Sultanım Sürekli Hapşırıyor ve İştahsız

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan turkois
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

turkois

Yeni Üye
Merhaba, yine ben...
Sizleri soruya boğduğum için özür dilerim fakat söz konusu can olunca buradaki tecrübeli üstatların fikrine başvurma gereği duyuyorum.
Sultanımı sahipleneli 2 gün oldu, yem yemiyor. Ben devrilmez mamalığa da ızgaralı yemliğe de yem koydum fakat dokunmadı. Yem kabuğu vs. de olmadığı için yemediğine eminim. Su da içmiyor, suluğu zorla ağzına dayıyorum onda da dilini değdirip çekiyor. Suyuna 2 gündür entrobac koyuyorum.
Dal darı veriyorum ama ona bile burun kıvırıyor, ağzına yaklaştırdığımda zoraki 1-2 ısırıyor onu da atıyor. Kafeste iki farklı yerde dal darı var ama dokunmuyor bile.
Kafesin kapısı açık, ara ara çıkıp uçuyor. Uçtuktan sonra parmağıma aldığımda aşağıdaki videoda olduğu gibi birkaç dakika sürekli bu şekilde sebebini çözemediğim bir şekilde gözlerini hafif kısarak tıksırıyor-hapşırıyor. Ben biraz ilgileniyorum sonra da kafesine koyuyorum.
Ne yapacağımı bilemedim.
Yardımcı olur musunuz?
https://streamable.com/8gnaiy (yüksek sesle dinleyin)

Ses kuştan mı geliyor? Kuştan solunum problemi olabilir hapşırmaktan tıksırmaktan bahsetmişsiniz,ağzından nefes alıyor. Muayene ettirmenizi öneririm.

Ses kuştan geliyorsa kanatlı veterinere götürüp röntgen çektirmenizi öneririm, sonucu da bizimle paylaşın

Kekikten ziyade iyot damlası alın eczaneden. Yarım soluğa 1 damla şeklinde 4 gün kullanın. 2. Günün sonunda hala yapıyorsa tedavi şart.

Enfeksiyon veya iç organ büyümesi sonucu zor nefes alma olabilir. Geçmezse uzman hekime danışın 👍🏻

Durum Güncellemesi
Veterinere gittik. Kuşun röntgeni çekildi. Pnömoni başlangıcı dediler, kursağında gaz birikmiş. 3 gün üst üste iğne vuruldu. Bazı ilaçlar ve bir antibiyotik verdi ki resimlere bunları ekledim. 6 gündür kullanıyoruz.
Üreticim aradı, o da bazı tavsiyelerde bulundu. Yeme bolca aspur ekledim ishalini kesmesi için. Suluğu da gece kafesten çıkarıp biraz susuz bıraktım ki probiyotiği içsin diye, sabah probiyotikli su verdiğimde içmeye başladı. Bugün probiyotiğin 3. günü ve kesmeyi düşünüyorum.
İştahı biraz yerine geldi, ishalinin azaldığını veya kesildiğini düşünüyorum ki dışkıları fotoğraf olarak ekledim. Yorumlarınız benim için değerli olacaktır.
Haşpırığımızın azaldığını gözlemlemiştim fakat bugün tekrar arttığını görüyorum. Hapşırığı da çözebilirsek çok iyi olacak. Bu konuda tavsiyelerinize açığım.

Dışkı düzelmiş gibi görünüyor. Probiyotiğe bir süre daha devam edin. Bana kalırsa birkaç gün başka bir tedavi başlamadan gözlemleyin hapşırık devam ederse yazın

Dışkı düzelmiş gibi görünüyor. Probiyotiğe bir süre daha devam edin. Bana kalırsa birkaç gün başka bir tedavi başlamadan gözlemleyin hapşırık devam ederse yazın
Teşekkür ederim hocam, probiyotik yerine kekik çayı vermeyi düşünüyordum. Erteleyim o zaman.

Kekik çayı anlık rahatlatır. Kalıcı çözüm olmayacaktır. Ama verin yine de. 3-4 saat susuz bırakıp verin bolca içsin. Sonra probiyotiğe devam...

Kekik çayı anlık rahatlatır. Kalıcı çözüm olmayacaktır. Ama verin yine de. 3-4 saat susuz bırakıp verin bolca içsin. Sonra probiyotiğe devam...
Hocam bir kanatlı uzmanı bana kekik çayı hiç faydalı olmaz dediğinde aşırı sinirlenmiştim 😂 Kursak mantarı tedavisi yeni biten kuşuma doksisilin ilaç verecekti halbuki hafif usutmustu kekik çayı iyi gelmişti. Şimdi hiç işe yaramaz derken sizce de saçma değil mi

brckfb Hocam aslına bakarsan saçma değil. Çünkü tıbbi tedavilerde geçici çözümler önemsenmez. Örneğin E coli olan kuş ishal olur. O kuşun ishalini kesmeye çalışmak yerine e coli hastalığını tedavi etmek daha doğrudur. İshalini kesmek iyi midir ? tabiki iyidir. Ama geçici çözümdür. Anlatabildim mi demek istediğimi ? Alternatif tıp ürünleri de genelde geçici çözümler sunar evet rahatlatır vs ama kalıcı çözüm sunmaz genel olarak.

