Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumda Anlamadığım Bir Rahatsızlık Var

Viks buldum aldım şimdi, koycam sıcak suyu kafesin yanına, gözleri yanmazsa biraz rahatlatır bu gece

Şeker’in son hali. İlk defa kafesin dibine indi orda duruyor. Kullanılan hiçbir ilaca cevap vermedi hastalığı. Zayıfladı ve an itibariyle kafesin dibine çöktü. Viksli su buharı verdim en son ve burnuna sirkeli su damlattım fakat nafile. Veteriner vilmectin vermek istemedi açıkcası, yanlış dozda kullanılırsa ölüme sebep olur diye, bende almadım. İlaç vermedim yani bugün, vermeyi de düşünmüyorum zaten hayvanın 1 gr daha ilaç alacak hali kalmadı hala mücadele ediyor. Çok üzgünüm..

Şeker’in son hali. İlk defa kafesin dibine indi orda duruyor. Kullanılan hiçbir ilaca cevap vermedi hastalığı. Zayıfladı ve an itibariyle kafesin dibine çöktü. Viksli su buharı verdim en son ve burnuna sirkeli su damlattım fakat nafile. Veteriner vilmectin vermek istemedi açıkcası, yanlış dozda kullanılırsa ölüme sebep olur diye, bende almadım. İlaç vermedim yani bugün, vermeyi de düşünmüyorum zaten hayvanın 1 gr daha ilaç alacak hali kalmadı hala mücadele ediyor. Çok üzgünüm..

Maalesef ben haklı çıkıyorum. Keşke haksız çıksaydim.

mobil uygulama ile gönderildi.

Maalesef ben haklı çıkıyorum. Keşke haksız çıksaydim.

O konuyu Selçuk bey ile tartışın lütfen. Çünkü kendisiyle sizin önerdiğiniz tedavi yöntemleri farklı, o yüzden lütfen kendisiyle tartışın bunu. Kaldıki ben burda kahroluyorken bu tavrınız da hoş değil bana karşı, siz haklı haksız peşindesiniz geceden beri, yapmayın bunu. Sizde dahil bana yardımcı olmaya çalışan herkesin elbette ki iyi niyetli olduğunu biliyorum yanlış anlaşılmasın lütfen, fakat ben buraya bilir kişilerden çare bulmaya geldim her kafadan farklı bir ses duyup her denileni uygulamaya değil. Önerilere açığım diye bu kadar yüklenilmez bir insana, sürekli “yanlış yaptınız” baskısı vs.

Neyse.

@Selçuk YÜKSEL bey müsait olduğunuz da artık son kez ne yapmamız gerektiğini söylerseniz geç olmadan son bir şansımızı deneyelim diyorum ben hala yine de Şeker’imin vakti var ise tabi..

Teşekkür eder iyi günler dilerim.

O konuyu Selçuk bey ile tartışın lütfen. Çünkü kendisiyle sizin önerdiğiniz tedavi yöntemleri farklı, o yüzden lütfen kendisiyle tartışın bunu. Kaldıki ben burda kahroluyorken bu tavrınız da hoş değil bana karşı, siz haklı haksız peşindesiniz geceden beri, yapmayın bunu. Sizde dahil bana yardımcı olmaya çalışan herkesin elbette ki iyi niyetli olduğunu biliyorum yanlış anlaşılmasın lütfen, fakat ben buraya bilir kişilerden çare bulmaya geldim her kafadan farklı bir ses duyup her denileni uygulamaya değil. Önerilere açığım diye bu kadar yüklenilmez bir insana, sürekli “yanlış yaptınız” baskısı vs.

Neyse.

@Selçuk YÜKSEL bey müsait olduğunuz da artık son kez ne yapmamız gerektiğini söylerseniz geç olmadan son bir şansımızı deneyelim diyorum ben hala yine de Şeker’imin vakti var ise tabi..

Teşekkür eder iyi günler dilerim.
Ben artık post yazmayacağım. Ben tedavi onermedim. Selçuk abinin ilk postunda da yazıyor. Tetramezatin bana iyi geldi, şize de bu iyi gelir dedim sadece. Ayrıca benim haddime de değil tartışmak ya da bilgi derecesini kıyaslamak. Allah şifa versin kursunuza. Gerçekten kırıcı olmak istemiyorum. İyi günler

Ben artık post yazmayacağım. Ben tedavi onermedim. Selçuk abinin ilk postunda da yazıyor. Tetramezatin bana iyi geldi, şize de bu iyi gelir dedim sadece. Ayrıca benim haddime de değil tartışmak ya da bilgi derecesini kıyaslamak. Allah şifa versin kursunuza. Gerçekten kırıcı olmak istemiyorum. İyi günler

10 günlük hukukumuz var, burda toplanma amacımız evlatlarımızın sağlığı ve şuan yaşadığım stres ve gerginlikle elbetteki bende kırıcı olmak istemiyorum. Sevgiler.

