Takviye ürün kullanma hataları ve çözümleri

Selçuk YÜKSEL

Onursal Üye
Arkadaşlar, Hemen hepimiz kuşlarımızın suyuna belirli periyotlarda takviye ürün katıyoruz. ( Kullanmayanlar varsa mutlaka başlasınlar ) Bu takviyeler arasında Multi vitaminler, Multi mineraller, Amino asitler , probiyotikler vs var.

Vitaminlerden başlayacak olursak ;

Vitaminler iki ana kategoriye ayrılır :

1- Yağda çözünen vitaminler grubu,

2- Suda çözünen vitaminler grubu,

Yağda çözünen vitaminler kanatlıların veya memelilerin vücutlarında depolanabilir özelliktedirler. ( Örnek olarak E ve A vitamini ) Bu Vitaminler haftada bir hatta 15 günde bir de takviye edilse vücutta depolanabilme özelliğinde oldukları için ara günlerde eksikliği hissedilmez. Dolayısıyla bu vitaminlerin kuşlara haftada bir yada 15 günde bir verilmesi sorun olmayacaktır. Tek sıkıntı, bir seferde yüksek doz verilmesinin yan etkileri olabilir. ( ki bu etki yavru kuşlar haricinde çok belirgin değildir ) Başkada sorun olmayacaktır.

Ama suda çözünen vitaminler için durum farklıdır. Örneğin B vitaminlerinin hepsi suda çözünür özelliktedir ve vücutta depolanmaz, bu vitaminlerin fazlası idrar yoluyla dışarı atılır. Mesela B 12 vitamininin günlük alması gereken dozunun 5 katını da verseniz ertesi güne faydası olmayacaktır. Dolayısıyla suda çözünen vitaminlerin günlük belli dozlarda alınması gerekmektedir. Bu durum hem kanatlılar hem de memeliler için geçerlidir. Kafes kuşlarına gelecek olursak ; hem suda çözünen hem yağda çözünen vitaminlerin bir kısmını günlük diyetleriyle zaten almaktadırlar. Ama bu miktar genellikle azdır. Ve bazı vitamin ve minerallerden yoksundur. Ve günlük diyetleriyle hangi miktarda aldıklarını tespit etmek neredeyse imkansızdır. Peki her gün almaları gereken suda çözünen vitaminleri yeterli miktarda alıp almadıklarından nasıl emin olacağız ? Bu vitaminleri en az ’gün aşırı’’ takviye ederek… Bu cümlemi duyanların %99’u ; olur mu canım bu çok fazla doz demektir ! diyecekler. Ama bir durun peşin hüküm kurmayın nasıl olacağını aşağıda anlatacağım.

Kuşları zengin karışımlı yemlerle beslemenin yanında, ( Rasyon yem daha mantıklı ama bu konuyu başka bir gün konuşuruz ) onlara özellikle de suda çözünen vitamin desteğini elimizden geldiğince sıklaştırmaya çalışmalıyız. Haftada bir verdiğimiz vitamin takviyelerini dozunu düşürerek sıklaştırabiliriz. Bunu yapabilmek için en pratik çözüm küçük suluklar kullanmaktır. 20 ml’lik suluklar idealdir. 20 ml’lik suluklar ( bazen kumluk diye de adlandırılır ) aynı zamanda ekonomiktir de. Ekonomik olmasının sebebi kullanılacak ilaç veya takviye miktarını düşürmesidir. Mesela 100 ml’lik suluğa 10 damla katılması önerilen takviyeden, 20 ml suluğa 2 damla katmak yeterli olacak ve birebir aynı doz elde edilmiş olacaktır. Bu sayede, kuşların aldığı takviyenin dozu değişmeden daha az ilaç kullanılmış olur. Dolayısıyla atıyorum kuşlarınıza 1 ay yetecek bir takviye ürün, 5 ay yetmeye başlayacaktır. Haliyle de İlaç maliyeti 1/5’e düşmüş olacaktır. Özellikle kuş sayısı fazla olanlar bunun ne demek olduğunu çok iyi anlarlar. Bu ekonomik koşullarda çok önemli maliyet farkı oluşturur.

20 ml su kuşa ne kadar süre yeter ? 20 ml su 1 kuşa bir gün fazlasıyla yeter arkadaşlar. Hatta kışın 2 kuşa da yeter. ( Kafeste 2 kuş varsa yazın su iki kez yenilenebilir. Zaten önerim mümkünse günde 2 kez taze verilmesidir ) Veya 20’lik iki suluk takılabilir yada 50 ml’lik suluk kullanırsınız. Veya 100 ml suluğun yarısını kullanırsınız. Yavrulu takımlara gelince normal şartlarda en az 50 ml su olmalı önlerinde. Yazın ise 100 ml.

