Petshop ve üretim sacmaligi durmali

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Merve.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Merve.

Yeni Üye
Insanlar sevimli diye iste cocuklari sevinsin diye vs kus satin aliyor.yazin kardesim istedi diye aldigimiz kus hastaydi ve iyi edememedim.esine de bulasti o da iyi olmadi ve birazdan olebilir.veteriner bi halt bilmiyor forumlarda herkes bisey soyluyor ama ise yaramiyor hicbir sey.bana ders oldu.bir daha da bu hataya dusmicem.
Dünyanın en ozgur hayvanlarını bencilce hapsetme yanlisligindan kim donerse kardir.kuslari besledigim her zaman tek düşündüğüm bu oldu.insanoglu bencil kotu bir yaratik.
Hele petshopa gittigimde o hayvanlar ne pisliklerde yasiyorlar.bazi sahiplenenler kafesinden cikarmayip evin en kuyu kosesinde besliyorlar.yazik gunahtir.ben bu gunaha alet olmicam ve bundan sonra da petshop mantigina ve hayvan uretimine karsi olucam.
Biraz ic sesinizi,vicdaninizi dinletebildiysem bu da guzel.
Sizlere basarilar

iç sesimi ve vicdanımı dinleyince hali hazırda üretilmiş bir kuşu o küçücük sıkış tepiş ortamdan kurtarıp evimde ter temiz ferah bir ortamda mümkün mertebe uçmasına izin vererek, çok çeşitli (belki doğada dahi bulamayacağı kadar çok çeşitli) yemlerle besleyerek yaşatmaya çalıştığım için ve bir iki hayvanı daha kurtardığım için kendimle gurur duyuyorum... ben üzerime düşeni yaptım 2 kuşu kurtardım.. bunun önüne bu şekilde bahsettiğiniz gibi geçilemez. diyeceksiniz ki siz biz almasak satmazlar. peki ya şuan satılmakta olanlar ne olacak? onların da canı can...

Ben de icimi oyle rahatlattim.kuslairmi kafese hicbir zaman koymadim.odamda ozgurduler ama bakin 'odamda'
Biz 'satin' aldikca bu duzen boyle gidecek
Siz kurtarabilmissiniz ama ben kurtaramadim kuslarimi.gozumun onunde eridiler.beseri ilaclarla olacak is de degil bu.ben bir daha alet olmicam.herkes kendi bilir tabi ama bi an olsun bazi seyleri hissedebilmek gerek.

Ben de icimi oyle rahatlattim.kuslairmi kafese hicbir zaman koymadim.odamda ozgurduler ama bakin 'odamda'
Biz 'satin' aldikca bu duzen boyle gidecek
Siz kurtarabilmissiniz ama ben kurtaramadim kuslarimi.gozumun onunde eridiler.beseri ilaclarla olacak is de degil bu.ben bir daha alet olmicam.herkes kendi bilir tabi ama bi an olsun bazi seyleri hissedebilmek gerek.
bende 7 cıft var hepsıde genıs kafesler pahalı yemler vıtamınler probıyotıkler ve mamalarla bakıyorum elımden gelenın fazlasını yapıyorum kendıme onlara bakdıgım kadar ıyı bakmıyorum kafeslerı haftada bır temızlıyorum bos odaya yerlesdırdım odalarını 2 haftada bır temızlıorum dogadakı ortamı kadar olmasada ona cok yakın derecede ıyı bakmaya calısıorum ve sunuda belırtıyım her petshopcu kotudur hasta kus satar dıe bır kayıde yok sıze ole denk gelmıs uretıcıler ıcınde aynı sey gecerlı kuslara paragozuyle bakmadıgımız surece hobı amaclı uretım yapan bı cok ınsan kuslarına cok ıyı bakıyor hastalandıgında tedavı edıyor dusuncenıze saygı duyarım ama yanlıs taraflarıda var

