Karadeniz Pet

İlk muhabbet kuşumu aldım önerilerinizi bekliyorum

istiyosanız forumdaki arama kısmına yazıp ilgili konulara bakabilirsiniz

Merhaba ben de Polivit vitamin şurup kullanıyorum sizce devam edeyim mi? Hafta da 1 kez veriyorum. Dediğiniz markalara geciyim mi?
Haftada 1 verilebilir ancak daha iyi bir ürüne geçebilirsiniz. Dediğim ürünler mesela.

Forumda Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi, Muhabbet kuşu evcilleştirme ve eğitim, Muhabbet Kuşu Kafes ve Aksesuar Seçimi gibi kapsamlı başlıklar bulunuyor incelemeniz için aşağıya linklerini bırakıyorum.

Yeni kuşunuz hayırlı olsun, iyi forumlar.

Forumda Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi, Muhabbet kuşu evcilleştirme ve eğitim, Muhabbet Kuşu Kafes ve Aksesuar Seçimi gibi kapsamlı başlıklar bulunuyor incelemeniz için aşağıya linklerini bırakıyorum.

Yeni kuşunuz hayırlı olsun, iyi forumlar.
Merhaba teşekkürler ben freelance olarak çalışıyorum ve genelde sürekli müzik dinlerim ve yüksek sesli de olabilir bunun kuşa bir zararı olur mu yani sürekli sesten rahatsız olma gibi bi durum falan ayrıca aynı evde mesela sabahlari bir odada aksamlari baska odada tutsam boyle degistirsem kusa nasil bir etkisi olur.

Cinsiyetini öğrenmek için kuşunuzun ceresinin yani burnunun fotoğrafını atabilirsiniz. Yardımcı oluruz.
Evde soba varsa ısınmada problem çekmez kuşunuz. Sobayı ben de çok severim. Ortam ısısının 18 derecenin altına düşmemesi gerekir. 25 derece idealdir. Taşınma durumunda ise kafesin etrafına küçük bir battaniye ya da kalın bir ceket gibi bir şey sarabilirsiniz. Burada amaç kulun cereyanda kalmasını önlemektir.

Bakımı özetleyecek olursam:
5 günde bir yumurta maması + mamanın içine karıştırılmış probiyotik (Röhnfried Entrobac probiyotiğini öneririm. Mamayı kendin yapabilirsin. Ya da hazır da alabilirsin. Mama için de Powermax iyidir.)
10 günde bir multivitamin (Tavsiyem Versela Laga Opti Breed’tir.)
5 günde bir yeşillik (roka, ıspanak, marul, maydanoz vs.)
Haftada 1 kez bir adet dal darı
14 günde bir olmak üzere de “Sarımsak + Kuru Kekik + Tarçınlı” bir çay hazırlayıp suluğun 1/5’ine ekleyip 4/5’ini suyla doldurmalısın. Bu çay çok çok çok faydalıdır. Say say bitmez faydaları.

Yukarıda yazdığım şekilde bir beslenme uygula. Kuşun çok sağlıklı olur. Hasta falan da olmaz.
Ayrıca 2 ya da en fazla 3 günde bir kafesin alt kısmını temizle.
2 haftada bir olmak üzere de komple kafesi yıka.
Suyunu her gün değiştir, temiz içme suyu koy ve 2 günde bir suluğu bir sünger ve kalıp sabunla yıkayıp iyice durula.
Kafeste kuş kumu, kalamar kemiği ve gaga törpülemesi için mineral blok olsun.
Yemini eğer akıllı yemlik kullanmayacaksan her gün üfle ki kuşun aç kalmasın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kafana takılan bir şey olursa sorabilirsin.
kalıp sabun sokma sakın suluğa düzgün temizlenmez ömrünü kısaltır sadece duru suyla ve HİÇ KULLANILMAMIŞ süngerle temizle

