Kuşum ölüyor mu?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Beyz35
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Mamasına vitamin koyarak enjektör ile besleme yaptık, şu an ilk zamana nazaran daha iyi gözlerini açık tutuyor. Solunumla ilgili sorunumuz maalesef devam ediyor dinlenmesi için bıraktığımızda daha az olduğunu gözlemledik inşallah sabaha çok güzel ve sağlıklı bir şekilde kalkacağız Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler çok kıymetli
İnşallah iyileşecektir. Olur da sabah da kötü olursa mutlaka götürün, belki yoğun bakıma alırlar bir süre. Ona göre güzelce müdahale ederler orada. Çok geçmiş olsun tekrardan, hayırlı geceler.

Tabi ki yarın umarım iyi olur olmazsa götüreceğim pazartesi günü de öz vet e mutlaka götüreceğim çok teşekkür ederim iyi geceler 🙏🏻

Beyza hanım bana kalırsa telaş yapmak yerine Tedavisine devam edin. İlaç daha kötü yaptı deyip ilacı kesmeyin. Size daha önce de söylemiştim. Mamaya bir damla ilaç katarak verin. Vitamin ve probiyotik de katın. Mantarlar öldükçe kuşta mide bulantısı vs artar. Halsizliği kötü hissetmesi artar. Daha önce de söylediğim gibi ilaca devam edin. Suyuna da ilaç damlatın yediği mamaya da katın. az yiyorsa mamayı bitirmiyorsa 3 damla katın ki ilacın en az 1 damlasını yemiş olsun.

Son düzenleme:
Mamasına vitamin koyarak enjektör ile besleme yaptık, şu an ilk zamana nazaran daha iyi gözlerini açık tutuyor. Solunumla ilgili sorunumuz maalesef devam ediyor dinlenmesi için bıraktığımızda daha az olduğunu gözlemledik inşallah sabaha çok güzel ve sağlıklı bir şekilde kalkacağız Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler çok kıymetli
Kekik çayı yapıp bir iki fıs sıkabilirsiniz solunuma iyi gelir

Keşke daha fazla yardımcı olabilsek..
Ama bazı durumlarda uzman hekime danışmak mecburi oluyor işte, elden başka bir şey gelmiyor.
Gittiğiniz kliniklere kuşun öyküsünü ve uyguladığınız tedavileri söyleyin. Ayrıca şu kuşçunun verdiği şeyin ismini öğrenmeniz ve veterinere iletmeniz de iyi olur.
Umarım iyi haberler alırız.

Dün gece viksi sıcak suda eritip kafese çok yakın olmayan bir yere koydum, mamasının içine vitamin karıştırıp yedirdim sabah kalktığımızda açtı daldarısı yemeye çalıştı yiyemedi tekrar vitaminli mama verdim çok tüketmedi ama birkaç damla yedi bıraktığımızda uçtu keyfi biraz yerine geldi biraz uyudu ve şimdi su içiyor biraz da olsa daldarısı yemeye başladı. Kuşçu Doksiar diye bir ilaç verdiğini söyledi internetten araştırdığımda böyle bir ilaç bulamadım belki de telaffuzunu farklı yapıyor bugün bol bol su içer mantarı atmasından kaynaklı yemek yemede zorluk yaşayabilir mamayla beslemeye devam edin ben tüm kuşlarıma bu ilacı uyguluyorum ilk günü kötü geçse de hızlı toplamasını sağlıyor içinde çok fazla enfeksiyon var dedi. Kekik suyu kaynatıp diğer konuda ilettiğiniz o ölçülerde suluğuna koydum. Biraz ondan da içti şu an sanki toparlıyor gibi dünkü gibi uyuma hali devam ediyor ama gözlerini daha çok açık tutabiliyor. Uçuyor koltukların üzerinde geziyor. Nefes alması daha iyi gibi gözlemledim. Elimizde trifulucan ve ventolin var dün ventolini burundan damlattım 2 günde bir damlatılmasını önermişti veteriner o şekilde devam edeyim mi yoksa seyreltip bugün de kullanayım mı sizce, bir de ilaçlara devam edeceğim kuşçu Doksiar denen ilaçtan bir miktar şırınga içine bırakmış onu bugün de sık dedi ama sıkmak istemiyorum trifulucanı akşam üzerine doğru vermeyi düşünüyorum çünkü en son dün akşam kuşçu verdi 24 saati en azından doldursun diye düşünüyorum çok şükür yavaş yavaş toparlanıyor gibi gözüküyor. (Bir de videodaki gibi göğüsünün kalp gibi atarak nefes alması şu an geçti onun büyük bir rahatlamasını yaşadı, evimizde buhar makinesi var hastaların kullandığı ancak ilaçlı değil sadece buhar veriyor şu an nefes almasında çok zorlanmadığını gözlemliyorum bazı videolarda solunum zorluğu çeken kuşlara kafesinden hava verildiğini gördüm bu tarz bir uygulama yapılabilir mi bir daha o şekilde nefes alması zorlaştığında faydası olur mu sizce?

Son düzenleme:
Trifuculanı nasıl kullanıyorsunuz peki ?

0.02 ml şırınga ile ağzına damlatıyorum. Suyuna da damlatmıştım dün 3 4 damla kadar bugün kekik çayı koydum suluğuna dediğim gibi 24 saati doldurduğunda yeniden 0.02 ml kadar ağızdan vereceğim

12 saatte 1 kullanın 2 gün... ayrıca yuttuğundan emin olmalısınız.

12 saatte 1 kullanın 2 gün... ayrıca yuttuğundan emin olmalısınız.

