Karadeniz Pet

muhabbet kuşu yumurta

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BerkeAy

Meraklı Üye
kuşum kuluçka disinde yumurta yapti salincakta sallanirken yumurta yapti yere dusmus kirilmis ici dolu alayimmi yumurtayi ordan almimi kafesini degistirmisim bugun oburu kucuk diye yenisene gecirmistim kulucka icinde

Ekli dosyalar

• IMG-20201117-WA0004.jpg
    IMG-20201117-WA0004.jpg
    97.8 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG-20201117-WA0003.jpg
    IMG-20201117-WA0003.jpg
    111.9 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG-20201117-WA0002.jpg
    IMG-20201117-WA0002.jpg
    61.9 KB · Görüntüleme: 44
Yumurtanın dolu olmasına üzüldüm, yumurtayı alabilirsiniz oradan. Ayrıca kafesin alt kısmını da temizleyin.

Çiftleşmeye devam ediyorsa, başka yumurtalar da gelir.

@FındıkBaba tekrar kuluckaya girmesse ne olucak 2 gun arayla yapiyormus yumurtayi ilk dogumu ilk kez yumurtluyor

O halde, başka bir sorun var.

Kafesin olması gerekenden alçakta olmasından veya yuvalığın yönünden dolayı girmiyor olabilir.

@Nurullah İnci @FındıkBaba disi kusum 1 yillik kucuk 1 kafesi vardi sonra ben 6 7 aylikken buyuk bir kafes aldim sonra 6 ay o kafeste kaldi sonra yanina 6 aylik erkek bir kus aldim o kusu disi kusumun ilk kucuk kafesine koydum sobra intarnette

okudugum disi kus erkek kusun yuvasina girsin okuuunca disi kusu erkek kusun kafesine attim (kucuk kafes) sonra 9 10 gun sonra disi kusumun buyuk kafesine koydum ikisinide suanda kusum kuluckanin icine cikip giriyor ama yumurta yok icinde icinde talas vs yok koymami onerirmisiniz direk kuscudan hazir kulucka aldik sanki ici biraz soguk gibi ve diskisi dahada buyudu 2 .yumurtayi bekliyorum

ve dogumdan sonra ne yapicagimi nasil davranmam gerektigini ne gibi besinler alicagimi bilmiyorum veya yavrulari benmi beslicem hicbir bilgim yok veya 2
yumurtayida kirdi ne yapicam

ve dogumdan sonra ne yapicagimi nasil davranmam gerektigini ne gibi besinler alicagimi bilmiyorum veya yavrulari benmi beslicem hicbir bilgim yok veya 2
yumurtayida kirdi ne yapicam
Dediklerinizden tek anladığım, dişi kuşun streste olduğu. Yumurtalarını kırması çok anormal bir şey değil o stres altında. Yumurtalar doluysa ve çiftleşme devam ederken kırıyorsa, mümkün olduğunca kafesle ilişiğinizi kesin. Sessiz sakin bir odada dursun kafes ve tekrar kafes değiştirmeyin kuluçka bitene kadar.
Besin olarak; yumurta maması(içine kalsiyum için kalamar kemiği ezebilirsiniz), kalamar kemiği, kuş kumu/mineral blok, vitamin ve probiyotik vermeniz gerekir ki dişi büyük stres altında anlaşılan.
Boş yumurtluyorsa ve çiftleşme olmuyorsa, yani kızgınlık yumurtasıysa, elma verin kızgïnlıkları azalsın.

@Nurullah İnci zaten kavga ediyorlar kusum gidip kendine es secmedi biz aldik yanina koyduk alisirlar diye ciflestiklerine gore anlasmislar kalsiyum eksikligi diye dusundum haslanmis yumurta labugu koydum zarini soyup

@Nurullah İnci zaten kavga ediyorlar kusum gidip kendine es secmedi biz aldik yanina koyduk alisirlar diye ciflestiklerine gore anlasmislar kalsiyum eksikligi diye dusundum haslanmis yumurta labugu koydum zarini soyup

Kalsiyum eksikliği olsa ikinciyi yemezdi, kuşunuz @Nurullah İnci'nin dediği gibi üretime uygun değil. Tekrar çiftleştirmenizi tavsiye etmem.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri