Muhabbet kuşu hakkında 0 bilgim var

Samet D.

Yeni Üye
Merhabalar,

Birkaç gün önce evimize kaçarak gelen ve sahiplendiğimiz muhabbet kuşu hakkında yardımınıza ihtiyacımız var.

Küçük araştırmalar sonucunda vitaminli yem, mineral blok, gaga taşı ve grit kum satın aldım.

Başka yapmam gerekenler hakkında bilgilendirir misiniz?

Ve yükleyeceğim fotoğrafları yorumlar mısınız?

Çok teşekkürler.

Maaşallah çok tatlı bir kuş ve sağlıklı görünüyor. Vitaminli yem diye birşey yoktur. Bunlar satış stratejisidir. Siz kapalı karışık bir yem alın. Mevcut yeminiz bittiğinde. Biraz da Keten tohumu, aspur ve keten tohumu alın.
Mutlaka probiyotik, Multi vitamin mineral takviyesi ve B kompleks vitaminleri içeren bir ürün. temin edin. Probiyotik mutlaka enzimler de içermeli. Tavsiyem 2 farklı probiyotik ürününden azar azar alıp dnüşümlü kullanmanız olur. Her hafta en az 2-3 defa probiyotik kullanın. En az 1 multi vitamin.

B kompleks : En geç gün aşırı B kompleks vitamini verin. her gün verseniz de olur. Vücutta depolanmadığı için hergün bir miktar vermekte fayda vardır özellikle tüy değişim zamanı.
Multi Vitamin : Alacağınız ürüne göre tavsiyede bulunuruz. Haftada 1 kullanılacak.
Probiyotik : Her gün vermekte sakınca yoktur. Ama alacağınız ürünler vitamin içermemeli.
Mineral : İyot ve çinko içermeli mutlaka. Mineral çeşidi bakımından zengin olmalı. Haftada 1 verilebilir.

Bu arada probiyotikle diğer ürünleri kombinlemenizde sakınca yoktur. aynı suya ikisini de katabilirsiniz. Aldığınız ürünleri söylersiniz kullanımı konusunda yardımcı oluruz. Ürünler suda çözünür formda olmalılar. Ayrıca haşlanmış yumurta verin sık sık çok faydalıdır.

Probiyotik ve multivitamin için önereceğiniz markalar var mıdır?

Birde bu kuş ne kadarlıktır acaba anlama şansımız var mı?

1-) Kafes boyasız, sağlam,geniş olmalı.Kafesin tabanında da ızgara tel olmalı ki dışkılara erişim olmasın.Galvaniz kaplama öneririm.

2-)Ahşap tünek kullanılmalı. Plastik sağlıklı değil.

3-) Kafeste iyi bir mineral gaga taşı olmalı. Powermax'ın mineral blok taşı var içeriği zengin,onu tavsiye ederim. Tek bir ürün yeterli olur. Her mineral blok taşı alınmamalı yapıştırıcı ile yapıştırılmış ise kullanılmamalı,preslenerek yapılmış olması gerek ve sindirilebilir kumlar kullanılmalı.
Çözünmeyen kumlar verilmemeli taşlıkta birikmeye sebep olabilir.
Beyaz kristal kum verilmemeli. Grit kum verilebilir takviye besin olarak. Ama çok tükenirse önünden alın.

4-) Kaliteli yem ve takviye kullanın. Yem markası olarak Versele Laga,Natural King,Garden Mix pembe şerit olabilir. Açık yem vermeyin eğer nerden nasıl hangi şartlarda üretildiğini bilmiyorsanız çünkü kirli olabilir ilaçlı olabilir vs. Önerilmez o yüzden.
Haftada 1 kez vitamin ve 1 kez probiyotik verin düzenli olarak. Vitamin olarak Röhnfried Gervit olabilir,probiyotik olarak ben Entrobac veriyorum birçok kimse de onu kullanıyor ama donanımlı olsun derseniz içeriği zengin vitamin içermeyen kanatlılar için üretilmiş probiyotikten alabilirsiniz ama güvenilir marka olmalı.
Her gün vitamin verilmez..

5-) İçme suyu kapalı hazır su olmalı. Çeşme suyu kuyu kaynak suları verilmemelidir.
Her gün suluk yıkanıp taze su konulmalıdır.

6-) Kafes tabanındaki dışkılar her gün giderilmelidir. Tabana temiz çöp poşeti kesip takın,üzerine de ızgara takın. 1 gün sonra ızgaraya gelen dışkıları peçete ile aşağıya düşürün poşete ve poşeti dökmeden katlayıp çöpe atın ve yeni temiz poşet takın. Her gün düzenli taban temizliği yapın. 15 günde 1 kez genel temizlik yapabilirsiniz.

Zehirli çiçeklerden uzak tutun. Kirli yerlerde gezmesine izin vermeyin. Dal darı gibi yağlı tohumları çok sık vermeyin obeziteye sebep olabilir. Haftada 1 kez 1 çay kaşığı kadar verebilirsiniz.

Yazdığım yazıları paylaşıyorum okursunuz 👍🏻

Probiyotik ve multivitamin için önereceğiniz markalar var mıdır?

Birde bu kuş ne kadarlıktır acaba anlama şansımız var mı?
Probiyotik olarak Prozim önerebilirim. Prozim plus da var ama plus vitamin de içerdiğinden düz modelini alın. Multi vitamin olarak da N-zymax sf tavsiye ederim geniş içeriklidir. Mineral olarak da depovit kırmızı vitamin diye geçen ürün var ondan 50 gr almanız yeterli olur.

