Dişi kuş hasta

Güncelleme, dişinin dışkısı daha toplu bugün ama hala yapışıyor popoya kağıda dışkı örneği almak istiyorum ama kağıda yapmıyor ya da yapamıyor. Dişi hasta olmasına rağmen tamamen hayattan kopmadı bu yüzden asla umudumu kesmicem sürekli camdan dışarıyı izliyor kafesten çıkarınca daha neşeli oluyor bende sık sık çıkartmaya çalışıyorum dün yemlikten yem yediğini gördüm sevindim. İshal ilacı koydum sularına tekrar 3 gün geçtiği için. Patates haşlayıp vermeyi düşünüyorum. Daldarı veriyim mi? Dişi daldarıyı gerçekten büyük bir iştahla yiyor, beslenmesi hastalığını yenmesine yardımcı olur diye düşünüyorum kuş kumunu yemiş biraz sindirimi düzenler umarım bu noktada yapmam gerekn sey ne?
Bu arada dişinin tüyde olduğunu da fark ettim belki bu halsizliğinin de bir sebebi budur 🙁

O zaman hızlı davranım şimdilik çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar karbonat ( Kabartma tozu ) katıp verin. Yarın ilk iş veterinere götürün. Yapamıyorsanız tahmini tedavi başlamak zorunda kalacağız. Veterinerden doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik alın. Örneğin doksivil. Çeyrek suluğa mercimak tanesi kadar katın. Hızlı olun. Evde probiyotik yoksa mutlaka alın multi vitamin de yoksa alın.
Dediklerinizi yapmaya çalıştım, çevremizdeki en yakın kanatlı veteriner 1,5 saatlik araba yolculuğu ile bu da kuşu daha da strese sokar diye düşünüyorum.

Dediklerimizi yapmaya çalışmak diye bir şey yok hocam. Neler yaptığınız var. Ne yaptığınızı anlatın ki tavsiyede bulunalım.

Patates verip iyileşmesini beklemek... Kuş kabız zaten ishal değil ki... Elinizi çabuk tutun kafanıza göre de davranmayın. Madem veterinere götürmüyorsunuz bari tavsiyelerimizi uygulayın.

Dediklerimizi yapmaya çalışmak diye bir şey yok hocam. Neler yaptığınız var. Ne yaptığınızı anlatın ki tavsiyede bulunalım.
Karbonatı mercimek tanesi kadar suyuna kattım bir gün içtiği gibi taze suyla değiştirdim erkeğin o sudan içmesini engellemek için erkeği öbür kafese aldım bir süreliğine, multivitamin evde var bir gün taze suyla mı kalsınlar yoksa vereyim mi bugün? Normalde arayla veriyorum. Yarın probiyotik temin edeceğim çevremizdeki veterinerler sadece büyükbaş hayvana baktıklarını söylüyor bir kaçıda kedi köpeğe. Bu arada taze dışkı bir şekilde yakaladım şu şekilde görünüyor https://hizliresim.com/9fwx02k

kuş hasta patatesle falan olmaz. En azından dediğim antibiyotiğe başlayın bir an önce.

Bunlar ishali durdursa da enfeksiyonu durdurmaz. Bununla probiyotik aynı şey zaten. Kuşunuzu besliyorsanız veterinere de götürmekle yükümlüsünüz. Lütfen kuşlardan anlayan veterinere götürün. Kuşçuya değil. Bu aynı bel fıtığı için kırık çıkıkçıya gitmeye benziyor

Gerçekten geriliyorum. Veterinere götürmedin tamam bari bizim tavsiyelerimize uy. Neymiş efendim kuşçu bunu vermiş. O zaman neden buda yazma gereği duyarsınız ki ? Okuyup üflememizi mi bekliyorsunuz ne beklediğinizi anlamadım gerçekten.

