Sürekli kabarma, kanat titremesi, sarı(bazen beyazımsı) ve sert dışkı

Yıllardır açık yem yiyor diye değiştirmek istemedim. Yoksa kapalı yem alırım, sorun değil. Fakat sorunun yem kaynaklı olması, kolay bir açıklama olur gibi. Ciddi bir böbrek problemi gibi duruyor. Bir de hastayken yem değişimi, daha olumsuz tepmez mi?
@Ayhan OTÇUOĞLU

Merhaba,
Benim 3 yaşındaki dişi kuşum uzun süredir kabarıyor ve halsiz. Önceleri, soğuk algınlığından olduğunu düşündüm. Ne var ki, çok iyi bakmama ve gerekli takviyeleri yapmama rağmen geçmedi. Sarı dışkı yapıyor, dışkısı bazen sert ve plastik gibi çıkıyor. Soğuk algınlığı belirtileri göstermekle birlikte mide, karaciğer ya da pankreasta da bir sorun olabilir diye düşünüyüyorum. Aşırı yem yiyor ve çok su içiyor. Buna rağmen pek kilo alamıyor ve halsiz. Sanırım besinleri yeterince sindiremiyor. Şu an için tek tesellim, kusma ya da ishal olmaması ve iştahının yerinde olması.Yarın antibiyotik almayı düşünüyorum. Baytril 2.5 olabilir mi yoksa Terramycine gibi daha hafif ilaçları mı tercih etmek gerekir?
Sorun aynı anda Koksidiyoz ve E-coli gibi. Uzun dönem Sulphamezathine uygulaması ile tedavi etmeyi deneyiniz. İç parazit ve e-coli sulphamezathine ile aynı anda tedavi olabilir uzun uygulamayı dikkatle dinleyip uygulayınız.

Sorun aynı anda Koksidiyoz ve E-coli gibi. Uzun dönem Sulphamezathine uygulaması ile tedavi etmeyi deneyiniz. İç parazit ve e-coli sulphamezathine ile aynı anda tedavi olabilir uzun uygulamayı dikkatle dinleyip uygulayınız.

Hocam bi kaç soru sorucam, daha önce bu tip sarı dışkı gördünüzmü kuşlarınızda? Ve Sulphamezathine ile tedavi ettinizmi?

Bir sorum daha var, kuşlarda pankreas iltihabının belirtileri nedir? Ve tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Yanlış anlamayın bilgilenmek için soruyorum :)

Beyaz dışkı olunca bazı yayınlarda evet Pankreas yazıyor ama çözümü yazmıyor. Ben de dolayısı ile bilemiyorum. Önemli olan etki-tepki gibi bakteriyel sorunu çözüp karaciğeri ve dolayısı ile pankreası bakteriyel tedavinin hemen sonrasında Multivitamin+aminoasit ile desteklemek. (bakteriyel tedavisiz multivitamin+aminoasit takviyesi çalışmıyor yani olmuyor) Dolayısı ile hedefiniz bünyede kontrolsüz üreyip zararlı toksinler üreten bakterilerin sayısını zarar veren limitlerin altına düşürmek olmalı. Ardında da bağışıklığı tekrar oluşturmak olmalıdır.
Sulphamezathine herşeyi mi tedavi ediyor hayır. Zaten bakın burada konuşulanlar hiçbir bilimsel veriye de dayanmıyor. Yani sorun tam olarak ne? Elde test raporu yok. Evet Sarı ya çalan dışkılar görüyorum. Kullandığım ilaçlar zaten video da anlatılmıştır. Başka bir sır v.s. birşey yok. Yapılacak şey şu sırayla birşeyleri deniyoruz. Ya tedavi gerçekleşiyor ya da tedavi edemiyoruz. Ama her geçen günden sonra kuşları tanıdıkça tedavilerde daha az hata yapıyoruz. Ama şunu söyleyeyim bu forumda belirtilen hastalıkların % 50 si sulphamezathine ile tedavi edilebilecek hastalıklar. Yeter ki uygun dozda ve tedavi tam manası ile uygulansın. Eğer geçmezse Enrocure kullanın. Ama hırıltı varsa ki sarı dışkı da akciğer den de şüphe edilebilir bu durumda tetrasiklin veya doksisiklin.
Geçmiş olsun.

