dışkısının bozuk olması o sebeple de olabilir diye...

Parazit uygulamasını bu gün yapmayacağız zaten merak etmeyin. Yarınki gelişmelere göre gerek olursa öbür gün yapabiliriz. Zaten kuş besleyenler arasında antibiyotik vb ilaçlara en çok uzak duran benimdir heralde. Ama gerekliyse de tabiri caizse gözünün yaşına bakmadan kullanmayı öneren de benim. Yani gereksiz yere ( hasta olduğu kesinleşmeden ) asla antibiyotik kullanılmamalı, ama gerekliyse de mutlaka geç kalınmadan gerekli tedaviye başlanılmalı mantığındayım. Keşke antibiyotik ve benzeri ilaçlara hiç ihtiyaç olmasa ama maalesef şuan öyle bir dünya yok. Ama şuda var ki; probiyotik takviyeleri gerçekten antibiyotik ihtiyacını önemli ölçüde azaltıyor. Canlılar için son dönemlerin en güzel gelişmesi probiyotiklerdir ! Mesela ben üç ayrı probiyotik ürününü dönüşümlü olarak kullanıyorum. Ama 3 ürüne toplamda hastalık durumunda sadece bir antibiyotiğe vereceğim parayı vermiş oluyorum ! Bu çok önemli...

Demem o ki endişelenmeyin ''bilgim dahilinde'' ona zarar verecek bir öneride bulunmam. Ama siz bana güvenmeyip ehil bir veterinere kontrol yaptırırsanız tahlil vs ile nokta atışı tedavi yapılmış olur. bu daha garanti ve pratik bir yoldur tabiki. Ben ne kadar bilsem de uzaktan nokta atışı tedavi uygulatmam çok olası değildir. Ama veterinere gitme şansınız yoksa ben elimden geldiğince destek olurum.

Fiproesi sormadan tekrar uygulamanız olmamış. Aşırı yüklemeyelim diyosunuz ama ben söylemeden tekrar uygulamışsınız. Neden bir daha uyguladınız akşam uygulamıştınız zaten. Şimdi farkettim fiproes'i tekrar uyguladığınızı.

Ense damlasından parmağınıza damlatıp pulların ters yönüne doğru sürterek iyice yedirin. İlaç pulların altına doğru nüfuz etmeli. Kafa kısmına da bir damla damlatın. oraya da masajla yedirin biraz. yarın sabah ve öğleden sonra da aynısını tekrarlayın. Yarın akşam gelişmeleri konuşuruz.
Hocam bu mesajiniza istinaden sabah evden cikarken ense damlasını tekrar uygulamistim. Hatta öğlen de uygulamami söylemiştiniz ama evde olmadığım için onu es gectim :)

Hocam bu mesajiniza istinaden sabah evden cikarken ense damlasını tekrar uygulamistim. Hatta öğlen de uygulamami söylemiştiniz ama evde olmadığım için onu es gectim :)
Ben ayağı için demiştim ama söylemeyi unutmuşum. Enseye uygulamayın artık. Ayaklara da gelişmelere göre devam edebiliriz.

Dışkılar gittikçe kötüleşiyor. kağıt ıslanmış resmen. Çok su içiyor. evde elektrolit var mı ?

Evde ateş düşürücü şurup var mı çocuklar için yazılanlardan ? Varsa ağzına 1 damla damlatın.

Geri