@Selçuk YÜKSEL bu arada ventolin aldım eczaneden, buhar makinası da buldum bugünlük ödünç alıyorum yani. 18:00gibi makinayı teslim almış olurum, bi posta buhar tutucam kafese dediğiniz gibi. İşe yarama durumuna göre de devamlı mı yoksa tek sefer mi kullanıcaz bakarız artık.

Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Birgül hanım nefes almada zorluk olunca akla ilk solunum yolu enfeksiyonu gelir. Onun için tetra tavsiye ettim ama veteriner megatril verdi onu kullandık. Üçgün kullanmanıza rağmen gelişme olmayınca geç de kalmamak adına mantar , hexamiotisis ve tricomonas ihtimaline karşı ronidazol’e başladık. Hem Siz , Acaba veterinerin verdiği ilacı kesmeseydik düzelir miydi demeyesiniz diye hem benim içim rahat olsun diye megatril’i de kesmedim. İki yönlü tedavi sürdürdük.
Geriye bir ihtimal kaldı oda hava kesesi paraziti. Onun için de vilmectin önerdim. Vilmectini oral yolla vermeyecektik. Ense derisine bir damla damlatıp deriden kana belki de % 10’u karışacak. Veteriner nasıl kullanacağınızı bilmediği için tehlikeli görmüş. Şekere karşı haklı olarak çok hassassınız. Dolayısıyla ilaç vermeye bile çekiniyorsunuz. Evet ilaçlar sütten çıkmış ak kaşık değil. Ama gerektiğinde de kullanılmalıdır çünkü hayat kurtarır. Eğer vilmectinden korkuyorsanız. Eczaneden Sitiraks alın onu kullanın bari. Veya daha fazla ilaç kullanmak istemiyorsanız veya ilaçların onu çökerttiğini düşünüyorsanız kullanmayın.
Ronidazol’ü ve megatril’i ne oranda ve ne kadar süre kullandınız ? Kuşun tüyleri ne zamandan beri karışık ?

@Selçuk YÜKSEL bu arada ventolin aldım eczaneden, buhar makinası da buldum bugünlük ödünç alıyorum yani. 18:00gibi makinayı teslim almış olurum, bi posta buhar tutucam kafese dediğiniz gibi. İşe yarama durumuna göre de devamlı mı yoksa tek sefer mi kullanıcaz bakarız artık.

Yanılıyorsam düzeltin lütfen.
Evet kullanın buhar makinasını. Sirkeyi damlattıktan sonra gelişme olmadı mı ?

@Selçuk YÜKSEL bey bir kere ağzına damlattık megatrili kafasını sağa sola damlatıp salya çıkarınca 5 gün boyunca günde 6 damla çeyrek suluğuna damlatmamı söylediniz o şekilde kullandık, gece suluğu alıp sabah verdik. Sonra etki etmeyince mantar ihtimaline karşı ronidazole verdik çeyrek suluğuna 1 mercimek tanesi kadar 5 gün süre ile ona ilaveten de ronidazolü 5 gün ağzına verdik. Bütün tedavimiz bu idi. Ek olarak bi kere burnuna bir kere de ağzına elma sirkesi damlattık. Ben şimdi bir doz 2.5mg ventolin verdim buharla şu şekilde (ekte yolladım resmi) sabit durdu orda. 1 haftadır karışık tüyler. Sirkenin faydası olmadı

Ekli dosyalar

• BF35E325-050D-4B0F-AA1C-39395D3EEE01.jpeg
    BF35E325-050D-4B0F-AA1C-39395D3EEE01.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Bir de selçuk bey, ben ne kadar kafesinin örtüp onunla ilgilenmesem bile dinlenmesi için, kafesten çıkmak için kendini paralıyor, çıkıncada omzuma geliyor orda uyumak istiyor ya da duruyor orda sadece. O zaman kesiliyor gıcırtısı, sadece hırıltısı oluyor nefes alıp verirken