şimdi şöyle. biz aldıkça üretilip satışlarına devam edilecek ve tutsak hayatları bitmeyecek. peki almazsak ne olacak? bunca kuş bulundukları ortamlarda esir kampları gibi yerlerde telef olacak.. yani bu bir kısır döngü.. almayınca da alıncada çözülmez. bizler çenemizi yorarız sadece. isteyen almasın ama bence alınması kadar alınmaması da yanlış. bu kuşlar doğadan toplanan kuşlar değiller. hepsi birilerinin kafesinde üretilmişler. zaten hayvanların iradeleri yok. hani görmemiş zaten özgürlüğü. hayatı bu sanıyor. hedef, edindiğimiz canlara en iyi şartları sunabilmek olmalı. gerekli sorumluluğu almak olmalı. benim kuşlarımın 1 kere hastalandığını görmedim şahitliğim olmamıştır. bulundukları ortamda kapı pencere açarsak hastalanıyorlar biliyoruz göz göre göre açarsak hasta ederiz gibi şeyler. zaten bir çok şey biliniyor. ne bileyim bu devran değişmez çark böyle döneeeer gider... kuşlarımı kurtaramadım demişsiniz. acaba yanlış bir uygulama yapmış olabilirmisiniz? eğer öyle ise suçlu ne üretici ne tüketicidir. her neyse boş konuşmaya gerek yok yani alan alır almayan almaz. ama alıyorsa dediğim gibi sorumluluğu da almalı. oyuncak değiller neticede

Ben sucu baskasina atmiyorum.kafama estigi gibi mudahale etmedim kuslarima icim rahat.kuruma dedikleri illet vardi kuslarim bendeyken hasta olsa anlarim da oyle degil.
Benim kisisel goruslerim bunlar.
Hepinize iyi gunler diliyorum

Bence yalnıs bir düşünce siz kuşlarınızi öldürdunuz diye kimse kuş almasın demeye geliyor bu konu kuştan aşırı anlayan bir insan değilim ama öğrenci olmama rağmen gidip 50₺ lik B vitamini vs alıyorum ve kuşlarım çok sağlıklı ben eskiden balık üretip petshoplara satiyordum geçenlerde gördüğüm ölmek üzere olan bir betayi alıp kendim tedavi ettim video atabilsem sasardiniz yani demem o ki gerekli özeni göstermezseniz karınca bile bakalazsiniz

Balık uretip petshopa satan adam bana kuslarini öldürdün kimse almasin diyo
Kuslarimi ben neden oldureyim.sorumsuz oldugumu nerden cikardin sana simdi ne sartlarda baktigimi saymicam o yuzden gereksizler yorum yapmasin
Ben burada bi tane bile kurumayi tedavi etmis bi adama rastlamadim.
Kuslarinizi saglikli aldiniz diye onlara iyi bakmis olmuyosunuz.allah kimsenin basina vermesin ama zor is tedavi etmek basina gelen anlar

Kuslarimi ben neden oldureyim.sorumsuz oldugumu nerden cikardin sana simdi ne sartlarda baktigimi saymicam o yuzden gereksizler yorum yapmasin
Kuslarinizi saglikli aldiniz diye onlara iyi bakmis olmuyosunuz.allah kimsenin basina vermesin ama zor is tedavi etmek basina gelen anlar
YouTube kanalim var ne kadar agir mantarlı bir kuşu tedavi ettigimi görebilirsiniz. İşin sırrı iyi araştırma yapmak güzel beslemek çeşitli beslemek ve mutlu kuşlar ki neden balık diyip hafife aldınız ki her hayvanın belirli bir zorluğu vardır bence siz bunun farkindaligina varamamissiniz

Orada ima var bidaha okursunuz.ilk yazdigim mesajimla ilgili.
Tamam tebrik ederim sizi.guzel bakiyorsunuz kuslariniza.