Yaz kış ayrımı yapmışken şunu da atlamamak gerekir. Kuşlar kışın yaza oranla yarı oranında hatta daha az su tüketirler. Buda takviye kullanıldığında kuşun aldığı günlük dozu yarı orana düşürmüş olur. Antibiyotik kullanılan senaryoda bu fark gerçekten önemlidir. Hatta vitamin kullanımında bile önemlidir. Dolayısıyla kışın takviye dozunu arttırmamız gerekecektir. Vitamin kattığımız senaryoda aynı miktar suya aynı oranda ilaç katmış olsak bile kış aylarında bu takviyeden veya ilaçtan yarı oranda faydalanmış olacaktır . Bunu da kulağınıza küpe etmelisiniz. Doz ayarlamasını buna göre yapmalısınız. Suya katılan ilaçlar açısından İlaç üreticilerinin önerdiği dozlar genellikle ortalama dozlardır. Suya katılan ilaçlarda nokta atışı dozu isteseler de öneremezler. O ilaç yazın mı kullanılacak kışın mı kullanılacak, önlerinde nemlendirilmiş mama olacak mı olmayacak mı ? kuş isal mi ? vücudu su kaybediyor mu ? vs vs su tüketimini etkileyen bir sürü faktör var. Bunları öngöremezler haliyle. O sebeple ortalama doz önerirler mecburen. 10 damla takviye kattığınız aynı suluktan kışın az yazın fazla tüketeceklerdir mesela. Buda kuşun vücuduna giren takviye dozunu etkileyecektir. Yani kuşlarımızın doktoru olmalı, takviyelerin ve antibiyotik dozlarının yaz-kış ayarlamasını kendimiz yapmalıyız. Tabi kullandığımız ürün için üretici firmanın önerileri istikametinde. Kışın önerilen dozu bir tık arttırmak mantıklı olabilir. ( Abartmamak şartıyla )

Peki kuşa sık takviye yapmanın yan etkisi olmaz mı ? Bu durumu nasıl bertaraf edeceğiz ? Daha önce de dediğim gibi dozu azaltarak… Örneğin, 100 ml suya 10 damla katılması önerilen bir takviye ürününün küçük ( 20 ml ) suluğa katılma senaryosunda 2 damla katılmalı demiştik. Bu standart senaryo ( haftada bir rutini ) için geçerlidir. Gün aşırı verdiğimiz senaryoda ise 20 ml suya yazın tek damla, kışın 2 damla katmak yeterli olacaktır. ( Bu söylediğime dayanıp her ilacı her takviyeyi 20 ml suya 1 damla olarak yorumlamayın. Her ilaç veya takviye için oranları ayarlamak gerek. ) Bu durumda koşullar uygunsa kuşa her gün probiyotik 2 günde bir vitamin 2 günde bir mineral verebiliriz. Probiyotik ürünler vitaminle veya mineralle aynı suya katılabilir sakıncası yoktur. Hatta kullanıyorsanız aynı suya amino asit de ekleyebilirsiniz. ( Antibiyotik kattığınız suya da mutlaka probiyotik katın ) Toz halinde katılan takviyelerde ise atıyorum 100 ml suya mercimek tanesi kadar önerilmişse 20 ml suya iki toplu iğne başı kadar katmak yeterli olacaktır. Burda önemli olan husus. Haftada bir verdiğiniz dozu eşit dozlara bölerek birden fazla günde vermek. Haftalık toplam olarak yine aynı dozu vermiş olacağız. Ama taksitle vermiş olacağız.

Probiyotiğin Önemi ve kullanım şekli ;

Probiyotiğin önemini bilmeyen kalmadı. Sayfalara sığmayacak kadar önemli bir üründür.
Son dönemlerin mucizevi ürünüdür desem abartmış olmam. Mutlaka kullanın , Mutlaka kullanın, mutlaka kullanın….. Ancak kullandığınız probiyotiğin içeriğinde herhangi bir vitamin veya mineral varsa haliyle her gün kullanamazsınız. Bana kalırsa kullanacağınız probiyotik ürün, sadece micro organizma ve Multi enzim içermelidir ( ama mutlaka enzimler içermelidir. ) Probiyotik sade ( vitamin katkısız ) olursa ; özgürce, sık sık , doz aşım endişesi olmadan kullanabilirsiniz. Sadece 3 ayda bir 15 gün verilmeyip kuşun bağımlılık ihtimali önlenebilir. Bu da gerekli midir ayrıca tartışılır.

