Dişi kuş hasta

Extreme_MAD

Meraklı Üye
Dişi muhabbet kuşum hasta,
Belirtileri : Halsizlik, gün içinde uyku durumu, hafif kabarma, ishal, dışkıda koyu yeşil.
Taze dışkı yapınca fotoğrafını da ekleyeceğim.
İshal olduğunu görünce bir iki gün bekledim ilaç kullanmak için ishal olduğu kesinleşince suyuna kattım. Çifti çok sağlıklı hareketli hopluyo zıplıyo. Ayırmayı düşündüm o da kapmasın diye ama ayıracak kafesim yok diğer kafesimde sultan papağanım var eğer hastalık varsa bulaşmıştır çoktan sonuçta birbirlerine kusuyorlar. Bugün taze su verip yarın vitamin vermeyi düşünüyorum daha ne yapabilirim, şuan tüylerini temizliyor.
Birde dişi kuşumun sürekli poposunda dışkı oluyor yavru kuş gibi ishal olmasa sa kabız olmasa da yapışıyor, neden olabilir anlamadım.

Muhtemelen yağlanma da olabilir yumurta da

takviye bir ürün kullanıyor musunuz hangilerini ne ölçüde ?

takviye bir ürün kullanıyor musunuz hangilerini ne ölçüde ?
Takviye ürün ayda bir tüy sağlığı için bir multivitamin kullanıyorum, kalamar kemiği sürekli bulunduruyorum, genel vitamin olarak ayrı bir multivitamin kullanıyorum haftada bir sularına 5 damla veriyorum başka bir şey vermiyorum arada yemlerine çekirdek katıyorum. Fazla meyve sebze sevmiyorlar bir kaç kere denememe rağmen asla yüz vermediler sürekli kafesin dibine attılar

Cekirdeği vermeyelim, sebze verelim haftada 3 gün. Yemini yesin. Bir de egzersiz olarak çok yormadan uçsun, kafes dışında yürüsün.

Dışkının popoya yapışması sindirimin yolunda gitmediğini gödteriyor. Hastalıktan da olabilir. Floranın bozuk olmasından da [ gerçi oda hastalıktır ]. Taze yaptığı 5-6 dışkısının net resmini atın. Birde kuşun videosunu atın.

Hızlı resimden yüklemeye çalıştığımda açıklama alanı giriniz diyor ama öyle bir yer yok, dişi kuşun dışkısı birikmeye devam ediyor serçe parmak tırnağı kadar büyüklükte bir birikme olmuştu ılık suyla temizledim. Halsizlik durumu hala var arada krndini temizliyor erkek kuşla birbirlerini kaşıyorlar kafes içinde uçuyor ama yine de kabarıyor bazen ne yapmam lazım

Kuşunuzun karnı şiş gözüküyor sertlik var mı acaba

Kuşunuzun karnı şiş gözüküyor sertlik var mı acaba
Hayır yok, normalde hasta kuşun iştahı azalır kendini bile temizlemeye zahmet etmez ama dişi hem ishal hem kendini sürekli temizliyor hemde aşırı iştahlı besleniyor garip bir kuş. Eğer yumurta var diyorsanız dişinin kuluçkaya girdiğini görmedim 3 haftadır.

hocam ısrarla dışkı paylaşmamışsınız. Dışkı görmeden ne diyebiliriz ki. Kuşun hasta olma ihtimali çok yüksek. Ve geç kalıyorsunuz. Bir an önce dışkı paylaşın. Hatta kaç gün gecikmişsiniz zaten

hocam ısrarla dışkı paylaşmamışsınız. Dışkı görmeden ne diyebiliriz ki. Kuşun hasta olma ihtimali çok yüksek. Ve geç kalıyorsunuz. Bir an önce dışkı paylaşın. Hatta kaç gün gecikmişsiniz zaten
Hocam dışkısı kağıda düşmüyor dışkısı direkt popoya yapışıp birikiyor

O zaman hızlı davranım şimdilik çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar karbonat ( Kabartma tozu ) katıp verin. Yarın ilk iş veterinere götürün. Yapamıyorsanız tahmini tedavi başlamak zorunda kalacağız. Veterinerden doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik alın. Örneğin doksivil. Çeyrek suluğa mercimak tanesi kadar katın. Hızlı olun. Evde probiyotik yoksa mutlaka alın multi vitamin de yoksa alın.

Geri