Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum İştahsız ve Dışkısı Değişti

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Merhabalar,

3,5 yaşında dişi bir kuşum var. Ara ara kanadının altını kanatıyor. Gagasında kan görünce Crystalin sıkıyorum kanadının altına. Epeydir yapmıyordu ve iştahı iyiydi. Son 2-3 gündür iştahı azaldı ve dün gece yine kanatmış kanadının altını. Gece uyumadan Crystalin sıktık. Bugün saat 12 oldu hala yem yemedi hiç ve gece çok farklı dışkı yapmış.

Şimdi yumurta pişiriyorum yumurta maması vermek için. Az önce elime aldım. Daha önce sürekli kaçar ısırırdı bu sefer kaçamadı. Ne yapmam gerek? Kötü ve acil bir durum mu acaba?
WhatsApp Image 2020-12-27 at 12.09.46111111111111111.jpeg

konuyu desteklemek amaçlı yazıyorum yardımcı olabilecek yokmu

Güncel bir kaç dışkı daha atınız dışkılar kötü görünüyor..
2222.jpeg
3333.jpeg
4444.jpeg

Hocam dışkı yapmadı pek. Son yaptığının fotoğrafını attım. İlk yaptığında yoğun gibiydi. 10 dakika sonra yayılmış katı kısmı. Yumurta maması yaptım irmik ile. Biraz yedi ondan. Kızımın son durumu böyle. Suyuna vitamin koydum. Aminosol.

Dışkılar hep siyah ve kanlı mı böyle?
Hocam kanlı değil. Belki fotoğrafta öyle çıkmıştır ama rengi değişmiş. Bakır rengi gibi olmuş etrafına yayılmış. Hep böyle değildi. Dün geceden bugün 12 ye kadar böyle yaptı. ondan önce çok normaldi.

Dışkıları net göremediğim için net yorum yapamıyorum dışkılar bu tonlarda ise koksidiyoz olabilir;

Şayet değil ise güncel dışkılara tekrar bakalım.
Ekli dosyayı görüntüle 50231
aaa.jpeg
ssss.jpeg
dddd.jpeg

Hocam sizin attığınız fotoğraftaki gibi değilde daha farklı. Beyaz kısmı var. Son dışkısını çektim. 15 dakika oldu hala yoğun yani kağıt havluya yayılmadı. Beyaz kısmıda var. Geceki dışkıları kanlı değil hocam. Epey inceledim kesinlikle kan yok. Sıvı kısmı bakır rengi gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 50233Ekli dosyayı görüntüle 50234Ekli dosyayı görüntüle 50235

Hocam sizin attığınız fotoğraftaki gibi değilde daha farklı. Beyaz kısmı var. Son dışkısını çektim. 15 dakika oldu hala yoğun yani kağıt havluya yayılmadı. Beyaz kısmıda var. Geceki dışkıları kanlı değil hocam. Epey inceledim kesinlikle kan yok. Sıvı kısmı bakır rengi gibi.
KOKSİDİYOZ var bu kuşta. Veterinerden antikoksidiyal bir ilaç alın. Sulphamezathine, coxidin, baycox, netcox gibi. Alınca yazın kullanımını yazarız.

KOKSİDİYOZ var bu kuşta. Veterinerden antikoksidiyal bir ilaç alın. Sulphamezathine, coxidin, baycox, netcox gibi. Alınca yazın kullanımını yazarız.
Hocam şimdi veterinere ulaşmaya çalışıyorum. Farklı kafesde ama yanda bir kuşum daha var, ona da bulaşır mı? Okuduğum kadarıyla kötü bir hastalıkmış. Acaba daha yeni mi başladı? İlaç tedavisine başlarsak kurtulur mmu?

Hocam veteriner ''Sülfamezatin kullanabilirsin'' dedi. Yarın gidip alacağım. Nasıl kullanmalıyım?

Hocam şimdi veterinere ulaşmaya çalışıyorum. Farklı kafesde ama yanda bir kuşum daha var, ona da bulaşır mı? Okuduğum kadarıyla kötü bir hastalıkmış. Acaba daha yeni mi başladı? İlaç tedavisine başlarsak kurtulur mmu?
Koksidiyoz bulaşıcıdır diğer kuşu ayırmanız sağlıklı olacaktır, koksidiyoz çok kısa sürede kayıplara sebep olan bir hastalık tedavi erken başlanır ise kısa sürede toparlar.

