Dışkıda Yem

tahaselim

Yeni Üye
Kuşumun yaklaşık 5 6 haftadır dışkı yeme problemi var. Şu anda son 1 haftadır dışkısında sindirilmiş yem çıkıyor ve ara ara ishal oluyor. 1 haftadır enerjisi yerindeydi ama bugün baya halsizleşti. Yardımcı olabilir misiniz?

Gece boyunca yaptığı dışkılar

Dışkı örneği

Yıllardır yem olarak gold wings kullanıyorum. Probiyotik olarak ev yapımı yoğurdun suyundan kullanıyordum ancak uzun süredir olmadığından kullanamadım. Bu rahatsızlığı başladığında yeminin yanına kuş kumu koydum ama yemiyor.

Normalde asla kafeste durmak istemez ama son zamanlarda hiç keyfi yok kafesten çıkmıyor ve bugün iyice halsizleşti.

Sindirim sistemi bozuklukları, bakteriyel enfeksiyonlar veya mantarlar dışkıda sindirilmemiş yeme yol açar. Entrobac probiyotiğiniz var mı? Yoksa Karadenizpet.com, Trendyol veya Hepsiburada'dan temin ediniz.

Kusması var mı? Dışkıda kötü koku var mı? Kursak mantarı olabilir. Kanatlı veterinerine götürüp muayene ettirin. Eğer kursak mantarı ise Triflucan veya Mikostatin tarzı ilaç yazacaktır. Değilse de hastalığa göre bir ilaç verecektir.

Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz? Biliyorsam eğer size kanatlı veterineri önerebilirim.

Dışkıda yem var sanırım,sindirim sistemi düzgün çalışmıyor. Dışkı yemesi de bakteriyel hastalığı kapmasına olanak sağlar belki kapmıştır ve sindirim sistemi bundan sebep çalışmıyordur. Kanatlı veterinerine muayene ettirin.
Ayrıca tünek çok yukarıda,onu biraz aşağıya indirin kuş rahatça durabilsin.
Sirke vermeyin,yoğurt suyu yerine ise probiyotik takviyesi veriniz. Yem markanızı da değiştirin. Versele Laga,Natural King gibi markaların yemini alın

Probiyotiğim yok sipariş edeceğim. Kusma ve dışkıda koku yok ama geçen gün 1 2 dakika boyunca kusma hareketi yaptı ve ağzında sıvı varmış gibi ses çıkartıyordu yakından inceleyemedim. Kursak mantarının yeni yeni başlıyor olabilir belki ama şu anda tam olarak bir belirti yok. Ankarada oturuyorum veterinere gidebileceğimi sanmıyorum ama yinede önerirseniz iyi olur

Evet muhtemelen dışkı yeme problemi yüzünden hasta oldu, ilaç önerileriniz var mı?

Evet muhtemelen dışkı yeme problemi yüzünden hasta oldu, ilaç önerileriniz var mı?

Hastalığı kesin olarak bilmeden ilaç kullanmak doğru olmaz. Hayvana zarar verebilirsiniz yanlış tedavi uygularsanız. O yüzden ilaç önerisinde bulunmamız uygun değil.

Ankara için Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği(Etimesgut),
Uğur Pet Veteriner Kliniği (Çankaya) var kuşlara bakan.

Teşekkürler, kuşuma öğlen haşlanmış mısır verdim şu anda son 3 4 dışkısı normal çıktı. Mısırdan mı kaynaklı, yoksa 3 4 dışkının hastalık açısından bir önemi yok mu?

Teşekkürler, kuşuma öğlen haşlanmış mısır verdim şu anda son 3 4 dışkısı normal çıktı. Mısırdan mı kaynaklı, yoksa 3 4 dışkının hastalık açısından bir önemi yok mu?
Çoğunluğa bakmak lazım. Dışkıların çoğu sıkıntılı ise, aradaki bir iki dışkının normal gözükmesi bir şey ifade etmez.

Probiyotiği kullandıktan sonra geçmezse -ki eğer gerçekten kursak mantarı gibi ciddi bir hastalığı varsa- muhtemelen sadece probiyotik takviyesiyle geçmeyecektir.

Bu durumda size önerdiğimiz veterinerlerden birine mutlaka gidin. Şimdilik probiyotiği bir deneyelim bakalım.

Bir de kafesi ve ızgarayı temiz tutmaya çalışın ki dışkıları yemesin. Oradan buradan dışkı yediğini görürseniz mümkün olduğunca engel olmaya çalışın.

Gece yaptığı dışkılardan sadece 1 tanesinde yem görebildim. Dün enerjisi yerine gelmişti ama tüy dönemine girdiği için şu anda yine biraz yorgun. Bayramda olduğumuz için probiyotik gelmedi maalesef, suluğa 1 tatlı kaşığı yoğurt suyu ilave ediyorum.

Bu dışkı normal mi son dışkılar hep bu şekilde.

Kuşunuz kaç yaşında? Ne zamandır bu sorun var? Hassas tartı ile tartın bir bakalım kaç gram kuş.
Dışkıda yem görüldüğünde yem tanelerini de hesaba katmak lazım. Tanesi büyük geliyor olabilir. Dal darıyla destekleyin. Kuş kumu (beyaz kristal olmayacak) gritli olacak. Gerekirse kuş toprağı da alın.
Yem markasını değiştirmek, dal darı vermek, kuş kumu, toprağı vermek ve entrobac probiyotik kullanmak yapmanız gerekenler.
Probiyotik yoksa yoğurt vermeyin. Bağırsak florasını bozarsınız. Probiyotik gelince 3 gün üst üste kullanın. Yarım suluğa çay kaşının biraz ucu kadar ekleyin.
Gervit yoksa onuda alın, multivitamindir.
Şimdilik probiyotik gelene kadar kekik çayı yapabilirsiniz. Bir kerelik yapın.
Forumda kekik çayı tarifi var. Bulamazsanız yazın atayım.

8 yaşında dişi 39 gram. 2 haftadır dışkıda yem problemi var ama son zamanlarda bitti denecek kadar azaldı. İştahsızlık başladı eskiden yediğinin 3te 1ini anca yiyor. Koyduğum dal darıyıda ucundan alıp bıraktı. Şu aralar haşlanmış mısır veriyorum 3 4 tane, bugün biraz karpuz verdim.

Kullandığım kum bu ama hiç yediğini görmedim.

Kafesi yeni temizledim dışkılar bu şekilde.

Gece kafesin dışında uyuyor tünek biraz uzun, gece yaptığı dışkılar daha sağlıklı gözüküyor ama elimde fotoğrafı yok yarın atarım.

Geri