Karadeniz Pet

Bir Türlü İyileşmeyen Kuşum

Kilosu iyi hocam. Dışkıları da genel olarak iyi gözüküyor. Bazen geçiş dışkıları olabiliyor endişelenmeyin.
Hocam dışkıları iyiydi ama son 3 saatte su gibi yaptı hep, neşesi kaçtı. Hep böyle oluyor. 5. gün iyileşiyor sonra bir anda tekrar kötü oluyor. Sizin kuşlar nasıl oldu?

Megabakteri olan kuşlarda( genelleme yapmayayım, diğer hastalıklarda da oluyor), dışkı çok değişken oluyor, gün içerisinde pek çok kez değişebiliyor, ilaçlara devam edin. Kilosu da iyi..

Haftasonuna kadar kullanacağım ilaçları, sonrasında durumu sizlerle paylaşırım.

Daha önce de megabakteriden ölen kuşlarınız olmuş. Benim de iki kuşumda var. Kafes temizliğine dikkat edilmesine rağmen bu hastalığa neden kapılıyorlar bir bilginiz var mı? Bazı insanlar doğru dürüst kafes temizlemeden pek umursamadan uzun yıllar kuş besliyorlar. Biz titiz olmamıza rağmen yine de megabakteri sorunuyla karşılaşıyoruz. Gerçekten bu durumu anlayamıyorum.
Merhaba

kuşlarınızın tedavisi nasıl gidiyor merak ettim. ben de amfotersin b başlayacağım ama yan etkilerinden çekiniyorum oldukça :(

Merhaba

kuşlarınızın tedavisi nasıl gidiyor merak ettim. ben de amfotersin b başlayacağım ama yan etkilerinden çekiniyorum oldukça :(
Megabakteri varsa mecbur kullanacaksınız kaçar yani yok. Yan etkileri minimuma indirmek için Cleasing Tea almanız gerekiyor. Hapın 4 te birini suya karıştırıp gün boyunca içmesini sağlayıp her gün tazeleyin.

Megabakteri varsa mecbur kullanacaksınız kaçar yani yok. Yan etkileri minimuma indirmek için Cleasing Tea almanız gerekiyor. Hapın 4 te birini suya karıştırıp gün boyunca içmesini sağlayıp her gün tazeleyin.
cleansing tea var. oran oalrak çok daha düşük kullanıyordum. bu esnada daha çok kullanırım. peki vitamin, elma sirkesi, probiyotik kullanımımız nasıl oalcak bu esnada ? verilecek bir çok şey var.

bir de benim kuşum ağızdan ilacı asla kabul etmiyor. hasta değilse hsta oluyor, 6 yıldır ne zaman denediysem bir şey oldu. diğer kuşumuz öyle değil.... suluğuna katmam gerekiyor amfoterisin b. bu şekilde kullanan var mı acaba?

cleansing tea var. oran oalrak çok daha düşük kullanıyordum. bu esnada daha çok kullanırım. peki vitamin, elma sirkesi, probiyotik kullanımımız nasıl oalcak bu esnada ? verilecek bir çok şey var.

bir de benim kuşum ağızdan ilacı asla kabul etmiyor. hasta değilse hsta oluyor, 6 yıldır ne zaman denediysem bir şey oldu. diğer kuşumuz öyle değil.... suluğuna katmam gerekiyor amfoterisin b. bu şekilde kullanan var mı acaba?
Antibiyotik ve antifungallar sudan verilmez çünkü alması gereken etken maddeyi az alırlarsa etken direnç kazanabilir buda tüm çabaları boşa çıkartır. Sirke vermeyin gerek yok. Şu süreçte cleasing tea ve amfo verin.

Antibiyotik ve antifungallar sudan verilmez çünkü alması gereken etken maddeyi az alırlarsa etken direnç kazanabilir buda tüm çabaları boşa çıkartır. Sirke vermeyin gerek yok. Şu süreçte cleasing tea ve amfo verin.

Bal gibide verilir. Alması gereken dozuda alır. Cleasing tea'de çöpten başka birşey değil :)

Merhaba

Çekinmenize gerek yok. Sanıldığı kadar ağır bir ilaç değil. Tedaviye başlamadan önce @Recai SULAMİS 'ye mesaj atın o yardımcı olur size..