Gerçekten geriliyorum. Veterinere götürmedin tamam bari bizim tavsiyelerimize uy. Neymiş efendim kuşçu bunu vermiş. O zaman neden buda yazma gereği duyarsınız ki ? Okuyup üflememizi mi bekliyorsunuz ne beklediğinizi anlamadım gerçekten.
Fikir alışverişi yapılıyor anlıyorum ancak problem şu ki tetkik olmadan bir şeyler yapmak bana yanlış geliyor. Hafif rahatsızlık veya bir kanama durumunda buradan yardım edilebiliyor ama başka rahatsızlıklarda kanatlı uzmanı görmesi gerekiyor. Röntgen, dışkı analizi bunlar bilimsel şeyler.

Asıl ben sizi anlayamıyorum, 4 yıla yakın bu forumu kullanıyorum böyle muamele görmedim kuşlar hakkında bilgim var ve ona göre bende bir şeyler yapabiliyorum siz inatla kabız diyip ona göre öneri veriyorsunuz ve bana inatla veterinere gitmemi söylüyorsunuz eğer öyle bir imkanım olsaydı sizce buraya yazma gereği duyar mıydım? Ben kuş ishal diyorum biri diyor ki karnında sertlik var mı, biri diyor ki kabız beyfendi bana cevap vermek zorunda değilsiniz yardımcı olacaksanız karşınızdakini insan yerine koyun sanki bilerek kuşu ölümüne terk ediyormuşum gibi davranmayın. Kuş hasta farkındayım ama elimden geleni yapıyorum antibiyotik verin diyorsunuz da hangi antibiyotik onu söylemiyorsunuz. Gerilen bir siz değilsiniz karşınızdakini de geriyorsunuz.

O zaman hızlı davranım şimdilik çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar karbonat ( Kabartma tozu ) katıp verin. Yarın ilk iş veterinere götürün. Yapamıyorsanız tahmini tedavi başlamak zorunda kalacağız. Veterinerden doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik alın. Örneğin doksivil. Çeyrek suluğa mercimak tanesi kadar katın. Hızlı olun. Evde probiyotik yoksa mutlaka alın multi vitamin de yoksa alın.
Yazdıklarımızı okuduğunuzdan emin misiniz ? Doksisiklin etken madeeli antibiyotik temin edin demişim size. İnternetten sipariş etseniz yetişmiş olurdu elinize. Kuşlarla ilgili bilginiz olduğunu iddia ediyorsunuz ama eğer olsaydı kuşçunun ishali baskılamaya yönelik verdiği ilacı kullanmazdınız hatta almazdınız bile. Kuşun dışkısı popaya yapışıyor diyordunuz ondan kabız olabilir diye düşündüm. En son dışkı attınız onda ishal olduğunu anladım. Müneccim değiliz ki dışkı görmeden ishal mi değil mi anlayabilelim. Siz doğru bilgiler verip bizi doğru yönlendirip tavsiyelerimize de uysaydınız tedavi süreci çoktan başlamış olurdu. Neyse kuş sizin kuşunuz dilediğinizi yaparsınız. Boşuna geriliyorum.

Asıl ben sizi anlayamıyorum, 4 yıla yakın bu forumu kullanıyorum böyle muamele görmedim kuşlar hakkında bilgim var ve ona göre bende bir şeyler yapabiliyorum siz inatla kabız diyip ona göre öneri veriyorsunuz ve bana inatla veterinere gitmemi söylüyorsunuz eğer öyle bir imkanım olsaydı sizce buraya yazma gereği duyar mıydım? Ben kuş ishal diyorum biri diyor ki karnında sertlik var mı, biri diyor ki kabız beyfendi bana cevap vermek zorunda değilsiniz yardımcı olacaksanız karşınızdakini insan yerine koyun sanki bilerek kuşu ölümüne terk ediyormuşum gibi davranmayın. Kuş hasta farkındayım ama elimden geleni yapıyorum antibiyotik verin diyorsunuz da hangi antibiyotik onu söylemiyorsunuz. Gerilen bir siz değilsiniz karşınızdakini de geriyorsunuz.
Napalım kardeşim astral seyahate yanına gelip kuşa mi bakalım? Herhalde yumurta var mı, yağlanma var mı diye soracağım şişliği. Biliyorsan yazma, kuşuna iyilik yapmaya çalışıyoruz dediği lafa bak. Şişlik var mı diye sormuşmuşum. Çok biliyorsan sorma o zaman ne soruyorsun. Veteriner imkanınız yoksa da hayvan beslemeyin. Bu aynı çocuk doğurup rızkını Allah verir demeye benziyor. Canlının sağlığına verecek paranız yoksa o zaman günahına girmeyin.