Bu ventolin anında etki eder mi bilmiyorum ama biraz omzumda uyumasına müsaade ettikten sonra kafesine koydum, hayvanın dilinin bağı çözüldü sanki 10 gündür hasta olan o değilmiş gibi hem neşeli neşeli ıslık çalıyor hem de bülbül gibi konuşuyor, çok ilginç. Yarasa gibi asılıyor kafeste de durmak istemiyor. Kafa yapmış olabilir mi? :)

Şuan gıcırtısı yok, hafif hırıltısı var çok belli belirsiz ama yine de kuyruğu atıyor nefes alıp verirken. Bu ventolinin mucizesi ise eğer ve gerçekten işe yaradığının belirtisi ise bunlar, cidden ağlayabilirim şuan sevinçten!

Son düzenleme:
Gıcırtıdan hırıltıdan eser yok şu anda. 1 saat sonra bi doz daha vereceğim ventolin buhar makinasıyla. Rahatladığının o da farkında, ki uyumaya çalışıyor şuan gayet normal bir şekilde, kabarmadan ve kafasını arkaya atmadan. İnşallah inşallah bunlar bir iyileşme belirtisidir. İnşallah @Selçuk YÜKSEL bey :)

İnşallah iyileşmiştir. Ventolin yanında mutlaka sirkeli su da bir miktar fayda sağlamıştır.

Aslında tüylerinde karışıklık olması eğer onu elinize alırken tüylerini siz bozmamışsanız kendiliğinden olmuşsa E coli hastalığı belirtisi E coli ileriki dönemlerinde nefes almada zorluğa da neden oluyor. En Başta veteriner size tetra vermiş olsaydı yüksek ihtimalle düzelecekti. Çünkü tetra hem solunum yolu hastalıkları hem cocsidioz hem de E coli tedavisinde kullanılıyor. Eğer hastalık belirtisi tekrar olursa tetra başlayalım.

İnşallah iyileşmiştir. Ventolin yanında mutlaka sirkeli su da bir miktar fayda sağlamıştır.

Aslında tüylerinde karışıklık olması eğer onu elinize alırken tüylerini siz bozmamışsanız kendiliğinden olmuşsa E coli hastalığı belirtisi E coli ileriki dönemlerinde nefes almada zorluğa da neden oluyor. En Başta veteriner size tetra vermiş olsaydı yüksek ihtimalle düzelecekti. Çünkü tetra hem solunum yolu hastalıkları hem cocsidioz hem de E coli tedavisinde kullanılıyor. Eğer hastalık belirtisi tekrar olursa tetra başlayalım.

Anlıyorum Selçuk bey. Tüylerinin elime almamdan dolayı olduğunu düşünmüyorum ama yine de dikkat ederim durumuna, ben o zaman şimdi bugün yarın günde 2 doz falan makinayla ventolin vereyim, bir bakayım durumuna, daha dikkatli gözlemleyeyim eğer bunun cidden faydasını görürsek ve tekrarlarsa dediğiniz gibi yapalım.

Yani şuan hırıltısı falan kesilince bir nebze olsun rahatladı için ne yalan söylim :)

Çok teşekkür ederim...

Tamam öyle yapın. Hırıltı büyük ihtimalle geçici kesilmiştir. Tedbiri elden bırakmamak gerek.Hastalık büyük ihtimalle E coli.

Tamam öyle yapın. Hırıltı büyük ihtimalle geçici kesilmiştir. Tedbiri elden bırakmamak gerek.Hastalık büyük ihtimalle E coli.

Anladım, şimdi ben ilaçları bilmediğim için, veteriner megatril verince, siz de tetrada ısrarcı olmayınca tabi haliyle, tetranın nasıl bir etkisi olduğunu düşünemedim, bilemedim ama anladım ki bayaa etkiliymiş. o zaman ben ne olur ne olmaz tetra bulayım, bulunsun elimin altında.

Anladım, şimdi ben ilaçları bilmediğim için, veteriner megatril verince, siz de tetrada ısrarcı olmayınca tabi haliyle, tetranın nasıl bir etkisi olduğunu düşünemedim, bilemedim ama anladım ki bayaa etkiliymiş. o zaman ben ne olur ne olmaz tetra bulayım, bulunsun elimin altında.
Veterinerin önerdiği tedaviye söz söylemek istemedim açıkçası çünkü veteriner veya doktor değilim. Nahoş olurdu ve megatril solunum yolu enfeksiyonuna da iyi gelecekti. Ama sorun farklıymış.

Geri