Bal gibide verilir. Alması gereken dozuda alır. Cleasing tea'de çöpten başka birşey değil :)

Çekinmenize gerek yok. Sanıldığı kadar ağır bir ilaç değil. Tedaviye başlamadan önce @Recai SULAMİS 'ye mesaj atın o yardımcı olur size..
Pardon da hangi bilimsel veri ile çöpten başka bir şey değil diyorsunuz? Alternatif tavsiye et desem içeriğindeki şeyleri tavsiye edeceksin, çöp demek yerine o fiyata içeriğindeki x ve y alıp verebilirsin demek varken çöp diyorsun komik :D

Bilimsel şeyleri hacı hoca işlerine çevirmeyin.

Sudan vereceğiniz ilacın dozunu ayarlamak için; kuşun günlük olarak içtiği su miktarını bilmeniz gerekiyor. Her kuşun miktarı aynı mı ? Hayır. Bir kuş her gün aynı miktarda mı su içer yine hayır. Kısacası ilgili veteriner hekimlerinin de belirttiği gibi suluktan ilaç verilmesi aşırı mantıklı bir durum değil. Aşırı dozun da düşük dozunda çeşitli problemlere sebebiyet vereceği gayet net bir biçimde ortadayken gayette olmuyor. Bu konu sizin saçmalamalarınız ile uzar da gider ortada bilimsel şeyler ve hekim tavsiyeleri var, fazlasına gerek olduğunu da düşünmüyorum.

Pardon da hangi bilimsel veri ile çöpten başka bir şey değil diyorsunuz? Alternatif tavsiye et desem içeriğindeki şeyleri tavsiye edeceksin, çöp demek yerine o fiyata içeriğindeki x ve y alıp verebilirsin demek varken çöp diyorsun komik :D

Bilimsel şeyleri hacı hoca işlerine çevirmeyin.

Sudan vereceğiniz ilacın dozunu ayarlamak için; kuşun günlük olarak içtiği su miktarını bilmeniz gerekiyor. Her kuşun miktarı aynı mı ? Hayır. Bir kuş her gün aynı miktarda mı su içer yine hayır. Kısacası ilgili veteriner hekimlerinin de belirttiği gibi suluktan ilaç verilmesi aşırı mantıklı bir durum değil. Aşırı dozun da düşük dozunda çeşitli problemlere sebebiyet vereceği gayet net bir biçimde ortadayken gayette olmuyor. Bu konu sizin saçmalamalarınız ile uzar da gider ortada bilimsel şeyler ve hekim tavsiyeleri var, fazlasına gerek olduğunu da düşünmüyorum.

Senin hayatın kadar kuş tedavi ettim ben :) Millete akıl vericeğine sen önce kendi kuşunu iyileştir telef ettin hayvanı...

Suluğuna pek önerilmiyor.

Suluğuna pek önerilmiyor.
biliyorum suluktan miktar ayarı zor. fakat kuşum gerçekten ele alıp ağzına ilaç verilmesi konusunda çok büyük iritasyona sahip. zaten zor bir süreç bir de bana küssün bunalıma girsin istemiyorum. öksürüyor, gözlerini kapatıyor iflah olmuyor gün boyu. 30 gün bu üzüntüyü yaşatmak istemiyorum.

ilacı yumurta, saltalık, dereotu üzerine koyarak vermem konusu nasıl olur acaba ? bunları yer çünkü yumurtayı gözü kapalı yutar mesela. böylece hem dozunu alır hem bunalıma girmez :)

merhaba, siz kuşunuzu hangi veterinere götürmüştünüz ? açıkçası farklı görüşleri öğrenmek istiyorum.

teşekkürler Recai bey birkaç konuda yorum yaptı sağolsun. @Recai SULAMİS dozaj ve ilaçla birlikt everilmesi gereken diğer katkılar hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim.

teşekkürler Recai bey birkaç konuda yorum yaptı sağolsun. @Recai SULAMİS dozaj ve ilaçla birlikt everilmesi gereken diğer katkılar hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim.
Şuan hangi tedaviden başlayacaksınız? E coli mi yoksa megabakteri mi? E coli ise, hangi etken maddeli ilacı kullanıcaksınız, enrofloksasin mi? Yoksa florfenicol mü?

