Karadeniz Pet

Kabarık ve kuyruğunu sallıyor

Antibiyotik kullanmaya başlıyorum o zaman abi

Birde hazır konu açılmışken bir konuda danışmak istiyorum. İç parazit ilacı olarak sirtaks önermişti Selçuk bey ben biraz araştırma yaptım tabi ne kadar doğrudur bilmiyorum bu ilaç hakkında fikir alışverişi yapılmış bir kaç forum da sularına sirke atmak yerine bu ilacı 3 hafta da bir süreyle kullanılması daha faydalı şeklinde belirtilmiş
Demek istediğim hastalık dışında kuşlarımıza rutin olarak böyle ilaç yüklemek doğru mudur yoksa suyuna sirke katarak uygulamamız yeterli midir
Bazı üreticiler, belirli aralıklarla ve düzenli olarak Sitraks ve Andazol ilaçlarını kullanırlar. Belki de onlarca hatta yüzlerce kuş arasında önlem olarak bunu yapmak gereklidir. Ancak kuş sayısı az olan kişiler için geçerli değildir, çünkü takip etmesi kolaydır. İç parazitten şüphe edilmiyorsa buna gerek yoktur.

Bazı üreticiler, belirli aralıklarla ve düzenli olarak Sitraks ve Andazol ilaçlarını kullanırlar. Belki de onlarca hatta yüzlerce kuş arasında önlem olarak bunu yapmak gereklidir. Ancak kuş sayısı az olan kişiler için geçerli değildir, çünkü takip etmesi kolaydır. İç parazitten şüphe edilmiyorsa buna gerek yoktur.
Ben şöyle düşünüyorum ki kuş sayısı fazla olsa dahi üreticiler zaten çift halinde tutuyorlar kuşlarını buna bende dahil olmak üzere. En fazla yavrularımızı biraraya getiriyoruz ki onlarda elden çıkıyorlar bir süre sonra yahut çift oluşturuyoruz içlerinden. Tayin edeceğimiz zamanlarda düzenli olarak vitamin, elma sirkesi ve gerekli diğer takviyeler ile bu bakımı kolaylaştırıyoruz. Durduk yere önlem amaçlı ilaç hiçbir zaman vermedim, vereceğimi de zannetmiyorum. Biz düzenli ve temiz olursak kuşlarımız da sağlıklı oalcaklardır. Arada bir onlara ilaç vermeyi, onların metobolizmasını buna alıştırmak olarak düşünüyorum ki elma sirkesi gibi bazı üstün doğallıklar yeterince metobolizmaya destek oluyor, yeterki biz gözlemlerimizi doğru yapalım. Bence bu şekilde bir uygulama yapılırsa, bu bizim kolaya kaçmamızdır. Benim fikrim bu, fakat dediğiniz gibi kullananlar var ve kuşlarının bünyeleri çoğunlukla o şekilde alışıyor, dolayısı ile vitamin olsun probiyotik tedavisi olsun arkasından yapılmadığında bu uygulamalar kuşlarımızda tahribat yapıyor. Bunun için yapılsa dahi buna dikkat edilmelidir, ancak ben yapmam.

Mgkhn , baytrile onay bekliyorsunuz anladığım kadarıyla biran önce baytril bulup başlayın tedaviye.
“En kötü karar olan kararsızlık” halindesiniz şuan. Tedavi konusunda bu kadar evham yapanlara tedavi önermiyorum aslında. Ama yavrucağa da üzülüyorum.

ANladım Selçuk’u bey Baytril ne şekilde kullanmalıyım flagly de söylediğiniz gibi sabah akşam ağzına damla şeklinde mi?
Bir sorum daha olacak sulphamezathine şu durumda kullanabilir miyim

ANladım Selçuk’u bey Baytril ne şekilde kullanmalıyım flagly de söylediğiniz gibi sabah akşam ağzına damla şeklinde mi?
Bir sorum daha olacak sulphamezathine şu durumda kullanabilir miyim
Ne sorduğunuzu inanın anlamadım. Baytril , flagyle ve sulphamezatini birlikte mi kullanmak üstiyorsunuz ? Yoksa Baytril yerine sulphamezatin mi kullanmak istiyorsunuz ? Şu durumda derken hangi durumdan bahsediyorsunuz ? İlaç var mı şuan elinizde ? İlaç varsa başlayın tedaviye adı sanı etken maddesini bile artık önemsemiyorum bir yerden başlayın.

