Çılgın dışı kuşum (13 yumurta)

winston75

Yeni Üye
Merhaba
Yıllardır muhabbet kuşu beslerim. Son 5 yıldır çift olarak besliyorum.
Çiftleşsinler istiyorum.
İlk dişim ile hiçbir ekşın yaşamadık.
İki yıl önce Bu dişi gelir gelmez kafese yumurtayı bıraktı. Tabiki yuvalığı taktım.
Yumurtaları 7 ye tamamladı. Tabi hepsi boş.
22 gün civarı sonrası attı. Sonra bir daha 7, bir daha bir daha... Ara ara yumurtalığı çıkardım, ayırdım da arada dinlensin diye. 20 gün sonra kafese bırakıyor.
Geçen Mayıs ayında 1 sonrakinde 2 yavru aldım. Öyle bir beslediler ki erişkin olarak yuvadan çıktılar.
Bizimki yumurtlamaya devam etti. Ama boş.
Çiftleşiyorlar da. Hala boş.
Bu ay kendini aştı. 7 yumurta 10 15 gün sonra da devamını getirdi. Artık dışkısı bile yumurta büyüklüğünde.
Meyveler azdırıcılar ev yapımı mamalar. Her triki denedim. Ama bu sefer başka.
Hangisi eski hangisi yeni yumurta bilemiyorum. Bu sebepten boşu doluyu ayırt etmek mümkün değil.
Ne edeceğimi şaşırdım.
Uzmanlardan destek bekliyorum.
efe1c09ae8a268c98f07f973875145e8.jpg

tapatalk işkencesi ile yazıldı.

Erkekte sorun olabilir kuşun bu kadar yumurtlamasıda iyi degil

Erkekte sorun olabilir kuşun bu kadar yumurtlamasıda iyi degil
Daha önce yavru cikmasaydi hemfikir olabilirdim. Lakin işi gayet nizami yapıyorlar gibi görünüyor.
Erkek sağlıklı hafiften irice. Konuşkan ve uçmayı sosyal olmayı seviyor. Dişiyi habire besliyor. Salatalık havuç ve detrotuna bayılıyor.
Zaten o şüpheden dolayı azdırıcılar almıştım. Keten tohumlu mama üzerine bebe bisküvili havuçlu yumurta lı mamayı dayandığında ekşın arttı.

tünekten olma ihtimali olabilirmi eşleşme sırasında dişi sabit duramadıgı için.

ne söylesem yalan olur hocam dişi ile erkeği ayır dişin dinlensin ölümle bile sonuclanabilir.

dişinin üreme potansiyeli muazzam. yumurtanın boş çıkması erkekte problem olmasına işarettir. yumurtaları hassas tartıda tartarak anlayabilirsiniz. veya ışığa tutup da anlayabilirsiniz yöntemleri internette var bulabilirsiniz. size tavsiyem o dişiyi erkekten ayırın. erkeği elden çıkarabilirseniz dişiyi kuşçuya götürün eşini seçebilmesi için. çok verimli yavrular alırsınız. yok ben bu yuvayı bozamam etik açıdan düşünüyorum diyorsanız yumurtalarınız genelde böyle olur haberiniz olsun fazla beklentiye girmeyin.

dişinin üreme potansiyeli muazzam. yumurtanın boş çıkması erkekte problem olmasına işarettir. yumurtaları hassas tartıda tartarak anlayabilirsiniz. veya ışığa tutup da anlayabilirsiniz yöntemleri internette var bulabilirsiniz. size tavsiyem o dişiyi erkekten ayırın. erkeği elden çıkarabilirseniz dişiyi kuşçuya götürün eşini seçebilmesi için. çok verimli yavrular alırsınız. yok ben bu yuvayı bozamam etik açıdan düşünüyorum diyorsanız yumurtalarınız genelde böyle olur haberiniz olsun fazla beklentiye girmeyin.
Erkekten maalesef vazgeçemem. 7 yıldır bizde. Çocuklarımın neşe kaynağı, oyun arkadaşı. Farklı bir bağımız var. Amacım durumu kurtarmak.

Erkekten maalesef vazgeçemem. 7 yıldır bizde. Çocuklarımın neşe kaynağı, oyun arkadaşı. Farklı bir bağımız var. Amacım durumu kurtarmak.

erkekte çiftleşmek için biraz yaşlı belki ondanda oluyordur. yine de bir ihtimal proteinli, vitaminli extra mamalar yaparak yumurtaların dolu çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Son gelişmeler
Bizim dişi tüm yumurtaları attı. Hemen yuvayı çıkardım. 3 gün oldu. Fakat yine karnı şiş. Kuyruk aşağıda. Yine arada ekşın yapıyorlar.
Dikkat ettiğim şey erkek üzerinde pek durmuyor. 10 sn belki. Tekrar tekrar da çıkmıyor.
Diğer taraftan enerjisi hat safhada. Arada ucuruyorum ikisini. Erkek biraz da kilo almıştı zaten. Yavru besleyecegim diye yedinde yedi. Yaglandi biraz hayvan.
Dişi havalanamiyor. Deniyor sadece iniş var. Ben yine yumurtalı olduğunu düşünüyorum.
Bu arada ekşın yumurtaları atmadan başladı.evdekilerden öğrendim.
Bu sefer durur ümidiyle biraz beklesem mi?

Yine yumurtladi
Zeminde kırık halde görünce içim parçalandı.
Yuvayı tekrar taktım. Bugün degismediyse 3 yumurta oldu bile.
Off offfff.

Tapatalk işkencesi ile yazıldı.

Allah Allah...şaşılacak bir şey yaşıyorsunuz.. dişinin boş veya dolu bu şekilde yumurtlaması çok ilginç ilk sizin mubişte duyuyorum inanın.. arkadaşlarda yazmış zaten bu kadar yumurtlama dişinin yaşamına mal olabilir. hangi ildesiniz bilmiyorum ama kanatlıdan anlayan bir veterinere dişinin durumunu sorun..

Aslında gayet sağlıklı da. Biraz tembellik dışında poposundaki tüylere kadar iyi görünüyor.
Bu arada yumurta 4 olmuş.
Poposunu da çekmeye çalıştım ama sıpa durmadı bi.
[emoji4]
c5e748c5c9937eccf718dcedd9b8aac2.jpg
6891e264d690b9d67928ad06138c6d78.jpg
c8f8a518d2e1961762acb785843dc800.jpg

maşallah kızınızda çok güzelmiş... çok yumurtluyor ama her yumurta onu yıpratıyor olmalı..

Geçen yıl 3 yavru yaptı 2 ve 1 olarak. Gerisi hep boş.
Yanlız belirtmem gerek yavrular bildiğiniz semirdi. Yetişkin boyutunda attı onları yuvadan.

Geri