Karadeniz Pet

Neden kafesin dibinde uyur ki??

Resim çekseydiniz keşke. Daha iyi yardımcı olabilirdik. Tıkanma belirtisi kuyruk sallama , durgunluk ve kabarmadır. Ayrıca karın kısmında sert bir şişlik olur.
Şuda var ki belki normal yumurtlama sürecidir kuş biraz da yağlıysa zorlanıyordur bu süreçte. Bunu en iyi siz gözlemlersiniz aslında. Görmeden yorum yapmak yanlış yönlendirme olabilir.

Son düzenleme:
Resim çekseydiniz keşke. Daha iyi yardımcı olabilirdik. Tıkanma belirtisi kuyruk sallama , durgunluk ve kabarmadır. Ayrıca karın kısmında sert bir şişlik olur.
Şuda var ki belki normal yumurtlama sürecidir kuş biraz da yağlıysa zorlanıyordur bu süreçte. Bunu en iyi siz gözlemlersiniz aslında. Görmeden yorum yapmak yanlış yönlendirme olabilir.
Bugun mesela fazla hareketli doping almış gibi ama tünekte dururken genel olarak böyle tüylerini kabartıyor. Yemeği de gayet iyi yiyor.Dün zeytinyağı sürdüm biraz, sonra oranın açıklığı ve şiş olduğu poposunun belli oldu iyice. uçurdum şimdi eskisi kadar çok uçmak istemiyor sadece kendi giriyor kafese erkek girince anlamadım bende hem hasta gibi hem değil gibi

Ekli dosyalar

• DSC_0426.JPG
    DSC_0426.JPG
    883.2 KB · Görüntüleme: 236
  • DSC_0424.JPG
    DSC_0424.JPG
    1 MB · Görüntüleme: 218
  • DSC_0421.JPG
    DSC_0421.JPG
    2.9 MB · Görüntüleme: 254
Yumurta tıkanmasına benzemıyor yumurtlayacak gibi 1 2 günü daha var rahat burak kuşu

• Beğen
Tepkiler: Arc
Uçmasına izin ver yumurta tıkanmasının sebeplerinden biri hareketsizlik diğeri D vitamani ve başta Kalsiyum olmak üzere Mineral eksikliğidir. Belki de ve umarım tıkanma değildir. Yumurtlamak üzere olan kuşun zorlanması ve arada kabarması olabilir. Yumurta tıkanmasında bu durum biraz daha uzun sürer ve belirtiler biraz daha ağır gözlenir. 2 gün daha bekleyin eğer yumurta gelmezse deneyimli bir üreticiden yardım alın. Yumurtayı manuel çıkarmanız gerekecek.

• Beğen
Tepkiler: Arc
Uçmasına izin ver yumurta tıkanmasının sebeplerinden biri hareketsizlik diğeri D vitamani ve başta Kalsiyum olmak üzere Mineral eksikliğidir. Belki de ve umarım tıkanma değildir. Yumurtlamak üzere olan kuşun zorlanması ve arada kabarması olabilir. Yumurta tıkanmasında bu durum biraz daha uzun sürer ve belirtiler biraz daha ağır gözlenir. 2 gün daha bekleyin eğer yumurta gelmezse deneyimli bir üreticiden yardım alın. Yumurtayı manuel çıkarmanız gerekecek.
Tmm ben iki gün daha bekleyim duruma göre bakarım inş

Bekledim ama hala yumurta yok kuş şu an bu durumda yuvalığın önündeki tünekte te bekleyip duruyor yuvayı kemiriyor dışardan arada içeri giriyor.acaba ben çok mu acele ediyorum belki de normal yumurtlama olamaz mı. Kuyruk kısmı şu an iyice şişti son halinin resmini koydum. Bulunduğum yerde araştırdım ne veteriner var bu işten anlayan ne de üretici. Üreticilerden biri ağzına zeytinyağı damlat dedi öyle yaptım umarım çözülür başka da elimden bir şey gelmiyor :/

Ekli dosyalar

• DSC_0428.JPG
    DSC_0428.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 262
Hala yumurtlamadıysa tıkanma ihtimali yüksek. Siz bu akşamdan ( siz yatmadan hemen önce ) Ağzına iki damla Zeytin yağı damlatın. Sabah yine iki damla damlatıp kıç kısmına da kulak çöpü vb bir aparatla damlatın ve bu konuda uzman birine götürün kuşu. O yumurtayı sıcak pres yaparak çıkaracaktır.

Bekledim ama hala yumurta yok kuş şu an bu durumda yuvalığın önündeki tünekte te bekleyip duruyor yuvayı kemiriyor dışardan arada içeri giriyor.acaba ben çok mu acele ediyorum belki de normal yumurtlama olamaz mı. Kuyruk kısmı şu an iyice şişti son halinin resmini koydum. Bulunduğum yerde araştırdım ne veteriner var bu işten anlayan ne de üretici. Üreticilerden biri ağzına zeytinyağı damlat dedi öyle yaptım umarım çözülür başka da elimden bir şey gelmiyor :/
Bence biraz gozlemleyin..Benim disi ve erkek kusum 3 - 4 aydir ciftkesiyorlardi..Daha gecen gun cymartesi yumurtkadi..Petshobumuza bu durumu anlattigimda o bile sasirdi..Normal degil dedi..Normalde ciftlestik sonra 15 gun civarinda yumurtlarlarmis ama kusun ruh hakine bagli sanirim biraz..hasta olmadigindan eminsen bence sadece gozlemle..Ama bana kuyrugu asagi dusmus yumurta var gibi geldi.m