Bu yöntem illa da uygulanmalı demiyorum. Çünkü birçok kişinin bunla uğraşacak vakti olmayabilir uğraşmak istemeyebilir, koşulları elvermeyebilir suyu iki günde bir değişmek zorunda olabilir vs. Onlar rutinlerine devam ederler. Önermesem bile çok da sorun değildir. Ancak bu yöntemin , önemli bir takım faydaları vardır. Örneğin kuşlar için çok önemli olan folik asit, B 12 , biyotin, çinko ve sayamadığım bir çok ‘’vücutta depolanmayan vitaminleri’’ daha sık vermiş olacaksınız. Özellikle de kuş tüydeyse veya yavru bakıyorsa bu yöntemin önemi daha çok artar. En başta kuşlarınızın vitamin eksikliği yaşamadığından emin olmuş olursunuz. Ayrıca atıyorum A vitaminini veya E vitaminini tek seferde fazla dozlarda yüklemektense küçük dozlarda yavaş yavaş yüklemiş olacaksınız ve yan tesirini önemli ölçüde azaltmış olacaksınız bu sayede kuşun karaciğeri daha az yorulmuş olacak. Özellikle de yavru besliyorlarsa yavrular için ‘’az doz, sık uygulama’’ kat be kat önemlidir.

Ama takviyenin kullanma yönergesinde haftada 1-2 uygulanması öneriliyor ?
Eğer her gün kullanılması daha iyi olsa bunu söylemezler miydi ? Arkadaşlar ilaç firmaları birer ticarethanedir. Para kazanmak isterler. Dolayısıyla da ürünlerinin pratik kullanılabilir olması gerektiğini bilirler. Eğer üreticileri her gün uğraştıracak öneriler yaparlarsa ürünlerini satamazlar ! Benim ürünüm haftada 1 gün kullansanız bile yeterli olacak şekilde üretilmiştir. Pratiktir algısı oluşturmaya çalışırlar. Haksız da değiller çünkü insanlar tembel. Tek seferde her sorunu çözeyim istiyorlar. İlaç firmaları da buna göre şekilleniyorlar.

Yeme veya mamaya katılan takviyelere gelince ; Ben suya katılmaya uygun olmayan ürünleri kullanmıyorum. Çünkü doz ayarlaması yapmak çok zor, hatta imkansızdır. Kuş mamayı az yer çok yer hangi kuş ne oranda yedi vs. bilemezsiniz. Yeme katılması önerilen toz formdaki takviyeler de dibe çökecek kuş faydalanamayacaktır. Tohumları nemlendirip yeme katmak bir ihtimaldir ama oda risklidir. Çünkü yem çabuk bozulacaktır.

Mineral desteği konusunda da aşağı yukarı aynı şeyler geçerlidir. Vücutta yeterince depolanmayan mineralin düşük dozlarda sık sık takviye edilmesi avantajlıdır. Örneğin çinko, tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli bir mineraldir. Eksikliği bir çok soruna neden olur. Hergün belli miktar almalılar.
Ama fazlası da kuşu zehirler ! Keza iyot da öyledir. Çözüm ise az dozlarda ama sık sık vermektedir. Bu yöntemle , yavru gelişimi hızlanacak ve iyileşecek, tüy kalitesi , tüy parlaklığı, canlılığı, gözle görülür şekilde artacaktır. Tüy yolma sorunları azalacak, hastalık ihtimali azalacak, verimlilik artacaktır.

Ben veteriner değilim. Söylediklerim kişisel kanaat ve tecrübelerimi paylaşmaktan ibarettir. Ama şuda bir gerçek ki ; bu bilgiler,
‘’çok ince detay bilgilerdir’’ ve bu tarz bilgilere kolay kolay ulaşamazsınız. Olabildiğince sade ve anlaşılır bir dille yazmaya çalıştım. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Ve yanlış olduğunu düşündüğünüz hususları yazın tartışıp doğruyu bulalalım. En iyisini bilirim iddiam olamaz. Faydalı olması dileğiyle…

Son düzenleme:
Ustacım teşekkür ederiz baştan sona dikkatle okudum. Bir konuyu merak ediyorum. Kafeslere himalaya ya da çankırı tuz taşlarından koymalı mıyız? Bu taşlar gerekli iyot desteğini de sağlar mı?

