Anne kuşum öldü, yavrular öksüz kaldı ne yapmalıyım ?

Küçükadam

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar, anne kuşumu kaybettim. başını tele sıkıştırmış. 3 tane yavrum var. En büyüğü 12 günlük, ortanca 8 günlük, en küçükte 6 günlük. Başka bakıcı çiftimde yok. Baba besliyor ama üşürler diye korkuyorum. oda sıcaklığı iyi. Ne yapmam gerekir ? Önlemler nelerdir.

Bu çiftimden aldığım ilk yavrularım. Bende kalmasını istiyorum. bir çözüm yok mu ? ölür mü yavrular ? Şuan birbirlerine sarılmış uyuyorlar.

Hadi ya hocam inan çok üzüldüm :( baba bakar yavrulara inşâAllah ele alışık kuşun eşi mi öldü ? :(

Levent Acar teşekkür ederim. Süleyman hocam, evet o kuşumun eşi öldü, yavrulu çiftim :(. İnanın hocam evlat acısı gibi, insanın içine oturuyor. Gözüme her daim yavrularını koruyan onları ısıtmaya çalışan gecenin üçü dördü demeden besleyen anları denk geliyor. Şimdi gözümün önünde cansız bedeni duruyor. ne yapacağımı şaşırdım

Levent Acar teşekkür ederim. Süleyman hocam, evet o kuşumun eşi öldü, yavrulu çiftim :(. İnanın hocam evlat acısı gibi, insanın içine oturuyor. Gözüme her daim yavrularını koruyan onları ısıtmaya çalışan gecenin üçü dördü demeden besleyen anları denk geliyor. Şimdi gözümün önünde cansız bedeni duruyor. ne yapacağımı şaşırdım
Hocam gerçekten bende üzüldüm aynen dediğiniz gibi insan onları görünce o küçücük yavrunun büyüdüğünü tüylendiğini acayip oluyor. inşâAllah her şey güzel gider ve yavrular sağlıklı bir şekilde büyürler

İnşaAllah hocam, teşekkür ederim moral desteklerinizden dolayı. İnşallah erkek kuşumda strese girmez eşi yok diye. Şimdi üç tane yavruya tek bakmak zorunda kalacak. Bende elle besleyerek yardımcı olacağım ama erkek kuşum bu yükü nasıl karşılar bilmiyorum. Şuan pek birşeyin farkına varmış gibi durmuyor. Eşinin ölüsünün yanındada değildi yavruların yanındaydı kendi yuvalıkta. eşi kafesin tabanında tellerin ordaydı hemen aldım. Şimdi tünekte tek başına duruyor hayvancağız. arada yuvalığa girip besliyor. Yavrular yeme düşüncemi eş almalıyım ?

İnşaAllah hocam, teşekkür ederim moral desteklerinizden dolayı. İnşallah erkek kuşumda strese girmez eşi yok diye. Şimdi üç tane yavruya tek bakmak zorunda kalacak. Bende elle besleyerek yardımcı olacağım ama erkek kuşum bu yükü nasıl karşılar bilmiyorum. Şuan pek birşeyin farkına varmış gibi durmuyor. Eşinin ölüsünün yanındada değildi yavruların yanındaydı kendi yuvalıkta. eşi kafesin tabanında tellerin ordaydı hemen aldım. Şimdi tünekte tek başına duruyor hayvancağız. arada yuvalığa girip besliyor. Yavrular yeme düşüncemi eş almalıyım ?
Cümlemizden inşâAllah hocam. Sıkıntı olmaz Allahın izni ile inşâAllah baba bakar yavrulara yavrular yeme düştüğü zaman yeni bir eş alırsınız güzel olur her şey yeniden

Bizim 6 tane yavrumuz vardı enküçüğü 12 en büyüğü 24 günlük,anneyi ayırmak zorunda kalmıştık dövdüğü için ..Sabah ve akşama doğru kursaklarını kontrol ediyordum,sabahları boş akşamları dolu oluyordu..hiç elle besleme yapmadık ama sürekli yumurta maması verdik ve erkek kuş çok güzel besledi kuşlar güzel büyüdü

Üzüldüm yumurta maması yapın verin babaya o besler inşaallah geçmiş olsun

Kursaklarını kontrol etmeyi unutmayın. Baba bakar. Kendisi besler. Yavrular birbirlerini ısıtırlar. Ama düzenli kontrol edin 1 gün boş olursa kursakları ölüyorlar. Onun dışında baba bakıyorsa ayırmayın. Kursakları boş görürseniz bir hal çaresine bakarız burda

Hepinizin yorumları için teşekkür ederim. Herhangi birimiz bir sıkıntı yaşadığında birbirimize sahip çıkmamız çok güzel birşey. Önceki bir çiftimin yavrularınada kendim ek takviye yapmıştım hergün kendim beslemiştim. bunlarıda besliyorum. tek sıkıntım üşüme konusuydu, sayenizde çözüme ulaştım

Üşüme-ısıtma konusunda şunları söyleyeyim. Anne ve baba normal şartlarda o kadar güzel ısıtıyorlar ki inanamazsınız. Yavrular küçük iken sadece anne ısıtıyor. Çoğalında ve büyüyünce babada ısıtmaya dahil oluyor. Yavruların tüylerinin uçları patlamaya başlayınca yavaş yavaş duruma göre sıcaklığı ayarlıyorlar. Yavruların tüyleri bedenini kaplayınca ve hava sıcak ise her ikiside o yavruşaları ısıtmıyorlar ve diğer küçük durumdaki yavruları tam uygun şekilde ısıtıyorlar. 3 yavrunuzda diken tüyde olduğu sürece erkek ısıtır. Tüyler patlayınca yavrular kendi vücut sıcaklığını koruyacağından çevre şartlarına göre durumu ayarlayacaktır. Isıtma konusunda endişelenmeyin.
Aç kalmamaları için diğer önerilenleri uygulayın ve erkeğe mama ve vitamin, probiyotik desteği sağlayın.

Ayhan hocam teşekkür ederim önerileriniz için. Baba sürekli besliyor, bende iyice doyuruyorum. Babayı gün içinde bir kaç kez (oda 5-10 dakika civarı) sadece kanadını örterken görüyorum.İlk iki yavru beyazlanmaya başladı, beyaz örtü çıktı. küçük yavrununki çıkmak üzere. Hocam birde şöyle bir durum var erkek kuşum çok sessiz, neşesi yok gibi. ne yapmam lazım ? kuşlarımda hiçbir sağlık problemi yok, dişi kafası tele sıkıştığı için öldü. Erkek kuşum neşesiz duruyor.

Geri