Öncelikle hayırli olsun kuşunuz aramıza hoşgeldin.:)Ustalar yazmış bütün tavsiyeleri zaten.Sıze en onemli tavsiyem cidden çok önemli oldugunu dusunuyorum.Kuşunuza ne aliyorsaniz burdaki önerileri dikkate alıp kaliteli urünler alın.Petshoplardan ucuz vitaminler vs almayin.İlk baslarda önumuze ne gelirse aliyoruz tecrube kazandikca kaliteli ürünlere geciyoruz paramiz israf oluyor:)

kalıp sabun sokma sakın suluğa düzgün temizlenmez ömrünü kısaltır sadece duru suyla ve HİÇ KULLANILMAMIŞ süngerle temizle
Bal gibi de düzgün temizlenir. Bu kuşların yedikleri tohumlar yağlı ve bu nedenden de suluklar yağlanıyor. Sadece su ile yağı temizleyemezsin. Sıvı sabun olmaz çünkü daha zor durulanır. Kalıp sabun ise çok güzel temizler ve iyi durulandığı takdirde hiç kalıntı bırakmaz. Ben süngerle temizlemiyorum, fırçam var. Onunla yapıyorum. Arkadaşa kolaylık olması için sünger dedim. Sabundan hiç bir zarar gelmez.

bunuda vitamin olarak kullanabilirsiniz
Gerwit de çok kaliteli vitamindir. Ama Opti Breed’in içeriği daha zengin. 2. tercih olabilir Gerwit W.

Öncelikle hayırli olsun kuşunuz aramıza hoşgeldin.:)Ustalar yazmış bütün tavsiyeleri zaten.Sıze en onemli tavsiyem cidden çok önemli oldugunu dusunuyorum.Kuşunuza ne aliyorsaniz burdaki önerileri dikkate alıp kaliteli urünler alın.Petshoplardan ucuz vitaminler vs almayin.İlk baslarda önumuze ne gelirse aliyoruz tecrube kazandikca kaliteli ürünlere geciyoruz paramiz israf oluyor:)
Hocam zaten o yüzden işte direkt araştırmaya başladım yani kuşu almak bir sorumluluk onu bir hayvandan ziyade evladın gibi görmen lazım evladına göstereceğin ilgiyi alakayı göstermen lazım kedi gibi değil bu canlılar yani kediler nispeten ama bunlar çok narin oluyor bildiğim kadarı ile zaten. Aldıysak adam akıllı bakmak lazım diye düşünüyorum yani şuan aldığım yemleri de kullanırım israf olmasın ama bir dahakine sanırım her şeyde Garden Mix kullanacağım sanırım en iyi firmalardan biri bu konuda.

Tekrar merhaba dediğinizi alırım yumurta maması dediğiniz şeyde yem gibi satılan bir şeymiş bende yumurta ile bir şeyler yapacağım sanmıştım :D Bu vitamini suyuna karıştırıyoruz değil mi?
Yumurta mamasını kendiniz de yapabilirsiniz. Hazır olarak da satın alabilirsiniz.
Vitamini ise suya karıştırıyorsun. 2 pirinç tanesi kadar tozu tam dolu suluğa atıp karıştırıyorsun ve 8 saat sonra kafesten alıp yerine taze temiz su dolduruyorsun. Haftada 1 defa ya da 10 günde bir kullanabilirsin vitamini.

Yumurta mamasını kendiniz de yapabilirsiniz. Hazır olarak da satın alabilirsiniz.
Vitamini ise suya karıştırıyorsun. 2 pirinç tanesi kadar tozu tam dolu suluğa atıp karıştırıyorsun ve 8 saat sonra kafesten alıp yerine taze temiz su dolduruyorsun. Haftada 1 defa ya da 10 günde bir kullanabilirsin vitamini.
Anladım hocam teşekkürler peki bana yavru dedi hani dediği şu kafa üstü çizgilere bakarsak çok büyük değil gibi duruyor şuan yani ben şey gördüm yavru muhabbet kuşu yemi bunun bir farkı var mı yani normal vermek yerine yavru için olanı alıp kullanmam arasında bir fark var mı? Sonrasında büyüdüğünü anlayıp veya diğerine ne zaman geçeceğimi nasıl anlayabilirim.

Anladım hocam teşekkürler peki bana yavru dedi hani dediği şu kafa üstü çizgilere bakarsak çok büyük değil gibi duruyor şuan yani ben şey gördüm yavru muhabbet kuşu yemi bunun bir farkı var mı yani normal vermek yerine yavru için olanı alıp kullanmam arasında bir fark var mı? Sonrasında büyüdüğünü anlayıp veya diğerine ne zaman geçeceğimi nasıl anlayabilirim.
Kuşun oldukça genç gözüküyor. 3 aylık gibi.
Bu yavru yemi piyasası da aldatmacadır. Yem kırmayı öğrenmiş bir kuş yavru veya yetişkin olsun onlar için uygun tohumları yiyebilir. Yani yavru yemi gibi bir şey saçma olur. Almana gerek yok.

Kuşun oldukça genç gözüküyor. 3 aylık gibi.
Bu yavru yemi piyasası da aldatmacadır. Yem kırmayı öğrenmiş bir kuş yavru veya yetişkin olsun onlar için uygun tohumları yiyebilir. Yani yavru yemi gibi bir şey saçma olur. Almana gerek yok.
Anladım hocam teşekkürler kafesinde 15-20 kuş vardı garibim şimdi geldi tek başına tüneğinde duruyor arada yanına gidip fıstık fıstık diyorum. :D Çok tatlı ama sanırım karanlıkta daha uysal oluyor çünkü ilk kafesine koyduğumda sürekli sağa sola uçmuştu ışığı kapatıp gece lambasını açtığımda sakinleşti. İlk mesajınızda ki şeyleri temin edeceğim en yakın zamanda bunların saklama koşulları falan normaldir değil mi? Yani bu vitamin tarzı olanları buzdolabına falan koymalı mıyım? Zaten yem dışında sürekli bir gideri yok söylediğiniz şeylere baktım ve kullanım süresine bakınca baya uzun süre gidecek gibi ama bozulma gibi durumu vs olabilir mi?

Anladım hocam teşekkürler kafesinde 15-20 kuş vardı garibim şimdi geldi tek başına tüneğinde duruyor arada yanına gidip fıstık fıstık diyorum. :D Çok tatlı ama sanırım karanlıkta daha uysal oluyor çünkü ilk kafesine koyduğumda sürekli sağa sola uçmuştu ışığı kapatıp gece lambasını açtığımda sakinleşti. İlk mesajınızda ki şeyleri temin edeceğim en yakın zamanda bunların saklama koşulları falan normaldir değil mi? Yani bu vitamin tarzı olanları buzdolabına falan koymalı mıyım? Zaten yem dışında sürekli bir gideri yok söylediğiniz şeylere baktım ve kullanım süresine bakınca baya uzun süre gidecek gibi ama bozulma gibi durumu vs olabilir mi?
Kış ayında olduğumuz için bozulma durumu pek olmaz. Ama buzdolabında saklamanı öneririm. Buzdolabında daha uzun süre dayanıyor ve son kullanma tarihine kadar etkisini koruyor. Kapalı, ışık almayan bir yerde de saklayabilirsin. Ama buzdolabı öneririm.

Işığı kapatınca sakinleşmesi de doğaldır. Işık olmayınca görüş kabiliyetleri önemli derecede azalıyor ve sakinleşip uyku moduna geçiyorlar.

Kış ayında olduğumuz için bozulma durumu pek olmaz. Ama buzdolabında saklamanı öneririm. Buzdolabında daha uzun süre dayanıyor ve son kullanma tarihine kadar etkisini koruyor. Kapalı, ışık almayan bir yerde de saklayabilirsin. Ama buzdolabı öneririm.

Işığı kapatınca sakinleşmesi de doğaldır. Işık olmayınca görüş kabiliyetleri önemli derecede azalıyor ve sakinleşip uyku moduna geçiyorlar.
Çok teşekkürler ilginiz ve yardımlarınız için hocam bu arada birde sizce cinsiyeti nedir? Dişi veya Erkek olmasının eğitmekte veya alıştırmakta etkisi var mıdır?

Çok teşekkürler ilginiz ve yardımlarınız için hocam bu arada birde sizce cinsiyeti nedir? Dişi veya Erkek olmasının eğitmekte veya alıştırmakta etkisi var mıdır?
Cinsiyeti dişi.
Erkekler uysal olur, dişler yabani olur diye bir söylem var ama ben katılmıyorum. Gerekli ilgi gösterildiğinde 2 tür de evcilleşir. Bir şey farketmez yani. Sadece konuşma (taklit) yönünden dişiler daha az yetenekli. Dişilerin konuşma yeteneği daha az oluyor, erkekler daha çok konuşuyor ve ötüyor.
Eğitim ve evcilleştirilen yönünden fark yoktur ama. Dişi erkek farketmez.

Geri