Karadeniz Pet

Dişi muhabbet kuşumda bir sorun var.

Son dışkısı da böyle. Peçeteye alırken biraz formu bozuldu ama.
IMG_20210408_215417.jpg

Uzun süredir güncelleme yapamadım ama son durumumuzu paylaşmak istedim. 2 veterinerden sonra 3. veterinerin hipokalsemi tedavisi sonrası da belirgin bir ilerleme olmayınca kuşumu iyice gözlemlemeye başladım. Gözlemlemelerime göre vikleme ve hapşırmalar nöbetler halinde geliyordu. Yani belli zamanlarda ateşleniyordu. Bakteriyel bir enfeksiyonda hastalık ya ilerlemeliydi ya da tamamen geçmeliydi. Bir ateşlen bir rahatla normal gelmedi. Bir de sürekli kafalarını tellere sürtüyorlardı. Ben de hava akarından şüphelendim. İvermektin içerikli bir damla aldım ve uygulamaya başladım. İlk hafta hareketleri hafiften düzelmeye başladı. Bir uygulama daha yaptım ve kuş bir anda kendine gelmeye başladı. Kaşıntılar bitti. Alevlenmeler neredeyse yok oldu. Kuyruk atma normal seviyelere geriledi. Dedim sorunumuz sanırım parazitmiş. Umarım bir daha bu sorunla karşılaşmam. @Recai SULAMİS

Uzun süredir güncelleme yapamadım ama son durumumuzu paylaşmak istedim. 2 veterinerden sonra 3. veterinerin hipokalsemi tedavisi sonrası da belirgin bir ilerleme olmayınca kuşumu iyice gözlemlemeye başladım. Gözlemlemelerime göre vikleme ve hapşırmalar nöbetler halinde geliyordu. Yani belli zamanlarda ateşleniyordu. Bakteriyel bir enfeksiyonda hastalık ya ilerlemeliydi ya da tamamen geçmeliydi. Bir ateşlen bir rahatla normal gelmedi. Bir de sürekli kafalarını tellere sürtüyorlardı. Ben de hava akarından şüphelendim. İvermektin içerikli bir damla aldım ve uygulamaya başladım. İlk hafta hareketleri hafiften düzelmeye başladı. Bir uygulama daha yaptım ve kuş bir anda kendine gelmeye başladı. Kaşıntılar bitti. Alevlenmeler neredeyse yok oldu. Kuyruk atma normal seviyelere geriledi. Dedim sorunumuz sanırım parazitmiş. Umarım bir daha bu sorunla karşılaşmam. @Recai SULAMİS
Şuan kuşun durumu nasıl acaba?

Şuan kuşun durumu nasıl acaba?
Eskisine göre çok daha iyi. Fakat bugün yine bir kuyruk atması yaptı. İvermektin uygulamasını tekrarladım. Aynı zamanda tüye de girmeye başladılar. Kaşınmayı bırakmışlardı dün dikkatimi çekti. Yine kafalarını köşe yerlere sürtmeye başladılar. Sanırım saldırmaya başladı yine parazitler.

Eskisine göre çok daha iyi. Fakat bugün yine bir kuyruk atması yaptı. İvermektin uygulamasını tekrarladım. Aynı zamanda tüye de girmeye başladılar. Kaşınmayı bırakmışlardı dün dikkatimi çekti. Yine kafalarını köşe yerlere sürtmeye başladılar. Sanırım saldırmaya başladı yine parazitler.
Vilmectini ilk uygulamadan - 10 gün sonra tekrar Bi uygulama yapın. İyi olmasına sevindim, geçmiş olsun..

Vilmectini ilk uygulamadan - 10 gün sonra tekrar Bi uygulama yapın. İyi olmasına sevindim, geçmiş olsun..
Uygulamayı yaptım. Fakat kafama takılan başka bir konu var. Kuş yemini yerken çok fazla hapşırıyor. Yem kabına baktığımda ise yemde kumlanma oluyor. Bu toz da hapşırtıyor sanırım. Nasıl önlerim kumlanmayı. Yemleri günlük değişiyor ve kaliteli marka yem kullanıyorum.

