Kuşumda Üst solunum yolları

Asla aç kalmamalı mutlaka bir şekilde besleyin. Avcunuza yem dökün verin, taze meyve sevze verin. Şansınızı hep deneyin.
Saat 7 ye kadar tepkisiz ve gözler kapalı durdu. 7 de biraz yem yedi ama bir an çırpındı hafifçe . Böyle bilinçsizce yemliğine çıktı bir ayağı yemlikte bir ayağı telde. Elime alıp toparlasın dedim. Elime yaşlandı avucumda ağzını açıp kapattı ve biraz su geldi ağzından. 5 dakka Sonra yine silkelenip toparlandı. 2 saat uyudu ama şimdi yine yem yedi ve yine midesi bulanıyor gibi kusacak gibi hareketler yapıyor. Bu arada gözleri fal taşı gibi açıyor.
Ben çok kötüyüm gerçekten. Böyle 1 aydır çekiyoruz birlikte.
Şimdi de tünekten düştü. Hay allahım

Mine hanım yazdıklarınızı okudukça üzülüyorum kuşa. Tekrar en baştan yazdıklarınızı gözden geçirdim. Videosunu tekrar izledim ve dışkılarını tekrar kontrol ettim. Daha önce yazdığım vitamini düzenli kullanın o ayrı. Ancak tespit ettiğim iki şey var. Birincisi mantar enfeksiyonu, ikinciside astım sorunu. Size iki tane ilaç söylicem yarın onları alabilirseniz sırayla kullanalım. Mantar için FLUCAN 150 mg 1 kapsül (Flukonazol) ve astım için VENTOLIN 2 mg/5ml 150 ml şurup (Salbutamol) alın eczaneden.

Önce flucan'a başlayın. Kullanım şekli; Tam dolu suluğa kapsülün iç tozundan bir pirinç tanesi kadar ekleyip 5 dakka iyice karıştırın ve kuşa verin. Bu ilacı hergün taze olarak hazırlayın ve 5 gün kullanın. Arkasından 2 gün vitaminli su verin. Daha sonra astımı için ventolin'e başlayın. Ventolini de tam dolu suluğa 3-4 damla kadar damlatıp verin. Ventolini 3 gün kullandıktan sonra kuşun durumuna bakın nefes sorunu azda olsa devam ediyorsa ilacı 5 güne kadar kullanabilirsiniz.

Benim elimden gelen bu kadar, ilaçları deneyip denememek size kalmış. Geçmiş olsun...

Saat 7 ye kadar tepkisiz ve gözler kapalı durdu. 7 de biraz yem yedi ama bir an çırpındı hafifçe . Böyle bilinçsizce yemliğine çıktı bir ayağı yemlikte bir ayağı telde. Elime alıp toparlasın dedim. Elime yaşlandı avucumda ağzını açıp kapattı ve biraz su geldi ağzından. 5 dakka Sonra yine silkelenip toparlandı. 2 saat uyudu ama şimdi yine yem yedi ve yine midesi bulanıyor gibi kusacak gibi hareketler yapıyor. Bu arada gözleri fal taşı gibi açıyor.
Ben çok kötüyüm gerçekten. Böyle 1 aydır çekiyoruz birlikte.
Şimdi de tünekten düştü. Hay allahım
Bugün kritik bir gün sizin için. Önerilen tedaviyi uygulayana kadar kuşu beslemeye devam edin. Direnci asla düşmemeli. İsterseniz ağzına bir damla elma sirkeli su karışımından damlatabilirsiniz. Evde damlalık var mı? Varsa bir bardakta elma sirkesi ile suyu karıştırın ve kuşun ağzına damlatın. Ve tabii yem konusu önemli. Astımı vardı. Rahat nefes alması için kaynar su dolu kaba vicks koyun o kabın ağzını ince bezle örtüp kuşun kafes yakınına koyun. Buharı nefes açıcı etkiye sahiptir.

Şimdi bir başka konuda gördüm. Floryada size sanırım bahsettiğim İstanbul veterinerden memnun kalan üye yazısı okudum. Bence götürün imkanınız elveriyorsa. Yola dayanamaz demeyin çünkü şu anda da ilerleme görülmüyor ve zaman kaybediyorsunuz.

