Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum İştahsız ve Dışkısı Değişti

Hocam bugün 3 gün dolcak probiyotikte. Dışkıları düzeldi iştahıda düzeldi sayılır. Fakat biraz kabarıp uyuyor gün içinde. Bugün multivitamine geçeceğiz. Elimde halihazırda aminosol ve trocan var.
Tamam aminosol verin.

Tamamdır hocam. Bende aminosolü yıllardır kullanıyorum. Trocan ı veterinerden aldım geçenlerde hiç kullanmadım. Muhabbet kuşları için tavsiye etmesseniz komşunun tavukları var ona vereyim.
Trocanı kullanmadım hiç.

Trocanı kullanmadım hiç.
Hocam 3 gün oldu sulfemetazini bırakalı. 3 gündür probiyotik veriyorum. Dışkıları 5 gündür çok iyi. İştahı çok iyi fakat 2 gündür çok kabarıyor. Son 3 saatteki dışkıları çok değişti. Son 3 saatteki dışkıları bu şekilde, acaba koksidiyozu tam olarak atlatamadı mı?
fıstık222.jpeg
fıstık111.jpeg

Hocam dışkıları ilk böyle olduğunda;
-8 gün sulfemetazin verdim, 5. gün iyileşmişti
-ilacı bıraktık sonra tekrar dışkısı bozuldu ilacı bırakalı 2 gün olmuştu.
-tekrar ilaca başladık bu sefer 10 gün kullandık yine 5. gün iyileşti.
-ilacı bırakıp probiyotiğe başladık bugün 3. gün oldu probiyotiği alıp aminosol verdim

En son dışkısı yine bu şekilde, tam düzeliyor tekrar bozuluyor. son 2 gündür kabarıyor, uyukuluyor :(

@ADRIAN @Recai

Belirttigim veterinere gidin. Gerekli muayene yapılsın. Kafesinizin belkide vadesi dolmuştur bu kadar sık koksidiyoz oluyorsa bir sıkıntı vardır. Koksidiyoz direnç kazanmış da olabilir.

Belirttigim veterinere gidin. Gerekli muayene yapılsın. Kafesinizin belkide vadesi dolmuştur bu kadar sık koksidiyoz oluyorsa bir sıkıntı vardır. Koksidiyoz direnç kazanmış da olabilir.
Hocam koksidiyoz için ilacı ve sonrası için probiyotiği dediğiniz veterinerden aldım zaten.

Veteriner tahlili yaptırmanız bu zamandan sonra en doğrusu olacaktır.
Bakteriyel bir durum olabilir, ya da bir koksidiyoz türü olan atoksoplasmosis olabilir ki, atoksoplasmosis tedavisi zordur.

Şimdi geldik veterinerden. Dışkıdan örnek alıp SWAP testine gönderdi. Kemiğine baktı zayıflama yok dedi, kursağına baktı yarısı dolu dedi. Aslı abla çok kabarıyor dedim ama bırak kabarsın yem yediği sürece sorun yok dedi. Orda sirke gibi asit gibi birşeyi su ile seyreltip 1-2 damlal içirdi. Reflor aldım eczaneden ishal için. Aminosol ile refloru suyuna karıştırıp vericem. 2 gün sonra test sonucu belli olur hem, hem de kontrol için gideceğiz. Kursağından örnek alıp mikroskopta bakar sanırım.

Dışkıları görünce bakteriyel bir sorun olabilir dedi test sonucunu bekliyoruz şimdilik. Suyunda reflor ile aminisol var.

Veterinerden geleli 6 saat kadar oldu. Yem yedi, reflor ve aminosollu su içti. Kabarıklığı biraz azaldı.
Test sonuçlarına göre antibiyotik vericek sanım veteriner hekim, 2 gün sonra.

Bugün sabahdan beri kabarıklığı geçti. çok az uyukladı. İştahı ve neşesi düne ve evelki güne göre iyiydi.

Arkadaşlar merhaba,

Test sonuçları belli oldu.
Corynabacterium spp. ve Streptococcus spp. tespit edildi.

Veteriner ile görüştüm. 4-5 gündür neşesi yerinde diye antibiyotiğe başlamayalım dedik. Bir süre izleyelim, eğer kabarırsa ya da kötü bir durum olursa antibiyotiğe başlayalım dedik.

@Recai @eyunal

Arkadaşlar merhaba,

Veteriner ile görüştüm. 4-5 gündür neşesi yerinde diye antibiyotiğe başlamayalım dedik. Bir süre izleyelim, eğer kabarırsa ya da kötü bir durum olursa antibiyotiğe başlayalım dedik.

@Recai @eyunal
Geçmiş olsun Streptococcus baş belasıdır etrafı iyi dezenfekte edin.

Arkadaşlar merhaba,

@Recai @eyunal
Geçmiş olsun. İkiside gram pozitif bakteri, kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım..

Geçmiş olsun. İkiside gram pozitif bakteri, kısa zamanda sağlığına kavuşur umarım..
Hocam, veteriner dedi ki bunlar zaten bulunuyormuş florada. Biraz çok çıkmış sadece. Antibiyotiğe başlayalım dedi. Fakat 4 gündür neşesi yerinde, iştahı iyi, dışkıları çok iyi. O zaman antibiyotik vermeyelim, bir süre izle. Cuma gününe kadar aminosol+reflor a devam et dedi. Sonra duruma bakarız dedi.

Geri