Kuşum ölüyor mu?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Beyz35
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bu arada kuş iyileşene kadar kafesten salmamanızı tavsiye ederim
Çok uçmasına izin vermeden kafes veya masa üzerinde duracak şekilde çıkartıyorum artık özellikle kapıyı kapatıyorum evin içinde dolaşıp yorulmasın diye bunu da yapmamalı mıyım :( sabah uyanır uyanmaz kapının önünde çıkmak için bir sürü çaba sarf ediyor

Çok uçmasına izin vermeden kafes veya masa üzerinde duracak şekilde çıkartıyorum artık özellikle kapıyı kapatıyorum evin içinde dolaşıp yorulmasın diye bunu da yapmamalı mıyım :( sabah uyanır uyanmaz kapının önünde çıkmak için bir sürü çaba sarf ediyor
Solunum sıkıntısı çeken kuş dinlenmeli bir de triflucan yorucu bir ilaç o nedenle çıkarmayın

Dediğiniz gibi bana da 2 haftalık süre ideal gibi geliyor çok şükür ki gözle görülür bir fark var nefes almasında her gün eskiye dönüyor gibiyiz bir önceki günden daha iyiyiz.

Evet maalesef ki suluk haricinde bardağımıza geldiğinde de su veriyoruz o nedenle içmiyor olabilir şu an suluğunda temiz su olmasına rağmen zorda kalmadıkça içmiyor 🫣 onu kesip suluğundan içmesini sağlayacağım. Henüz normal yem veya akdarı gibi yemleri tüketmiyor hala sadece dal darı ve mama ile besleniyor bu nedenle kafese girip su içmek istemiyor. Ama her gün 1 damla mantar ilacını mutlaka ağzına damlatıp yediğinden emin oluyoruz kursağını ovalayarak yemesini sağlıyoruz. İyotu alacağım mantar ilacından birkaç dakika sonra damlatsak sorun olur mu belli bir süre araya koymamız gerekir mi çünkü tutmakta inanılmaz zorlanıyoruz
İkisini aynı anda da kullanabilirsiniz. Önce mantar ilacını damlatın sonra da iyotlu suyu. Yada eğer suluğuna ilaç katmıyorsanız eğer yarım suluğa 1 damla katarak suluktan verin.

Umarım ki biz yanılıyoruzdur çünkü dediğiniz gibi yorumlar, aynı teşhisler ve içeriği bile yazmayan bant üzerine el yazısı kod etiketi bana bir ticarethane gibi geldi, normalde de çok araştıran biriyim ancak ilk salyalı kustuğunu gördüğümde yıllardır takip ettiğim için tek yorum dahi okumadan arayıp randevu aldım. Biz 3180 tl gibi bir ücret ödedik muayene+röntgen+vitaminler ilaçları kullanıp gözlemlemekten iyi bakmaktan başka bir çaremiz yok şu aşamada ama inanıyorum ki küçük bebeklerimiz en kısa zamanda sağlıklarına kavuşacaklar🙏🏻
İnşallah bir an önce iyileşirler, kursak mantarı da çok ciddi bir hastalık maalesef. Veterinerin söylediği gibi akciğer enfeksiyonu da varsa kuşun bağışıklığını vitaminlerle desteklemek gerek. Bolca meyve, sebze takviyesi yapın ve pelet yem verin.

3180 TL çok iyi fiyat, bizim yol masraflarıyla birlikte maalesef daha fazla tuttu :(

O kodlu ürünlerden ben de pek hoşlanmadım ama verdiğimden beri kuşum biraz daha iyi. Bugün tedavinin ilk haftası bitti. Maşallah hafif hafif dışkısı beyazdan yeşile dönmeye başladı. İnşallah siz de daha iyiye gidersiniz. Tüm hasta kuşlar ve hayvanlar için duacıyım 🤲🏻

Ünvanları veteriner olduğu için onlara inanmak güvenmek zorunda kalıyoruz. Doktorlar da insanlar için gereksiz tedaviler yapıyor buna şahit oluyoruz. Ama şuda yanlış olur : Yanlış tedavi mi başladı acaba diye ilaçları kullanmaktan kaçınmamalı veya dozu azaltmamalıyız. Ya teşhis doğruysa ? Bu defa da sorumluluk size geçmiş olur tedaviyi gerektiği gibi uygulamadığınız için.Siz veteriner fakültesine götürüp tetkiklerini yaptırmadan ilacı kesmeyin veya dozunu azaltmayın. Genellikle bayanlar kuşlara ilaç verme konusunda çok hassaslar. Ama o tutum da yanlış.... size basit bir örnek vereyim :