Doksiar denen ilacın çok etkili olduğunu söylediği için kafam çok karıştı o nedenle akşam üzerine doğru vereyim diye düşünmüştüm internette de bulamıyorum ilacı nedir ne değildir bir fikrim yok açıkçası bu ilacı biliyor musunuz?

İlacı bilmiyorum ama antifungal değilse faydası olmayacak. Ama antibiyotikse bir kez başlamış olmanız 3 kullanmayı gerektirir gibi bir handikap var... Sonuçta başlamışsınız 3 gün o ilaca da devam edin trifuculana da.Antibiyotik ve Antifungal ilaçlar aynı anda kullanılabilir sorun yok. Hem bir tık daha garanti olur. Çünkü mantar enfeksiyonu diğer enfeksiyonların önünü de açar.

İlacı ağızdan verdikten sonra suyuna koymak kuşa ağır gelebilir diye düşünüyorum. Tedaviye devam edin. Mantarin yanında ek bir enfeksiyon varsa antibiyotik verilmesi normal. Kekik çayı da mantara karşı etkilidir

Çok teşekkür ederim ağır gelmesi beni endişelendiriyor dikkatlice bugün de tedavisini evde yapıp yarın öz vete gideceğim. Şu an için nefes alma sesi kursağından kalp gibi atma durumu geçti sadece çok uyumak istiyor uzanıyor gözleri daha açık bu durum normal mi sürekli uyuması ama kabarık bir hali yok eski günlerinde yaptığı gibi kafesin üzerinde salıncağı var onun üstünde uyuyor

Çok teşekkür ederim ağır gelmesi beni endişelendiriyor dikkatlice bugün de tedavisini evde yapıp yarın öz vete gideceğim. Şu an için nefes alma sesi kursağından kalp gibi atma durumu geçti sadece çok uyumak istiyor uzanıyor gözleri daha açık bu durum normal mi sürekli uyuması ama kabarık bir hali yok eski günlerinde yaptığı gibi kafesin üzerinde salıncağı var onun üstünde uyuyor
Normal. İlaçlar halsizlik yapar ki triflucan ağır bir ilaçtır önemli olan kabarmamasi, tunekten düşmemesi, yem yemesi, su içmesi.

Ağır gelmesinden endişelenmenize gerek yok. Siz dediğim gibi yapın iki ilacı da 6 saat dönüşümlü olarak kullanın. Her ilacı 12 saatte bir vermiş olacaksınız 1 damla şeklinde ama yuttuğundan emin olmalısınız.suyuna da prğbiyotik katın. Vücut direnci artar

Ağır gelmesinden endişelenmenize gerek yok. Siz dediğim gibi yapın iki ilacı da 6 saat dönüşümlü olarak kullanın. Her ilacı 12 saatte bir vermiş olacaksınız 1 damla şeklinde ama yuttuğundan emin olmalısınız.suyuna da prğbiyotik katın. Vücut direnci artar
Tamamdır şimdi ilacını vereceğim. Verdikten sonra kursağına doğru ovalama yapıp biraz dikleştiriyoruz biraz zor oluyor ama içiyor çok şükür şifa olur minik kuşuma inşallah

Bugün güzel haberleri sizinle paylaşmak istedim. Keyfi çok yerinde yemeğini yiyor (daldarısı ve mama) suyunu içiyor mantar ilacımızı kullanıyoruz ilaçtan sonra yemek yemiyor ve su içmiyor bunu da biraz araştırdığımda genel olarak tüm kuşlar ilaçtan sonra yiyip içmiyormuş o nedenle önce yem yedirip içiriyor bir süre sonra ilacı veriyoruz. Uyku halimiz azaldı çevreye ve sevdiği şeylere verdiği tepkiler arttı solunumla ilgili olarak ise hırıltı hiç kalmadı, kuyruk sallanması ilk 2 gün çok fazlaydı şu an sanki kendi hareket ediyor gibi dikkatli bakmadığımızda farkedilmiyor bile sadece gözlemlediğim tek şey kanat titremesi bu da ilaçtan kaynaklı mı onu araştırdığımda net bir cevaba ulaşamadım. Ve son olarak ise günde en fazla 4 5 kez hapşırıyor onda ise su benzeri bir şey geliyor her hapşırmasınlar değil ama birkaçında çok az bir miktarda bunun nedeninin de ventolin kullanımı olduğunu düşünüyorum

Bugün güzel haberleri sizinle paylaşmak istedim. Keyfi çok yerinde yemeğini yiyor (daldarısı ve mama) suyunu içiyor mantar ilacımızı kullanıyoruz ilaçtan sonra yemek yemiyor ve su içmiyor bunu da biraz araştırdığımda genel olarak tüm kuşlar ilaçtan sonra yiyip içmiyormuş o nedenle önce yem yedirip içiriyor bir süre sonra ilacı veriyoruz. Uyku halimiz azaldı çevreye ve sevdiği şeylere verdiği tepkiler arttı solunumla ilgili olarak ise hırıltı hiç kalmadı, kuyruk sallanması ilk 2 gün çok fazlaydı şu an sanki kendi hareket ediyor gibi dikkatli bakmadığımızda farkedilmiyor bile sadece gözlemlediğim tek şey kanat titremesi bu da ilaçtan kaynaklı mı onu araştırdığımda net bir cevaba ulaşamadım. Ve son olarak ise günde en fazla 4 5 kez hapşırıyor onda ise su benzeri bir şey geliyor her hapşırmasınlar değil ama birkaçında çok az bir miktarda bunun nedeninin de ventolin kullanımı olduğunu düşünüyorum
Çok sevindim 🙂 Umarım tamamen iyileştiği haberini de alırız. Kanat titremesi ilaçlardan dolayı halsizlikten de olabilir

Geri