Karadeniz Pet

Dişi muhabbet kuşumda bir sorun var.

Hocam kusura bakmayın. Benim fotodan bir kesit almışsınız. Ben birden kendi kuşunuzun sandım. O paylaşımdan sonra 3 veteriner gezdim. Yemlerinin kalitesiz ve boyalı olduğunu söylemişti. O belki boya olabilir. Çünkü bir daha renkli dışkı görmedim. Yaptığı her dışkıyı incelemeye alıyorum. Kafes tabanındaki pislikleri de temizlemeden evvel olabildiğince kontrol ediyorum. Şu ana kadar bir iki dışkısında sindirilmemiş yem, kusulmuş öbek yem gördüm. Şimdi sizin dikkatinizle de kırmızı dışkı gördüm. O fotolardan sonra neoterramycin, baytril, veteriner mantar ilacı, zolax tedavileri gördü. Şimdi vitamin ve probiyotik takviyesindeler. Şu an öğürme hareketi yapıyor ama kusmuyor. Bunun bir sebebi bir süre kum ve kalamar olmadığından sindirim sorunu yaşıyor olabilir. Çok fazla kum tüketiyor. 2 günde bir kum tükettiğini görüyorum. Kalamarın da canına okuyor. Bazen dakikalarca yem kabından yem yiyor. Yani ağzında kırdığını görüyorum. İştahında sorun yok. Tek garip şey dışkısı ufaldı. Kilosu bu kadar yemeye sabit duruyor. 34 gr civarı. Kuruma olsa zayıflaması ve kilosunun düşmesi lazım.
Tamam hocam bende onu merak etmiştim :) şuan durumu nasıl

Tamam hocam bende onu merak etmiştim :) şuan durumu nasıl
Biraz halsiz, uçamıyor fazla, tıklama, kuyruk atmasi ve vikleme var. Üst üste hapşırma ve bu süreçte kursaktan yemi ağzına getirmeye benzer hareketler var. Kabarık. Kafes üstünde iken gövdesinin üstüne duruyor biraz sanki. Göğsü hafif şiş gibi. O bıcır bıcır hali yok. Evdekiler de sürekli çok abarttığımı ve üstüne bu kadar düşmememi söylüyor ama elimden kayıyor kuşum. Yazarken bir kere daha hapşırıp öğürdü. Kursak mantarı olması zor çünkü yeni tedaviden çıktık. Kafam karışık.

Biraz halsiz, uçamıyor fazla, tıklama, kuyruk atmasi ve vikleme var. Üst üste hapşırma ve bu süreçte kursaktan yemi ağzına getirmeye benzer hareketler var. Kabarık. Kafes üstünde iken gövdesinin üstüne duruyor biraz sanki. Göğsü hafif şiş gibi. O bıcır bıcır hali yok. Evdekiler de sürekli çok abarttığımı ve üstüne bu kadar düşmememi söylüyor ama elimden kayıyor kuşum. Yazarken bir kere daha hapşırıp öğürdü. Kursak mantarı olması zor çünkü yeni tedaviden çıktık. Kafam karışık.

Hocam biraz nezle gibi geldi bana, burnun tıkanması, gözlerin çapaklanması ve kuşun soluk almakta zorluk çekmesi varmı?

Hocam biraz nezle gibi geldi bana, burnun tıkanması, gözlerin çapaklanması ve kuşun soluk almakta zorluk çekmesi varmı?
Nezle değil. Burnu açık, çapaklanma hiç olmadı. Solukta sorunumuz var. Başlangıcında da nezle belirtileri olmadı. Ben belirtiler başlar başlamaz veterinere götürdüm. Gecikme yaşatmadım. Önce kursakta bakteri var dediler ki vardı. Gözlerimle gördüm. Sonra ciğerlerinde hafif enfeksiyon var dediler. En sona bunda hipokalsemi var dediler. Hepsinin tedavisini yaptım. Kendim akardan şüphelendim. İvermektin uyguladım ve düzeldi. Sonra bir daha kötü oldu. İvermektinin uzun süre bedende kaldığını okuduğumdan bir daha uygulamadım. Bu hayvanlara soğuk ve akım gelmesi zor. Evi sürekli sıcaklık ve nem bakımından kontrol ediyorum. Tüm ilaclarını alana kadar başlarında bekliyorum. Neyi tam yapamadığımı anlayamıyorum sadece.

