Sultanım Sürekli Hapşırıyor ve İştahsız

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan turkois
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bugün kuşuma antibiyotiği dediğiniz gibi verdim, çeyrek suluğa 3 damla damlattım ve içti fakat bugün gözlemlediğim şey şu:
Kuşum ishal nedeniyle poposuna yapışan dışkıyı koparıp yiyor. Tüylerini sürekli düzeltmeye çalışıyor ve gagasında kalan tüyleri de yutuyor maalesef. İştah hâlâ kapalı, hapşırık bayağı var.

Kuşa çinko takviyesi yapmanız fayda sağlayabilir. Pet famly daire stop ürününü kullanabilirsiniz. Çinko içerikli başka ürün de olabilir. çeyrek suluğa 6-7 damla 3 gün kullanın. Sonraki günler dozu 2-3'e düşürün

Sanırım umudum kalmadı.
Bugün de kanlı dışkı gördüm. Artık sadece uyuyor, hiçbir şey istemiyor. :(

Hocam acilen dışkı resmi paylaşır mısınız

Uyguladığınız tedavi yanlışmış demekki hangi antibiyotiği vermişti doktor ?

Kanlı dışkı cosidioz hastalığında, Megabacter hastalığında falan görülür. Muhtemelen enrocirin veya baytrildir. Cocsidiozda veya megabacterde işe yaramaz. Size yakın bir veteriner veya kuşçu varsa cocsidioz için bir ilaç alın hemen. Bir ihtimal kurtulabilir.

Bunu yapmaya vakit kalmadan kuşum elimde can verdi maalesef. Destekleriniz için teşekkür ederim. Her gün çok uğraşsam da onu bir türlü yaşatamadım, çok üzgünüm...

Bunu yapmaya vakit kalmadan kuşum elimde can verdi maalesef. Destekleriniz için teşekkür ederim. Her gün çok uğraşsam da onu bir türlü yaşatamadım, çok üzgünüm...
Üzüldüm 😔😪
Sizin diğer muhabbet kuşu da ölmüş müydü? Sormak istedim. Koksidiyoz kirli ortamlardan bulaşabilir,hijyensizlik büyük tehlike yani. Satın aldığınız yerin hijyen durumu neydi? Kafes ve ekipmanları dezenfekte ediniz bu arada.

Üzüldüm 😔😪
Sizin diğer muhabbet kuşu da ölmüş müydü? Sormak istedim. Koksidiyoz kirli ortamlardan bulaşabilir,hijyensizlik büyük tehlike yani. Satın aldığınız yerin hijyen durumu neydi? Kafes ve ekipmanları dezenfekte ediniz bu arada.
Hayır o kuşum birkaç gün ishal oldu sonra geçti. Daha evvel çok fazla muhabbet kuşu beslemiştim, ikinci defa da sultan besliyordum. Hayatımda ilk defa bir kuşum böyle hasta oldu ve öldü. Kafes temizliğine çok dikkat ediyorum, haftada en az 1 kez temizliyorum kafesi. Suluğumu günde 2 defa yıkıyorum neredeyse. Odamı da sürekli süpürüp tozunu alıyorum o yüzden temizlikle alakalı hiç sıkıntı yaşamadım.

Aldığım ortamdaki havalandırma sistemi çok çok güçlüydü, sadece üretim yapılan yerde evet biraz tüy vardı yerlerde fakat her üretimhanede olabilecek düzeydeydi diye düşünüyorum onu da. Onun dışında anormal bir durum yoktu.

Kafesi dezenfekte edeceğim, ekipmanları da. Teşekkür ederim.

Geri