Beyaz dışkı olunca bazı yayınlarda evet Pankreas yazıyor ama çözümü yazmıyor. Ben de dolayısı ile bilemiyorum. Önemli olan etki-tepki gibi bakteriyel sorunu çözüp karaciğeri ve dolayısı ile pankreası bakteriyel tedavinin hemen sonrasında Multivitamin+aminoasit ile desteklemek. (bakteriyel tedavisiz multivitamin+aminoasit takviyesi çalışmıyor yani olmuyor) Dolayısı ile hedefiniz bünyede kontrolsüz üreyip zararlı toksinler üreten bakterilerin sayısını zarar veren limitlerin altına düşürmek olmalı. Ardında da bağışıklığı tekrar oluşturmak olmalıdır.
Sulphamezathine herşeyi mi tedavi ediyor hayır. Zaten bakın burada konuşulanlar hiçbir bilimsel veriye de dayanmıyor. Yani sorun tam olarak ne? Elde test raporu yok. Evet Sarı ya çalan dışkılar görüyorum. Kullandığım ilaçlar zaten video da anlatılmıştır. Başka bir sır v.s. birşey yok. Yapılacak şey şu sırayla birşeyleri deniyoruz. Ya tedavi gerçekleşiyor ya da tedavi edemiyoruz. Ama her geçen günden sonra kuşları tanıdıkça tedavilerde daha az hata yapıyoruz. Ama şunu söyleyeyim bu forumda belirtilen hastalıkların % 50 si sulphamezathine ile tedavi edilebilecek hastalıklar. Yeter ki uygun dozda ve tedavi tam manası ile uygulansın. Eğer geçmezse Enrocure kullanın. Ama hırıltı varsa ki sarı dışkı da akciğer den de şüphe edilebilir bu durumda tetrasiklin veya doksisiklin.
Geçmiş olsun.

Teşekkürler hocam, dediğim gibi sadece öğrenmek bilgilenmek için sormuştum. Tecrübeleriniz bizim için önemli.

Herkese merhaba,
Kuşumdaki sarı-beyaz ve sert dışkı, yaklaşık 1 aydır devam ediyor. Bu dışkının yanı sıra, kabarma ve halsizlik de var. Elimden gelen takviyeleri yapmama rağmen bir türlü düzelmedi. Veteriner tavsiyesi ile 5 gün süreli Baytril kullandık fakat kuşta düzelme olmadı. Ayrıca hafiften hapşırma da var. Yeme ve suya karşı çok iştahlı ve yem yediği zamanlarda oldukça sağlıklı görünüyor. Fakat geri kalan zamanlarda da kabarık ve uyuyor. Kuşu, bu hastalıktan kurtarabilmemin kesin bir yolu var mı? Ona sürekli salatalık vb. yediriyorum ki dışkısı biraz yumuşasın diye. Onun dışında kuru, sert ve sarı-beyaz sık dışkılama söz konusu...

Görüntü itibari ile hayati tehlikesi kısa vadede görünmüyor fakat bu durum uzun bir süre daha devam ederse sağlığının daha kötü olabileceğinden kuşku duyuyorum. Şu an itibari ile durumu durağan... Ne iyileşme ne de kötüleşme yok. Yine de bir an önce, bu hastalıktan onu kurtarmak istiyorum.

Yaklaşık 2 ay boyunca beyaz ve sert dışkı yapan kuşum, son 3 gün itibariyle iyileşti. 4 günlük probiyotik uygulaması ardından 2 gün sade su verdim, daha sonra da 2 gün boyunca suluğa maden suyu uygulamasını yaptım. Maden suyu uygulamasının ertesi günü kuşun dışkısı yeşil ve siyahımsı oldu. Yani düzeldi. Fakat burada probiyotik mi etkin rol oynadı, maden suyu mu işe yaramadı, bunu tam olarak tespit etmek zor.

Geri