Karadeniz Pet

Yuvalığa kum

unforgivenege

Yeni Üye
Birinin önermesi üzerine yuvalığa kum koydum. Biraz iri olanlardan, biraz da deniz kumu gibi ufak olanlardan karıştırarak koydum.
Ancak forumda paylaşılan yavrulu fotoğraflarda yuvada hep talaş görüyorum. Hiç kum kullanan birinin fotoğrafını görmedim.
Yanlış mı yaptım? Bu konunun artısı eksisi tartışılmış forumda zaten. Anladığım kadarıyla kum bitlenme açısından avantajlı ama yumurtaların sıcak tutulmasını zorlaştırdığından ortamın sıcak olması lazım. Peki ama neden herkes talaş kullanmış? Bilmediğim başka bir şeyler de mi var?

Ben bir tutam talaş, bir çorba kaşığı kedi kumu koyuyorum, 2 günde bir plastik folluğu temizliyor, devam ediyorum. Sıkıntı yaşamadım, ilgilenmek lazım her daim.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Birinin önermesi üzerine yuvalığa kum koydum. Biraz iri olanlardan, biraz da deniz kumu gibi ufak olanlardan karıştırarak koydum.
Ancak forumda paylaşılan yavrulu fotoğraflarda yuvada hep talaş görüyorum. Hiç kum kullanan birinin fotoğrafını görmedim.
Yanlış mı yaptım? Bu konunun artısı eksisi tartışılmış forumda zaten. Anladığım kadarıyla kum bitlenme açısından avantajlı ama yumurtaların sıcak tutulmasını zorlaştırdığından ortamın sıcak olması lazım. Peki ama neden herkes talaş kullanmış? Bilmediğim başka bir şeyler de mi var?
Ben de hamster talaşı kullanırım fakat kedi kumu ve mısır granülü kullananlar da var . Kedi kumu daha çok yazın kullanılıyır bildiğim kadarıyla.

Kışın kum yerine talaş kullanmak daha doğru olur. Kum soğuk talaş sıcak tutar.

yumurtaların birbirine çarpıp kırılmasını önlemek için en güzeli ince kum. talaşı çoğu kuş yuvalıktan atıyor zaten.

Grit kum kullanabilirmiyiz acaba ?

Pln4m8.jpg

Ben bundan bahsediyorum. Buda kuşlar için sağlıklı ama yuvalığa koyulurmu bilmiyorum.

Umarım birisi yardım eder yoksa yem kabuğuyla idare edecekler..

Umarım birisi yardım eder yoksa yem kabuğuyla idare edecekler..
Folluğa koyun bundan sıkıntı olmaz bende koymuştum tabi kuşun yapısı da değişkenlik gösterir sevmezse yumurtayı da kırabilir dışarı atabilir haberiniz olsun

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kafesin içinde var. Erkek ağzına alıp bazen geveliyor bazende yiyor. Dişi ise kumu deşiyor yere dökülüyor yediğini veya aldığını hiç görmedim. Bu arada yem kabuğu yumurta çıktıktan sonra anüse zarar verir mi ?

Folluğa koyun biraz biraz ama korkutmadan

Kuşun hassasiyetine yumurtlama sayısına bağlı ilk yumurtası ise verebilir ama kesin değildir bakmaya kalkmayın şimdi stres girip yumurtalara zarar verebilir

Ortadaki deliği kapatacak kadar ve birazda etrafına koymuştum yuvalığı takmadan.

Şuan yok zaten yumurta 6-7 güne kadar olcak inşallah.

İnşaallah eğer siz koyduysanız ve içinde yosma kuşunuz dışarı atmıştır o halde istemiyor demekki siz ısrarla koymayın bırakın öyle kalsın bazı kuşlar follukta kum talaş vs. ister bazıları istemez kuşun yapısına bağlı

Yem kabuklarını dışarı attığını görmedim. İlk yuvalığı tahta idi kendi kemirerek talaş yapmıştı. Grit kum şuanda sadece yemeleri için var yuvalıkta yok.

Yem kabuklarını dışarı attığını görmedim. İlk yuvalığı tahta idi kendi kemirerek talaş yapmıştı. Grit kum şuanda sadece yemeleri için var yuvalıkta yok.
Ha tamam o zaman ben yanlış anladım kusura bakmayın

O olmadığı için ben bunu sordum. Mecburen yem kabuğuyla idare edecekler.