Bence biraz gozlemleyin..Benim disi ve erkek kusum 3 - 4 aydir ciftkesiyorlardi..Daha gecen gun cymartesi yumurtkadi..Petshobumuza bu durumu anlattigimda o bile sasirdi..Normal degil dedi..Normalde ciftlestik sonra 15 gun civarinda yumurtlarlarmis ama kusun ruh hakine bagli sanirim biraz..hasta olmadigindan eminsen bence sadece gozlemle..Ama bana kuyrugu asagi dusmus yumurta var gibi geldi.m
İşte sorun çiftleştikleri zamanı bilmiyorum o yüzden geç kalırmıyım korkusu var ama hareketleri normal bakalım beklicem ağzına zeytinyağı verip inşallah hayırlıca yumurtlar

İşte sorun çiftleştikleri zamanı bilmiyorum o yüzden geç kalırmıyım korkusu var ama hareketleri normal bakalım beklicem ağzına zeytinyağı verip inşallah hayırlıca yumurtlar
İnşallah hayirlisiyla yumurtlar..Ama bana yumurta sıkısmasi gibi gelmedi..Internetten yumurta sıkısmasinda kusun nasil olduguna dair bence video izleyebilirsiniz..Ama ole.durumda ucamaz,yrm yiyemez,tunekde hic duramaz..baski artigindan dolayi

İnşallah hayirlisiyla yumurtlar..Ama bana yumurta sıkısmasi gibi gelmedi..Internetten yumurta sıkısmasinda kusun nasil olduguna dair bence video izleyebilirsiniz..Ama ole.durumda ucamaz,yrm yiyemez,tunekde hic duramaz..baski artigindan dolayi
İnşallah öyledir zormuş canı sıkılmasın diye eş aldım böyle hem ben stres oldum bir şey olacak diye hem kuşum eskiden daha neşeliydi sanki..gerçi ne olursa olsun doğalarının gereği buya neyse. güzel haberler alırsam inşallah haber ederim sağoln :)

İnşallah öyledir zormuş canı sıkılmasın diye eş aldım böyle hem ben stres oldum bir şey olacak diye hem kuşum eskiden daha neşeliydi sanki..gerçi ne olursa olsun doğalarının gereği buya neyse. güzel haberler alırsam inşallah haber ederim sağoln :)
Tamam.. :)

Selçuk bey nerdeyse 15 gün olmuş bu konuyu açalı ama kuş hala aynı durumda yanıldım mı acaba yumurta falan yok ama kuş sün uçurdum uçtu yere kondu uçmak istemiyor yada uçamıyor bilemiyırum burda ilgilenen bir veteriner yok kuşçu da yumurtayı ben çıkaramam varsa da dedi. Yumurta sıkışması bu kadar sürer mi yani ben bu kuşun böyle olduğunu farkedeli bir 20 gün oldu ne yapmalıyım başka bir sıkıntı olabilir mi

Dışkısı nasıl kuş hareketli mi kafes tabanında uyuma devam ediyor mu ? Kafesin de bir resmini paylaşın

Dışkısı nasıl kuş hareketli mi kafes tabanında uyuma devam ediyor mu ? Kafesin de bir resmini paylaşın
Tabanda uyumuyır ama nefes alışverişi hızlandı uçuruyrm yerde buldum iki kez uçmak istemiyor kendim parmağıma alıp koyuyorum kafesin üstüne yemek yiyor ama iştahı azaldı durgun ve tünekte kabarık hala çok üzülüyorum belli yumurta tıkanması var kuşçuya götürdüm onlarda yumurta kabuksuz ya da ters dönmüş dediler ben zeytinyağı sıktım poposuna ağzına da verdim bugun başka ne gelir elimden bilmiyorum ölümünü mü beklicem göz göre göre başka bir yolu yok mu ki ve bu kadar uzun sürer mi sıkışma

Ekli dosyalar

• sketch-1497303995621.png
    sketch-1497303995621.png
    2 MB · Görüntüleme: 230
Kabuksuz olsa çok sorun değil de kabuklu yumurta sorundur. Yakın olsaydınız yardımcı olurdum da malesef uzağız. Tarif etsem yapamayıp kuşa zarar verebilirsiniz. Siz en iyisi İşin ehli birini bulmaya çalışın. Veya veteriner. Sıkışma mı ondan da emin değiliz. Belki de yağ bezesi veya kisttir.

Kabuksuz olsa çok sorun değil de kabuklu yumurta sorundur. Yakın olsaydınız yardımcı olurdum da malesef uzağız. Tarif etsem yapamayıp kuşa zarar verebilirsiniz. Siz en iyisi İşin ehli birini bulmaya çalışın. Veya veteriner. Sıkışma mı ondan da emin değiliz. Belki de yağ bezesi veya kisttir.
Anladım Selçuk bey yine de teşekkür ederim

Dışkıda problem yok. Ağızda da koku yok diyosunuz o zaman hasta olma olasılığı düşük. Kuş şişman görünüyor evet ama Yağlanmadan olduğunu sanmam çünkü kuşlar yağlı da olsa yüksek yerleri seçerler uyumak için. Biraz daha gözlemleyin bakalım. Devam edecek mi bu davranışı. Erkek çok baskınsa ve rahatsız ediyorsa ondan da olabilir.
[/QUO

Selçuk bey merhaba benim kuş yaklaşık bir haftadir kafesin dibinde uyuyo ama gece olunca tunege geri çıkıyor :( bunun sebebi nedir . Yazilanlari okudum ama gecerli bir neden bulamadim

Buraya yazmam uygun mu bilmiyorum ama benim kuşum uyuyacağı zaman hep kafes tabanında uyuyor bu başlığı görünce merak ettim kötüye mi işaret :(

Geri