Muhabbet kuşu cinsiyet, ırk ve yaş tahmini - sorularınızı buraya yazabilirsiniz.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan alpdna
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba,

Bir buçuk aydır bende olan kuşumun yanına bir arkadaş aldım. Birbirlerini görür görmez kaşımaya başladılar. İlk aldığım kuşumun burnu iyice beyaza döndüğü için bu seferkini kesin erkektir diye aldım. Fotoğrafları ekliyorum. Mutasyon, ırk, cinsiyet ve yaş yardımında bulunabilirseniz sevinirim. Daha gagasında siyahlık var hatta. Alırken show ayarında bir kuş olduğu söylendi bana vasıfları açısından.

Whats-App-Image-2020-10-05-at-12-59-39

Whats-App-Image-2020-10-05-at-12-59-39-1

Whats-App-Image-2020-10-05-at-12-59-39-2

Whats-App-Image-2020-10-05-at-12-59-39-3

Whats-App-Image-2020-10-05-at-12-59-39-4

Maşallah. Kuşunuz vasıflı (iri) bir Jumbo, cinsiyeti erkek, yaşının ise 2 - 2,5 - aylık civarında olduğunu düşünüyorum.

Maşallah. Kuşunuz vasıflı (iri) bir Jumbo, cinsiyeti erkek, yaşının ise 2 - 2,5 - aylık civarında olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür ederim. Mutasyonu normal sanırım. Dark factor grey green diye düşünüyorum. Yaşı da bir ya da bir buçuk aylık diye tahmin ettim çünkü darıları zor kırıyor ve gagasında yavrularda olan karalık var☺️

Yediği yemdeki aspur oranını artırdım. Geldiği ilk gün probiyotik verdim, bir defa kocaman ve normal dışkı yaptı. Onun dışında hep ishal şeklinde. Eczaneden ge-oral alıp 3 gün probiyotikle versem mi diye düşünüyorum açıkçası...

IMG-20201005-195327 IMG-20201005-195319merhabaa.bu bebegimi yeni aldim esi ve 7 yumurtasi ile birlikte.fakat hic baba olcak bir tip yok gibi geldi birde siz bakabilirmisiniz

Teşekkür ederim. Mutasyonu normal sanırım. Dark factor grey green diye düşünüyorum. Yaşı da bir ya da bir buçuk aylık diye tahmin ettim çünkü darıları zor kırıyor ve gagasında yavrularda olan karalık var☺

Yediği yemdeki aspur oranını artırdım. Geldiği ilk gün probiyotik verdim, bir defa kocaman ve normal dışkı yaptı. Onun dışında hep ishal şeklinde. Eczaneden ge-oral alıp 3 gün probiyotikle versem mi diye düşünüyorum açıkçası...

Rica ederim, rengi Yellow Based Grey Green, muhabbet kuşlarında yeşil renk çok yaygın olduğu için yazmaya gerek duymadım. Bana görünüş itibariyle 2 aylık civarında geldi, gagasındaki siyahlık fotoğraflarda belli olmamış. Büyük dışkı, birikmiş dışkıların birden bırakılmasından dolayı oluyor genellikle. Elektrolit takviyesi olarak Ge-Oral verebilirsiniz ama probiyetikle birlikte vermeyin 1 gün arayla verin. Ge-Oral vermeden önce haşlanmış patates veya muz vermeyi denemenizi öneririm.

IMG-20201005-195327 IMG-20201005-195319merhabaa.bu bebegimi yeni aldim esi ve 7 yumurtasi ile birlikte.fakat hic baba olcak bir tip yok gibi geldi birde siz bakabilirmisiniz

Merhaba. Kuşunuzun yetişkinliğe ulaşmış bir kuş olduğunu iris halkalarına bakarak kolaylıkla anlayabiliyoruz. Bazı kuşlarda hormonal olarak cere rengi değişmeyebiliyor, önemli bir durum değil.

Merhaba. Kuşunuzun yetişkinliğe ulaşmış bir kuş olduğunu iris halkalarına bakarak kolaylıkla anlayabiliyoruz. Bazı kuşlarda hormonal olarak cere rengi değişmeyebiliyor, önemli bir durum değil.
Tesekkur edermm.flashla cektigim icin asiri büyüdü irisi.normalde çok daha az belirgin.bir sorum daha var.esiyle hic es gibi degl surekli kavga ediyorlar birbirlerini gagaliyorlar.acaba bana es sattik diye es olmayan kus mu sattilar ya da eve yeni geldikleri için ortama alisamadilar diye mi boyle anlasamiyorlar

Tesekkur edermm.flashla cektigim icin asiri büyüdü irisi.normalde çok daha az belirgin.bir sorum daha var.esiyle hic es gibi degl surekli kavga ediyorlar birbirlerini gagaliyorlar.acaba bana es sattik diye es olmayan kus mu sattilar ya da eve yeni geldikleri için ortama alisamadilar diye mi boyle anlasamiyorlar

Rica ederim, fotoğrafı flash ile çekmiş olmanız fak etmez kuş yetişkinliğe ulaşmış bir kuş. Ortama henüz alışamamış olabilirler birkaç gün zaman tanıyın kuşlarınıza. Eğer dişi kuş erkeğin yuvaya girmesine izin vermiyorsa bir problem var demektir iyice gözlem yapın, bir süre beklemenize rağmen durum halen böyle ise aldığınız kişiye danışın.

Merhaba bende bu çifti yeni aldım yaşlarını merak ediyorum erkek sanırım yerli de dişi tepeli ama ne olduğunu bilmiyorum yaşlarını söyler misiniz

Merhaba, kuşlarınızın ikisi de 8 aylığın üzerinde yetişkinliğe ulaşmış kuşlar, 1 yaşını geçen kuşlarda yaş tahmini yapmak oldukça zordur. İkisi de yerli ırk (küçük ırk), dişinin tepesini fotoğraflarda göremedim.

Kuşun ceresinin önden ve belirgin bir şekilde görülebileceği şekilde fotoğrafını çekebilirsiniz cevaplar daha sağlıklı olur. Yandan erkek gibi duruyor. Ceresine yakın çekerseniz daha da iyi.

20201006-143035
Pembe gibi gözüküyor ceresi çok net cekemedim. Peki kaç aylıktır sizce hocam

20201006-143035
Pembe gibi gözüküyor ceresi çok net cekemedim. Peki kaç aylıktır sizce hocam

Yem kırmada sıkıntısı yoksa ve kuyruk tüyü epey uzamışsa 2 aylık falandır. Genelde çok yavru olanlarda yem kırmada zorluk ve kuyruk tüyleri kısa oluyor. Gagalarında da kara olabiliyor ucunda. Burnu pembe ise erkektir zaten. Yavru olduğu da belli daha ilk tüy dökümüne girmemiş. Kuyruk tüyü kısa ve yeni yem kırmaya çalışıyorsa 40-50 günlük oluyorlar benim bildiğim.

Geri