Insanlar sevimli diye iste cocuklari sevinsin diye vs kus satin aliyor.yazin kardesim istedi diye aldigimiz kus hastaydi ve iyi edememedim.esine de bulasti o da iyi olmadi ve birazdan olebilir.veteriner bi halt bilmiyor forumlarda herkes bisey soyluyor ama ise yaramiyor hicbir sey.bana ders oldu.bir daha da bu hataya dusmicem.
Dünyanın en ozgur hayvanlarını bencilce hapsetme yanlisligindan kim donerse kardir.kuslari besledigim her zaman tek düşündüğüm bu oldu.insanoglu bencil kotu bir yaratik.
Hele petshopa gittigimde o hayvanlar ne pisliklerde yasiyorlar.bazi sahiplenenler kafesinden cikarmayip evin en kuyu kosesinde besliyorlar.yazik gunahtir.ben bu gunaha alet olmicam ve bundan sonra da petshop mantigina ve hayvan uretimine karsi olucam.
Biraz ic sesinizi,vicdaninizi dinletebildiysem bu da guzel.
Sizlere basarilar

Görünen köy kılavuz istemez atasözünü her yerde kullanmışsınız bence, hülasa sandığınız gibi hayvan besleyen herkes sizin dediğiniz gibi değil ki buna karşı olalım. Kimimiz var ki tellerine kadar incik cincik edip temizlik yapar benim gibi. Size misaller vereyim: Dünya da çöp çok diye çöp atmaktan vazgeçmiyoruz değil mi? Tepkimiz neye olmalı bence: Bu çöpü yere atmayın, çöp kutusuna atın, gerekli envarterleri de geri dönüşüme atın ki fayda sağlansın, yok edilsin ve hakeza. Kısacası naylon poşetlerde bilindiği üzere doğada çözünmezler ve bu yüzden şu anda çoğu poşet doğada kaybolabilir imgesi içermektedir çünkü ona göre üretilmektedir. Buralarda gördüğümüz şey, her işin bir yöntemi vardır. Bir çöp atmak kavramının bile bu kadar hassas olduğu bir dönemde;aldığımız hayvanları süs eşyası muamelesi göstermek yerine, canlarını bilip ona göre beslemeliyiz veya üretim yapmalıyız. Bence tepkinizi bu gibi açıklamlar ile ortaya koyabilirdiniz toptan harcamak yerine. Yanlış olnaları doğruları görmeden, doğruların içine almışsınız. O halde şunu da yapmanız gerekir, çöplerin doğru imhasını ve geri dönüşümüne değilde; çöplere karşı olmalısınız :)

Hayvalarında bizim gibi bir ruhu olduğu için ona göre alınmalıdır ve bu bilinç çocuklarımıza da verilmelidir. Pis bakarsak pislik içinde olurlar, rahatsızlanırlar ölmelerine sebep olur. Dikkat edin ölürler demiyorum ölmelerine sebep olur diyorum çünkü ölüm tek bir gerçektir ve değişmez vakti. Yani iyi edemedim öldü diye bir şey yoktur, işe yaramadı denediklerim herkes bir şey diyor da doğru değildir. Çünkü iyi edecek olan siz değilsiniz ya da biz değiliz, biz onun iyi olmasına vesile oluruz. Gerisi Allah'ın takdiri. Bence siz ölüm gördüğünüz zaman suçlu aramaktan çok vesilelere kızın kızacaksanız ki vesileler düzelsin, yoksa ölüm değişmez ki siz ölüme kızmış oluyorsunuz. Ayrıca şunu da söylemem gerekirse muhabbet kuşları evcil hayvanlardır, yabani değillerdir. Alıp beslenmesinde bir sakınca yoktur ya da vardır demek doğru değildir, alıp şartlarına uygun beslenmesi şarttır denmelidir.

