Muhabbet kuşu enfeksiyon

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Bambam
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Doksisiklin etken maddeli ilaçlar benim bildiğim kadar eczanede var ilaçları. Monodoks mesela doksisiklin etken maddeli bir ilaçtır
Recai bey aldım doksisiklini.
Hipradoxi 100ml
Sadece hayvan sağılında kullanılır yazıyor.
Her ml 100mg Doksisiklin içerir yazıyor.
3-5 günlüğüne kg canlı ağırlığına10-20mg uygulanır yazıyor.
Ben şuan yarım suluğa (50ml sanırım) 1 damla ilaç damlattım. Enjektörle de suluktaki karışımdan çok az çekip ağzına uyguladım.(3-5 damla) Çünkü su içtiğini hiç görmüyorum.
Uygulama oranım doğrumu bilmiyorum. Bir şey olurmu korkuyorum.

Recai bey aldım doksisiklini.
Hipradoxi 100ml
Sadece hayvan sağılında kullanılır yazıyor.
Her ml 100mg Doksisiklin içerir yazıyor.
3-5 günlüğüne kg canlı ağırlığına10-20mg uygulanır yazıyor.
Ben şuan yarım suluğa (50ml sanırım) 1 damla ilaç damlattım. Enjektörle de suluktaki karışımdan çok az çekip ağzına uyguladım.(3-5 damla) Çünkü su içtiğini hiç görmüyorum.
Uygulama oranım doğrumu bilmiyorum. Bir şey olurmu korkuyorum.
Tam dolu suluğa 4,5 damla damlatsanız yeterli

Merhabalar,
kuşum epey toparladı. Antibiyotiğe devam ediyorum hala. 5 gün toplamda kullanacağım.
Keyfi neşesi epey bi yerine geldi. Yaramazlık yapıp kendini yoruyor :) Ama onu dinlediğimde, gece ışıklar sönünce sessizlikte falan, hala nefes alışında ses geliyor. Ağzını açıp kapamalar devam ediyor. Kuyruk hareketi , tüy kabartma, kanat düşüklüğü epey düzeldi.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Merhabalar,
kuşum epey toparladı. Antibiyotiğe devam ediyorum hala. 5 gün toplamda kullanacağım.
Keyfi neşesi epey bi yerine geldi. Yaramazlık yapıp kendini yoruyor :) Ama onu dinlediğimde, gece ışıklar sönünce sessizlikte falan, hala nefes alışında ses geliyor. Ağzını açıp kapamalar devam ediyor. Kuyruk hareketi , tüy kabartma, kanat düşüklüğü epey düzeldi.
İyi iyi maşallah. 5 gün sonunda 3,4 gğn probiyotik takviyesi yapın bağırsak florası yerins gelsin. 2,3 günde vitamin takviyesi yapın.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Probiyotik takviyesini nasıl yapıyoruz ? Hiç bilgim yok. Yoğurt falan mı vercez ?
Diazyme gibi kuşlara uygun bir probiyotik alabilirsiniz.Ev yapımı yoğurt suyu veren de var ama benim kuşum içmiyor değişik şeyler.Ben onu kullanıyorum memnunum.

Probiyotik takviyesini nasıl yapıyoruz ? Hiç bilgim yok. Yoğurt falan mı vercez ?
Ev yapımı yoğurt ise yedirebilirsiniz ben ara sıra veriyorum çay kasiginin ucuyla çok seviyor. Probiyotik amaçlı suluguna yine ev yapımı yoğurdun suyundan karistiriyorum 1 tatlı kaşığı falan koyuyorum tam dolu suluga gerisi içme suyu dolu olacak sekilde. Hazır probiyotik kullananlar var dyzme gibi. Veteriner vermişti toz halinde suan onu kullanmaktayiz.

Probiyotiği evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hamurişi için kullanılan kuru mayadan alın. 1 çay kaşığının 1/4'ü kadar kuru mayayı suluğa ekleyip eriyene kadar güzelce karıştırın. Yalnız bunu günde en fazla 7-8 saat bekletin kafeste. Sonra taze su ekleyin. Belirli aralıklarla haftada 1-2 ya da 3 kere yapabilirsiniz.

Dün antibiyotik kullanımını sonlandırdım. 5 gün oldu. Kuş eskisine göre daha iyi, ama tam düzelme kesinlikle yok. O eski hareketlilik yok. Biraz uçsa nefes nefese kalıyor. Sürekli burnundan ses geliyor.Ara sıra kanadını düşürüyor. Tüy kabartıyor, uyuyor. Kuyruk hareketi eskisi kadar yok. Daha seyrek yapıyor.

Dün antibiyotik kullanımını sonlandırdım. 5 gün oldu. Kuş eskisine göre daha iyi, ama tam düzelme kesinlikle yok. O eski hareketlilik yok. Biraz uçsa nefes nefese kalıyor. Sürekli burnundan ses geliyor.Ara sıra kanadını düşürüyor. Tüy kabartıyor, uyuyor. Kuyruk hareketi eskisi kadar yok. Daha seyrek yapıyor.
Tedaviyi 7-8 gün'e tamamlayın.

Tamam, öyle yapayım o zaman.
Şuan astım ve sinüzit enfeksiyonunun 3. evresini, fazını geçiren bir 3 aylık yavruya sahibim bende. Kabarıklık, uyku, ishal ne ararsan var kuşta. Dün antibiyotik tedavisine başladım 8 saatte bir 5 damla ağızdan. Bugün daha iyi. 3 ila 5 gün arası iyileşti zannederiz. Ama tedaviyi tamamlamayınca sil baştan oluyor çoğu zaman. Bu süreçte kuşunuza elle besleme maması yaparsanız tedavi sürecin de kendisini daha çabuk toparlamasına, güç ve enerji kazanmasına yardımcı olmuş olacaksınız aklınızda bulunsun. Mama tarifi isterseniz yazarım.

Ali Ergün Türköz ünde dediği gibi tedaviyi 7,8 güne tamamlayın. Tedaviden sonra kesinlikle probiyotik takviyesi yapın. Bağırsak florası yerine gelsin. Ondan sonrada vitamin takviyesi yaparsınız.

Şuan astım ve sinüzit enfeksiyonunun 3. evresini, fazını geçiren bir 3 aylık yavruya sahibim bende. Kabarıklık, uyku, ishal ne ararsan var kuşta. Dün antibiyotik tedavisine başladım 8 saatte bir 5 damla ağızdan. Bugün daha iyi. 3 ila 5 gün arası iyileşti zannederiz. Ama tedaviyi tamamlamayınca sil baştan oluyor çoğu zaman. Bu süreçte kuşunuza elle besleme maması yaparsanız tedavi sürecin de kendisini daha çabuk toparlamasına, güç ve enerji kazanmasına yardımcı olmuş olacaksınız aklınızda bulunsun. Mama tarifi isterseniz yazarım.
Tarifi alabilirim.
Ama kuşum yer mi bilmem. Öyle sağlıklı beslenen bir kuş değil. Sağlıklı şeyleri yemiyor. Ama abur cubur , bisküvi falan elimize aldığımızda hemen saldırıyor.

Kuşum daha da kötü oldu. Daha keyifsiz, kuyruk hareketi sıklaştı, nefeste ki sesleri sıklaştı.Daha sessiz daha sakin. Artık kafes tabanına inmeye başladı. Uçmakta çok zorlanıyor. Kanat düşürüyor, tüy kabartıyor. Antibiyotik tedavisine devam ediyorum. Su içtiğini görmediğim için günde 2 defa antibiyotikli suyu ağzına vermeye çalışıyorum.

Geri