Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum İştahsız ve Dışkısı Değişti

Ekli dosyayı görüntüle 50246Ekli dosyayı görüntüle 50247Ekli dosyayı görüntüle 50248

Hocam dışkıları tekrar su gibi olmaya başladı. Suluğunu az önce yıkayıp süzme su koydum, aminosol vardı. Kumunu şimdiden aldım. Bakışları filan iyi gibi ama ben yarın sabah hemen gidip alacağım ilacı.
Şu an kullandığımız suluk bu hocam. Başka bir veteriner, tahta tünekleri, plastik suluk yemlikleri 6 ayda bir değiştir demişti.
Bu suluk 200 ml bunun yarısına 6 damla ekle

Bu suluk 200 ml bunun yarısına 6 damla ekle
Hocam bu sabah gidip ilacı aldım. Suluğuna koydum. Gitti hemen 1-2 damla içti. Sabahtan beri yem yemedi hiç ama dün gece yemişti yaklaşık 1-2 çay kaşığı kadar. Sabaha kadarki dışkıları ishal değil katı, büyük ama peçete ile üstüne basınca eziliyordu. Kumunu kaldırdım gaga taşıda koymadım.

Koksidiyoz bulaşıcıdır diğer kuşu ayırmanız sağlıklı olacaktır, koksidiyoz çok kısa sürede kayıplara sebep olan bir hastalık tedavi erken başlanır ise kısa sürede toparlar.

Suplamezatine alıp tam dolu suluğa 6-7 damla kullanın, suyu günlük tazaleyip 5 gün devam edin dışkı tamamı ile düzelirse ilacı kesin, henüz tam düzelmez ise 7 güne tamamlayın ardından 3 gün probiyotik takviyesi yapın. Geç kalmayın tedaviye hızlı başlayın.
Hocam bu sabah gidip ilacı aldım. Suluğuna koydum, hemen gidip 1-2 damla içti. Umarım bir an önce iyileşir.

Sabahtan beri yem yemedi, ilaçlı su içti 1-2 damla. Şimdi kabarıp kafasını gömerek uyuyor. İlaç vermekten başka yapabileceğim birşey var mı?

İlaca devam ediniz yavaş yavaş toparlayacaktır. Yem yemiyor ise yumurta haşlayıp sarısını ılık su ile seyreltip muhallebi kıvamına gelince çay kaşığı yada şırınga yardımı ile yediriniz.
Hocam şırınga ile yedirmesi zor oluyor. Dün yumurta pirişip %80 sarı-%20 beyaz olucak şekilde rendeledim. İrmik ekleyip karıştırdım. Üstüste vermem doğru olur mu?

Normal zamanda yem yemeyince elma veriyorum. Şimdi ilaç verirken elma verebilir miyim?

Dün gece 23,30 gibi yaklaşık 1 çay kaşığı kadar yem yedi (aspur-akdarı) Yaklaşık yarım çay kaşığı kadar yumurta maması(yumurta sarısı-irmik)yedi. Kabarıklığı gitti. Gece baktım, dışkıları normale dönmüştü ama gece 12 den sabah 8 e kadar yaklaşık 10 15 tane dışkı yapardı şimdi sadece 3-4 tane yapmış ama normal gibiydi. Şimdi ilacını tazeledim. Sabah 5-6 tane aspur yemiş sadece. Duruşu bakışı düne göre iyi gibi. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bugün toplam yine bir çay kaşığı kadar yem ve 1 çay kaşığı kadar yumurta maması yemişdir aşağı yukarı. Ama dün sabahtan akşama kadar kabarık ve kafasını gömüyordu, çok tepki vermiyordu. Bugün kafesini zefiran ile dezenfekte ettim, güzelce yıkadım. Bugün neredeyse hiç kafasını gömmedi, çok az kabarık durdu. Zaten biraz aksi bir kuş olduğu için, kafese değince direkt kıyameti koparıyor. Kuyruğu biraz eğik ama bakışları iyi. Kemiği son 3-4 gündür belirginleşmişti, zayıfladı. İlacın 2. günü bu şekildeydi. İlgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Gün gün yazmayı düşünüyorum. Bu şekilde hastalanan kuşlar için rehber niteliği taşıması bakımından.

Bugün toplam yine bir çay kaşığı kadar yem ve 1 çay kaşığı kadar yumurta maması yemişdir aşağı yukarı. Ama dün sabahtan akşama kadar kabarık ve kafasını gömüyordu, çok tepki vermiyordu. Bugün kafesini zefiran ile dezenfekte ettim, güzelce yıkadım. Bugün neredeyse hiç kafasını gömmedi, çok az kabarık durdu. Zaten biraz aksi bir kuş olduğu için, kafese değince direkt kıyameti koparıyor. Kuyruğu biraz eğik ama bakışları iyi. Kemiği son 3-4 gündür belirginleşmişti, zayıfladı. İlacın 2. günü bu şekildeydi. İlgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Gün gün yazmayı düşünüyorum. Bu şekilde hastalanan kuşlar için rehber niteliği taşıması bakımından.
Çok yararlı olur bu şekilde aynı sorunu yaşayan üyeler buradan fikir edinebilir.

