Muhabbet kuşunda tuaf ses gelme sorunu ve karnı şiş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan flamtr34
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Kanatlı veterinerine götürmenizi tavsiye ederim. Benim kuşumda da solunum problemi var. Daha önce bir veterinere götürdüm. Bağırsak enfeksiyonu dedi. İlaç verdi, fayda etmedi. Daha sonrasında internet aracılığıyla birisni buldum. Onun söylediği ilaçları kullandım ama işe yaramadı. Son olarak araştırıp kanatlılarda uzman bir veterinere götürdüm. Onun sayesinde şu an daha iyi kuşumuz. İnternetten yapılan önerileri çok dikkate almayın derim. Benim kuşumun bu yüzden tedavisi gecikti ve kullanılan 4in1mix, gerwit gibi ilaçlar karaciğerine zarar verdi. İstanbulda oturuyorsanız gittiğim veterinere yönlendirebilirim.
Veteriner elbette önemli fakat takviyelerin de hastalığın hafiflemesinde büyük bir rolü var. Bu önerdiklerimiz ilaç değil takviye. Veterinere gidilene kadar kuş iyice zayıflamasın, bağışıklığı biraz toparlansın diye mutlaka probiyotik ve vitamin takviyeleri yapılmalı. Haftalık olarak da vitamin takviyesi verilmeyen kuş zayıflar, hastalığa açık hâle gelir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi. Ayrıca sık sık takviye vermek de karaciğeri yorar, kuşun yapısına bağlı olarak da etki yapabilir. Yani buradan takviyelerin zararlı olduğu çıkarımı yapılmamalı. İnternette her yazılan doğru değildir ancak bizler forumda deneyimlerimizden ve bilgilerimizden yola çıkarak, doğru bilgiden emin olarak tavsiye veriyoruz. Yapıp yapmamak kuş sahibine kalmış. Zaten her zaman ilk önerimiz veterinerin görmesi. Saygılar...

Kanatlı veterinerine götürmenizi tavsiye ederim. Benim kuşumda da solunum problemi var. Daha önce bir veterinere götürdüm. Bağırsak enfeksiyonu dedi. İlaç verdi, fayda etmedi. Daha sonrasında internet aracılığıyla birisni buldum. Onun söylediği ilaçları kullandım ama işe yaramadı. Son olarak araştırıp kanatlılarda uzman bir veterinere götürdüm. Onun sayesinde şu an daha iyi kuşumuz. İnternetten yapılan önerileri çok dikkate almayın derim. Benim kuşumun bu yüzden tedavisi gecikti ve kullanılan 4in1mix, gerwit gibi ilaçlar karaciğerine zarar verdi. İstanbulda oturuyorsanız gittiğim veterinere yönlendirebilirim.
Gervit ilaç değil takviyedir yanlış bilgi vermeyiniz. Gervit Rohnfried markasına ait multivitamindir. Eğer vitamin sık sık verilirse karaciğeri yorabilir.
Vitamin insanlar için elzem olduğu gibi kuşlar için de gereklidir. Ayrıca 4n1mix gibi ilaçlar gelişigüzel kullanılmaz.

Şehir dışında oturuyorum malesef yinede çok tşkr ederim kanatlı hayvanlarada bakıyorda hizmetini pek begenemedim dişi kuşla birlikte goturmustum dişi kuş yumurta yapamıyo diye sorunlu olan erkek kuşada dişi kuşada aynı ilacı verdi o şaşırttı sorunlu olan iştahı güzel enerjili ama uçunça biyanda degişik ses çıkarıyor yere düşüyo bazen çok ötünce tuaf sese dönüyor tektardan öyle bi sorunu var karnıda şiş saglam veterinerde bilmiyorum hangisi daha tercübeli iyi arabamda olmayınca o sıkıntı kutuyla kuşu goturunce kuşumda korkmuştu o günü veterinerde kutuda nasıl yapcagım hiç bilmiyorum

Ayrıca kuşta yağlanma ya da tümör gibi bir hastalık da olabilir, karnı şiş diyorsunuz. Şişlik nasıl bir şey? Sarı renkli tümör gibi mi yoksa şişman kuşlardaki gibi bir şişkinlik mi var? Hassas tartınız varsa tartın. Kilosunu biliyor musunuz?
Normal şişkinlik renk yok dışkı yapan yerdede iki kuşun popo tarafı sarı

Resim dedigim y
Dışkılar genel anlamda bozuk görünüyor. Solunum enfeksiyonu olabilir. Bir de kuşun videosunu görelim ve o bıd bıd sesini çıkartırken ki videosunu da görsek çok iyi olur. Karnı şiş demiştiniz. Yağlanma gibi durumlarda karın şiş olur genelde ve nefes alması güçleşir. Eşleri ayırın hasta kuşun ayrı bir kafeste özel ilgilenilmesi lazım.
Linki paylastım ön taraf olan karın orası şiş veterinere götürdüm karında boşlukmu var birşey diyodu ölme durumu var dıyodu kurtulma ihtimali yüzde 50 dedi şırıngayla iki kuşa ilaç verdiği ilacı vermişti başka bişey yazmamıştı