Son düzenleme:
brckfb Hocam aslına bakarsan saçma değil. Çünkü tıbbi tedavilerde geçici çözümler önemsenmez. Örneğin E coli olan kuş ishal olur. O kuşun ishalini kesmeye çalışmak yerine e coli hastalığını tedavi etmek daha doğrudur. İshalini kesmek iyi midir ? tabiki iyidir. Ama geçici çözümdür. Anlatabildim mi demek istediğimi ? Alternatif tıp ürünleri de genelde geçici çözümler sunar evet rahatlatır vs ama kalıcı çözüm sunmaz genel olarak.
Anladım hocam ama üşütme yani hapşırıka da antibiyotik bana aşırı ağır geliyor

Zaten antibiyotik kullanmamasını önerdim. Kendiliğinden geçme ihtimali yüksek çünkü. Bu arada kekik çayını da kullan dedim. Nerden geliyor bu kekik çayı sevdanız :)

Durum Güncellemesi
Veterinere gittik. Kuşun röntgeni çekildi. Pnömoni başlangıcı dediler, kursağında gaz birikmiş. 3 gün üst üste iğne vuruldu. Bazı ilaçlar ve bir antibiyotik verdi ki resimlere bunları ekledim. 6 gündür kullanıyoruz.
Üreticim aradı, o da bazı tavsiyelerde bulundu. Yeme bolca aspur ekledim ishalini kesmesi için. Suluğu da gece kafesten çıkarıp biraz susuz bıraktım ki probiyotiği içsin diye, sabah probiyotikli su verdiğimde içmeye başladı. Bugün probiyotiğin 3. günü ve kesmeyi düşünüyorum.
İştahı biraz yerine geldi, ishalinin azaldığını veya kesildiğini düşünüyorum ki dışkıları fotoğraf olarak ekledim. Yorumlarınız benim için değerli olacaktır.
Haşpırığımızın azaldığını gözlemlemiştim fakat bugün tekrar arttığını görüyorum. Hapşırığı da çözebilirsek çok iyi olacak. Bu konuda tavsiyelerinize açığım.

Zatürre yani. Geçmiş olsun. Viral mi bakteriyel kaynaklı mı? Bakteriyel ise antibiyotik kullanmak gerekir ama viral olanlarda antibiyotik kullanılmaz. Bu arada bu hastalık size de bulaşabilir, solunum hastalıkları kuştan insana insandan kuşlara geçebilir çünkü virüsler hava yoluyla da aktarılır.
Bu hastalığın etkisi olarak hapşırma görülmesi anlaşılır bir durum. Kekik çayı verebilirsiniz ,solunum rahatlatıcı takviyeler verebilirsiniz atemfrei gibi veya okaliptüs yaprağı gibi. Kuşun odası her zaman havadar olsun temiz hava olsun ve sıcaklık ve nem oranına da dikkat ediniz. Bu süreçte bol bol dinlensin kafeste dursun,enerjisini boşa harcamasın.

Zatürre yani. Geçmiş olsun. Viral mi bakteriyel kaynaklı mı? Bakteriyel ise antibiyotik kullanmak gerekir ama viral olanlarda antibiyotik kullanılmaz. Bu arada bu hastalık size de bulaşabilir, solunum hastalıkları kuştan insana insandan kuşlara geçebilir çünkü virüsler hava yoluyla da aktarılır.
Bu hastalığın etkisi olarak hapşırma görülmesi anlaşılır bir durum. Kekik çayı verebilirsiniz ,solunum rahatlatıcı takviyeler verebilirsiniz atemfrei gibi veya okaliptüs yaprağı gibi. Kuşun odası her zaman havadar olsun temiz hava olsun ve sıcaklık ve nem oranına da dikkat ediniz. Bu süreçte bol bol dinlensin kafeste dursun,enerjisini boşa harcamasın.
Veteriner antibiyotik verdi hocam. Bugün iştahı tekrar kapandı maalesef, yem yemiyor. Böyle ne olacak bilmiyorum ve üzülüyorum. Entrobac verdim bugün ve çektim. Biraz susadığında kekik çayı vereceğim.

Hocam kuş geleli 10 gün falan olmuş anladığım kadarıyla. Kuş yeni ortama alaşına kadar bir takım sıkıntılar yaşayacaktır. Belkide hem yeni ortama gelmesi hem de çok aşırı ilgi göstermeniz sebebiyle stres yaptı. Yeni gelen kuşlarla hiç ilgilenilmemeli en az iki gün ortama adapte olması beklenmelidir. Belkide hiç antibiyotiğe gerek yoktu bilemiyoruz. Eczanelerde bebeklerin burnunu temizlemek için kullanılan vakumlama aletleri var. Onla burun deliklerini vakumlamayı deneyebilirsiniz. Mukus sebebiyle tıkanma varsa faydası olur.

Geri