Himalaya tuzu koymak evet faydalıdır. İyot da içerir ama oranı azdır. Ek takviye gerekecektir.

Hocam benim kuşuma kursak mantarını yeni atlattığı için maalesef meyve sebze yasak. Ben de haftada bir gervit w veriyorum. Haftada bir de entrobac kullanıyorum. Şimdi tüyde o nedenle haftada iki kez de BT amin Forte veriyorum. Tabiki peş peşe değil, en az bir gün temiz su iciriyorum. Ve haklısınız mesela benim kuşumun veterinerine göre normalde katkısız olsa gönül rahatlığıyla her zaman verilebilir ama maalesef ki veremiyoruz

Hocam benim kuşuma kursak mantarını yeni atlattığı için maalesef meyve sebze yasak. Ben de haftada bir gervit w veriyorum. Haftada bir de entrobac kullanıyorum. Şimdi tüyde o nedenle haftada iki kez de BT amin Forte veriyorum. Tabiki peş peşe değil, en az bir gün temiz su iciriyorum. Ve haklısınız mesela benim kuşumun veterinerine göre normalde katkısız olsa gönül rahatlığıyla her zaman verilebilir ama maalesef ki veremiyoruz
Probiyotiğiniz bitince değiştirirsiniz.

Probac çok iyi bir ürün aslında. Ama Probiyotik ve enzimler dışında vitamin vs içeriyor. Buda ürün kullanımını sınırlamamıza neden oluyor. Probiyotikler sınırsızca kullanılabilmeli bana göre.

Probac çok iyi bir ürün aslında. Ama Probiyotik ve enzimler dışında vitamin vs içeriyor. Buda ürün kullanımını sınırlamamıza neden oluyor. Probiyotikler sınırsızca kullanılabilmeli bana göre.
Hocam haklısınız ancak entrobacla farkı ne probacın

Enterobac artı olarak A ve E vitaminleri de içeriyor ve bu vitaminler vücutta depolandığı için kontrollü kullanmak gerek. Probac ise magnezyum ve potasyum içeriyor. Bu ürün de sınırlı kullanılmalı. Prolive var mesela o ürün sadece probiyotikler, prebiyotikler ve enzimler içeriyor. Her gün bol bol da kullanılsa sorun olmaz.

Bir de devavit markasinin var. Siyah bir renk alıyor su.
İçerik bilgisi :

1 kg için enzimler roteaz 1.000.000 IU, amilaz 150.000 IU, ksilanaz 1250.000, selüloz 2500.000, pektinaz 600.000, endo 1.4 beta glukanaz (aspergillus niger), 100.0000 t.g.u, endo beta ksilanaz (aspergillus niger) 2.240.000 t.x.u, 6 fitaz ec (aspergillus niger) 1.400.000 f.t.u, probiyotikler:total probiotic (bacillus butilis+bacillus licheniformis 3,0x2,0x10¹²) 10.000 cfu, saccomirez cerevisiae %100 (mannan oligoaskkarit(MOS)) 2.000 mg,(1-3),(1-6)b,d glukanlar 2.500 mg,mineraller:calsiyum (d.s.p) 24.000 mg, fosfor(d.s.p) 18.00 mg, taşıyıcılar:humik asit (fulvik asit) 250.000 mg, kalsiyum karbonat (quantum sufficit) qs.

Enterobac artı olarak A ve E vitaminleri de içeriyor ve bu vitaminler vücutta depolandığı için kontrollü kullanmak gerek. Probac ise magnezyum ve potasyum içeriyor. Bu ürün de sınırlı kullanılmalı. Prolive var mesela o ürün sadece probiyotikler, prebiyotikler ve enzimler içeriyor. Her gün bol bol da kullanılsa sorun olmaz.
Hocam sanki probac bir tık daha iyi gibi çünkü gervit wde de a ve e vitamini var

İkisi de aşağı yukarı aynı diyebilirim. Önemli olan probiyotiklerin bağırsağa ulaşıp koloni oluşturabilmeleridir. Hangi ürün bunu daha stabil başarırsa o iyidir

İçerik bilgisi :

1 kg için enzimler roteaz 1.000.000 IU, amilaz 150.000 IU, ksilanaz 1250.000, selüloz 2500.000, pektinaz 600.000, endo 1.4 beta glukanaz (aspergillus niger), 100.0000 t.g.u, endo beta ksilanaz (aspergillus niger) 2.240.000 t.x.u, 6 fitaz ec (aspergillus niger) 1.400.000 f.t.u, probiyotikler:total probiotic (bacillus butilis+bacillus licheniformis 3,0x2,0x10¹²) 10.000 cfu, saccomirez cerevisiae %100 (mannan oligoaskkarit(MOS)) 2.000 mg,(1-3),(1-6)b,d glukanlar 2.500 mg,mineraller:calsiyum (d.s.p) 24.000 mg, fosfor(d.s.p) 18.00 mg, taşıyıcılar:humik asit (fulvik asit) 250.000 mg, kalsiyum karbonat (quantum sufficit) qs.
Bu ürünün de içeriği harika. Eğer sıvı formda değilse kullanılır

İçerik bilgisi :

Ürünün adı ne ?