Ayrıca kuşta yağlanma ya da tümör gibi bir hastalık da olabilir, karnı şiş diyorsunuz. Şişlik nasıl bir şey? Sarı renkli tümör gibi mi yoksa şişman kuşlardaki gibi bir şişkinlik mi var? Hassas tartınız varsa tartın. Kilosunu biliyor musunuz?
Hatta veterinere goturmeden önce şişken karnı aşagı biraz sarkıyodu ön karın tarafı ilaçla o düzeldi ama şişligi var ama malesef uçunca bıd bıd ses çıkarması sorunu birde videosunu çekmeye çalışırım size

Ben sorunlu olan kuşunuzda tümör var diye tahmin ediyorum. Eski kuşumda da benzer durum vardı...

Küçük, minik ucuz kafesler satılıyor. "Seyahat kafesi" diye geçiyor. Kuşları o kafeslerle götürebilirsiniz. Bu tür durumlar için idealdir.

Aksaray'da ben size kuş veterineri önereyim. Şimdilik söylediğim gibi vitaminlerle desteklemeye çalışın.

Aksaray'da büyük hayvan hastanesi var, kuşlara da bakıyor. Aşağıya linkini bıraktım. Buraya götürebilirsiniz.

Ben sorunlu olan kuşunuzda tümör var diye tahmin ediyorum. Eski kuşumda da benzer durum vardı...

Küçük, minik ucuz kafesler satılıyor. "Seyahat kafesi" diye geçiyor. Kuşları o kafeslerle götürebilirsiniz. Bu tür durumlar için idealdir.

Aksaray'da ben size kuş veterineri önereyim. Şimdilik söylediğim gibi vitaminlerle desteklemeye çalışın.

Aksaray'da büyük hayvan hastanesi var, kuşlara da bakıyor. Aşağıya linkini bıraktım. Buraya götürebilirsiniz.

Bu dediginiz yere götürmüştüm bi şırıngayla ilaç verdi iki kuşun suyuna damlatın diye başka bişey vermemişti inşallah tümor degildir

Tavsiyeniz varmı hangi vitamin vermem lazım ara sıra ishalda oluyo bugun ishal ilacı verdim

Tavsiyeniz varmı hangi vitamin vermem lazım ara sıra ishalda oluyo bugun ishal ilacı verdim
Önceki mesajımda söylediğim gibi;
Röhnfried Atemfrei (solunum enfeksiyonu vb. hastalıklar için takviye) Entrobac probiyotik (bağırsak düzenleyici) ve Gervit-W (Multi vitamin) temin edin. Trendyol'dan veya Karadenizpet.com'dan alabilirsiniz fiyatları ucuz.

Bu dediginiz yere götürmüştüm bi şırıngayla ilaç verdi iki kuşun suyuna damlatın diye başka bişey vermemişti inşallah tümor degildir
Tümör diye düşünüyorum çünkü bu tarz şişlikler tümörün habercisidir. İlaç yetersiz kalırsa cerrahi işlem yapılması gerekebilir. Ben bu konuda uzman bir veterinerin görmesi iyi olur diye düşünüyorum. Başka veteriner varsa bir araştırıp sonraki mesajda size önereyim.

Bir de Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi var. Orası merkezden biraz uzakta ama daha da bilgili, tümör konusunda gerekli olduğunda cerrahi işlem yapabilecek başka bir veteriner maalesef yok.

Bir de Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi var. Orası merkezden biraz uzakta ama daha da bilgili, tümör konusunda gerekli olduğunda cerrahi işlem yapabilecek başka bir veteriner maalesef yok.
Yinede çok tşkr ederim bende şaştım ortada kaldım iyi anlayan veteriner hangisiyse ona gidim dicem yerini bulmak sıkıntı kuşum iyileşseydi çok sevincem ya çok alıştım ona bide dişi kuşta suskun nedense yemleri azından savurdu kafasini sallayıp bu neden olabilir peki peki tavsiye ettiğiniz vitaminden sizde kullandınızmı saglam yermi

Yinede çok tşkr ederim peki tavsiye ettiğiniz vitaminden sizde kullandınızmı saglam yermi
Kesinlikle güvenebilirsiniz. Ben de BT Amin Forte B vitaminini, size söylediğim Entrobac probiyotiği ve Gervit-W Multivitamin kullanıyorum. Karadeniz petten ya da Trendyol'dan alabilirsiniz. İkisi de kesinlikle güvenilirdir.

Geri