Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Neşesi Yok ve İştahsız

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Merhabalar,

7 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var. Yaklaşık 2 ay kadar önce su ve köpük şeklinde kustuğu için veterinere götürmüştüm. 5 gün orada kalmıştı. Çeşitli ilaçlar vermiştim. Sonrasında düzelmişti. Dün yumurta maması yaptım pirinç unu ile. 3-4 saat yediler. Sabahtan beri neşesi yok ve sabahtan beri hiç yem yemedi. Az önce kursağındaki aspurları kusmuş. 5 tane kadar. Şimdi uyukluyor. Ne yapmam gerek?

Aynalı salıncağını taktım, neşesi yerine geldi şimdilik. Elmada verdim, elmada yedi biraz, birazını koparıp koparıp attı. Fakat hiç yem yemedi bugün. Elma yem yerini tutar mı?

Yem yemesine sevindim. Yumurta mamasından bahsetmiyorum, yem yemeden tamamiyle kesilirse elle besleme maması yapıp yedirin demek istemiştim. Pirinç ununun içerisinde şeker bulunur, kuşlar için zararlıdır. İrmik veya galeta unu kullanırsanız daha sağlıklı olur.

ayna mantara neden olur
Hocam aynısını veteriner hekimde söyledi. Aynayı yıkayıp kaldırdım. Şimdi neşesi kaçınca yıkayıp tekrar koydum, hemen neşesi yerine geldi, yem yedi. Mantara neden olan aşaması neresi hocam? Aynaya kusup tekrar yalıyor, tehlikeli olan kısım burası mı? Günlük 4-5 saat koymak istiyom, yine mantara neden olur mu?

Ayağında, gagasında mantar var dedi, antifungal solisyon verdi. 3 hafta filan verdim şu an vermiyorum. Devam etsem zararı olmaz değil mi?

Yem yemesine sevindim. Yumurta mamasından bahsetmiyorum, yem yemeden tamamiyle kesilirse elle besleme maması yapıp yedirin demek istemiştim. Pirinç ununun içerisinde şeker bulunur, kuşlar için zararlıdır. İrmik veya galeta unu kullanırsanız daha sağlıklı olur.
Ben hep irmik koyardım hocam. Hekim, pirinç unu koy dedi diye öyle yaptım. Artık hep irmik koyarım. Ölçüsü var mı? Ben göz kararı koyuyorum irmiği ama az koyuyorum kursağında şişmesin diye. Yumurtanında %80-85 sarısı, %15-20 beyazını koyuyorum.

Hocam aynısını veteriner hekimde söyledi. Aynayı yıkayıp kaldırdım. Şimdi neşesi kaçınca yıkayıp tekrar koydum, hemen neşesi yerine geldi, yem yedi. Mantara neden olan aşaması neresi hocam? Aynaya kusup tekrar yalıyor, tehlikeli olan kısım burası mı? Günlük 4-5 saat koymak istiyom, yine mantara neden olur mu?

Ayağında, gagasında mantar var dedi, antifungal solisyon verdi. 3 hafta filan verdim şu an vermiyorum. Devam etsem zararı olmaz değil mi?
aynada kendisini gördükçe yemleri kursakta biriktirir. aynaya, tabana hatta kendi bacaklarına kusar ve kustuklarını tekrar yer. mantar ve bakteriyel enfeksiyon oluşması kaçınılmaz hale gelir. aynayı görünce neşeleniyorsa eş almanızı tavsiye ederim nacizane. ama lütfen ayna koymayın

Ben hep irmik koyardım hocam. Hekim, pirinç unu koy dedi diye öyle yaptım. Artık hep irmik koyarım. Ölçüsü var mı? Ben göz kararı koyuyorum irmiği ama az koyuyorum kursağında şişmesin diye. Yumurtanında %80-85 sarısı, %15-20 beyazını koyuyorum.

Mama üzerine baharat serper gibi serpin, üzerini kaplaması yeterli olur.

aynada kendisini gördükçe yemleri kursakta biriktirir. aynaya, tabana hatta kendi bacaklarına kusar ve kustuklarını tekrar yer. mantar ve bakteriyel enfeksiyon oluşması kaçınılmaz hale gelir. aynayı görünce neşeleniyorsa eş almanızı tavsiye ederim nacizane. ama lütfen ayna koymayın
Aynasını şimdi aldım hocam, neşesi kaçtı biraz. Sabahta 1 çay kaşığı kadar yem yemiş.
Yan kafesde birde 3 yaşında dişi kuşum var. Yanyana duruyorlar. Çiftleştirmek istemiyorum, yavrusu olunca hiçbir yere vermek istemiyorum ama kendimde bakamıyorum.

Acaba kafesler yanyana, ikiside çiftleşmek istiyor, bunun kuşlara bir zararı olur mu?

Rica ederim, bir gün arayla vermek daha sağlıklı olur. Ben hafta 2 kez veriyorum, 3 kez de verilebilir ama bence 2 kez verilmesi yeterli. Fazlası kuşlarımıza zarar verir (çift kuşlar hariç).

Geri