Anüs kısmında şişlik

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Glshkdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bende hiç hissedememiştim yumurta olduğuna emindim oysa,biri yolda veterinere giderken geldi diğerleri röntgen de çıkmıştı :confused: 1 gün arayla biri kırık 2 yumurta daha çıkarttım.Ama bir haftada hayvan çatlayacak duruma geldi.Bu minik iyi dayanmış gerçekten.

Anüs çok kötü şişmiş yumurta haricinde dışkılarda baya birikmiş şans eseri yaşamış hayvan...
Korkuttunuz beni :( ölebilir mi şuan kuşum çok durgun duruyor yemede içmede sorun yok. Kafesteki aksesuarları çıkardım tüneğide tabana yakın yere koydum. Geçici bir durum değil mi?

Bende hiç hissedememiştim yumurta olduğuna emindim oysa,biri yolda veterinere giderken geldi diğerleri röntgen de çıkmıştı :confused: 1 gün arayla biri kırık 2 yumurta daha çıkarttım.Ama bir haftada hayvan çatlayacak duruma geldi.Bu minik iyi dayanmış gerçekten.
Kuşumu elimle kontrol edemiyorum ki. Hayvan öyle korkmuş ki hiç durmuyor.

Dışkılamasını yapar ve yumurtaları sorunsuz bir şekilde çıkarırsa sorun olmaz, sürekli kontrol etmeniz lazım zaman zaman dışkılaması için yardımınız gerekebilir.
Dünkü gibi şişerse elbette yine zeytinyağıyla ovarım. Ama zaten bu şişlikte bi kaç saatte oldu yani hayvanın anüsü sabah şişti gecede yumurtayı çıkardı. Dışkıyıda yumurtayı korumak için içinde tuttuğunu okumuştum bir yerde doğru mu?

Dünkü gibi şişerse elbette yine zeytinyağıyla ovarım. Ama zaten bu şişlikte bi kaç saatte oldu yani hayvanın anüsü sabah şişti gecede yumurtayı çıkardı. Dışkıyıda yumurtayı korumak için içinde tuttuğunu okumuştum bir yerde doğru mu?

Kalsiyum eksikliği sebebi ile yumurta yeterince sertleşmez ve yumurta sıkışması görülür, bu yüzden kafeste kalamar kemiği bulunması önemlidir.

Dışkıyı yumurtayı korumak için tutmak diye bir olgu yok.

Kabızlık sebebi ile de yumurta yada dışkı sıkışmış olabilir yada anüs ağzının belli sebeplerle tıkanmış olması nedeni ile.

Kalamar kemiği ve kabuklu yumurta haşlaması düzenli verilmeli kuşa

Kalsiyum eksikliği sebebi ile yumurta yeterince sertleşmez ve yumurta sıkışması görülür, bu yüzden kafeste kalamar kemiği bulunması önemlidir.

Dışkıyı yumurtayı korumak için tutmak diye bir olgu yok.

Kabızlık sebebi ile de yumurta yada dışkı sıkışmış olabilir yada anüs ağzının belli sebeplerle tıkanmış olması nedeni ile.
Dediğiniz gibi olabilir fakat 1 aydır bu hayvan ishal gibi dışkı yapıyordu. Kalamar kemiği var fakat hayvan keyifsiz olduğu için yaklaşmıyor bile. Dünden önceye kadar hayvan kalamar kemiği için deli olurdu kemirir bitirirdi. Şimdi yanaşmıyor bile. İçim hiç rahat değil umarım en kısa sürede boncuğum eski haline döner.

Dediğiniz gibi olabilir fakat 1 aydır bu hayvan ishal gibi dışkı yapıyordu. Kalamar kemiği var fakat hayvan keyifsiz olduğu için yaklaşmıyor bile. Dünden önceye kadar hayvan kalamar kemiği için deli olurdu kemirir bitirirdi. Şimdi yanaşmıyor bile. İçim hiç rahat değil umarım en kısa sürede boncuğum eski haline döner.

Şuan şişlik durumunu görebileceğimiz fotoğraf atabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-05-11 at 21.37.54.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-11 at 21.37.54.jpeg
    112.6 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Image 2020-05-11 at 21.37.53.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-11 at 21.37.53.jpeg
    130 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Image 2020-05-11 at 21.37.54 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-11 at 21.37.54 (1).jpeg
    125.5 KB · Görüntüleme: 26
Kuşlarımı saldım yavru kuşum boncuğuma kur yapıyor sanki herkes onunda dişi olduğunu söylemişti. Boncukta yem kusmasını istiyor sanki azına çok garip.

Ne zaman hayvanın üstündeki yağlar geçer? kendini temizliyor fakat yetersiz. Ilık suyla temizlemeye çalıştım ıslattım onu biraz ama yinede vücudu çok kötü fotoğrafta bırakayım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-05-12 at 13.01.55.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-12 at 13.01.55.jpeg
    118.9 KB · Görüntüleme: 17
Ne zaman hayvanın üstündeki yağlar geçer? kendini temizliyor fakat yetersiz. Ilık suyla temizlemeye çalıştım ıslattım onu biraz ama yinede vücudu çok kötü fotoğrafta bırakayım.
Fısfısla yıkayabilirsiniz.

Geri