Nezle değil. Burnu açık, çapaklanma hiç olmadı. Solukta sorunumuz var. Başlangıcında da nezle belirtileri olmadı. Ben belirtiler başlar başlamaz veterinere götürdüm. Gecikme yaşatmadım. Önce kursakta bakteri var dediler ki vardı. Gözlerimle gördüm. Sonra ciğerlerinde hafif enfeksiyon var dediler. En sona bunda hipokalsemi var dediler. Hepsinin tedavisini yaptım. Kendim akardan şüphelendim. İvermektin uyguladım ve düzeldi. Sonra bir daha kötü oldu. İvermektinin uzun süre bedende kaldığını okuduğumdan bir daha uygulamadım. Bu hayvanlara soğuk ve akım gelmesi zor. Evi sürekli sıcaklık ve nem bakımından kontrol ediyorum. Tüm ilaclarını alana kadar başlarında bekliyorum. Neyi tam yapamadığımı anlayamıyorum sadece.
Hocam isterseniz burada bir kaç tane var onlara bakın benzer özellikler varsa oradaki tedavi yöntemlerini "uygulsmayın" çünkü genelliği yanlış "sanırım"

Hocam isterseniz burada bir kaç tane var onlara bakın benzer özellikler varsa oradaki tedavi yöntemlerini "uygulsmayın" çünkü genelliği yanlış "sanırım"
Ben astıma dönüştüğünü düşünüyorum artık. Kronik bir hal aldı. Yer yer alevleniyor yer yer rahatlıyor. Çok talihsiz oldu. Hareketli hayat dolu bir kuştu. Şimdi hep nefes nefese. Elimden geldiği kadar tavsiyelere açık olacağım.

Mantar demek için sanırım ağzından salyaların çıkmasını beklemek gerekiyor. Çünkü belirtileri birden çok şeyi gösteriyor. Beklemek ve o şekilde görmek çok acı veriyor.
Kusum kursak mantarıydi salya falan çıkmadı kusma hareketi yapıyordu ve dışkısı ishaldi inanın burada çoğu kişi yanlış yonlendirme yapıyor zamanınızı çalanlar oluyor kusma varsa ve kus ishalse kabariyorsa iştahı azsa kursak mantarı olma ihtimali çok yuksek.benim kusumunda kuyruğu atıyordu nefes alırken hırıltı vardı uçması zayıflamıştı ve burnundan hep su atıyordu sürekli tunekte kendini kasiyordu.erken müdahale etmesem ilerleyecekti çoğu kişi bana ilaç kullanma kuşa zararlı falan dedi ama kullandığım ilaç sayesinde kuşum hala yaşıyor ve iyileşti umarım kusunuzu kurtarmissinizdir.kusunuz nasıl oldu ?

Ayrıca bu hastalıktan kurtulmak hemen basit şekilde olmuyor 6 aydır mücadele veriyorum kus tamamen yeni kendine geldi ilaç +probiyotik+multivitamin+b vitamin kompleksi çok önemli bunları dönüşümlü kullanmak gerekiyor ayrıca kafes temizliği çok önemli hijyen.ben kuşunu bu sayede iyilestirdim tunege çıkamayacak haldeydi

Ayrıca bu hastalıktan kurtulmak hemen basit şekilde olmuyor 6 aydır mücadele veriyorum kus tamamen yeni kendine geldi ilaç +probiyotik+multivitamin+b vitamin kompleksi çok önemli bunları dönüşümlü kullanmak gerekiyor ayrıca kafes temizliği çok önemli hijyen.ben kuşunu bu sayede iyilestirdim tunege çıkamayacak haldeydi
Ben
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Kursak mantarı tedavisi uyguladım. 6 gün boyunca zolax uyguladım her iki kuşum için de. Şimdi vitamin probiyotik takviyesi ile devam ediyoruz. Kuşumda ishal yok. Sadece dışkısı ufaldı. Bazı zamanlarda beyaz kısmı daha çok oluyor. Yemi dindiremiyor gibi geldi bana. Çünkü bazen de renk ve kıvamı normal ama miktarı ufak geliyor. Şu an ara ara hapşırıp öğürme hareketi yapıyor. Ağızda birşeyler geveliyor gibi yapıp hareketi bitiriyor. 2 ayı geçti benim savaşım da. İyileşsin istiyorum. Gece vik vik uyuyamıyor sanırım.

