Karadeniz Pet

Kuşum intihar mı ediyor?

Kujum

Meraklı Üye
3 ay önce eş olan kuşlarımdan erkek olanı öldü ve tabi eşi çok sarsıldı ve yaşayamaz diye tekrar yanına eş aldık ama bambaşka bir kuşa dönüştü eşinin ölümünden sonra,yem yemiyor kabuklarını soyup sağa sola fırlatıyor,tüylerini çok fazla yoluyor ve her yeri yoluk yoluk ve sürekli kabarık bir halde ne yapmalıyım şaşırdım kaldım.Veteriner demeyin hiç bir şey anlamıyorlar,ölen kuşum için vet.fakültesinden tutun özele kadar bir çok defa götürdüm ama hiç sonuç alamadım.Lütfen anlayan önerisi olan yardım etsin bu kuşumunda ölmesini istemiyorum.

Şuanki aldığınız erkek ölen erkek ile aynı renktemi farklı mı ?

Şuanki aldığınız erkek ölen erkek ile aynı renktemi farklı mı ?
Hayır renkleri farklı,ölen kuşum sarıydı şimdiki yeşil ağırlıklı bir renk,aynı mı olması gerekli?hiç bir şey yemiyor yemlikte uzun zaman geçiriyor ama sadece kabukları soyduktan sonra sağa sola fırlatıyor belki yemi sevmedi diye gidip başka aldım onda da aynısını yapıyor,içinden sadece aspur yediğini fark ettim gidip aspur aldım şimdi onuda yemiyor.Suyuna süreli vitamin koyuyorum ne kadar yeterli olur bilmiyorum tabi.Çok fazla yoluyor kendini kanatlarında ki koca koca tüyleri koparıp atıyor sanki kendini zarar vermek istiyor gibi ve çok kabarık,durgun kötü görünüyor.

Bir kaç yerde okuduğuma göre tek kalan kuşun yanına ölen kuşun renginin aynısından veya bi benzeri renk alırsanız sorun çıkarmıyorlar ve yadırgamıyorlar, kabulleniyorlar. Denemenizde fayda var. Sarı ve baskın gelebilecek bir erkek almanızı öneririm.

Öneriniz için teşekkür ederim ama pek iyi değil durumu eş değiştirmek için geç kaldım sanki.Ölen kuşumun son halleri gibi şu an.

Ben psikolojik diyorum ama başka bir sebebi olabilir mi,bu kadar tüy yolması ve bir şey yememesinin sebebi hastalıkta olabilir mi?iyi bir vitamin ya da ilaç işe yarar mı?allah aşkınıza bir şeyler söyleyin,ölen kuşum için hiç bi şey yapamadım bu da öyle olsun istemiyorum.

Bence geç kalmış sayılmazsın , ben kaçan dişi kuşumun yerine sarı lutino almıştım ama erkek kuşum sarının yanına bile yaklaşmamıştı , ne öttü ne de başka bi tepki ... daha sonra benzer renk bi kuş aldım hemen cana geldi , kafese koyar koymaz kur yapmaya başladı normal neşeli haline geri döndü . Kuşunuzun bu hale gelmesinin sebebi (eğer eşi ölmeden yada hemen sonrasında başlayan fiziki bi hastalık yoksa ) eşinin ölümü .

Altında fazla bişey aramadan mümkünse aynı renk değilse en çok benzeyeni alıp denemenizi tavsiye ederim . Yardımcı olacak petshop yada üretici mutlaka bulursunuz .

Bence geç kalmış sayılmazsın , ben kaçan dişi kuşumun yerine sarı lutino almıştım ama erkek kuşum sarının yanına bile yaklaşmamıştı , ne öttü ne de başka bi tepki ... daha sonra benzer renk bi kuş aldım hemen cana geldi , kafese koyar koymaz kur yapmaya başladı normal neşeli haline geri döndü . Kuşunuzun bu hale gelmesinin sebebi (eğer eşi ölmeden yada hemen sonrasında başlayan fiziki bi hastalık yoksa ) eşinin ölümü .

Altında fazla bişey aramadan mümkünse aynı renk değilse en çok benzeyeni alıp denemenizi tavsiye ederim . Yardımcı olacak petshop yada üretici mutlaka bulursunuz .
Evet yüksek ihtimalle stres yapmış. Kuşa Probiyotik ve Multivitamin desteği yapın. Haşhaş tohumu , şalgam tohumu ve ara ara elma verin.

Bende yakın zamanda ölen erkek kuşum yüzünden tek kalan dişinin yanına,erkek öldükten 2 gün sonra bilmeden tesadüfen aynı renkte başka bir erkek alıp koydum.Şuanda gayet iyi anlaşıyorlar ve yumurtaları var.Yeni erkeğin renginden dolayımı bu şekildeler tam bilemiyorum ama,zannedersiniz yıllardır birlikteler.Sorun sıkıntı yok..

Arkadaşlarımın yorumlarındanda anlaşıldığı üzere hepimizin ortak fikri aynı veya benzer renk bir eş almanız. bunu geciktirmeyin.

Galiba sadece psikolojik ve stres değil aynı zamanda hastada,dışkısı çok koyu ve yapışkan tıpkı ölen kuşumun ki gibi antibiyotik başlamak lazım ne önerirsiniz??

Evet yüksek ihtimalle stres yapmış. Kuşa Probiyotik ve Multivitamin desteği yapın. Haşhaş tohumu , şalgam tohumu ve ara ara elma verin.
Selçuk bey merhabalar,daha önceden de sizinle görüşmüştük,kuşumun karnında kitle vardı bu sebepten öldü şimdi hasta olan onun eşi dışkısı çok koyu ve yapışkan bu korkutuyor beni, baytril ve tylan önermiştiniz alsam bir faydası olur mu?

Ölen kuşun dışkısı da aynı şekildemiydi , yani yapışkan ve koyumuydu ?

Ölen eşine benzer kuş almayı düşünüyormusunuz ?

Dışkıda köpüklenme var mı ? Ağzını ve nefesini koklayın kötü kokuyor mu ? Rakı içmiş birinin ağzı gibi kokuyor mu ? Kuşun karnı ne renk ve Damarlanma var mı ? Kusma , Tüy kabartma var mı ? Bunları bilmeden yok Baytril iyi gelir yok tylan iyi gelir diyemem. Önlem olarak şimdiden Suluğuna yarım suluğa 6-7 damla elma veya özüm sirkesi damlatın belirtilere göre ilaç başlarız.

Geri