Uygulamayı yaptım. Fakat kafama takılan başka bir konu var. Kuş yemini yerken çok fazla hapşırıyor. Yem kabına baktığımda ise yemde kumlanma oluyor. Bu toz da hapşırtıyor sanırım. Nasıl önlerim kumlanmayı. Yemleri günlük değişiyor ve kaliteli marka yem kullanıyorum.
Tüm yemi elekten geçirin..

Tüm yemi elekten geçirin..
Geçirdim. Bir miktar ince toz çıktı. Ama aşırı fazla değildi. Yine de olmasından iyidir. Başka bir sorum olacak. Fotoğrafını eklediğim mineralli kuş kumu uygun mu? Vitakraft marka. Biraz ince geldi bana ama yorumları güzel diye almıştım.

Ekli dosyalar

• IMG_20210516_230202.jpg
    IMG_20210516_230202.jpg
    370.1 KB · Görüntüleme: 25
Geçirdim. Bir miktar ince toz çıktı. Ama aşırı fazla değildi. Yine de olmasından iyidir. Başka bir sorum olacak. Fotoğrafını eklediğim mineralli kuş kumu uygun mu? Vitakraft marka. Biraz ince geldi bana ama yorumları güzel diye almıştım.
Grit kuş kumu alın..

Kuşum öğürme ve kusma hareketleri yaptığından 6 günlük bir zolax tedavisi uyguladım. Şu an vitamin ve probiyotik takviyesi ile devam ediyoruz. Fakat önceki şikayetlerimiz devam ediyor. Hatta şu an çok daha halsiz bir hale geldi. Nefes alırken kuyruk atması, tıklaması ve ses çıkarması devam ediyor. Videosunda da dikkat edersiniz artık gagası aralık şekilde nefes almaya çalışıyor. Neredeyse o gaga hiç kapanmıyor. Ne yapmalıyım artık bilmiyorum. Tek bildiğim benim canım da yanıyor. @Recai SULAMİS

Yani düzenli verdiğiniz yem dışında verdiğiniz başka bir gıda oldu mu? İki ihtimal var. Birincisi kan olabilir ikincisi gıda boyaması olabilir. Bu nedenle kötüsünü düşünmeden önce daha basit ihtimalleri değerlendirmek istedim.
Hocam burada kanlı dışkıyı yapan sizin kuşunuz 🤔

Hocam burada kanlı dışkıyı yapan sizin kuşunuz 🤔
Hocam kusura bakmayın. Benim fotodan bir kesit almışsınız. Ben birden kendi kuşunuzun sandım. O paylaşımdan sonra 3 veteriner gezdim. Yemlerinin kalitesiz ve boyalı olduğunu söylemişti. O belki boya olabilir. Çünkü bir daha renkli dışkı görmedim. Yaptığı her dışkıyı incelemeye alıyorum. Kafes tabanındaki pislikleri de temizlemeden evvel olabildiğince kontrol ediyorum. Şu ana kadar bir iki dışkısında sindirilmemiş yem, kusulmuş öbek yem gördüm. Şimdi sizin dikkatinizle de kırmızı dışkı gördüm. O fotolardan sonra neoterramycin, baytril, veteriner mantar ilacı, zolax tedavileri gördü. Şimdi vitamin ve probiyotik takviyesindeler. Şu an öğürme hareketi yapıyor ama kusmuyor. Bunun bir sebebi bir süre kum ve kalamar olmadığından sindirim sorunu yaşıyor olabilir. Çok fazla kum tüketiyor. 2 günde bir kum tükettiğini görüyorum. Kalamarın da canına okuyor. Bazen dakikalarca yem kabından yem yiyor. Yani ağzında kırdığını görüyorum. İştahında sorun yok. Tek garip şey dışkısı ufaldı. Kilosu bu kadar yemeye sabit duruyor. 34 gr civarı. Kuruma olsa zayıflaması ve kilosunun düşmesi lazım.

Geri