Kalbinde rahatsızlık olmayan biri by-past ameliyat masasına yatar mı ? Neden yatsın dimi saçma soru... Çünkü göğüs kaburgaları kırılacak göğüs açılacak vs vs.. Peki by-past ameliyatı olanlar neden olurlar ? Fayda zarar oranında by-past'ın daha faydalı olmasından. Adam ameliyat olmazsa ölecek dolayısıyla kemiklerinin kırılmasına vs izin vermek durumunda.. Kuş tedavisinde de durum budur. Evet ilaçları gereksiz kullanmak hatadır ama hasta kuşu tedavi etmemek daha büyük bir hatadır. Burda önemli olan husus ehil ve güvenilir sağlık personeli yetişmesidir. Onlar doğru teşhis ve doğru yönlendirme yaparlarsa sorun da kalmamış olur. Demem o ki tedavinize devam edin. Gelişmeleri ve kuşun sağlık durumunu yazın elimizden geldiğince yardımcı oluruz.
Üstad size burada konuşulan konu özelinde danışmak isterim. Malum bizler hasta olunca doktora gitmeden önce bir kendi kendimizi tedavi etmek isteriz. Ağrı kesici, ateş düşürücü, sindirim düzenleyici, mide koruyucu vs alıp duruma göre bir tedavi uygularız. Bazen de eskilerin yaptığı ev tipi karışımlar ilaçlar ile destekleriz kendimizi.
Aynı mantıkla kuşlarda rastlanan hastalıklar ve buna özel çözümleri tek bir başlık altında yazsanız ya da bir başlık açılıp oraya bilen ve tecrübe eden herkes yazsa iyi olmaz mı? Bir çok kişi temel seviyede takviyeler ve karışık tohumlar ile kuşlarına iyi bakıyor fakat bir çoğumuz (üreticiler haric) veterinere gitmeden sorunlari nasıl çözebiliriz bilmiyoruz. Buraya danışmaya gelen her bir üyeyi eninde sonunda veterinere yönlendiriyoruz. (Belki ben öyle hissettim bu durum bu şekilde de olmayabilir.)

Arkadaşların bahsettiği fiyatlar çok fazla ve bunu herkes karsilayamayabilir. "O zaman bu hobiyi yapma!" Demek yerine hangi hastalığı nasıl teşhis ederiz ve alternatif ilaçları nasıl kullanırız konusunu netleştirmek gerekir sanırım. Bir üreticide 20 takım olsa ve olası bi hastalık ya da salginda her bir kuşa ayrı ayrı veteriner hekim ile tedavi oluştursa buna para dayanmaz. İşte bize öyle bir konu başlığı lazım ki baktığımızda adeta reçete ve teşhis yöntemlerini tespit edebilelim. Üreticilerin tedavi yöntemlerini benimseyelim isterim.

Üstad size burada konuşulan konu özelinde danışmak isterim. Malum bizler hasta olunca doktora gitmeden önce bir kendi kendimizi tedavi etmek isteriz. Ağrı kesici, ateş düşürücü, sindirim düzenleyici, mide koruyucu vs alıp duruma göre bir tedavi uygularız. Bazen de eskilerin yaptığı ev tipi karışımlar ilaçlar ile destekleriz kendimizi.
Aynı mantıkla kuşlarda rastlanan hastalıklar ve buna özel çözümleri tek bir başlık altında yazsanız ya da bir başlık açılıp oraya bilen ve tecrübe eden herkes yazsa iyi olmaz mı? Bir çok kişi temel seviyede takviyeler ve karışık tohumlar ile kuşlarına iyi bakıyor fakat bir çoğumuz (üreticiler haric) veterinere gitmeden sorunlari nasıl çözebiliriz bilmiyoruz. Buraya danışmaya gelen her bir üyeyi eninde sonunda veterinere yönlendiriyoruz. (Belki ben öyle hissettim bu durum bu şekilde de olmayabilir.)

Arkadaşların bahsettiği fiyatlar çok fazla ve bunu herkes karsilayamayabilir. "O zaman bu hobiyi yapma!" Demek yerine hangi hastalığı nasıl teşhis ederiz ve alternatif ilaçları nasıl kullanırız konusunu netleştirmek gerekir sanırım. Bir üreticide 20 takım olsa ve olası bi hastalık ya da salginda her bir kuşa ayrı ayrı veteriner hekim ile tedavi oluştursa buna para dayanmaz. İşte bize öyle bir konu başlığı lazım ki baktığımızda adeta reçete ve teşhis yöntemlerini tespit edebilelim. Üreticilerin tedavi yöntemlerini benimseyelim isterim.
Aslında haklısınız bu konuda bir paylaşım yapılması çok iyi olur. ancak şöyle bir durum var. Olası hastalıkların tedavisi için de ilaç önermem gerektiğinden. Site yönetimi Bu konuda tepki verebiliyor. Onlar da kendilerince haklılar zira reklam olabilecek veya sorumluluk doğurabilecek şeylerden kaçınıyorlar. Eğer bu talebinizi site yönetimine iletir ve onların onayı alınırsa tabiiki memnuniyetle yardımcı olurum

Müthiş bir fikir 👍 Size sadece şunu diyeyim bende iki sultan papağanı ve bir Pakistan papağanı var hepsini aynı anda kontrole götüremiyorum. Veterinerler ( bazıları Allah razı olsun çok iyi kalpli) bayağı ücret alıyorlar ki onlar da zaten kendilerine söylenen fiyat tarifesini uyguluyor. Hatta bana göre özellikle ilçe veya küçük illerde kanatlıdan anlayan veteriner yok. Anliyormus gibi gözüküyorlar sadece. Homeopatik ilaç önerileri veya alabileceğimiz ilaç önerileri gerçekten önemli 👍

Müthiş bir fikir 👍 Size sadece şunu diyeyim bende iki sultan papağanı ve bir Pakistan papağanı var hepsini aynı anda kontrole götüremiyorum. Veterinerler ( bazıları Allah razı olsun çok iyi kalpli) bayağı ücret alıyorlar ki onlar da zaten kendilerine söylenen fiyat tarifesini uyguluyor. Hatta bana göre özellikle ilçe veya küçük illerde kanatlıdan anlayan veteriner yok. Anliyormus gibi gözüküyorlar sadece. Homeopatik ilaç önerileri veya alabileceğimiz ilaç önerileri gerçekten önemli 👍
Dediğim gibi site yönetimini ikna etmeniz gerek.

Merve hanım, Alphana Muhabbet kuşu... Bildiklerim bunlar.

Geri