Kusum kursak mantarıydi salya falan çıkmadı kusma hareketi yapıyordu ve dışkısı ishaldi inanın burada çoğu kişi yanlış yonlendirme yapıyor zamanınızı çalanlar oluyor kusma varsa ve kus ishalse kabariyorsa iştahı azsa kursak mantarı olma ihtimali çok yuksek.benim kusumunda kuyruğu atıyordu nefes alırken hırıltı vardı uçması zayıflamıştı ve burnundan hep su atıyordu sürekli tunekte kendini kasiyordu.erken müdahale etmesem ilerleyecekti çoğu kişi bana ilaç kullanma kuşa zararlı falan dedi ama kullandığım ilaç sayesinde kuşum hala yaşıyor ve iyileşti umarım kusunuzu kurtarmissinizdir.kusunuz nasıl oldu ?
Hangi ilacı kullandınız?

Ben

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Kursak mantarı tedavisi uyguladım. 6 gün boyunca zolax uyguladım her iki kuşum için de. Şimdi vitamin probiyotik takviyesi ile devam ediyoruz. Kuşumda ishal yok. Sadece dışkısı ufaldı. Bazı zamanlarda beyaz kısmı daha çok oluyor. Yemi dindiremiyor gibi geldi bana. Çünkü bazen de renk ve kıvamı normal ama miktarı ufak geliyor. Şu an ara ara hapşırıp öğürme hareketi yapıyor. Ağızda birşeyler geveliyor gibi yapıp hareketi bitiriyor. 2 ayı geçti benim savaşım da. İyileşsin istiyorum. Gece vik vik uyuyamıyor sanırım.
Benim kuşumda da oldu ayni şeyler önce fungi stop kullandım fakat yine tekrarladı mantarı sonra grog new aldım denedim tamamen geçti ögürmesi ve ishali sonra entrobac probiyotik kullandım ve avisol B verdim suyuna B vitamini de çok iyi geldi ve multivitamin kullandim. Simdi hafta bir gun suyuna entrobac veriyorum bir gün avisol B ayda iki kez multivitamin veriyorum kuşum kendini toparladı.her kus farklı hangi ilaca ne kadar cevap vereceklerini bilemeyiz ama ben denedim denemeseydim kuşum cokta n ölmüştü umarım sizin kusunuzda iyi olur geçmiş olsun şimdiden birde ayda 2 kez mutavit veriyorum.yem olarak versela laga yemi ve yemde aspur oranı az özel alıp içerisine aspur ekliyorum + dal dari ve versela lafa giritli kumu +mama powermax klasik mama haftada 1 kez yapıyorum severek yiyor

Ayrıca veterinere de çok gittim kendi kendime deneme sebebim bu veteriner antibiyotik verdi gönderdi kullanmadim antibiyotkleri sadece ishal için 2 gün size verilen içinde vitamin olan antibiyotikten kullandım başka kullanmadim başka bir veterinere gittik ilaç verdi ismi yoktu bir kutuda tozdu mantar için dedi ama hic iyi gelmedi kuşuma başka bir veteriner triflucan verdi oda iyi gelmedi kendim birçok yazı okudum net üzerinden fungi stop ve grog new denemek zorunda kaldım kuşum su an çok iyi kusmasi ishali kesildi

Ayrıca veterinere de çok gittim kendi kendime deneme sebebim bu veteriner antibiyotik verdi gönderdi kullanmadim antibiyotkleri sadece ishal için 2 gün size verilen içinde vitamin olan antibiyotikten kullandım başka kullanmadim başka bir veterinere gittik ilaç verdi ismi yoktu bir kutuda tozdu mantar için dedi ama hic iyi gelmedi kuşuma başka bir veteriner triflucan verdi oda iyi gelmedi kendim birçok yazı okudum net üzerinden fungi stop ve grog new denemek zorunda kaldım kuşum su an çok iyi kusmasi ishali kesildi
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Versele laga için bir ekleme düşünmedim hiç. İshal durumumuz olmadığından gerekli görmedim belki de. Dediğiniz ilaçları değerlendirebilirim.

Az önce ağzından sağa sola saçtı. Yemler ıslak değildi. Hiç sindirememiş belli. Çok fazla dolduruyor kursağını. Ama sindiremiyor. Doğal olarak dışkısı da ufalıyor.