Şu durumda derken de Baytril veya flagly ilaçları elime yok elimde olan sulphamazetin adlı ilaç bu ilacı kuşum bu soluk alıp verme güçlüğü yaşadığı kuyruğunun düştüğü durumda vermem etkili olur mu

Sulpha mezatin başlayın. Hayvanı 4 saat kadar susuz bırakın 4 saatin bitiminde çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar sulpha mezatin katarak verin. Yarım saat dursun suluk sonra yine suluğu çekin sabah taze ilaçlı su hazırlayıp verin. Yarından itibaren 3. Gün sonunda düzelme olmazsa yazın. Veya arada kötüleşirse.

Son düzenleme:
Selçuk bey iyi akşamlar yarın sulphamazetin kullanımımın son günü olucak 3. Gün

Erkek muhabbetim bu şekilde arada nefes alıp veriyor hırıltılı şekilde ve kuyruğu hala düşük ilk attığım haline göre şu an daha düşük durumda
Küçük bir oda içinde kafesi temizlerken bir an çıktı kafesten bir tur atıp geri geldi ve nefes nefeseydi çok zorlandığı uçunca belli oluyor durumlar bu şekilde genellikle soluk alıp verirken kuyruğu titriyor

Gagasında herhangi bir problem var mı mantar olabilir mi gagasını kokladım kesinlikle herhangi bir koku gelmiyor

Ekli dosyalar

• 8632D52E-868D-4BBC-8331-C081B2F930B9.jpeg
    8632D52E-868D-4BBC-8331-C081B2F930B9.jpeg
    888.8 KB · Görüntüleme: 11
  • 03009AFD-50DC-4A18-B11E-CF5ED5E31D69.jpeg
    03009AFD-50DC-4A18-B11E-CF5ED5E31D69.jpeg
    912.7 KB · Görüntüleme: 11
  • E5B5C0AA-FF87-45DE-BFF4-DC9EB9F5637E.jpeg
    E5B5C0AA-FF87-45DE-BFF4-DC9EB9F5637E.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 11
Selçuk bey iyi akşamlar 3 gün kullandım sulphamazetin i şu an bu durumdayız kuşum nefes alırken fıss fıss diye ses çıkarıyor kuyruğu da aşağıda duruyor sırtı da kabarık bir şekilde burnu da sümük oluşuyor sabah akşam peçe ucuyla alıyorum
Dışkı fotoğrafı istersiniz diye de onuda çektim dışkısı da bu şekilde çok koyu renkte neredeyse simsiyah

Ekli dosyalar

• 8F470DFD-A495-4A3C-A42D-42CD1BC20F4F.jpeg
    8F470DFD-A495-4A3C-A42D-42CD1BC20F4F.jpeg
    947.1 KB · Görüntüleme: 14
  • 50D1AAF0-B8BA-4864-9BEC-B3B3E74E9220.jpeg
    50D1AAF0-B8BA-4864-9BEC-B3B3E74E9220.jpeg
    709.5 KB · Görüntüleme: 16
@Selçuk YÜKSEL bugünden sonra nasıl devam etmem gerekiyor herhangi bir ilaç tedavisi uygulayacak mıyız? Ve çok zayıflamış durumda eski formuna nasıl kavuşturabilirim
Yardımlarınızı beklemekteyim

.

Ekli dosyalar

• E559693F-F8AD-4CD7-B943-20E68B6BE512.jpeg
    E559693F-F8AD-4CD7-B943-20E68B6BE512.jpeg
    725.9 KB · Görüntüleme: 17
Çıkardığı seslerde veya genel durumunda hiç gelişme olmadı mı ? İlaca devam edin 5 gün. Vitamin ve probiyotiği de ihmal etmeyin. İlaç sonrası da 2 gün vit+pro sinrasında sadece probiyotik

Geri