Dışkıda Yem

Gece yaptığı dışkılardan sadece 1 tanesinde yem görebildim. Dün enerjisi yerine gelmişti ama tüy dönemine girdiği için şu anda yine biraz yorgun. Bayramda olduğumuz için probiyotik gelmedi maalesef, suluğa 1 tatlı kaşığı yoğurt suyu ilave ediyorum.

Bu dışkı normal mi son dışkılar hep bu şekilde.

Baloncuk var sanırım. Beslenme programınız nasıl? Ne sıklıkla yem ve su harici gıda veriyorsunuz ve ne ölçüde? İyi yıkıyor musunuz?

Baloncuk var sanırım. Beslenme programınız nasıl? Ne sıklıkla yem ve su harici gıda veriyorsunuz ve ne ölçüde? İyi yıkıyor musunuz?
Evet yakından bakınca bende farkettim hava kabarcığı var ciddi bir şey mi? Son 3 gündür her gün mısır veriyorum kilo kaybetmesin diye. Meyve vermeden önce iyice yıkıyorum çay tabağına koyuyorum meyveleri aksama kadar duruyor tabakta gelip gidip yiyor. Dün akşam eve geldiğimde yemlikte eskisi gibi kabuk birikmişti. Bu sabah enerjisi gayet iyiydi baya uçtu şu an kafeste dinleniyor videosunu atıyorum.

Gece boyunca yaptığı dışkılar bu şekilde kurumadan önce rengi yeşil oluyor. Bu arada popoya dışkı yapışıyor sürekli.

Bugün neredeyse hep bu şekilde dışkılar yaptı

Meyve sebze mısır gibi şeyleri vermeyi bırakın.
Probiyotik kullanın 3 gün art arda her gün yenisini hazırlayarak. Kullandıktan sonra tekrar dışkı fotoğrafını paylaşın en az 6-8 adet dışkı olsun,beyaz peçete üzerine yapılmış olsun.

Hocam konudan bağımsız olarak bir şey soracağım. Kafesin yanında büyük bir ayna vardı uzun süredir kafes bu aynanın yanında. Kuşum sürekli kafesin dışına çıkıp aynada kendisi ile oynuyordu, hep aynanın yanında uyuyordu. Bugün söktüm aynayı aşırı üzüldü ya geri takmak istiyorum ama aynada kendisine kusuyor sürekli problem olur mu?

Hocam konudan bağımsız olarak bir şey soracağım. Kafesin yanında büyük bir ayna vardı uzun süredir kafes bu aynanın yanında. Kuşum sürekli kafesin dışına çıkıp aynada kendisi ile oynuyordu, hep aynanın yanında uyuyordu. Bugün söktüm aynayı aşırı üzüldü ya geri takmak istiyorum ama aynada kendisine kusuyor sürekli problem olur mu?
Kafes içinde aynayı görecek şekilde olmasın ama kafes dışında küçük bir ayna ile vakit geçirebilir. Benim kuşlarım kafes dışında aynayla oynuyorlar ama küçük boyutta. Yani kafesin içinden aynayı görmüyorlar. Ve hiçbir dezavantajını da yaşamadım. Kontrollü kullandığınız sürece zararı olmaz.

Ayna kullanmayı ben tavsiye etmiyorum ,kuşlar kendilerini görüp sanki karşısında farklı bir kuş varmış gibi kusarsa o aynada mikrop üreyebilir ve kuş diliyle temas etse hastalık kapabilir. Ona farklı oyuncaklar almanızı öneririm. Zil alabilirsiniz çok severler mesela.

Bugün kuşumun dışkılarını incelerken pire gördüm, internetten hangi ilacı almamı önerirsiniz? Bu arada maalesef dışkılar hala bozuk. Bugün eczaneden mikostatin alıp 3 gün kullanayım mı? Bugün probiyotiğin 3. günü.

Son düzenleme:
Bu arada kilosu 39,5 gram olmuş tüy döneminde olmasına rağmen kilo almış.

Bugün kuşumun dışkılarını incelerken pire gördüm, internetten hangi ilacı almamı önerirsiniz? Bu arada maalesef dışkılar hala bozuk. Bugün eczaneden mikostatin alıp 3 gün kullanayım mı? Bugün probiyotiğin 3. günü.

Ben kuşun sindirim sisteminde sorun olduğu düşüyorum. Pire için de ıvermektin içeren ense damlası yapmalısınız. Veteriner yapar.

Bilinçsizce ilaç kullanmak doğru değil. Gereksiz ilaç yüklemesi yaparsanız kuşu hasta edebilirsiniz.

Bugün gittim veterinere dışkıda çok fazla parazit yumurtası varmış enfeksiyon kapmış. Çok fazla dışkı yeme problemi olduğu için 1 hafta vitamin ve antibiyotik vericez. Sabah suluğun kapağının yarısına kadar su doldurup 4 damla nervit, 4 damla baytril koyucam. Akşamda 0.3 ml vitaform koyucam. Haftaya parazit tedavisine geçicez. Bit ilacı vermedi çok ağır olur diye.

1 hafta bunlarla yaşayacak kuşum sürekli kaşınıyor yıkanması için su koysam sorun olur mu acaba :(

Son düzenleme:
Veya sprey ile ıslatsam biraz
Yıkamakla bit gitmez, dış parazit damlası yapılması lazım. İvermektin içerikli sonu mec-mac ile biten ense damlası çektirin enjektöre,1 ml kadar cektirseniz bile yıllarca yeter bozulmadıkça. Tollisan u200 tavsiye ederim kuşlar için dış parazit damlası.

Merhaba hocam, kuşuma 1 hafta antibiyotik tedavisi yaptık ardından iç parazit ilacı verdik. 3 hafta sonra tekrar dışkısında yem görmeye başladım. Veterinerin dediğine göre dışkıda çok yoğun parazit yumurtası varmış. Şu anda kuşumun enerjisi ve kilosu gayet iyi. Önerebileceğiniz iç parazit ilacı var mı?

Nilverm zaten parazit ilacıdır. Başka ilaca gerek yok iç parazit için. Sindirilmemiş yem olduğundan emin misiniz ? Eğer eminseniz. Sulpha mezatin alın 5 gün kullanın.

Evet hocam sindirilmemiş yem yüzünden 1 ay önce veterinere gittim iç parazit tedavisi uyguladık ama şimdi tekrar başladı.

Evet hocam sindirilmemiş yem yüzünden 1 ay önce veterinere gittim iç parazit tedavisi uyguladık ama şimdi tekrar başladı.
Probiyotik kullanıyor musunuz ? Kuşta başka sıkıntı var mı ? Dışkısını koyu siyah gördünüz mü hiç

Geri