Mine hanım yazdıklarınızı okudukça üzülüyorum kuşa. Tekrar en baştan yazdıklarınızı gözden geçirdim. Videosunu tekrar izledim ve dışkılarını tekrar kontrol ettim. Daha önce yazdığım vitamini düzenli kullanın o ayrı. Ancak tespit ettiğim iki şey var. Birincisi mantar enfeksiyonu, ikinciside astım sorunu. Size iki tane ilaç söylicem yarın onları alabilirseniz sırayla kullanalım. Mantar için FLUCAN 150 mg 1 kapsül (Flukonazol) ve astım için VENTOLIN 2 mg/5ml 150 ml şurup (Salbutamol) alın eczaneden.

Önce flucan'a başlayın. Kullanım şekli; Tam dolu suluğa kapsülün iç tozundan bir pirinç tanesi kadar ekleyip 5 dakka iyice karıştırın ve kuşa verin. Bu ilacı hergün taze olarak hazırlayın ve 5 gün kullanın. Arkasından 2 gün vitaminli su verin. Daha sonra astımı için ventolin'e başlayın. Ventolini de tam dolu suluğa 3-4 damla kadar damlatıp verin. Ventolini 3 gün kullandıktan sonra kuşun durumuna bakın nefes sorunu azda olsa devam ediyorsa ilacı 5 güne kadar kullanabilirsiniz.

Benim elimden gelen bu kadar, ilaçları deneyip denememek size kalmış. Geçmiş olsun...

Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Burun deliği iyice kapandı. Yarı açıktı bu gün sirkeli su ile sildim ama daha da kapandı. Bu mantar mi? . Supradin aldım suyuna koydum ama sadece bal verdikten sonra içti. Kuşum yarı komada gibi. 2 saattte bir biraz kendine geliyor hemen yem yiyor azda olsa. 1 buçuk saattir avucunda uyudu sıcak sıcak, saldı kendini ama sağ ayağı arasıra seyiriyor ve güçsüz.
Kusura bakmayın size anlatıyorum ama yanlızım ve kimseyle paylaşamıyorum. Söylediğiniz ilaçları alıp vericem ama burun deliğini tuzlu suyla silsem mi acaba,?

Bugün kritik bir gün sizin için. Önerilen tedaviyi uygulayana kadar kuşu beslemeye devam edin. Direnci asla düşmemeli. İsterseniz ağzına bir damla elma sirkeli su karışımından damlatabilirsiniz. Evde damlalık var mı? Varsa bir bardakta elma sirkesi ile suyu karıştırın ve kuşun ağzına damlatın. Ve tabii yem konusu önemli. Astımı vardı. Rahat nefes alması için kaynar su dolu kaba vicks koyun o kabın ağzını ince bezle örtüp kuşun kafes yakınına koyun. Buharı nefes açıcı etkiye sahiptir.
Çok teşekkür ederim. Bu gün viks li kaynar su yaptım. Buharını verdim .
Burun deliği iyice kapandı. Sirkeli şu ile sildim ama daha çok kapandı.

Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Burun deliği iyice kapandı. Yarı açıktı bu gün sirkeli su ile sildim ama daha da kapandı. Bu mantar mi? . Supradin aldım suyuna koydum ama sadece bal verdikten sonra içti. Kuşum yarı komada gibi. 2 saattte bir biraz kendine geliyor hemen yem yiyor azda olsa. 1 buçuk saattir avucunda uyudu sıcak sıcak, saldı kendini ama sağ ayağı arasıra seyiriyor ve güçsüz.
Kusura bakmayın size anlatıyorum ama yanlızım ve kimseyle paylaşamıyorum. Söylediğiniz ilaçları alıp vericem ama burun deliğini tuzlu suyla silsem mi acaba,?
Olur silin. Burnunda akıntı varsa belki akıntı tıkıyordur orayı. Siz tuzlu su ile silmeyi deneyin.

Kuşun burnuyla fazla uğraşmayın. Dediğim ilaçları kullanın. İsterseniz önce ventolini kullanın.
Günaydın. Kuşum sabah 7 de çığlık çığlık bağırarak yerde çırpındı. Ölmüş gibi upuzun yattı yine. Ben ölüyor diye dua ettim. Sonra yine toparlandı. Şimdi hala yerde göğsün üstünde yatıyor. Sağ tarafına dokunuyorum hissetmiyor. Soluna dokunuyorum sıçrıyor. Buz gibi bedeni. Sırtını avuçlayarak baktım nefes alışını hissetmiyorum ama hafif kalp atışı var. Dün gece nöbetçi eczaneden söylediğiniz ilaçları aldım ama... su içecek durumda değil. Sanki bir korku filmi gibi. Bir aydır böyle.. Ne ölüyor ne iyileşiyor. Bu nasıl bi şey. Başka bi şey var ama hiç anlamıyorum. Çok çok üzülüyorum

Elle besleme yapın bugün. Acilen. Açlık konusunda ısrarcı tavrım var çünkü direnci düşerse ilaçlar da işe yaramayacak.

