Muhabbet kuşu cinsiyet, ırk ve yaş tahmini - sorularınızı buraya yazabilirsiniz.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan alpdna
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba. Bende bilmeden konu açmıştım 😅
2 haftalık. Yavru aldım. Şimdi bu yeni arkadaşım acaba dişi mi yoksa erkek mi? Ve ırkı nedir?
(Gerçi farketmez ama merak ettim. Sağlıklı olsun da ne olursa olsun 🙏🩵)
Dişi gibi duruyor ama henüz yavru olduğu için cere rengi tam oturmamış. 1-2 ay sonra tekrardan kuşun net cere resmini buraya gönderebilirsiniz.

Dişi gibi duruyor ama henüz yavru olduğu için cere rengi tam oturmamış. 1-2 ay sonra tekrardan kuşun net cere resmini buraya gönderebilirsiniz.
Hocam bu kuş 2 haftalık Yavruymus. Bende yeni aldım. Yem kirmasini biliyor mu onu da bilmiyorum. Yuvadan çıkalı 2 gün olmuş. Nasıl bakmalıyım bu yavrucağa? Lütfen yardımcı olun

Hocam bu kuş 2 haftalık Yavruymus. Bende yeni aldım. Yem kirmasini biliyor mu onu da bilmiyorum. Yuvadan çıkalı 2 gün olmuş. Nasıl bakmalıyım bu yavrucağa? Lütfen yardımcı olun
Bu kuş iki haftalık olamaz, tüylerinin tamamlanması için en az 32 günlük olması gerek. Yemliğe iniyor mu gözlemleyin, eğer inmezse elinize yavru yemi döküp yedirmeye çalışın. Yuvalıktan çıkmışsa muhtemelen yeme düşmüştür. Açıkçası üretim konusunda tecrübem olmadığından, daha detaylı bilgi için yeni konu açıp sorsanız çok iyi olur.

Merhabalar. Son durum nedir? Yem kırabiliyor mu? Eğer kıramıyorsa; yeni yavrular ve hasta kuşlar için özel üretilmiş kabuksuz yemler var. Onlardan deneyebilirsiniz az bişey alıp. Baktınız yiyor, ona devam edersiniz. Yok onu da yiyemiyorsa ya pelet yem alıp ezip vereceksiniz derin olmayan bir kapta ya da kuş mamaları var, hazır kuru yumurta vs; onlara yasak olmayan sebze, meyve rendeleyip verebilirsiniz. Bir de ağızdan besleme mamaları var, eğer hiç birisi çare olmazsa mdcbur yeme alışana kadar onu deniceksiniz en son. Çok nadir de olsa; bazı üreticiler, ki özellikle de acemilerse yavrular bazen kazara yuvadan düşseler bile (doğaları gereği çok meraklı oldukları için gözlem yapmak amacıyla yuva kenarına gelip dengelerini kaybedebiliyorlar) üreticiler bunu normal bir düşüş zannedip yuvaya geri koyamayabiliyorlar. Sizinki de muhtemelen öyle bir durum çünkü eğer üreticinin söylediği gibi 2 haftalık bir kuşsa (ki bence daha büyük duruyor.) yeme düşmesi imkansız. 1 ay olmadan yani arkadaşın da dediği gibi tüy ve kanat gelişimini tamamlamadığı sürece yuvadan çıkıp yeme düşmezler.

Geri