Kuşum ölüyor mu?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Beyz35
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Beyz35

Yeni Üye

Acil yardım edin dün veterinere gitmiştik aktif bir konum vardı akciğer enfeksiyonu ve kursak mantar demişti ama şikayetimiz sadece yemek yememekti ilaçlarını kullandım hala yemek yemiyordu, bugün ben evde yokken babamlar kuşçu bir arkadaşını getirmiş etkili bir mantar ilacı olduğunu söylediği bir ilacı ağzına damlatmış söylediklerine göre 1 damla kadar ardından elini ıslatıp tüylerini tarar gibi yapıp rahatlatmaya dökülmeyen tüyleri almaya çalışmış kuş içine ne varsa kusmuş su ve yem şu an yemiyor karnı aç yem yemeğe çalışıyor daha da kötü oluyor kusmaya çalışıyor. Veteriner akciğer problemi olduğunu söylemişti ama damlatılan ilaç sonrası kuşum şu an nefes alamıyor resmen can çekişiyor hiçbir yazı bulamadım konuya dair yanına sıcak suya viks eritip koydum belki solunumu açar diye elimden başka hiçbir şey gelmiyor nolur yardım edin ne yapabilirim

Acil yardım edin dün veterinere gitmiştik aktif bir konum vardı akciğer enfeksiyonu ve kursak mantar demişti ama şikayetimiz sadece yemek yememekti ilaçlarını kullandım hala yemek yemiyordu, bugün ben evde yokken babamlar kuşçu bir arkadaşını getirmiş etkili bir mantar ilacı olduğunu söylediği bir ilacı ağzına damlatmış söylediklerine göre 1 damla kadar ardından elini ıslatıp tüylerini tarar gibi yapıp rahatlatmaya dökülmeyen tüyleri almaya çalışmış. Veteriner akciğer problemi olduğunu söylemişti ama damlatılan ilaç sonrası kuşum şu an nefes alamıyor resmen can çekişiyor hiçbir yazı bulamadım konuya dair yanına sıcak suya viks eritip koydum belki solunumu açar diye elimden başka hiçbir şey gelmiyor nolur yardım edin ne yapabilirim
Nerede ikamet ediyorsunuz? Acili olan bir veteriner varsa götürseniz çok iyi olur. Biliyorsam ben önereyim. Acil müdahale edebilirler belki.

Hangi ilaçları kullandınız, kuşçu gerçekten alanında profesyonel biri miydi? Keşke veterinerin verdiği ilaçlar dışında ilaç kullanımı yapılmasaydı kuşa. Şu anda ilaç temin etme gibi bir şansınız olmadığı için beklemekten başka çareniz yok.

Sabah ilk işiniz yoğun bakımı ve acil müdahalesi olan donanımlı bir veterinere gitmek olmalı.

İzmir Buca’ da ikamet ediyorum. Verilen ilacı söylemiş ancak babamlar hatırlamıyor. Kendisi yıllardır muhabbet kuşu bakıyormuş sadece tek damla kursak mantarı ilacı damlatmış çok etkili olduğunu ve bu geceyi atlatırsa hiçbir şeyi kalmayacağını söylemiş ama şu an kuşum nefes alamıyor sanki

Adı üstünde acil bir durum.. Forumda vakit kaybetmeden kanatlı veterinerine götürmeniz doğru olur. Zaten tedavi uyguluyordunuz yeniden mantar ilacı vermek de neyin nesi? Kuş deneme tahtası değil ki..

Ben de İzmir'de ikamet ediyorum. Bizim kuş da akciğer ve karaciğerden dolayı hasta. Dün Öz-Vet'e gidecektim ve acil müdahaleleri olup olmadığını sorduğumda olduğunu söylediler. Yani randevu almanıza gerek kalmadan sabah götürebilirsiniz, yoğun bakım hizmetleri var. Aynı zamanda Burak Uçar beyin de yoğun bakım hizmeti vardı ama acil müdahale etmiyorlar diye biliyorum.

Şu an izmirde açık bir kanatlı veteriner bulamadım bilen var mı

Şu an izmirde açık bir kanatlı veteriner bulamadım bilen var mı
Ben de İzmir'de ikamet ediyorum. Bizim kuş da akciğer ve karaciğerden dolayı hasta. Dün Öz-Vet'e gidecektim ve acil müdahaleleri olup olmadığını sorduğumda olduğunu söylediler. Yani randevu almanıza gerek kalmadan sabah götürebilirsiniz, yoğun bakım hizmetleri var. Aynı zamanda Burak Uçar beyin de yoğun bakım hizmeti vardı ama acil müdahale etmiyorlar diye biliyorum.
Şu anda bildiğim açık olan kanatlı uzmanı yok ama Öz-Vet sabah 10:00'da açılıyor. Yarına kadar bekleyebilirseniz Öz-Vet'e acil müdahale için götürebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim yarın açılış saati 10 muş daha önce tanıdığım biri gece normal veterinere götürdü ancak kuşu daha kötü hale getirdiler tabi bizim durum daha da içler acısı şu an ağlamaktan araştırmaktan başka bir şey yapamamak çok acı

Çok teşekkür ederim yarın açılış saati 10 muş daha önce tanıdığım biri gece normal veterinere götürdü ancak kuşu daha kötü hale getirdiler tabi bizim durum daha da içler acısı şu an ağlamaktan araştırmaktan başka bir şey yapamamak çok acı
İmkan varsa normale değil kanatlı uzmanına götürmek lazım. Yoksa kötüden de beter ediyorlar maalesef.