Fikir alışverişi yapılıyor anlıyorum ancak problem şu ki tetkik olmadan bir şeyler yapmak bana yanlış geliyor. Hafif rahatsızlık veya bir kanama durumunda buradan yardım edilebiliyor ama başka rahatsızlıklarda kanatlı uzmanı görmesi gerekiyor. Röntgen, dışkı analizi bunlar bilimsel şeyler.
Hocam haklısınız. Tabiki kesin teşhisle tedaviye başlamak en pratiği en güvenlisi en iyisidir. Buna şüphe yok. Ancak extreme'nin de dediği gibi veterinere götürecek biririn burda çok işi olmuyor çoğu zaman. Dolayısıyla veterinere götürmeyecek birine de kuş kıvranıp duracağına en azından bir tedavi başlamasını istiyoruz.
Zaten bazı veterinerler gerçekten kuşlarla ilgilenmeye bile tenezzül etmiyor, umursamıyorlar. Ben ilk beslemeye yeni başladığım dönemde hasta kuşumu veterinere götürmüştüm. Bana ne dedi biliyor musunuz ? Sal gitsin yazık hayvanlara dedi. Hastalığını ya anlamadı yada önemsemedi. Sonra ben kendi başımın çaresine bakmayı öğrendim. Tedavi önermem o sebepledir. Yoksa keşke bizim önermemize gerek kalmadan veterinere götürse herkes. Kiminin maddiyatı elvermiyor. Kimi uğraşmak istemiyor vs. O durumlarda da en azından biz elimizden geldiğince kuşa destek olmaya çalışıyoruz.

Hocam haklısınız. Tabiki kesin teşhisle tedaviye başlamak en pratiği en güvenlisi en iyisidir. Buna şüphe yok. Ancak extreme'nin de dediği gibi veterinere götürecek biririn burda çok işi olmuyor çoğu zaman. Dolayısıyla veterinere götürmeyecek birine de kuş kıvranıp duracağına en azından bir tedavi başlamasını istiyoruz.
Zaten bazı veterinerler gerçekten kuşlarla ilgilenmeye bile tenezzül etmiyor, umursamıyorlar. Ben ilk beslemeye yeni başladığım dönemde hasta kuşumu veterinere götürmüştüm. Bana ne dedi biliyor musunuz ? Sal gitsin yazık hayvanlara dedi. Hastalığını ya anlamadı yada önemsemedi. Sonra ben kendi başımın çaresine bakmayı öğrendim. Tedavi önermem o sebepledir. Yoksa keşke bizim önermemize gerek kalmadan veterinere götürse herkes. Kiminin maddiyatı elvermiyor. Kimi uğraşmak istemiyor vs. O durumlarda da en azından biz elimizden geldiğince kuşa destek olmaya çalışıyoruz.
Hadi yardım edelim diyelim diyor ki poposunda şişlik var mı diye soruyorsunuz diyor. Böyle olunca hayvanın hatırı olmasa çok başka şeyler söyleyeceğim. Valla hocam veterinere götürecek para yoksa hayvan beslenmemeli. Ya da beslenecek ise de biraz bilgilenip beslenmeli.

Hadi yardım edelim diyelim diyor ki poposunda şişlik var mı diye soruyorsunuz diyor. Böyle olunca hayvanın hatırı olmasa çok başka şeyler söyleyeceğim. Valla hocam veterinere götürecek para yoksa hayvan beslenmemeli. Ya da beslenecek ise de biraz bilgilenip beslenmeli.
Aynen öyle ama besleyenlerin %80'i bir sebeple veterinere götürmüyor. Onun için en azından tahmine dayalı da olsa tedavi tavsiye etmek zorunda kalıyorum. Çünkü uzun zamandır edindiğim tecrübe bu yönde maalesef.

Geri