Açıkçası içeriği entrobactan çok daha iyi prollive den de iyi. Eğer bio yararlanımı da iyiyse başka ürüne bakılmaz bile. Kullandığına göre sana soralım. Kullandıktan sonra dışkıda ve performansta ne gibi değişimler gözlemledin ?

Hocam bu markayı aldıktan sonra youtubeda gezinirken güvercin yetiştiren bir abinin markası olduğunu öğrendim. Ben basit bir hobiciyim marka takıntım ve marka işim olmaz haliyle. Rastgele almıştım ama kullandıktan sonra kuşların dışkı yapısında oldukça sağlıklı bir istikrar oldu. Ben sık sık kağit havlu sererim kontrol icin. Çift muhabbetlerimde devavit kullanıminda hizli degisimi gozlemledim ve bu degisim istikrarlı. Gelelim entrobac kullanimina. Devavit kadar istikrarlı degil diyebiliriz ama o da oldikca etkili, Keskin bir fark yok ama sanıyorum karaciğer dostu devavit markası gibi duruyor. Yalnız sulukta iz bırakabiliyor. İyi temizlemek gerekiyor.

Bu arada kuşlarla, uygun bir kafesle doblonun arkasında toplamda 2500km yol gittim. Strese girmediler. Yem yemelerinde sorun olmadı. Marmadan iç anadoluya, oradan tekrar marmaraya ve oradan da ege-akdeniz tarafına ve oradan tekrar marmaraya geldim. Çocuk da olunca yol normalden daha uzun sürdü. Kuşlarda strese bağlı dışkı değişimi yaşamadım. Bağırsaklar mutluysa beyin de mutlu, vücut da mutlu...

Hocam bu markayı aldıktan sonra youtubeda gezinirken güvercin yetiştiren bir abinin markası olduğunu öğrendim. Ben basit bir hobiciyim marka takıntım ve marka işim olmaz haliyle. Rastgele almıştım ama kullandıktan sonra kuşların dışkı yapısında oldukça sağlıklı bir istikrar oldu. Ben sık sık kağit havlu sererim kontrol icin. Çift muhabbetlerimde devavit kullanıminda hizli degisimi gozlemledim ve bu degisim istikrarlı. Gelelim entrobac kullanimina. Devavit kadar istikrarlı degil diyebiliriz ama o da oldikca etkili, Keskin bir fark yok ama sanıyorum karaciğer dostu devavit markası gibi duruyor. Yalnız sulukta iz bırakabiliyor. İyi temizlemek gerekiyor.
Ben elimden geldiğince yerli ürün tercih ederim. Eğer eşdeğer 2 ürün varsa mutlaka yerliyi alırım. Entrobactan daha zengin içeriği olan ve daha uygun fiyata satılan ürünü neden almayayım ki ? Entrobac hiç kullanmadım mesela. Bir dönem diazyme 256 kullandım fena değildi. Şuan prolive kullanıyorum oda güzel ürün. Ama bu probiotiği daha önce görsem bunu alırdım kesin. Dikkat edersen hepsi yerli markalar. Ne diye almanı, hollandalıyı zengin edelim. Türk malı kalitesizdir ön yargısını aşmalıyız. Yerli olup da kalitesiz çıkarsa tabiki kullanmayız ama şans vermek gerek

Bu arada kuşlarla, uygun bir kafesle doblonun arkasında toplamda 2500km yol gittim. Strese girmediler. Yem yemelerinde sorun olmadı. Marmadan iç anadoluya, oradan tekrar marmaraya ve oradan da ege-akdeniz tarafına ve oradan tekrar marmaraya geldim. Çocuk da olunca yol normalden daha uzun sürdü. Kuşlarda strese bağlı dışkı değişimi yaşamadım. Bağırsaklar mutluysa beyin de mutlu, vücut da mutlu...
Bu sürecin yarısında iki marka ürünü de kullandım.

Geri