Tahmin ediyorum 5. günde toparlamış olur, dışkı durumu şuan nasıl?

Çok yararlı olur bu şekilde aynı sorunu yaşayan üyeler buradan fikir edinebilir.

Tahmin ediyorum 5. günde toparlamış olur, dışkı durumu şuan nasıl?
7 saatte toplam 12 dışkı yaptı. Su gibi ishal dışkısı hiç yok hocam. Dışkıları normalden biraz küçük sadece. Renkleri normal. Şimdi ışıkları kapattım ama yarın fotoğraf atabilirim. İlacı şu şekilde yapıyorum. Öğlen 12 de koyuyorum gece 12 ye kadar, gece 12 de yeni ilaç koyuyorum ertesi günün öğlen 12 sine kadar. Başka bir veteriner gece suluğu al sabah koyarsın demişti ama gece susarsa diye kıyamadım. 5.günün sonunda gün gün ne yaptım ne yapmadım şeklinde yazacağım hocam. Bu hastalığın belirtisi şu şekilde oldu ve böyle devam etti, şu ilaca başladım şu mamadan verdim şeklinde çok detaylı bir rehber hazırlayacağım hocam. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

7 saatte toplam 12 dışkı yaptı. Su gibi ishal dışkısı hiç yok hocam. Dışkıları normalden biraz küçük sadece. Renkleri normal. Şimdi ışıkları kapattım ama yarın fotoğraf atabilirim. İlacı şu şekilde yapıyorum. Öğlen 12 de koyuyorum gece 12 ye kadar, gece 12 de yeni ilaç koyuyorum ertesi günün öğlen 12 sine kadar. Başka bir veteriner gece suluğu al sabah koyarsın demişti ama gece susarsa diye kıyamadım. 5.günün sonunda gün gün ne yaptım ne yapmadım şeklinde yazacağım hocam. Bu hastalığın belirtisi şu şekilde oldu ve böyle devam etti, şu ilaca başladım şu mamadan verdim şeklinde çok detaylı bir rehber hazırlayacağım hocam. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Rica ederim, şimdiden geçmiş olsun.

Sabahtan bu saate kadar yarım çay kaşığı kadar yem yedi. Neşesi iyiydi ama dışkılarıda 20 tane yaptıysa 2 tanesi su gibi ishal diğerler normal dışkı. Yem yemiyor ama yemin başına gidip yemleri tek tek alıp aşağı atıyor acaba başka birşey istiyorda bu şekilde mi bleli ediyor?

3 gün üstüste yumurta maması verdim bugünde versem olur mu? Yumurta mamasını baya yiyiyor.

Sabahtan bu saate kadar yarım çay kaşığı kadar yem yedi. Neşesi iyiydi ama dışkılarıda 20 tane yaptıysa 2 tanesi su gibi ishal diğerler normal dışkı. Yem yemiyor ama yemin başına gidip yemleri tek tek alıp aşağı atıyor acaba başka birşey istiyorda bu şekilde mi bleli ediyor?

3 gün üstüste yumurta maması verdim bugünde versem olur mu? Yumurta mamasını baya yiyiyor.
Verebilirsiniz sorun olmaz.

Bugün tedavide 4. gün.
Duruşu düzgün, kuyruğu eğik değil. Bakışları iyi, uykulu bakmıyor. Kafasını gömmüyor. Kabarık durmuyor ama arada kabarıyor.

Dışkıları normal fakat 10 tane dışkı yapıyorsa 2 tanesi su gibi ishal.

Yumurta maması yiyiyor fakat yem yemiyor bir türlü :(

12.jpeg
111.jpeg

Bugün ilaç tedavisinin 5. günü. Dışkıları bu şekilde. 2 gündür yumurta maması vermiyorum. Dün gece yem yedi. Bu sabah ve akşamüstü yedi. Toplam 1 tatlı kaşığı kadar yemiştir. Neşesi yerinde maşallah.
@ADRIAN @Recai

Bu kuşumun asıl sorunu, kanadının altını yoldu, sürekli kanatıyor orasını. Crystalin sıkıyoz, sabaha iyileşiyor ama yine kanatıyor. Enfeksiyon kapcak diye korkuyorum. Çok sinirli. Oyuncaklar koyayım oyalansın unutur dedim ama yeni oyuncaklardan korktu. 2 kere veterinere götürdüm. Birşeyi yok deyip gönderdi. Hocam bu soruna karşı ne yapabilirim? Crystalin sıkıp Fito sürüyodum.

Geri