Suplamezatine alıp tam dolu suluğa 6-7 damla kullanın, suyu günlük tazaleyip 5 gün devam edin dışkı tamamı ile düzelirse ilacı kesin, henüz tam düzelmez ise 7 güne tamamlayın ardından 3 gün probiyotik takviyesi yapın. Geç kalmayın tedaviye hızlı başlayın.

Koksidiyoz bulaşıcıdır diğer kuşu ayırmanız sağlıklı olacaktır, koksidiyoz çok kısa sürede kayıplara sebep olan bir hastalık tedavi erken başlanır ise kısa sürede toparlar.

Suplamezatine alıp tam dolu suluğa 6-7 damla kullanın, suyu günlük tazaleyip 5 gün devam edin dışkı tamamı ile düzelirse ilacı kesin, henüz tam düzelmez ise 7 güne tamamlayın ardından 3 gün probiyotik takviyesi yapın. Geç kalmayın tedaviye hızlı başlayın.
Farklı kafeslerdeler aralarında 10 15 cm mesafe var. Tamamen farklı odalara mı koymalıyım?

Daha önce dışkıları çok normalide. Geceden sabah böyle oldu hocam. Bugün sokağa çıkma yasağı var, yarın sabahtan gidip alacağım ilacı.

Farklı kafeslerdeler aralarında 10 15 cm mesafe var. Tamamen farklı odalara mı koymalıyım?

Daha önce dışkıları çok normalide. Geceden sabah böyle oldu hocam. Bugün sokağa çıkma yasağı var, yarın sabahtan gidip alacağım ilacı.
Bu mesafeden bişey olmaz..
İlaç kullanımı sırasında kafeste, gaga taşı, kalamar kemiği, kum varsa kaldırın.
Geçmiş olsun.

Bu mesafeden bişey olmaz..
İlaç kullanımı sırasında kafeste, gaga taşı, kalamar kemiği, kum varsa kaldırın.
Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim hocam. Yeni kum koymuştum ama hep kullandığım Quik marka.
Son 4-5 dışkısı hiç ishal gibi değil baya normal sadece rengi yeşil-beyaz gibi değilde siyah-beyaz gibi.

Teşekkür ederim hocam. Yeni kum koymuştum ama hep kullandığım Quik marka.
Son 4-5 dışkısı hiç ishal gibi değil baya normal sadece rengi yeşil-beyaz gibi değilde siyah-beyaz gibi.
Koksidiyoz da dışkı değişken olur, tedaviye bir an önce başlayın. Geçmiş olsun..

Koksidiyoz da dışkı değişken olur, tedaviye bir an önce başlayın. Geçmiş olsun..
Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim.
@ADRIAN hocam size de çok teşekkür ederim ilginiz için.

Yarın sabahtan veterinere gidip Sülfamezatin alacağım. Tam dolu suluğa 6-7 damla koyacağım ama bende çok suluk var hocam, hacimleri farklı birbirinden. Tam dolu suluktan kasıt yarım su bardağı, 100 ml su filan mi hocam? Ayrıca kumunuda alacağım. Şu an aminosol var suluğunda, onuda alayım, normal su vereyim yarın sabahtan ilaç tedavisine başlarım. Hocam peki yarın başlasam geç kalmış olmam değil mi?

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim.
@ADRIAN hocam size de çok teşekkür ederim ilginiz için.

Yarın sabahtan veterinere gidip Sülfamezatin alacağım. Tam dolu suluğa 6-7 damla koyacağım ama bende çok suluk var hocam, hacimleri farklı birbirinden. Tam dolu suluktan kasıt yarım su bardağı, 100 ml su filan mi hocam? Ayrıca kumunuda alacağım. Şu an aminosol var suluğunda, onuda alayım, normal su vereyim yarın sabahtan ilaç tedavisine başlarım. Hocam peki yarın başlasam geç kalmış olmam değil mi?
Yok geç kalmazsınız. Sulukların fotoğrafınıatın bakalım.

Yok geç kalmazsınız. Sulukların fotoğrafınıatın bakalım.
WhatsApp Image 2020-12-27 at 22.47.19.jpeg
WhatsApp Image 2020-12-27 at 22.47.18 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-12-27 at 22.47.18.jpeg

Hocam dışkıları tekrar su gibi olmaya başladı. Suluğunu az önce yıkayıp süzme su koydum, aminosol vardı. Kumunu şimdiden aldım. Bakışları filan iyi gibi ama ben yarın sabah hemen gidip alacağım ilacı.
Şu an kullandığımız suluk bu hocam. Başka bir veteriner, tahta tünekleri, plastik suluk yemlikleri 6 ayda bir değiştir demişti.

Geri