1-) Kafes boyasız, sağlam,geniş olmalı.Kafesin tabanında da ızgara tel olmalı ki dışkılara erişim olmasın.Galvaniz kaplama öneririm.

2-)Ahşap tünek kullanılmalı. Plastik sağlıklı değil.

3-) Kafeste iyi bir mineral gaga taşı olmalı. Powermax'ın mineral blok taşı var içeriği zengin,onu tavsiye ederim. Tek bir ürün yeterli olur. Her mineral blok taşı alınmamalı yapıştırıcı ile yapıştırılmış ise kullanılmamalı,preslenerek yapılmış olması gerek ve sindirilebilir kumlar kullanılmalı.
Çözünmeyen kumlar verilmemeli taşlıkta birikmeye sebep olabilir.
Beyaz kristal kum verilmemeli. Grit kum verilebilir takviye besin olarak. Ama çok tükenirse önünden alın.

4-) Kaliteli yem ve takviye kullanın. Yem markası olarak Versele Laga,Natural King,Garden Mix pembe şerit olabilir. Açık yem vermeyin eğer nerden nasıl hangi şartlarda üretildiğini bilmiyorsanız çünkü kirli olabilir ilaçlı olabilir vs. Önerilmez o yüzden.
Haftada 1 kez vitamin ve 1 kez probiyotik verin düzenli olarak. Vitamin olarak Röhnfried Gervit olabilir,probiyotik olarak ben Entrobac veriyorum birçok kimse de onu kullanıyor ama donanımlı olsun derseniz içeriği zengin vitamin içermeyen kanatlılar için üretilmiş probiyotikten alabilirsiniz ama güvenilir marka olmalı.
Her gün vitamin verilmez..

5-) İçme suyu kapalı hazır su olmalı. Çeşme suyu kuyu kaynak suları verilmemelidir.
Her gün suluk yıkanıp taze su konulmalıdır.

6-) Kafes tabanındaki dışkılar her gün giderilmelidir. Tabana temiz çöp poşeti kesip takın,üzerine de ızgara takın. 1 gün sonra ızgaraya gelen dışkıları peçete ile aşağıya düşürün poşete ve poşeti dökmeden katlayıp çöpe atın ve yeni temiz poşet takın. Her gün düzenli taban temizliği yapın. 15 günde 1 kez genel temizlik yapabilirsiniz.

Zehirli çiçeklerden uzak tutun. Kirli yerlerde gezmesine izin vermeyin. Dal darı gibi yağlı tohumları çok sık vermeyin obeziteye sebep olabilir. Haftada 1 kez 1 çay kaşığı kadar verebilirsiniz.
Çok teşekkürler okuyacağım hepsini

Probiyotik olarak Prozim önerebilirim. Prozim plus da var ama plus vitamin de içerdiğinden düz modelini alın. Multi vitamin olarak da N-zymax sf tavsiye ederim geniş içeriklidir. Mineral olarak da depovit kırmızı vitamin diye geçen ürün var ondan 50 gr almanız yeterli olur.
hocam bu kırmızı vitaminde 100ml suluğa oran nedir peki?

Hocam mineral blok aldım ekstra önereceğiniz mineral var mı
Hocam mineral bloklarda kalsiyum kesin oluyor da diğer minerallerin ne olduğu muamma. İyot katkılı diyorlar falan da bio yararlanımı var mıdır o iyotun muamma... Bahsettiğim ürün aynı zamanda anason da içeriyor. Kuşların kafalarını güzelleştirir 🤣 Şaka bir yana stres için faydalıdır anason. Ve ihtiyaç duydukça yiyecek olmaları doz karmaşasını da ortadan kaldırıyor. Ürünün sevmediğim tek yanı vitamin de içermesi. Keşke sadece mineral olsaydı. Sizin aldığınız blok hangisi ?

Hocam mineral bloklarda kalsiyum kesin oluyor da diğer minerallerin ne olduğu muamma. Bahsettiğim ürün aynı zamanda anason da içeriyor. Kuşların kafalarını güzelleştirir 🤣 Şaka bir yana stres için faydalıdır anason. Ve ihtiyaç duydukça yiyecek olmaları doz karmaşasını da ortadan kaldırıyor. Ürünün sevmediğim tek yanı vitamin de içermesi. Keşke sadece mineral olsaydı. Sizin aldığınız blok hangisi ?
Hocam şu gri kum gibi olan yuvarlaklardan bir de dışkı normal ama kendi kendine korkup atak geçirdi düzeldi limon. Tüyde bir de. Kavrulmamış kabak çekirdeği havanda dövüp vercem iç parazit ihtimali için.

Hocam şu gri kum gibi olan yuvarlaklardan bir de dışkı normal ama kendi kendine korkup atak geçirdi düzeldi limon. Tüyde bir de. Kavrulmamış kabak çekirdeği havanda dövüp vercem iç parazit ihtimali için.
Havanda dövmenize gerek yok. İç kabak verin yer zaten. Bide iç parazit için ne kadar çalışır ona bir şey diyemem.

Kabak çekirdeğinin anti paraziter yapıda olduğunu biliyorum ama iç parazit enfeksiyonunu çözeceğinden emin değilim.

Kurtardığınız muhabbet kuşunun öyküsünü anlatır mısınız merak ettim. Eğer işe yarıyorsa kullanalım bizde. Gerçi ben iç kabak çekirdeği veriyorum hali hazırda ama miktarını arttırırım etkinse.

Geri