Karadeniz Pet

[Resimli] Ne yaparsam çiftleşirler?

Ben havanda değil de, şöyle bir alet var, ne koysam dümdüz ediyor:)

02A23C14-A630-47D7-8587-0733CD2E2D17.jpeg
7A2D14E1-02E1-43F9-B108-ED8810B2C7F9.jpeg
AD6B8FB2-C527-433D-BD97-B3852C3440F5.jpeg
F5B99BC4-EB71-41CE-B51F-4477C0704640.jpeg
F03B5645-9392-4035-8689-77D4FF182BAF.jpeg

Yumurta ve kabuğunu da ekledikten sonraki son durum böyle:

307EAF7B-C453-4748-81C5-D26A63680AF5.jpeg

@Alican Lakos Sizin tariften farklı olarak etimek iki değil bir tane koydum ve haşlanmış mısır koymadım. Kuru mu biraz, nasıl? İkisi de mamaya bir baktı ama yemediler, sanırım bunu da beğenmediler. Ya da şu an kavuşma derdindeler kafeste dört dönüyorlar, inşallah o yüzden yememişlerdir:)

Yok beğenmemişler maalesef, yem koydum hemen başladılar yemeye. :(

F2AA8D6F-59B5-4886-8A2B-9C445C83B487.jpeg
Bu arada kuşları bir araya getirdim. Yeni gözlemlediğim hareketler var. Erkek tabi ki kur yapmaya başladı, yem kusma oldu, sağa sola hızlı hareketler gidip dişinin yanına dönmeler vs. Ama beklenen girişim olmadı.
Dişi ise yuvalığı incelemeye başladı, yuvalığa girdi çıktı. Erkek üzerine üzerine gelince dişi ayağını kaldırıyor bu hareketi anlamadım. Erkek kur yaparken kuyruğunun aşağı yukarı oynadığını gördüm bir de. Ama dişi bir de eğilip kafasını ters çeviriyor sanki çiftleşme anındaki dişilerin şekline benzettim. Erkekten girişim bekliyor da erkek çekingen davranıyor olabilir mi?

Sanırım öyle bir durum var. Dişi öpüşürken kuyruğunu indirip kaldırmaya başladı. Bol bol yem kusma devam ediyor. Bi de dişi sol ayağını kaldırıp toplayarak tek ayak üstünde durmaya başladı ayrı iken yapmıyordu, neden acaba.

Sanırım öyle bir durum var. Dişi öpüşürken kuyruğunu indirip kaldırmaya başladı. Bol bol yem kusma devam ediyor. Bi de dişi sol ayağını kaldırıp toplayarak tek ayak üstünde durmaya başladı ayrı iken yapmıyordu, neden acaba.
Uyurken bile ayak üstünde durdukları için zaman zaman toplaması normal. Belki de biraraya getirince erkekle daha fazla mücadele içinde olduğu işin daha çok yoruluyordur ve bu yüzden daha fazla dinlendirme ihtiyacı hissediyordur.

olacak olacak. erkek biraz çekingenlik yapıyor yada tecrübesiz olduğu için biraz tedirgin. ama onu atar üzerinden merak etmeyin. dişi erkeğe ayak atıyor demekki bu iyi birşey. dişide herşey yolunda görünüyor. erkek te yakında çıkar üzerine ;) sabah kaçta uyanıyorsunuz bilmiyorum ama kalktığınızda erken saatse odanın ışığını açın açık kalsın sabah ilk uyandıklarında en azgın zamanları oluyor. dolayısıyla çiftleşmeler de genelde sabahları oluyormuş.

Tam olarak tecrübesizlik durumu gibi:) dişi sık sık yuvaya giriyor. Erkek de ne yapacağını bilmiyor ya da dişinin tepki göstereceğinden korkuyor gibi. Arada bi dişinin kanadına gaga atıyor. Arada bir de yüzüne doğru çok yaklaşmadan kakar gibi hamle yapıyor. Dişiyi deniyor heralde:)
Sık sık beraberler ama, ya kaşıma ya yem kusma ya kur yapma, yuvalık önünde oyalanma..
Sabah 7:30 gibi kalkıyorum, zaten hava da 15–20 dk içinde aydınlanıyor.

Ben havanda değil de, şöyle bir alet var, ne koysam dümdüz ediyor:)

Ekli dosyayı görüntüle 16906 Ekli dosyayı görüntüle 16907 Ekli dosyayı görüntüle 16908 Ekli dosyayı görüntüle 16909 Ekli dosyayı görüntüle 16910

Yumurta ve kabuğunu da ekledikten sonraki son durum böyle:

Ekli dosyayı görüntüle 16911

@Alican Lakos Sizin tariften farklı olarak etimek iki değil bir tane koydum ve haşlanmış mısır koymadım. Kuru mu biraz, nasıl? İkisi de mamaya bir baktı ama yemediler, sanırım bunu da beğenmediler. Ya da şu an kavuşma derdindeler kafeste dört dönüyorlar, inşallah o yüzden yememişlerdir:)
Bunu çeşitlendirebilrsiniz iç yulaf koyabilirsiniz yine kızıştırmaya da faydası olan keçi boynuzu tozu bir cay kaşığı üstüne serpebilirsiniz..Yine yemezlerse içinde yumurta olmayan kuru mamalar var yumurta havuç ekleyip servis edebilirsiniz.Bu tür hazır mamaları da yemeyebilir şahsen aynı yerden aldığım farklı iki kuru mamadan birini çok iştahla yediler diğerinin yüzüne bakmadılar.