Evi havalandırın içeride temiz ve ferah bir hava olsun,kuşun karnı da tok olsun, tüneği kaldırın tabana peçete koyun kuş yerde dursun kafesin içinde,dinlensin.. ara sıra kontrol edin.
Pek yapabilecek bir şey yok evde. Sabahı bekliceniz...
Öz-Vet Kuş Veteriner Kliniği'ne götürmenizi öneririm.

Ayrıca babanızı uyarmalisiniz.
Biz hasta olunca mesleki eğitimi olmayanlara mı gidiyoruz yoksa doktora mı?
Kuşçularin birçoğu cahildir karambole ilaç önerirler,dikkate almamalisiniz.

Evet kapı pencere açık, ancak yemek yiyemiyor karnı aç yemek için geliyor ve kusma refleksi yapıyor suyu çok seven kuş saatlerdir su içmiyor ağzına birkaç damla mama verdik sadece onunla duruyor onun da bir kısmını çıkarttı. Dediğiniz gibi peçete serdim şimdi de tünekleri kaldırayım çok teşekkür ederim

Evet kapı pencere açık, ancak yemek yiyemiyor karnı aç yemek için geliyor ve kusma refleksi yapıyor suyu çok seven kuş saatlerdir su içmiyor ağzına birkaç damla mama verdik sadece onunla duruyor onun da bir kısmını çıkarttı. Dediğiniz gibi peçete serdim şimdi de tünekleri kaldırayım çok teşekkür ederim
Vitaminli su verin üç yudum. Enerji sağlar.
Probiyotik varsa probiyotikli sudan da verin vitaminden 1 saat sonra.

Ayrıca babanızı uyarmalisiniz.
Biz hasta olunca mesleki eğitimi olmayanlara mı gidiyoruz yoksa doktora mı?
Kuşçularin birçoğu cahildir karambole ilaç önerirler,dikkate almamalisiniz.
O kadar pişmanım ki 1 haftadır dışarıya çıkmadım kuşumun yanında hiç ayrılmadım durgunluğu olsa da bugün oynadık eğlendik kuşlarla konuştuk akşam evden çıktım telefonla aldım haberini koşa koşa eve geldim ancak geldiğimde de bu haldeydi

Darı koyun önüne.
Kursaktan beslemeyi biliyor iseniz besleyin kuş açsa. Eğer bilmiyor iseniz iğnesiz şırınga ile ağızdan bir iki damla şeklinde verin yavaş yavaş. Birden vermeyin mamayı.
Kuş ileri derece hasta olduğundan şiddetli nefes problemi yaşıyor olabilir ,kursak mantarı kursakta gaz üretip balon gibi şişirip kuşun rahat nefes alışını engeller..
Öz-Vet Kuş Veteriner Kliniğine muayene ettirebilirseniz kuşu oraya bırakmaya izin verirlerse yani hasta hayvanlar kalabiliyorsa orda kalsın kuşunuz,eve getirmeyin.

Bu arada vitamini şırıngayla ağzına iki üç damla damlatabilirsiniz. Daha çabuk etkili olur

Pazar kapalı diyor..
Tüh... Keşke Pazar da açık olsalar, hastalığın günü olmaz ki geldi mi geliveriyor işte...

Yücelen Hayvan Hastanesi her türlü hayvana bakıyor; papağan, muhabbet kuşu, hamster, kuzu, kedi, köpek vs... Çok mecbur kalırsanız ve durumu ağırlaşırsa bir gidin derim. Başka da bulamadım ne yazık ki.
Buca kültür sanat merkezinin orada ve 24 saat açık. Bir arayıp görüşün isterseniz.

Az önce görüştük Yücelen ile ancak sabah 9 da kuştan anlayan doktorları gelecekmiş şu an için dinlendirebiliriz dedi

Mamasına vitamin koyarak enjektör ile besleme yaptık, şu an ilk zamana nazaran daha iyi gözlerini açık tutuyor. Solunumla ilgili sorunumuz maalesef devam ediyor dinlenmesi için bıraktığımızda daha az olduğunu gözlemledik inşallah sabaha çok güzel ve sağlıklı bir şekilde kalkacağız Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler çok kıymetli

Geri