Dövülen yavru :(

Yusyuyuvarlak

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhaba , bu aralar sıkıntılarım bitmiyor , bir çiftimin 2 yavrusu var ortalama 20 25 günlük , ikiside yem kırmayı bilmiyor . Öglen kontrol etmek için baktığımda küçük olan yavrunun feci şekilde dövüldüğünü gördüm, kafa tüyleri yolunmuş ve kanamıştı , babanın ve annenin yüzünde kanlar vardı daha çok babanın. Dayak yiyen yavru erkek , daha öncede erkek yavruyu dövmüşlerdi ama yem kırmayı henüz öğrendiği için kurtarmıştım . Şu an büyüdü ve çok sağlıklı . Bu ise çok küçük . Babayla da anneylede ayrı kafeslere koyduğumda ikisi de beslemiyor , ciccibebe ve yumurtayla mama yapıp yedirdim bol su içirdim kan kaybı olduğu için ama şu an ne yapacağımı bilmiyorum . Evde bırakamam işe kendimle götürüp elle beslemeye devam edeceğim sanırım ama anne baba kadar olamayacak maalesef , başka önerisi olan var ise çok memnun olurum . Büyük yavru bile gagalıyor şu an yavruyu

Ekli dosyalar

• 4FCB52DB-E6F1-4CCF-BC2E-B138D1ED599C.png
    4FCB52DB-E6F1-4CCF-BC2E-B138D1ED599C.png
    2 MB · Görüntüleme: 145
İki yavru yuvada iken anne ve baba büyük dişi albino yavruyu beslemek için sıraya giriyor , ama erkek olanı itiyorlar , garibimin yem isteyip ağzını açacak hali kalmamış ,

Yarayı temizleyip terramycin ya da fucidin sürün yaradan dolayı hasta olmasın siz beslemeye devam edin. Yem verecekseniz dal darı verin çünkü kabuğu daha ince yani kırması kolaylaşır yarayı pamuk yardımı ile ılıktan biraz daha sıcak su ile temizleyebilirsiniz hatta bir çay bardağı suya 3-4 damla sirke koyarsanız daha iyi olabilir.

Babayla dövülen yavru aynı kafeste anne ile de büyük yavru , büyük yavruyu babanın kafesine koyar koymaz baba girip besliyor , ama aldığım zaman içeri bile girmiyor

Bu 3. Vakam dövülen yavrular da , nasıl başa çıkacağım nasıl huyu değişecek anlamıyorum

Bu 3. Vakam dövülen yavrular da , nasıl başa çıkacağım nasıl huyu değişecek anlamıyorum
Huyunun değişeceğini zannetmiyorum büyük ihtimal kıskanıyor yani ancak yavru doğduktan 1-1,5 ay sonra ayırmanız ve sizin büyütmeniz gerekiyor

Ama özellikle erkek yavruları dövüyor dişiler sağlam olarak çıkıyor yuvadan , ve gün azalmaya başladı önce yem kıran yavruyu , 2. Sefer biraz daha küçüğünü şimdi ise daha da küçüğü dövüyor

Cicibebe ve yumurta hariç verebileceğim başka mama var mi acaba dal darı koyacağımda kırabilecegini bilmiyorum

Cicibebe ve yumurta hariç verebileceğim başka mama var mi acaba dal darı koyacağımda kırabilecegini bilmiyorum
Deneyin en azından dal darıyı pirinç maması verebilirsin ama aşırıya kaçma , bence cicibebe ve yumurtaya devam et

Kuş şu an bu şekilde iyice temizledim tekrar ve krem sürdüm mama vermeye çalıştım ama pek yemedi . Su içirdim biraz daha , 2 saat kadar tuttum yuvada ama beslememişlerdi . Artık koyamayacağım

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 132
Kaliteli markaların elle besleme mamaları var, petshoplarda veya veterinerlerde de bulabilirsiniz. Onlardan temin edip şırınga yardımı ile besleyin. Kursağı kontrol edin. O mamalardan alana kadar nette tarifi olan elle besleme maması tariflerine bakın. Yaralara terramycn veya bepanthane, hametan gibi kremlerden birini sürün. Düzenli olarak kursak kontrolü yapın.

Kuş şu an bu şekilde iyice temizledim tekrar ve krem sürdüm mama vermeye çalıştım ama pek yemedi . Su içirdim biraz daha , 2 saat kadar tuttum yuvada ama beslememişlerdi . Artık koyamayacağım
MaşaAllah rengi çok güzelmiş. Cicibebe bisküvisini suyla karıştırıp robottan çekip sıvık olmasını sağlayarak şırınga ile verebilirsiniz

Elle besleme maması sipariş verdim , maalesef ki Kargo 2 günden aşagı gelmez , o zamana kadar elle besleyeceğim , bu kuşu da kaybedersem bu ay 2. Ci kaybım olacak . Hobi olarak besliyorum ve bırakmayı bile düşünüyorum :( . bu şekilde olunca çok üzülüyorum yarın iş yerine götüreceğim fakat hava çok yağmurlu getir götür bu sefer de üşütmesinden korkuyorum . Sabah beslesem akşama kadar aç kalamaz sanırım