Bence kardeşiniz istiyor diye kuş almanızı bahane edip kızmaya ve böyle sert söylemler kullanıp herkesi etkileyecek sözlerden uzak durmalısınız. Mesele şu; alındı mı alındı. Siz bu dediklerimi, kardeşiniz de bir evcil hayvan sahibi olduğu için öncelikle kardeşinizden başlayarak çevrenizde bunu hobi edinen yahut hobisini ticarete de dahil eden insanlara anlatarak bir nebze olsun bu söylemlerinizden vazgeçmelisiniz. Naçizane tavsiyem.. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Videodaki kus dis mantar
Benim kusum ic mantar mi megabakteri mi e coli mi her neyse bilmiyorum.once flagly verdim ise yaramadi sonra trifulucan verdim yaramadi.aylarca gozumun onunde eridi ve kusumu ben hasta etmedim.ilk kusumdan bulasti ki onu aldigimda kuyrugu sallaniyordu.zaten su an ki bilgilerim nedne kuyrgu sallaniyor uzerine oldu.
Kuscularda veya petshoplarda bi kus hastaysa digerlerine kesin bulastirir.orada neseli gorursun eve gelirsin bikac ay geçer baslar belirtiler.ureticilerden direk alanlar kusuma iyi bakiyorum diye aferin beklemesin.cunku benim tanidiklarim sadece yem vererek yillarca beslediler

Görünen köy kılavuz istemez atasözünü her yerde kullanmışsınız bence, hülasa sandığınız gibi hayvan besleyen herkes sizin dediğiniz gibi değil ki buna karşı olalım. Kimimiz var ki tellerine kadar incik cincik edip temizlik yapar benim gibi. Size misaller vereyim: Dünya da çöp çok diye çöp atmaktan vazgeçmiyoruz değil mi? Tepkimiz neye olmalı bence: Bu çöpü yere atmayın, çöp kutusuna atın, gerekli envarterleri de geri dönüşüme atın ki fayda sağlansın, yok edilsin ve hakeza. Kısacası naylon poşetlerde bilindiği üzere doğada çözünmezler ve bu yüzden şu anda çoğu poşet doğada kaybolabilir imgesi içermektedir çünkü ona göre üretilmektedir. Buralarda gördüğümüz şey, her işin bir yöntemi vardır. Bir çöp atmak kavramının bile bu kadar hassas olduğu bir dönemde;aldığımız hayvanları süs eşyası muamelesi göstermek yerine, canlarını bilip ona göre beslemeliyiz veya üretim yapmalıyız. Bence tepkinizi bu gibi açıklamlar ile ortaya koyabilirdiniz toptan harcamak yerine. Yanlış olnaları doğruları görmeden, doğruların içine almışsınız. O halde şunu da yapmanız gerekir, çöplerin doğru imhasını ve geri dönüşümüne değilde; çöplere karşı olmalısınız :)

Hayvalarında bizim gibi bir ruhu olduğu için ona göre alınmalıdır ve bu bilinç çocuklarımıza da verilmelidir. Pis bakarsak pislik içinde olurlar, rahatsızlanırlar ölmelerine sebep olur. Dikkat edin ölürler demiyorum ölmelerine sebep olur diyorum çünkü ölüm tek bir gerçektir ve değişmez vakti. Yani iyi edemedim öldü diye bir şey yoktur, işe yaramadı denediklerim herkes bir şey diyor da doğru değildir. Çünkü iyi edecek olan siz değilsiniz ya da biz değiliz, biz onun iyi olmasına vesile oluruz. Gerisi Allah'ın takdiri. Bence siz ölüm gördüğünüz zaman suçlu aramaktan çok vesilelere kızın kızacaksanız ki vesileler düzelsin, yoksa ölüm değişmez ki siz ölüme kızmış oluyorsunuz. Ayrıca şunu da söylemem gerekirse muhabbet kuşları evcil hayvanlardır, yabani değillerdir. Alıp beslenmesinde bir sakınca yoktur ya da vardır demek doğru değildir, alıp şartlarına uygun beslenmesi şarttır denmelidir.