kanadına gaga atması tamamen üzerine çıkıcam hadi eğil demek gibi bişey :D deniyor evet. sabah kalkar kalkmaz odanın ışığını açın 1 dakika kadar sonra çılgınca kurlaştıklarını görebilirsiniz :D bende öyle oluyor mesela. ama odadan çıkmanız lazım ışığı açınca. onlar halleder merak etmeyin

Benden de çekiniyor olabilirler belki. Dişi özellikle dışarıdan gelen hareketlere çok duyarlı. Sabah baktım kafasını yan çevirip dışarı doğru yukarı bakıyor. Nereye bakıyor diye kontrol ettim dışarıda kuş uçuyor ona bakıyormuş. Perdeyi kapattım hemen:D
Yarın sabah öyle deneyeyim, akşam hiç ışık yakmayıp erkenden dinlenmeye alayım sabah da 7 de kalkıp ışığı açalım bakalım. Ama görmem lazım bilgisayarı önlerine koyup video kaydedeyim bari :D

oo sabah bir de fırsatınız varsa youtubeden muhabbet kuşu çiftleşme videosu açarsanız dinleyip iyice kızışırlar. denemekten zarar çıkmaz

Bilgisayarda kalabalık bir kümes ve çiftleşen bir çiftin olduğu bir video var gündüz sürekli açık desem yeridir:)

:D iyi iyi hadi bakalım hayırlı haberler gelir çok yakında inşallah. sabredin.

o paylaştığınız ipli el blenderinden bendede var şok'tan almıştım geçenlerde 19.90 a :D

:D iyi iyi hadi bakalım hayırlı haberler gelir çok yakında inşallah. sabredin.

o paylaştığınız ipli el blenderinden bendede var şok'tan almıştım geçenlerde 19.90 a :D

Tupper mı ne markası, baya sağlam bir alet. Fiyatı 60 civarı sanırım. Ama taklitleri çıkmıştır muhakkak :D

Bende de robot varda kullanmasını pek bilmiyorum havan daha kolay geliyor bana.

Ekli dosyayı görüntüle 16912 Bu arada kuşları bir araya getirdim. Yeni gözlemlediğim hareketler var. Erkek tabi ki kur yapmaya başladı, yem kusma oldu, sağa sola hızlı hareketler gidip dişinin yanına dönmeler vs. Ama beklenen girişim olmadı.
Dişi ise yuvalığı incelemeye başladı, yuvalığa girdi çıktı. Erkek üzerine üzerine gelince dişi ayağını kaldırıyor bu hareketi anlamadım. Erkek kur yaparken kuyruğunun aşağı yukarı oynadığını gördüm bir de. Ama dişi bir de eğilip kafasını ters çeviriyor sanki çiftleşme anındaki dişilerin şekline benzettim. Erkekten girişim bekliyor da erkek çekingen davranıyor olabilir mi?
Dişi erkeği deniyor muhtemelen hazır hissettiğinde olacaktır. Dişiler erkeğe güvendiğinde erkek acemi bile olsa oluyor emin olun. Biraz yüksek bir yere ve hafif loş ışıklı bir yere ihtiyaçları var sadece 1 yıl yavru bekleyip şimdide evi kuş yavrularından geçen biri olarak konuşuyorum bunları. :) mama olarak ben havuç ,yumurta ,kuru ekmek ,yeşil biber ,kuru yada taze nane,maydonoz ve bazen yeşilliklerin çeşitliliğini arttırarak koyuyorum kaplarında kalmıyor bile koyduğum tüm mamayı bitiriyorlar. Gerçi ben yavruluktan beri veriyorum alışsınlar baya damak zevklerini de tutturdum sanırım şuan 4 çiftle yola devam ediyorum Emin’im sizinde olacak iş dişi de bitiyor dişi istekliyse erkeğin acemi olması çok da önemli değil birinci de olmasa ikinci de oluyor. İzlediğim gördüğüm kadarıyla dişiniz ilgili ancak eğer ki olmazsa yuvalığı 10 gün kadar sökmenizi öneriyorum. Şuan altında yumurtası olan çiftime bu şekilde bi çözüm bulmuştum. İşe yaradı sizde eğer ki bu süreçte olmazsa deneyebilirsiniz :)

Kuşları ayırdım 1 hafta, bugün birleştirince öncesinde göre daha istekli oldukları belli ama yuvalık çıkarmayı duymamıştım.:) Sizin mamayı da deneyeyim ilk fırsatta.

Kuşları ayırdım 1 hafta, bugün birleştirince öncesinde göre daha istekli oldukları belli ama yuvalık çıkarmayı duymamıştım.:) Sizin mamayı da deneyeyim ilk fırsatta.
Bi deneyin bakalım umarım işe yarar :) ben çıkarmıştım 10 gün kadar geri taktım şuan yumurtada yatıyor :)

Dün yeni bir araya getirdim kuşları, bakalım birkaç gün izleyeyim ne yapıyorlar