Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kusması

Tırnaklarını törpülüyor olabilir. Endişelenme.

Merhaba. Öncelikle ihmalkar görünmemek için veteriner hekime başvurduğumu ve onun önerileri doğrultusunda yeni birkaç ilaçla tedaviye başladığımızı belirtmek isterim. Fakat konudan bağımsız olarak iki soru sormak istiyorum:

1- Aspur verdiğim zaman müthiş derecede kusuyor. Fakat bu hastalıkla bağlantılı değil, çünkü eskiden, sağlıklıyken de aspur verdiğimizde yedikten 5 dakika sonra kusuyordu. Sevmiyor ve kasıtlı olarak kusuyor desem, severek yiyor ve bize seslenerek sürekli yenilenmesini istiyor, bu ihtimali düşünmüyorum. Yeni yemlere geçişte probiyotik kullanımı gerekiyor diye okudum birkaç yerde fakat probiyotik takviyesi yaptığım zamanlarda da aspur vermiştim ve bu sorun devam ediyordu. Hastalıktan bağımsız olarak, muhabbet kuşum "sadece aspurları" neden kusmak istiyor olabilir?

2- Veteriner hekim muhabbet kuşuna kesinlikle yumurta verilmemesi gerektiğini ve bunun ona yarardan çok zararı olacağını belirtti. Neredeyse tüm kuşçuların ve internet sitelerinin ilk olarak önerdiği yumurta, gerçekten de muhabbet kuşları için zararlı olabilir mi? Çünkü muhabbet kuşum neredeyse 4 yaşına gelmek üzere ve eksik etmeden haftada ortalama 2-3 gün yumurta yediriyor-duk.

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler.

Merhaba. Öncelikle ihmalkar görünmemek için veteriner hekime başvurduğumu ve onun önerileri doğrultusunda yeni birkaç ilaçla tedaviye başladığımızı belirtmek isterim. Fakat konudan bağımsız olarak iki soru sormak istiyorum:

1- Aspur verdiğim zaman müthiş derecede kusuyor. Fakat bu hastalıkla bağlantılı değil, çünkü eskiden, sağlıklıyken de aspur verdiğimizde yedikten 5 dakika sonra kusuyordu. Sevmiyor ve kasıtlı olarak kusuyor desem, severek yiyor ve bize seslenerek sürekli yenilenmesini istiyor, bu ihtimali düşünmüyorum. Yeni yemlere geçişte probiyotik kullanımı gerekiyor diye okudum birkaç yerde fakat probiyotik takviyesi yaptığım zamanlarda da aspur vermiştim ve bu sorun devam ediyordu. Hastalıktan bağımsız olarak, muhabbet kuşum "sadece aspurları" neden kusmak istiyor olabilir?

2- Veteriner hekim muhabbet kuşuna kesinlikle yumurta verilmemesi gerektiğini ve bunun ona yarardan çok zararı olacağını belirtti. Neredeyse tüm kuşçuların ve internet sitelerinin ilk olarak önerdiği yumurta, gerçekten de muhabbet kuşları için zararlı olabilir mi? Çünkü muhabbet kuşum neredeyse 4 yaşına gelmek üzere ve eksik etmeden haftada ortalama 2-3 gün yumurta yediriyor-duk.

Hangi veteriner kliniğine gittiğinizi belirtip teşhisi ve ilaçları söylerseniz sürecin devamı hakkında daha tutarlı yardım alabilirsiniz.

1- sağlıklıyken de aspuru kusuyordu demişsiniz. Aspurun bayat olma ihtimali olabilir. Başka nedenleri de olabilir, karışık bir durum, net bir şey söylemek mümkün değil.
2- yumurta muhabbet kuşlarına zararlı değildir. Bazı veterinerler zararlı olduğunu belirtiyorlar ısrarla ancak değil.

Merhabalar. Uzun aradan sonra foruma uğradım ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Muhabbet kuşum Temmuz 2020'de kusmaya başladı. Kursak mantarı olduğundan şüphelendik, Triflucan ve ardından Fungostatin ile tedavi uygulamaya çalıştık. Bunlar da fayda etmeyince dışkısı biraz koyu renkli olduğu için koksidiyoz olabileceğini düşündük. Bunun ardından önerilerin üzerine Cocci Geel isimli vitamin takviyesini kullanmaya başladık. Kusmalar vitamin ve probiyotik takviyelerini artırdıktan sonra azalıyor gibi olsa da, hiç kesilmedi. Bugün neredeyse 6 ay olacak ve hala kusmaya devam ediyor. Veterinerin önerdiği vitamin takviyeleri ve ilaçlar kendisini daha kötü yaptığı için bunları kullanmayı bıraktık ve yaklaşık bir hafta sonra kendine gelmeye başladı. Yaklaşık 60-70 gün hiç keyfi olmayan, hiç konuşmayan kuşumuz biraz kendi gelmiş, kilo almaya başlamıştı ve sorun çözüldü sandık. Haftada birkaç kere kusuyordu ama dert etmiyorduk, çünkü neşesinde herhangi bir bozulma olmuyordu. Belirli aralıklarla vitamin ve probiyotik takviyesi yapmaya devam ettik, gaga taşı, kuş kumu gibi ekstraları da ihmal etmedik. Aspur yemleri kustuğu için içerisinde aspur bulunmayan çeşitli yemleri tercih etmeye başladık. Şu an için, hastalığının 6. ayında kusmaları hala devam ediyor. Eskisi gibi halsizlik, huysuzluk, sürekli uyuma, sürekli öğürme ve sürekli kusma durumları ortadan kalktı. Yine de, bazı akşamlar öğürmeye ve bazen de kusmaya devam ediyor. Bu süre zarfında başlangıç hariç hiçbir şekilde kilo kaybı yaşamadı ve şu anda da kilosu gayet yerinde. Son ihtimal olarak kızgınlaştığını ve çiftleşme isteği duyduğunu düşünüyor olsak da, kızışmanın 6 ay süreceğini ve durduk yere (bir objeye değil) salyayı kusmuklara sebep olacağını sanmıyoruz.

Yardım eden başta @Recai olmak üzere herkese çok teşekkür ederim. Şu an çok önemli bir problem yokmuş gibi görünse de, yorum ve önerilerinizi dikkate alabilirim. Bu konuyu yaşamış, bir fikri olanlardan destek alabilirim. Herkese iyi akşamlar.

Geri