Mine hanım kuş astım atakları geçiriyor olabilir. Dediğim astım ilacını kullanın. Su içmiyorsa eczaneden damlalık alın suyu ağzına damlatın belli aralıklarla.
Ümit bey dün sabah ve öğlen ısrarla kuşumu mama ile besledik ve toparlansın, su içsin diye bekledik. burun deliğini de açtık ,kuşçu astım ilacından da verdi ama zavallı kuş yaklaşık 10 dakikada bir korkunç krizler geçirdi. çok bağırdı çırpındı. malesef dün akşamüstü kaybettim yavrucuğumu.
Bu Krizler bir acayipti kuşun bedeni boynu ters dönüyordu çok yoruldu. Sanki astım değil başka bir derdi vardı, etinden et kopuyor gibi bağırıyordu. Salmonella da da krizler geçirdi ama daha hafif istem dışı titrmeler şeklinde ve kısa süreliydi. Dün kuşçu karnında tahminen karaciğer dediği yerde şişlik var dedi. ateşi çıktı bir ara, sirkeli su ile serinletmeye çalıştık falan...
Çok çok üzgünüm ağlamaktan ağzım yüzüm yamuldu. Çok çekti yavrucak. Geçen hafta kuşçu bana ' bu kuş yaşamaz, çok çektirme kuşa uyutalım kuşu '' dediğinde kabul mü etseydim diye de düşündüm hep. Tabi bu çok kötü bir şey gibi geliyor insana ama kuşa dünyanın ilacını verdim, acı çekmeye devam etti sürekli. Eskiden tavuklarımız vardı. Kanadı veya ayağı yaralansa dedem hemen keserdi. Can çekiştirmek daha günah derdi.
Bilmiyorum işte .. Allak bullak durumdayım.
Daha öncede 4 kuş baktım. Fransız tüy dökümü olan çok hasta bir kuşa bile yıllarca baktım. Son kuşuma 5 yıl baktım çok sağlıklıydı ama 3 saat içinde sessizce öldü. Bu kuşun yaşam mücadelesi ve böyle bir ölüm beni çok yıktı, darma duman etti. Neyse, güzel oğlum melek oldu.
Bir daha kuş falan almayacağım. Aslında bu zavallı kuşları çoğumuz kendi eğlencemiz için alıyoruz. Konuşmayı öğrensin ele gelsin diye eş de almıyoruz. Hastalansalar ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Cahil ötesi insanlarınız ve doğada kalabalık sürüler halinde yaşayan kuşları alıp eziyet ediyoruz.
Bu yüzden rant oluşmuş ... Bir sürü kuş üreticisi gezdim, çok pis hatta izbe, rutubetli bodrum katlarda bu kuşları üretiyorlar. Zavallı kuşları satmak için yarış ediyorlar. Biz de, çoğumuz evdeki çocuğa oyuncak olsun diye yada evde ses olsun diye alıyoruz. Geçen hafta bir kuşçuda gördüm daha yeni yeme düşmüş kuşların, aşırı pis suluğuna Vitaform koymuş.Hani sizin kuşa vermeyin çünkü o vitaminin içinde yüksek antibiyotik var dediğinizden... Hemde su bayağı koyu turuncuydu... Muhtemelen satana kadar hastalanıp ölmesin diye..
Bu forumu daha önce bulsaydım belki herşey daha farklı olurdu. Kuşumu ilk aldığımda, durgun olduğunu görüp, İstanbul da ki Florya ya veterinere götürüdüm. Belki tedavisi daha bilinçli olurdu.
Bu forumda Yardımcı olan herkese, özellikle size çok teşekkür ederim Ümit Bey..

Sevgili Hayvansever. Herşey için teşekkür ederim. Dün sabah ve öğlen sıvı mama ile besledik. Ama krizleri çok sıklaştı. Ümit beye de yazdım. Malesef dayanamadı.
Melek oldu bebeğim.. Çok üzgünüm.
Sizler buradan yardım etmeye devam edin lütfen. Çünkü biz kuş sahipleri çok bilgisiz ve cahiliz.
Teşekkürler

Geri