Bence kardeşiniz istiyor diye kuş almanızı bahane edip kızmaya ve böyle sert söylemler kullanıp herkesi etkileyecek sözlerden uzak durmalısınız. Mesele şu; alındı mı alındı. Siz bu dediklerimi, kardeşiniz de bir evcil hayvan sahibi olduğu için öncelikle kardeşinizden başlayarak çevrenizde bunu hobi edinen yahut hobisini ticarete de dahil eden insanlara anlatarak bir nebze olsun bu söylemlerinizden vazgeçmelisiniz. Naçizane tavsiyem.. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Yorum icin tesekkurler.

Kuşlar doğdukları zaman en sağlıklı kuş dahi bir bakteriyle doğar, araştırmanızı öneririm. Kuruma sebepsiz değildir, sebeplidir. Kuruma hastalığa sebep olduğu düşünülen 30 yıllık bir geçmişi olan megabakteriosis adlı mantar türü bağırsaklarda yaşamayı sever. Kuş kuruma hastalığı yaşamadan önce normalde kuşum sağlıklı nasılsa deyip vitamin harici eklemelerin yapılmaması yanlıştır. Ara sıra metobolizması için kum, elma sirkesi, özellikle probiyotik tedavisi çoğumuz buna diazym deriz ve hakeza yapılmalıdır. Onun haricinde takdir Allah'ındır. Burada tedavi eden forumdakiler, doktorlar, veterinerler değildir. Biz ancak vesileyiz, postacı.

Bursa da üniversite veterinerliği vardı, götürebilirdiniz ama götürmediniz ya da götüremediniz. Şimdi elinizden geleni yapmadınız ya da yapamadınız diye bizde sizi suçlarsak bence olmaz. Bence bunu düşünmelisiniz. Düz bakmak mantıksız ve üreticilerden direk alanlardan biri olmadığımı da belirtmek isterim, bence yorumlarımı okurken bunu da gözardı etmeyin ama şunu da söyleyeyim ki üreticilerden alıp sadece yem ile kuş besleyen sanırım bir tek sizi gördükleriniz dahilinde olmuş yahut yeternce dikkat etmemişsiniz. Ayrıca kimse sizi forumda zorla tutmuyor ki ben burayı yeterince çok seviyorum, kimse kimseye saygısızlık etmesin; iyi günler.

Nese ya arkadaş kendi kendine konuşsun dursun tavşan dağa küsmüş hesabı bence kusunuz içi sağı solu suçlamak yerine hatayı kendinizde arayın kimse elinize zorla vermedi kuşu sonuçta onu o kafesten alipta bakımına kadar herşey sizin sorumluluğunuzda güzel araştırma yapmayarak bir kumar oynamissiniz kaybettiniz diye burda insanlara bu şekilde konuşmanız hoş değil ayrıca balık bakımı küçümser gibi konuştunuz 20 litrelik el kadar bir akvaryuma bile bence bu zihniyet ile bir hafta bakamazken benim cevremdeki insanlar tonajlı akvaryumlara bakıyor sizi bilmem ama benim gozumde karinca bakan insanda aslan besleyen insanda saygıyı hakeder

