Muhabbet Kuşumda Anlamadığım Bir Rahatsızlık Var

Çok büyük bir sabır işi, anlıyorum. Evlat olunca işte ister istemez panik oluyor insan ben yine de elimden geldiğince soğuk kanlı bir şekilde yaklaşıp gözlemliyor olacağım. Bugün veterinerin dükkanını başına yıkmaya gidiyorum diye çıkmıştım evden, yanlış ilaç verdi diye, düşünün yani ne kadar panik olduğumu :D ki sonra yanlış olmadığını anladık :/ ama geçicek, el birliğiyle atlatacağımıza inanıyorum.

@Ceza_cz çok sağolun, inşallah :)

benim gitmediğim veteriner yok. Buna emin olun. Bizzat arkadaşım olan veteriner dahi var ki kendisi akademik lisans ile ugrasiyor. Sonuç?
hepsi tirt..

"kanatlı" dedigimiz kuş türlerinde uzman olanlar çok az. mevzu dönüp dolaşıp kedi köpeklere geliyor.

bana o kadar vetriner çare olamadı, @Selçuk YÜKSEL abim işi çözdü.

işin tuhaf kısmı aynı sorun benim kuşumda da hala var ve @Selçuk YÜKSEL abimin dedigine göre KRONİKLEŞMİŞ...

umarım sizin ki kronik olmadan çözülür.

benim gitmediğim veteriner yok. Buna emin olun. Bizzat arkadaşım olan veteriner dahi var ki kendisi akademik lisans ile ugrasiyor. Sonuç?
hepsi tirt..

"kanatlı" dedigimiz kuş türlerinde uzman olanlar çok az. mevzu dönüp dolaşıp kedi köpeklere geliyor.

bana o kadar vetriner çare olamadı, @Selçuk YÜKSEL abim işi çözdü.

işin tuhaf kısmı aynı sorun benim kuşumda da hala var ve @Selçuk YÜKSEL abimin dedigine göre KRONİKLEŞMİŞ...

umarım sizin ki kronik olmadan çözülür.

Yaa :/ üzüldüm :/ Aynı tedavi şeklini mi uyguluyorsunuz siz de?

Başını salladıysa ilacı içmemiş demektir. En iyisi siz şimdiden suluğu alın önünden yarın sabah 10-11 gibi çeyrek suluğa 6 damla ilaç damlatın. Verin. Ve her gün bu şekilde 5 gün devam edin.

Eğer mesajı sabah okursanız yine suluğu alıp 5 saat sonra ilaçlı su hazırlayıp verin.

D3A89974-DD51-4DEC-A49C-FEED54F64DDE.jpeg
Eğer mesajı sabah okursanız yine suluğu alıp 5 saat sonra ilaçlı su hazırlayıp verin.

Gece 2buçuk gibi gördüm mesajınızı @Selçuk YÜKSEL bey merak etmeyin:) almıştım suluğunu gece hemen, şimdi verdim çeyreğe 6damla ile. Kana kana da içti valla Yalnız iki burun deliği de tıkanmıştı, birini açabildim sabah da diğerini açamadım. Kısık sesiyle gücü yettiği kadar cıyakladı zaten elimde. Diğer delik bayaa tıkalı halde duruyor açamadım onu. Kafasını arkaya yaslayıp kabarık kabarık uyuması haricinde, davranışları videodaki gibi (demin çekip yükledim) yem yiyor bu arada

@Selçuk YÜKSEL bey iyi akşamlar

Şeker’in son durumunu paylaşıyorum linkte (az önce çektim)

Bir tık daha hareketlenme var sanki, arada sesi de çıkıyor, ötüyor bazen ara ara, kendi kendine de konuşuyor fakat uyku şekli ve kabarıklığı aynı :( çoğunlukla kafası arkada ve kabarık vaziyette uyuyor. Bazen kafesin üstünde uyuyor. Kafesin üstüne çıkıp yormasın artık kendini diye kapısını kapattım ama sıkışmış gibi de hissetsin istemiyorum kendini. Dün çeyrek suluğunun neredeyse yarısını bitirmişti, buna çok sevindim. Bugün de biraz içmiş belli(megatrili suyuna devam) Abartısız 5 6 kerede mamasından yiyor günde.

Görüşlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

@ircdpangea siz de bakın bir dilerseniz.

Bir tık daha hareketlenme var sanki, arada sesi de çıkıyor, ötüyor bazen ara ara, kendi kendine de konuşuyor fakat uyku şekli ve kabarıklığı aynı :( çoğunlukla kafası arkada ve kabarık vaziyette uyuyor. Bazen kafesin üstünde uyuyor. Kafesin üstüne çıkıp yormasın artık kendini diye kapısını kapattım ama sıkışmış gibi de hissetsin istemiyorum kendini. Dün çeyrek suluğunun neredeyse yarısını bitirmişti, buna çok sevindim. Bugün de biraz içmiş belli(megatrili suyuna devam) Abartısız 5 6 kerede mamasından yiyor günde.

@Selçuk YÜKSEL abim tedaviyi 5-6 gün planladigi için bence seyir normal, tek ayak olayi da iyi bir şey.

Birgül hanım muhtemelen solunum yolu enfeksiyonu var. Veterinerden tetra mezatin ilacından alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün tedavi edin. Tetra yoksa eritrom da olur. İlacı yarın sabah alacaksanız gece yatmadan suluğu alın önünden ilaç getirene kadar susasın. Ayrıca probiyotik de alın tedavi süresince ve sonrasında kullanırsınız.
Selçuk abi banada yardım edemrisin kuşum hasta forumda konu açtıım

WhatsApp Image 2018-02-14 at 20.53.43.jpeg
yardımcı olabilecek varmı kuşumun popsu böyle ve akaşama kadar uyuyor

Birgül hanım. Kuşta gelişme yok ve kusma refleksi var. Bu durum solunum yolu enfeksiyonundan farklı bir hastalığı olduğunu gösteriyor. Siz bulabiliyorsanız cocsigeel veya Ronidazol isimli ilaçlardan birini alın kuşçudan. Bulamazsanız eczaneden mikostatin ve flagyle alın. Sabah akşam birer damla damlatın ağzına. Damlatamıyorsanız eğer çeyrek suluğa her bir ilaçtan 5 damla şeklinde damlatarak verin. Yine geceden suluğunu çekin. İlk ilaç getirdiğinizde birer damla ağızdan damlatın ama.

Bu akşam ağzına bir damla sirke de damlatın mutlaka.

Tamam @Selçuk YÜKSEL bey yarın sabahtan itibaren dediğiniz ilaçları temin edip suyuna katayım, Öncesinde de ağzına damlatayım. ağıza damlatma da sıkıntı yaşıyorum ama bakalım nasıl olcak :/ Megatrili de keseyim. Bu akşamda ev yapımı organik elma sirkesi var evde, ondan damlatayım ağzına. Doğru anladım umarım. Çok sağolun tekrar tekrar tekrar. Peki bu hastalığını neye bağlıyorsunuz ya da o ilaçların ne gibi bir etkisi olacak?

Son düzenleme:
Baktım da netten ilaçlara, pamukçuk vs rahatsızlıkları için kullanıldığı yazıyor. Anlıyorum.. @Selçuk YÜKSEL Hayırlısıyla umarım bunlar işe yarar artık o da yoruldu :(

Mantar da solunum problemine yol açabiliyor. Ondan mikostatin önerdim. Tricomonas ihtimaline karşı da flagyle. Cocsigeel veya ronidazol bulursanız süper olur ama. Hem etkili ilaçlardır hem kullanımları pratiktir. Damlatmanıza gerek kalmaz suyuna katarsınız.

Mantar da solunum problemine yol açabiliyor. Ondan mikostatin önerdim. Tricomonas ihtimaline karşı da flagyle. Cocsigeel veya ronidazol bulursanız süper olur ama.

Tamamdır ben özellikle onlardan birini bulmaya çalışıcam. Sirkeyi de çektim şırıngaya şimdi ama tadı oldukça acı oluyor biliyorsunuz. Hafif içme duyunda seyreltsem problem olur mu? @Selçuk YÜKSEL

Geri