Öğürmek mi esneme mi?

Tedaviye başlamak İçin vakit kaybetmek istemiyorum yardımlarınızı bekliyorum @Sakuram @Selçuk YÜKSEL

Sanırım daha önce sizle tedavi başlamışız. Forumda birçok kişiyle tedavi yaptığımız için. Kime ne önerdiğim veya hangi hastalık için tedavi başladığımı hatırlayamıyorum. Hastalığı ve uygulanan tedavileri dozunu süresini uygulama yöntemini detaylı belirtin ki yardımcı olabilelim. Sadece ağızdan uygulanabilir mi diye soruyorsanız. Evet uygulanabilir. Sakıncası yok. Kış yada yaz farketmez. Hatta doz ayarlaması vs daha düzgün olur.

Selçuk bey bu dişi muhabbet kuşum mantar hastalığına yakalanmış kuruma olmuştu ben o zaman buraya yazmıştım lakin şartlar gereği uygulayamadım kuşu aldığım yere gittim kendisi üretici ayni zamanda http://www.hobipet.com.tr/med-tollyamin-forte-tuy-karaciger-kas-duzenleyici-multivitamin-1litre bu ilacı ve aynı ürünün toz olan bir ürünü daha karıştırarak 1 hafta her gün suyuna katarak uyguladık. Daha sonra kuşum düzeldi. 10 gün kadardır probiyotik uyguluyorum . Dün gece attığım videodaki öğürme kusma hareketiyle karşılaştım ilk defa gördüm. Hemen buraya yazdım.
Dünden beri de suyuna sirke katıyorum.
İlaç tedavisinde mikostatin uygulamaya başlamam doğru olur mu? Kaç gün uygulamalıyım?
Aynı zamanda erkek kuşumda üşütmüştü soluk alıp verme sıkıntısı çekiyordu videoda paylaştım sizde erkek kuşuma flagly kullanmaktayım belirtmek istedim ve ikisi de ayrı kafeslerde. Her ihtimale karşı erkek kuşumun ağzına da damlatmalı mıyım yoksa ona verdiğimiz flagly yeterli olur mu?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımlarınızı bekliyorum

Öğüren kuşa sabah akşam herbir ilaçtan birer damla damlatın. 5 gün sonra flagyle kesip mikostatine 2 gün daha devam edin.
Soğuk alan kuşa 5 gün flagyle devam edin.
Solunum yolu enfeksiyonuna aslında flagyle önermem ama bazı durumlarda düzeltebiliyor da. Düzelme olmazsa yazın. Başka tedavi başlarız.

Teşekkürler Selçuk bey

Birşeye dikkat ettim dişi kuşum tabiki toparladı ama parmağımı göğsüne koyduğumda incecik kemik gibi çıkıntısı var zayıflamış olmasından mıdır neden olabilir

Ekli dosyalar

• 02E4D975-7C96-44A2-BB8C-F09D54126004.jpeg
    02E4D975-7C96-44A2-BB8C-F09D54126004.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 34
  • 00DA3127-0D67-488B-A2B8-A9D5A3FFB569.jpeg
    00DA3127-0D67-488B-A2B8-A9D5A3FFB569.jpeg
    991 KB · Görüntüleme: 34
  • 1B00AB8F-384E-46DB-8427-D81C7A011D03.jpeg
    1B00AB8F-384E-46DB-8427-D81C7A011D03.jpeg
    835.2 KB · Görüntüleme: 35
Toparladıysa sorun yok. Kemik her zaman bellidir ama belirginse zayıflıktandır.

Toparlaması İçin ne önerirsiniz Selçuk bey
Bu arada erkek kuş ayrı kafeste ama onun ağzına mikostatin damlatmaya ihtiyaç var mıdır?

Bu arada dışkısı bu şekilde dişi kuşun

Ekli dosyalar

• 373AAA0F-9EB3-4D22-9860-600A2241620D.jpeg
    373AAA0F-9EB3-4D22-9860-600A2241620D.jpeg
    850.8 KB · Görüntüleme: 34
Böğürmeyen kuşa mikostatine gerek yok. Önceki mesajımda detaylı anlatmıştım.

Zayıflığı için de hastalığı atlattıktan sonra yağlı tohumlar ve probiyotik verebilirsiniz. Kendiliğinden toparlar ekstra birşeye gerek yok.

SELçuk bey siz muhabbet kuşlarınızı nasıl bir beslenme uyguluyorsunuz? Geçenlerde bir forumda elle yapılan Yumurta mamasını da tasvip etmediğinizi okudum.
Takviye olsun yem olsun vitamin olsun aminoasit olsun ne veriyorsunuz rica etsem paylaşabilir misiniz?

Yumurta çok faydalıdır aslında vitamin ve protein açısından. Ama bir o kadar da tehikelidir. Özellikle de yazın. Çünkü çok çabuk bakteri ürer yumurtada. Yazın 1 saat kışın en fazla 3 saat önlerinde kalmalıdır. Mamalık da her kullanımda dezenfekte esilmelidir. Dolayısıyla kullanımı pratik değildir. O nedenle önermiyorum. Karışık yem + kuru hazır yumurtalı mama + probiyotik takviyesi + vitamin ve mineral takviyesi. Suyu da her gün temiz verildi mi tamamdır. Çok zor değil.

Son düzenleme:
Selçuk bey karışım yem olsun yumurtalı mama olsun önerdiğiniz markalar var mı? Probiyotik olarak kuru maya kullanıyorum sularına vitamin olarak apexisol damla var sularına damlatıyorum ama takviye almayı düşünüyorum hobi S Vitalis gibi birçok marka var karar verip herhangi birinden faydalanmak istiyorum. Eğer bu konuda da Öner’iniz varsa dikkate alacağım.
Minerale gelince minerali galiba sizin bi yazınızı okumuştum sade sodayı asidi tamamen kaçtıktan sonra veriyoruz galiba doğru mudur? Tam olarak asidi kaçmış sodayı mı koyalım yoksa suyuna bir miktar ondan mı damlatalım?
Birde sağlık tohumları ve bira mayası gibi kullanımlar varmış bu konuda aydınlatabilir misiniz?

Yumurtalı mama olarak versela laga öneririm. Yem olarak da versela , Quik , hobi vs markalar olabilir. Yem değişikliği yapacaklen eski yem bitmeden yeniyi alın ve ilk üç gün yeni yemden 1/3 oranında katın. Sonra eski yem bitene kadar 1/2 oranında.
Mineral ihtiyaçlarının önemli bir kısmını sade maden suyuyla karşılayabilirsiniz. Suyla karıştırmadan Kışın haftada 2-3 defa yazın 1-2 defa verebilirsiniz. Vitamin olarak omnivit , mutavit , nekton , hiprachok , hobi vs. Toz formunda ve amino asitler içeren bir ürün seçin. Sıvı formda olanlar çok kullanışlı olmuyor.
Probiyotik kullandıktan sonra bira mayası şart değil. Kullansanız da olur ama. Sağlık tohumları da keyfinize kalmış. Olsada olur olmasa da...

Öğürme refleksiyle bu sabah tekrar karşılaştım mikostatin tedavisi yapıyorum ve bu gün son gün

Geri