Karadeniz Pet

[Resimli] Ne yaparsam çiftleşirler?

Ayırdıktan sonraki 4. Gün. Dün yumurta havuç elma bebe bisküvili mama verdim. Bugün de tellerine az bir havuç astım.
Erkek sık sık yuvalık ağzına gelip kur ve yem kusma hareketleri yapıp sesler çıkarıyor. Her ikisi de kafesten çıkma isteğini bol bol gösteriyor.
Dişinin hazır olduğunu nasıl anlayacağız, erkek yokken de kuyruk kaldırma vb bir hareket görür müyüm yoksa sadece ceresine göre mi yorum yapacağız?
Dişiyi erkeğin yanına koyduktan sonra kafeste bulunması gereken ekstra birşey var mı?

Ekli dosyalar

• P_20171126_171813.jpg
    P_20171126_171813.jpg
    775.3 KB · Görüntüleme: 18
Ayırdıktan sonraki 4. Gün. Dün yumurta havuç elma bebe bisküvili mama verdim. Bugün de tellerine az bir havuç astım.
Erkek sık sık yuvalık ağzına gelip kur ve yem kusma hareketleri yapıp sesler çıkarıyor. Her ikisi de kafesten çıkma isteğini bol bol gösteriyor.
Dişinin hazır olduğunu nasıl anlayacağız, erkek yokken de kuyruk kaldırma vb bir hareket görür müyüm yoksa sadece ceresine göre mi yorum yapacağız?
Dişiyi erkeğin yanına koyduktan sonra kafeste bulunması gereken ekstra birşey var mı?
Avisol-A önerebilirim ben 2.5 aylık kuşlarıma veriyorum ölçekleri var çiftleşme dönemi,tüy dökme dönemi vs bunlara göre ölçek veriyorsun
Tam da onu aldım iki gün önce: )

Arkadaşlar mamayı kuşlar ne kadar yer? Ben hiç doya doya uzun uzun yeyip mamalığı yarıladıklarını görmedim. Bugün yemliği çıkardığım halde başta biraz yedikten sonra iyice acıkınca kafesin içinde dört dönüp son çare mamaya gittiler. Hazırladığım mamaları beğenmiyorlar mı?
Bugün sade olarak yumurta havuç elma verdim. Daha önce yumurta yerine hazır kuru mama ile karıştırıp verdiğim oldu. En son bir de havuç elma ile bebe bisküvisi karıştırıp verdim. Ama hiçbir mamayı sonuna kadar değil, yarıya kadar bile yemiyorlar, sebebi ne olabilir?

DDD96916-6ECB-467C-A033-2005DCDF2378.jpeg

Güncel

Onca denememe rağmen benimkiler tadına bile bakmıyor yine sizinkiler az da olsa gıdıklıyormuş :)

İlginç ya.. Tüm kuşların seveceği bir mama yok mudur :)

Yarın kuşların ayrı 7.günü. Yuvalıklı kafesi güzelce temizleyip dişiyi de erkeğin yanına almayı düşünüyorum.

Keşke tecrübeli arkadaşlar bu süreçte yardımcı olsalar. Eskiden @Kahraman KÖROĞLU çok yardımcı olurdu artık foruma vakit ayıramıyor sanırım. :(

Dişinin son durumu böyle:

231A13BD-67F5-41BB-B35B-AAB1888EDD7B.jpeg

Dişiyi kafese almadan önce bir süre kafesleri yanyana koyup birbirlerini görmelerini sağlamalı mıyım?

Ona siz karar vereceksiniz. İkisinin de istekli olduğunu düşünürseniz birleştirin.

Ona siz karar vereceksiniz. İkisinin de istekli olduğunu düşünürseniz birleştirin.

Video:

Nasıl, istekli görünüyorlar mı? Dakikalar geçtikçe kafesin içinde uçup, tellerde çıkış kapısı arayıp sonra aynı noktaya dönüyorlar:)

A94E80CA-0E1F-4A30-8521-778CF750B97E.jpeg

Yani görüntü iyi gibi ama bu şekilde yine de bekleteyim mi bir iki gün?

Konuya bakan cevap yazmadan çıkıyor, haliyle bu süreçteki tek danışmanım oldunuz, çok teşekkürler Süleyman Bey :)
Estağfurullah, biz sadece tecrübelerimizi ve doğru bildiklerimizi (veya zannettiklerimizi), belki bir yararı olur diye paylaşmaya, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bakıp cevap vermeyenler, tecrübe veya bilgi sahibi olmayanlar, bilgi edinmek için bakanlar veya yazılan cevaplarla aynı düşüncede olup, tekrar aynı şeyleri yazmak istemeyenler olabilir.

Arkadaşlar mamayı kuşlar ne kadar yer? Ben hiç doya doya uzun uzun yeyip mamalığı yarıladıklarını görmedim. Bugün yemliği çıkardığım halde başta biraz yedikten sonra iyice acıkınca kafesin içinde dört dönüp son çare mamaya gittiler. Hazırladığım mamaları beğenmiyorlar mı?
Bugün sade olarak yumurta havuç elma verdim. Daha önce yumurta yerine hazır kuru mama ile karıştırıp verdiğim oldu. En son bir de havuç elma ile bebe bisküvisi karıştırıp verdim. Ama hiçbir mamayı sonuna kadar değil, yarıya kadar bile yemiyorlar, sebebi ne olabilir?

Ekli dosyayı görüntüle 16860
Kendim yaptığım mama tarifi vereyim deneyin isterseniz..
Ortalama 2-3 kuş için malzemeler 2 dilim tuzsuz etimek ,1 kaşık irmik,yarım kaşık mısır unu,2 adet bebe büskivisi,yarım haşlanmış yumurta,serçe parmağı yada biraz fazlası havuç ve haşlanmış mısır.
Mamanın kuru kısmı etimek ve bebe büskivisi haşlanmış yumurtanın kabukları havanda ezip yiyebilcekleri küçüklüğe getiriyorum.(Yumurta kabuklarındaki yumurta zarını ayıklıyorum.)Üstüne irmik,mısır unu ekleyip karıştırıyorum böylece mamanın kuru kısmı tamamlanmış oluyor.Havuçları kağıt havlu üstüne rendeleyip fazla suyunu emene kadar biraz sıkıyorum.Kuru mamaya başta havuçları ekleyip kıvamı ve miktarı tutana kadar azar azar ekleyip karıştırıyorum.Yarım haşlanmış yumurtayıda rendeleyip ekliyorum üstüne en son haşladığım mısırları ekleme yaparak son bir kez karıştırıyorum.Böylece mama servise hazır oluyor.

İrmik mısır unu ve etimek ile yarın deneyebilirim. Sizin kuşlar kabın dibini görüyor mu bari :)

İrmik mısır unu ve etimek ile yarın deneyebilirim. Sizin kuşlar kabın dibini görüyor mu bari :)
Şöyle söylüyeyim birçok kez denedim ettim evdeki mamayı pek beğendiremedim ama bu tarifteki gibi malzelerle en son yaptığımda baya iştahlı yediler.Malzeme ayarı tutturmak baya uğraştırdı hatta yemezlerse diye Cede marka hazır mama bile almıştım.Haşlanmış mısır çok seviyorlar o yüzden özellikle mamaya katmıştım sizinde sevdiği yiyecekler varsa mısır yerine katabilirsiniz.Diğer sefere mamaya da brokoli rendeleyip katacağım bakalım sonuç ne olacak bende merak ediyorum.