Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kusması

cenko

Yeni Üye
Merhabalar.

Muhabbet kuşum dün sabahtan beri kusmaya çalışıyor ve geceye kadar da devam etti. Hatta neredeyse yediği tüm yemleri çıkarttı. Dün gece küçük bir araştırma yaptım ve "kursak mantarı" diye bir şeye denk geldim. Bunun olmasından şüphelendiğim için veterinere götürmeyi düşündüm fakat aklıma başka bir şey daha geldi. Daha önce yanlışlıkla "kızıştırıcı yem" almıştım ve bu nedenle birkaç kez kusmuştu. Şimdi de "kızıştırıcı yem" almış olma ihtimalimi düşünüyorum fakat ambalajını attığım için bir fikrim yok. Bu sabah yeni yem aldım, diğer yemlerini çıkarttım ve yeni yemlerini koydum. Bayağı iştahla yedi ve yaklaşık 2 saattir kusmuyor, kusma hareketi de yapmıyor.

Normalde çok konuşur, hiç susmaz, her şeyde bize laf atar ve elimize herhangi bir nesne aldığında kafesin içinde "beni çıkartın" diye dört dönerdi. Dün, gün boyu çok sessizdi ve aynı şekilde bu sabah da çok sessizdi. Sabahları uyanmam için birkaç kez seslenir ve sonrasında hiç aksatmadan "günaydın" derdi ve bu sabah hiçbir şekilde sesi çıkmadı. Son 30 dakikadır eskisi gibi konuşmaya başladı.

Fakat, uyku süresinin biraz fazla arttığını düşünüyorum. Konuşurken uyuyakalıyor, uykusundan aniden uyanıp yem yemeye gidiyor ve tekrar uyumaya gidiyor. Kakası için şu an bir problem yok fakat dün rengi daha koyuydu fakat ishal falan yoktu.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kendisi 2016 Aralık ayında ailemize katıldı ve 4 yaşına girmek üzere. Şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim.

Merhaba. Hiç dikkat etmedim açıkçası. Bugün de şu an kusmadığı için bir şey diyemiyorum. Koku olursa mı kursak mantarı olabilir?
Koku olursa kursak mantarı olabilir. Tekrar kusar ise kokuya dikkat edin.

Rica ederim, iyi günler..

Merhabalar. Bugün yine kusması başladı ve garip bir şekilde kokuyor. Herhangi bir PetShop'da ilaç bulunabilir mi, yoksa riske etmeyip veterinere götürmem mi gerekir? Teşekkürler.

Merhabalar. Bugün yine kusması başladı ve garip bir şekilde kokuyor. Herhangi bir PetShop'da ilaç bulunabilir mi, yoksa riske etmeyip veterinere götürmem mi gerekir? Teşekkürler.
Koku varmı

Bugün probiyotik verin, yarına kadar gözlemleyin kusma geçmezse ilaç öneririm.

Tekrardan merhaba. Bu sabah yakındaki PetShop'a götürdüm kuşumu. Kendisinin cevabı: "Bu dönemlerde çiftleşmek istediği için kusması normal." oldu. Fakat bu normal, nesnelere yem çıkartır gibi bir kusma değil. Öğürmeye çalışıyor sanki, boğazında bir şey varmış veya sürekli midesi bulanıyormuş gibi. Bu nedenle tekrar size yazmak istedim. Kuşumun kesinlikle "kursak mantarı" olduğundan emin değilim. Fakat siz ilaç önerseniz ve ben kuşum hasta olmadığı halde bu ilacı kullansam bir sorun olur mu? Teşekkürler.

Tekrardan merhaba. Bu sabah yakındaki PetShop'a götürdüm kuşumu. Kendisinin cevabı: "Bu dönemlerde çiftleşmek istediği için kusması normal." oldu. Fakat bu normal, nesnelere yem çıkartır gibi bir kusma değil. Öğürmeye çalışıyor sanki, boğazında bir şey varmış veya sürekli midesi bulanıyormuş gibi. Bu nedenle tekrar size yazmak istedim. Kuşumun kesinlikle "kursak mantarı" olduğundan emin değilim. Fakat siz ilaç önerseniz ve ben kuşum hasta olmadığı halde bu ilacı kullansam bir sorun olur mu? Teşekkürler.
Eğer kusmuk ta koku yok ise kursak mantarı değildir. Koku var mı?

Geri