Yavrular hakkında

zeyneppcim

Yeni Üye
arkaşlar merhaba bir çift kuşum var çiftleştiler anneyi ekim ayında almıştım Kuşçu daha yeni yuvadan çıkarmıştı iki gün sonra ben aldım babayı geçen ay dişi seçti öyle aldık.5 yumurta var yuvada ikisi hala beklemede ilki 29 mayısta çıktı ikinci 2 haziranda üçüncü 5 Haziran'da ama üçüncü ölmüş şimdi aldım yuvadan.diğerlerinin resmini koyuyorum bir bakarmısınız sanki kursakları çok şiş gibi çok nette resim çekemedim anne izin vermedi . Ölen yavrununda resmini koyuyorum sizce neden ölmüştür çok şiş gözüktü bana karnı acaba sindirim falan mı olmadı ??

Ekli dosyalar

• IMG_1178.JPG
    IMG_1178.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 73
  • IMG_1179.JPG
    IMG_1179.JPG
    1.4 MB · Görüntüleme: 70
  • IMG_1180.JPG
    IMG_1180.JPG
    1.9 MB · Görüntüleme: 68
  • IMG_1181.JPG
    IMG_1181.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 70
Karın bölgesi normal geldi yalnız yuvaya talaş koyun yavrular düz ve sert zemine basmasınlar.

yuvanın içine ince kum koy göreceksin iyi gelecek

Kuş çok morarmış muhtemelen boğularak ölmüş.Ya kardeşlerinin altında boğuldu veya bir hastalık nedeniyle. Kafes tabanına peçete serip ebeveynlerin dışkısını paylaşır mısınız.

Parayı sıkıntı etmezsen kuş kumu da olur, ben inşaat kumu kullanıyorum, irili taş varsa eleyebilirsin.
Elediğin zaman deniz kumu gibi oluyor deneyin yavrular tertemiz olacak.Yavruların dışkısı kuma bulanır anne kuş onları bir kenera iter ara arada onları alırsın böylece tertemiz olurlar ve hastalık bulaşma da olmaz.Yaklaşık 1cm kalınlığında olsun fazlasından zarar gelmez deneyin memnun olacaksınız.

Son düzenleme:
Parayı sıkıntı etmezsen kuş kumu da olur, ben inşaat kumu kullanıyorum, irili taş varsa eleyebilirsin
İnsaat kumunu yuvaliqami koyuyorsun?
Nasil oluyor? Yani kuslar insaat kumunda yumurtluyormu?

S308 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnsaat kumunu yuvaliqami koyuyorsun?
Nasil oluyor? Yani kuslar insaat kumunda yumurtluyormu?

Evet inşaat kumunu elediğin zaman deniz kumu gibi oluyor, kuş için çok rahat ve yavruların dışkısı üzerlerine asla bulaşmaz ben hep kullanırım yavrular tertemiz olur fakat alışık olmayan anne kuş için yumurtaya otururken azar azar koyun alışsın tedirgin olmasın, yavru varsa yaklaşık 1 cm kalınlığında koyun göreceksiniz memnun kalırsınız.

Tamam usda tesekkur edirem.

S308 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuş çok morarmış muhtemelen boğularak ölmüş.Ya kardeşlerinin altında boğuldu veya bir hastalık nedeniyle. Kafes tabanına peçete serip ebeveynlerin dışkısını paylaşır mısınız.
Peçete sermeden çektim ama çünkü anne kuş o kadar cadıki hiç bir şekilde müdahale ettirmiyor koparıyor peçeteyi. sol taraftaki annenin dışkısı diğerleri babanın.birde bu saatten sonra kum koymak yuvalığa anne için olumsuz etki yapmaz dimi ?ne bilim dedim ya çok cadı hepten asabiyet yapıpta yavrulara zarar vermesin ?

Ekli dosyalar

• IMG_1185.JPG
    IMG_1185.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 35
Peçete sermeden çektim ama çünkü anne kuş o kadar cadıki hiç bir şekilde müdahale ettirmiyor koparıyor peçeteyi. sol taraftaki annenin dışkısı diğerleri babanın.birde bu saatten sonra kum koymak yuvalığa anne için olumsuz etki yapmaz dimi ?ne bilim dedim ya çok cadı hepten asabiyet yapıpta yavrulara zarar vermesin ?[/QUO
İlk olarak yuvalığı hızlı bir şekilde temizle sonra 4-5 tatlı kaşığı kum koy anneyi gözle ne yapacak tedirgin olmuyorsa tamam demektir bir gün boyunca dur sonra yine biraz kum koy yaklaşık 1 cm kalınlıkta olsun.

Yavrular ciktikdan sonra kum koyabilirsiniz ben kendim iki gune bir dibini kaziyip 1 yemek kasigi kus kumu koyuyordum hem temizlikden hemde haserelere karsi .

Bu şekilde tahminde bulunmam imkansız dışkı belli değil kafes tabanına peçete serin. Izgaranın üstüne

Arkadaşlar iki yavruda ölmüş çok üzgünüm iki tane yumurta duruyor yuvada önce çıkarttım kuş kumunu serptim üstüne iki yumurtayıda koydum yine.sizce o iki yumurtada bişey varmı salladım içinde bişey var gibi sallanıyor ses geliyor tık diye.birde sizce yavrular neden ölmüştür fotolar ekte çok üzgünüm

Ekli dosyalar

• IMG_1187.JPG
    IMG_1187.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_1186.JPG
    IMG_1186.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 24
  • IMG_1188.JPG
    IMG_1188.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 26
Yumurtayı sallamak ne yaa ? Varsa da zarar gelmiş olabilir. Işıkla kontrol etseymişsiniz keşke. Yavrular mantar hastalığından ölmüş. Hemen anaçların dışkısını paylaşın.

Ve mesajı okur okumaz önlem amaçlı çeyrek suluklarına 10 damla kadar sirke katın. Tedavi başlayana kadar.

Yumurtayı sallamak ne yaa ? Varsa da zarar gelmiş olabilir. Işıkla kontrol etseymişsiniz keşke. Yavrular mantar hastalığından ölmüş. Hemen anaçların dışkısını paylaşın.
Kusura bakmayın bu konularda acemiyim o yüzden öyle yaptım bilseydim yapmazdım anne şuan itibariyle kuluçkaya dahi yatmıyor

Ekli dosyalar

• IMG_1189.JPG
    IMG_1189.JPG
    1.4 MB · Görüntüleme: 26
  • IMG_1190.JPG
    IMG_1190.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 24
Vakit kaybetmeden Eczaneden flagyl isimli ilaçtan alıp çeyrek suluğa 8 damla kadar katın. Reçetesiz veremeyiz derlerse reçesiz verilebilen bir ilaç dersiniz.

Geri