Recai Bey, çok fikir alınca kendi kafamı karıştırmış olabilirim ama siz de destek olursanız sevinirim. Şöyle ki:

-E coliden başladığım zaman antibiyotikin megabakteriyi güçlendirebileceği yönünde kaygılar var. Bir iki danıştığım bu riskten bahsetti.
e-coliyi de bekletmekten çekiniyorum çünkü sizin de belirttiğiniz gibi daha hızlı zarar verebilen bir hastalık.

halihazırda hem SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM (yani bactrim) ve amfoterisin b yi birlikte kullanmayı öneren bir hekimimiz var. daha önceden ikili karışımı sürekli olarak kullanmış. bu da bana amfoterisin b ve bactrimin bir arada kötü bir tepkimeye girmediği bilgisini veriyor.

fakat karışım halinde kullanmak istemiyorum. öncelikle kuşta herhangi bir sıkıntı görsem ilaç kaynaklı, hangisinden olduğunu bilemem. ayrıca 30 gün boyunca ntibiyotik de vermek istemiyorum. karaciğeri büyük zaten, şişko bir kuşumuz var <3

son durumda fikrim şu yönde:

1 hafta -sabah akşam anfoterisin b; arada suyuna sulphamethoxazole +trimethoprim
kalan sürede sadece anfoterisin b.

e colinin geçtiğindne emin olmak için 10. günde bir bakteriyel ekim de yaptırabilirim.

size nasıl göründü bu plan ?

coliden başladığım zaman antibiyotikin megabakteriyi güçlendirebileceği yönünde kaygılar var. Bir iki danıştığım bu riskten bahsetti.
Evet doğru antibiyotikler mantarı arttırır. Ama dediğim gibi e coli daha hızlı zarar verebilen bir hastalık.

halihazırda hem SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM (yani bactrim) ve amfoterisin b yi birlikte kullanmayı öneren bir hekimimiz var. daha önceden ikili karışımı sürekli olarak kullanmış. bu da bana amfoterisin b ve bactrimin bir arada kötü bir tepkimeye girmediği bilgisini veriyor.
Daha önceden amphoteracin ve herhangi bir antibiyotiği brilkte kullanmadığım için birşey diyemeyeceğim. Ama veterinerinize güveniyorsanız, olabilir. Daha önceden bu şekilde yapmış olduğu tedavilerin sonuçları nedir?

1 hafta -sabah akşam anfoterisin b; arada suyuna sulphamethoxazole +trimethoprim
kalan sürede sadece anfoterisin b.
Bu şekilde de olabilir..

Evet doğru antibiyotikler mantarı arttırır. Ama dediğim gibi e coli daha hızlı zarar verebilen bir hastalık.

Daha önceden amphoteracin ve herhangi bir antibiyotiği brilkte kullanmadığım için birşey diyemeyeceğim. Ama veterinerinize güveniyorsanız, olabilir. Daha önceden bu şekilde yapmış olduğu tedavilerin sonuçları nedir?

Bu şekilde de olabilir..
hekim antifungal+antibiyotikten fayda gördüğünü belirtiyor. fakat ben karaciğer büyümesi olan kuşa 30 gün antibiyotik vermek konusunda tedirginim. bu yüzden şu an güçlüyken, hastalık emarelerini göstermiyor ve iştahlıyken iki ilacı kullanıp sonra teke düşürmeyi düşündüm.
deneyimleri olan varsa ve yazarsa çok sevinirim elbette.

Amfo suluktan verebileceğiniz bir ilaç değil, ağızdan verilmesi gerek. Tadı şekerli gibi, kuşlar seviyor. Belki 1-2 kere verdikten sonra alışır. Antibiyotiklerin bazılarını verebilirsiniz suluktan ama biraz karışık. Geceden suluğu alıp sabah 1 parmak kadar su ve ilaçdan belli bir miktar damla şeklinde koymanız gerekiyor. Ben bi kuşuma vitamin koyunca suluğa su içmiyordu. Bu dönemde en iyisi ağızdan vermek olacaktır. Eviniz yakınsa, son gittiğiniz veteriner para almadan yardımcı olur size.

Yabancı bir makalede elma sirkesi verildiğini okudum ama ben şu an vermiyorum. Ama şu dönemi atlatınca vereceğim.

Cleansing tea kullandım hatta hala var. Dişi kuşumda etkisini gördüm hemde 10 gün kullanımda bile etki ediyor.

Geri