Az önce ağzından sağa sola saçtı. Yemler ıslak değildi. Hiç sindirememiş belli. Çok fazla dolduruyor kursağını. Ama sindiremiyor. Doğal olarak dışkısı da ufalıyor.
Sindirim problemi var kusunuzda kursak mantarından kaynaklı olabilir fakat benim kuşumda kursak mantari zaman zaman bakteriyel enfeksiyona sebeb olup ishal de yapıyordu dışkıda sindirilmemiş yem taneleri vardi.sindirim sorununa ve hastalıklara daha dayanıklı olması için entrobac probiyotik deneyebilirsiniz.fazla zaman kaybetmeden kusunuza iyi gelecek ilacı bulun ve tedavi edin ben deneyerek buldum herkes birşeyler söyledi ama ben kuşumu iyi gozlemleyerek ve çok araştırarak iyilestirdim. Umarım sizin kusunuzda iyileşir.

Sindirim problemi var kusunuzda kursak mantarından kaynaklı olabilir fakat benim kuşumda kursak mantari zaman zaman bakteriyel enfeksiyona sebeb olup ishal de yapıyordu dışkıda sindirilmemiş yem taneleri vardi.sindirim sorununa ve hastalıklara daha dayanıklı olması için entrobac probiyotik deneyebilirsiniz.fazla zaman kaybetmeden kusunuza iyi gelecek ilacı bulun ve tedavi edin ben deneyerek buldum herkes birşeyler söyledi ama ben kuşumu iyi gozlemleyerek ve çok araştırarak iyilestirdim. Umarım sizin kusunuzda iyileşir.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Benim kuşumda ishal ya da sindirilmemiş yem görmedim. Saldıktan sonra inanın peşinden dışkı kovalıyorum. Yapısını inceliyorum. Sıktırıp yem var mı içinde bakıyorum. Şimdilik bunlar yok. Sorun sindirim. Kursak şişiyor. Sürekli kum tüketiyor. Bir yandan da kalamar kemiriyor. Kustuğu yemler kusmuk şeklinde değil. Kusma sonrası rahatlama oluyor. Kilo kaybımız bir süredir yok. Probiyotik kullanıyoruz. Birkaç gün daha vitamin probiyotik sonrası asidik beslenmelerini sağlayacağım. Ne iyi gelirse o yönde devam.

Güncel dışkı fotosu ekledim. Şikayetler hala devam ediyor. Şu aşamada sadece probiyotik ve vitamin kompleksi veriyorum. Dışkılar pek hoşuma gitmedi. Yorumlarınızı bekliyorum. @Recai SULAMİS

Ekli dosyalar

• IMG_20210603_060035.jpg
    IMG_20210603_060035.jpg
    868 KB · Görüntüleme: 15
Kuşun dışkısı ile ilgili beni yönlendirebilecek kimse yok mu?

Güncel dışkı fotosu ekledim. Şikayetler hala devam ediyor. Şu aşamada sadece probiyotik ve vitamin kompleksi veriyorum. Dışkılar pek hoşuma gitmedi. Yorumlarınızı bekliyorum. @Recai SULAMİS
Benim kuşumun diskisiyla ayni mantara bağlı enfeksiyon var ayrıca bagirsaklarinda. O yüzden ishalde oluyor.fungi stop deneyin zaman kaybetmeden trendyolda var 5 gün vereceksiniz kafeste mineral blokları ve kumları çıkartın cay kaşığının ucuyla biraz tam dolu suluga ekleyin mercimek tanesi kadar değil yetersiz geliyor kus iyilesmiyor o zaman biraz ayarlayin dozajini iste gecmezse biraz daha artırın ilaçtan sonra probiyotik kullanın fakat su halinde olanlardan değil toz halinde olsun mantarı daha cok tetikliyor su halinde olanlar.vitamin olarak multivitamin verin ayrıca benim kuşumun avisol B sayesinde de kusmasi azaldi B vitamini de cok faydalı oldu.ishal için ağzından 1 2 damla avı diar verin ishalini kesmeniz lazim halsiz düşmesin kus bagisikligini da artıyor avı diar.ben bu şekilde iyilestirdim grog new dene en son yinede iyileşmezse.fazla geç kalma derim megabakteri olma ihtimali de var.o yüzden grog new deneyin derim mama ile vereceksiniz kusunuza grog newi

Kuşun dışkısı ile ilgili beni yönlendirebilecek kimse yok mu?
Musunuz mantar olmuş kursak mantarı dışkı onu gösteriyor.benim kuşumun dışkısı da böyleydi aylarca surdu aspur verin sade ishal olduğu zamanlarda yada ağzına bir iki damla avı diar damlatin mantarı tedavi etmeniz gerekiyor kurumaya yakalanmadan kuş

Geri