Elle besleme maması sipariş verdim , maalesef ki Kargo 2 günden aşagı gelmez , o zamana kadar elle besleyeceğim , bu kuşu da kaybedersem bu ay 2. Ci kaybım olacak . Hobi olarak besliyorum ve bırakmayı bile düşünüyorum :( . bu şekilde olunca çok üzülüyorum yarın iş yerine götüreceğim fakat hava çok yağmurlu getir götür bu sefer de üşütmesinden korkuyorum . Sabah beslesem akşama kadar aç kalamaz sanırım
Cicibebe bisküvisini sıvılaştırıp verebilirsiniz. İşe gideceğiniz zaman Kuşu bir kutuya koyun yan kısmından bir yüzünün üst kısmına bir şişe kapağı boyutunda kutu ayrıtı kadar delik açıp kutuyu şal veya geniş bir atkı ile sarın içine kağıt havlu yerleştirin kalın bir şekilde öyle ilgilenin yakında iyileşir ve yem kırmayı öğrenir bu arada kabuksuz yem alabilirsiniz sonra dal darıya geçiş yaparsınız. ( iş yerinize vardığınızda kutunun üst kısmını açabilirsiniz) bu arada kuşlar çok sık yemek yer

Cicibebe bisküvisini sıvılaştırıp verebilirsiniz. İşe gideceğiniz zaman Kuşu bir kutuya koyun yan kısmından bir yüzünün üst kısmına bir şişe kapağı boyutunda kutu ayrıtı kadar delik açıp kutuyu şal veya geniş bir atkı ile sarın içine kağıt havlu yerleştirin kalın bir şekilde öyle ilgilenin yakında iyileşir ve yem kırmayı öğrenir bu arada kabuksuz yem alabilirsiniz sonra dal darıya geçiş yaparsınız. ( iş yerinize vardığınızda kutunun üst kısmını açabilirsiniz) bu arada kuşlar çok sık yemek yer
Çok teşekkür ediyorum , bugünü kazasız atlatırsak yarın daha dinç olacağını düşünüyorum .

Çok teşekkür ediyorum , bugünü kazasız atlatırsak yarın daha dinç olacağını düşünüyorum .
Rica ederim ne demek ☺ Bende öyle düşünüyorum İnşaAllah dediğiniz gibi daha dinç olur. Bu arada sabaha kadar arada bir kontrol etseniz iyi olur.

Son düzenleme:
internetde yapılan elle besleme mama tariflerinden yararlanabilirsiniz.nasıl besleyeceğinizin videosu bile mevcut.yanlış anlamayın sakın ama madem böyle bir ihtimal vardı keşke daha önceden hazırlık yapsaydınız.elinizde bulundursaydınız.bu olayın net bir sebebi yoksa o çifti üretime koymayın artık yavrulara yazık.alışmış kudurmuştan beterdir diye bir söz vardır.kuşlar bunu huy edindiyse yine yapabilirler.bir seferlik kafası kızıp yapsa farklı şeyler söylerdim.inşallah iyileşir yavru.

internetde yapılan elle besleme mama tariflerinden yararlanabilirsiniz.nasıl besleyeceğinizin videosu bile mevcut.yanlış anlamayın sakın ama madem böyle bir ihtimal vardı keşke daha önceden hazırlık yapsaydınız.elinizde bulundursaydınız.bu olayın net bir sebebi yoksa o çifti üretime koymayın artık yavrulara yazık.alışmış kudurmuştan beterdir diye bir söz vardır.kuşlar bunu huy edindiyse yine yapabilirler.bir seferlik kafası kızıp yapsa farklı şeyler söylerdim.inşallah iyileşir yavru.
Yok yanlış anlamam Estagfrullah haklısınız , ama evde hobi olarak besliyorum bir çiftim daha vardı onları verdim bu çiftimin yavruları çok güzel ve farklı renklerde çıkıyor diye kıyamadım vermeye , üstelik vereceğim yer de bir Suriyeli diğer çiftimi verip kuşların bakımsızlığını gördükten sonra 2 gün sonra gidip geri alıp arkadaşıma vermiştim . Doğuda bir ilçede görev yapıyorum bu nedenle petshop felan yok imkanlar kısıtlı . Söyledikleriniz de haklısınız . Bu çiftimden de vazgeçmem gerekecek ama Emin’im o adamda üretime devam ettirecek o bakımsız yerlerde :(

Yok yanlış anlamam Estagfrullah haklısınız , ama evde hobi olarak besliyorum bir çiftim daha vardı onları verdim bu çiftimin yavruları çok güzel ve farklı renklerde çıkıyor diye kıyamadım vermeye , üstelik vereceğim yer de bir Suriyeli diğer çiftimi verip kuşların bakımsızlığını gördükten sonra 2 gün sonra gidip geri alıp arkadaşıma vermiştim . Doğuda bir ilçede görev yapıyorum bu nedenle petshop felan yok imkanlar kısıtlı . Söyledikleriniz de haklısınız . Bu çiftimden de vazgeçmem gerekecek ama Emin’im o adamda üretime devam ettirecek o bakımsız yerlerde :(
suriyelilere vermeyin.sadece üretimden çekin o zaman uygun bir yer bulana kadar.suriyeli bir petshop var burada ırkçılık gibi algılanmasın ama hiç bu kadar bakımsız bir petshop görmemiştim.en iyisi siz o çift için bir ilan verin en kötü ihtimal belki eşleri değiştirseniz sonuç farklı olur.

bence o kuşlardan daha yavru almayın, dişiyi verin başkasına başka dişi alın

Geri