Petshoplar da yada başka yerlerde üretimi yapılan kuşlara ne kadar bakım ilgi ve sağlıklarına özen gösteriliyor bu bir tartışma konusu.Çoğu yerde bir oyuncak muamelesi gördüğü ticari bir amaçtan öte gitmeyen gerekli özveri bakımı yapılmaması doğrudur.Bu konuda bilinçsiz bir şekilde yapılan ve benimde gördüğüm bu tür olumsuz şeyler karşısında bilinçli hareket etmek gerekir.Bu tür olumsuz koşulları gördüğünüzde gerekirse uyarı gerekse o ticari amaçlarına hizmet etmeyerek birşey almamak gerekir.Yine bu tür sosyal platformlar da insanlarımız daha bilinçli hale getirilmelidir.Sadece üreticilerde değilde kuş alıp bakanlarda da problem var.Bunlar bir oyuncak değil bir canlıya bakmak istiyorsanız bu sadece kuş değil önce araştırmalı gerekli bakım ilgi ve ortamı sağlıyacağınıza inanıyorsanız bunun sorumluluğunu almanız gerekir.Forumda gerekse başka ortamda da görüyoruz kuşa zarar veriyor vay efendim bunu istemiyorum değişecem günde bir saat kuşa zaman ayırıyor ayırmıyor vay fendim benim kuş niye konuşmuyor böyle kukla muamelesi yapıldığını görünce ister istemez sinirleniyorum.Başımdan sizinkine benzer bir olay geçti ve tek o muhabbetime çare bulamadım ben onu kaybettikten sonra aldığım yere de söyledim bir daha başka yerlerden uzun mesafeden gelmiş hiçbir kuşu almam dedim.Zaten o dönemde bir çok yazı makale biyolog olmanın getirdiği bilgi ile harmanlayıp bilinçli bir bakım yapmaya özen gösterdik.Muhabbet bizim için bir uğraş bir hobi ve bu uğraşta en önemli nokta sorumluluk ve kuşlarınızın sağlıklı mutlu olduğunu görünce yaptığımız emeğin karşılığını alıyoruz.Burda bir şeye daha dikkat çekmek istiyorum kuşlarınız hasta olabilir bazen ne kadar gayret ve özeni göstersende bu tür durumlar olabilir.Önemli olan genetik yada öncesinde herhangi bir sağlık sorunu olmayan canlıyı hasta edebilecek duruma getirmemeye gayret edilmeli gerekli bakım ve özen gösterilmelidir.

Ki karınca beslemek diye en sona eklediğiniz hobi bence daha da zahmetlidir, formikaryum almak/yapmak; yutong vs. Fazlasıyla zevkli ve ince iş, buradan onlara da saygı ve sevgi sunayım. Vesileniz ile hatırladım, çok güzel bir hobidir. Küçükken karıncayı elimizde gezdirmek gibi değildir :) Hülasa, hepimize kolay gelsin

Son düzenleme:
Nese ya arkadaş kendi kendine konuşsun dursun tavşan dağa küsmüş hesabı bence kusunuz içi sağı solu suçlamak yerine hatayı kendinizde arayın kimse elinize zorla vermedi kuşu sonuçta onu o kafesten alipta bakımına kadar herşey sizin sorumluluğunuzda güzel araştırma yapmayarak bir kumar oynamissiniz kaybettiniz diye burda insanlara bu şekilde konuşmanız hoş değil ayrıca balık bakımı küçümser gibi konuştunuz 20 litrelik el kadar bir akvaryuma bile bence bu zihniyet ile bir hafta bakamazken benim cevremdeki insanlar tonajlı akvaryumlara bakıyor sizi bilmem ama benim gozumde karinca bakan insanda aslan besleyen insanda saygıyı hakeder
Nese ya arkadaş kendi kendine konuşsun dursun tavşan dağa küsmüş hesabı bence kusunuz içi sağı solu suçlamak yerine hatayı kendinizde arayın kimse elinize zorla vermedi kuşu sonuçta onu o kafesten alipta bakımına kadar herşey sizin sorumluluğunuzda güzel araştırma yapmayarak bir kumar oynamissiniz kaybettiniz diye burda insanlara bu şekilde konuşmanız hoş değil ayrıca balık bakımı küçümser gibi konuştunuz 20 litrelik el kadar bir akvaryuma bile bence bu zihniyet ile bir hafta bakamazken benim cevremdeki insanlar tonajlı akvaryumlara bakıyor sizi bilmem ama benim gozumde karinca bakan insanda aslan besleyen insanda saygıyı hakeder[/QUOT

Tamam.baliklarinizi kucumsemedim petshopa niye sattiniz onu kucumsedim.kumar oynamayip veteriner olma amaci bagisladigi icin foruma tesekkur ederim.oradan buradan da ozur dilerim.hadi eyvallah

Baliklarinzi niye kucumseyeyim petshopa satmanizi kucumsedim.sagdan soldan ve sizden ozur dilerim.

Geri