Muhabbet kusum ishal ve yem cikariyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Caner35
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Caner35

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Araniza yeni katildim yardımcı olabilirseniz minnettar olurum. Yaklasik 2 ay once al mozaik kanarya edindim. Kus besleme hakkinda ön yargilarimi bu kuş ile yenince bir tanede muhabbet kuşu almaya karar verdim ve 5 gun once 1 adet sari yesil kuş aldım . Kuşa Geleneksel bi isim koyduk limon. Limon erkek(ben dişi olduğunu dusunuyorum) satici 2-3 aylik dedi. Elime biraz alıştırdım ama hayvan hep tunekte gariban gariban duruyordu. Dedim yerini yadirgadi alışır. Ama dün akşam yedigi yemleri bütün bütün atti hemen internetten bi arastirma yaptim hazimsizlik vs olabilir diye kafesine haricen koydugum kumu yem kabınada karıştırdım. Suyuna bi damla elma sirkesi damlattim. Sabah kalktim hayvan isiyormu siciyormu belli degil o derece ishal olmuş. Tunekte kabarik ve bitkin duruyor bisey yemeden ölümü bekliyor gibi. Kafes tertemiz duzenli olarak sirke ile temizliyorum. Kanarya ile ayni odada ama biri bi kosede digeri baska kosede. Ceyranda kalmadi, dogalgaz hep acik. Suan petegin onunde tutuyorum limonu. Ayrica buyuk bi hata yaptim galiba, kanarya için petshoptan bit spreyi almistim spreyin üzerinde kafes hayvanina 15cm uzakliktan sıkın yaziyordu limona 3 gun önce ondan sıktım. Bu sartlari degerlendirip ne yapmam gerektigini soylermisiniz.

Son düzenleme:
İshal kuşlarda beslenme
İshal muhabbet kuşlarının diyetlerinde de değişiklik yapılmalıdır. İshal bir sindirim sistemi problemi olduğundan, kuşlar iyileşinceye kadar tek çeşit yiyecek ile beslenmelidir. Bu dönemde en uygun yiyecek “Dal darı”dır. Dal darı, işlenmemiş, katkısız ve yağsız olduğu için kuşların sindirim sisteminin dengelenmesinde önemli etki edecektir. Eğer dal darı veremiyorsanız, hasta kuşa mümkün olduğu kadar sade yem verin. İshal döneminde yem dışında hiçbir ek gıda vermeyin. Günlük meyve, sebze veya mama diyetine bu dönemde ara verin. Ayrıca kafes içerisinde mutlaka kuş kumu bulundurun. Son olarak da, ilaç verdiğiniz suluklarda, kesinlikle 8 saatten fazla ilaç tutmayın!
Tedavi
Basit bir sindirim problemi de olsa, ciddi bir enfeksiyon da olsa, ishal, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İshal olan kuşun ihtiyacı olan ilk şey sıcaklıktır. Normal şartlarda pek üşümeyen muhabbet kuşları, ishal olduklarında vücut ısılarını koruyamazlar. İdeal olarak ortalama 26 °C’lik sıcaklıkta korunmalıdırlar. Eğer ilerlemiş derecede bir ishal veya bulaşıcı bir ishal vakası ise, hasta kuşu daha küçük ve temiz bir kafes içerisinde karantinaya almak gerekir. Aynı zamanda ishal durumunda sıvı kaybı fazla olacağı için, kafeste sürekli taze ve temiz su bulunmalıdır.

geçmiş olsun. kanarya yemi verin. suyuna elma sirkesini her gün damlatmayın haftada bir defa 1-2 damla. suyuna çayın deminden karıştırın biraz.

Kusumyasuo teşekkürler; İzledigim yollar dogru sayilir ozaman. Geldiginden beri meyve sebze vermedim, Sicak yerde, dal dari var, ayri ve hijyenik kafeste. Ama ben ilac falan vermiyorum. Vermem gerekirmi ve ne vermeliyim vitamin tarzi biseylermi.

Ahmet bey teşekkürler; Sirkeyi 5 gundur hic vermiyordum sadece dun aksam kotu gorunce verdim. Ozaman bi kabina kanarya yemi birinede muhabbet yemi koyayım. Suyuna cay demide koyuyorum.

Kusumyasuo teşekkürler; İzledigim yollar dogru sayilir ozaman. Geldiginden beri meyve sebze vermedim, Sicak yerde, dal dari var, ayri ve hijyenik kafeste. Ama ben ilac falan vermiyorum. Vermem gerekirmi ve ne vermeliyim vitamin tarzi biseylermi.

Ahmet bey teşekkürler; Sirkeyi 5 gundur hic vermiyordum sadece dun aksam kotu gorunce verdim. Ozaman bi kabina kanarya yemi birinede muhabbet yemi koyayım. Suyuna cay demide koyuyorum.

inşallah çabuk zamanda iyileşir caner bey. bazıları haşlanmış patates te iyi gelir diyor ama ben hiç yedirememiştim. ben kuşlarıma haftada bir gün suluklarına 1-2 damla elma sirkesi, diğer gün diazme 256 prebiotik, sonrada multivitamin veriyorum. bunu her hafta yapıyorum. hafif bi isal falan gördüğümde diazme 256 prebiotik 2 gün tekrarlıyorum. düzeliyorlar.

3156502B-D783-4D82-A33B-0DA566C41159.jpeg
ED29C7A0-BA76-48FF-AA76-C768D5656DD4.jpeg
A327A8ED-3E52-493B-BFD0-4CDD4EAEB359.jpeg
ED29C7A0-BA76-48FF-AA76-C768D5656DD4.jpeg

Kus bu arkadaşlar. Bide erkekmi disimi

Ekli dosyalar

• 2B934A6C-D860-4807-BCDD-2B93E1D0048A.jpeg
    2B934A6C-D860-4807-BCDD-2B93E1D0048A.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
Heralde dişi, erkegin gaga renkleri oyle olmaz ama benimki bi dusunce siz uzman arkadaslara sorun :)

Bende internetten birkaç yazi okudum disi olduğuna karar verdim. Satici erkek dedi ama

Kusun cok tatli karma benek lutino muhabbet kusu turunden en az 8 aylik fln bana erkek gibi geldi ceresib fotosunu ve ayaginin net fotografiyla kesinlestirebiliriz birde bu kus cins heryerde bulunmaz kiymetini bil derim

Bak benim kusum bu kusun buyumus hali sariliya bak bu erkek

Bak benim kusum bu kusun buyumus hali sariliya bak bu erkek

Kusumyasuo Yarin net fotolari atarim. 3 aylik dedi satici. 8 aylik olmasinda bi problem yok heralde, Bana alışması açısından.

Kusumyasuo Yarin net fotolari atarim. 3 aylik dedi satici. 8 aylik olmasinda bi problem yok heralde, Bana alışması açısından.
Kuş 3 aylık renk mutasyonu olarak arkadaşın dediğine katılıyorum cins olarak özel bir kuş yaş konusunda yanlış görmüş olabilir ancak ben kuşta bağırsak problemi olduğunu düşünüyorum tamam ishal olabilir ama bağırsaktan kaynaklı bence dışkı fotoğrafı atar mısınız sapsarı görünen dışkıları doğru gördüysem eğer bağırsak problemi olabilir

Veterinerden tetra mezatin alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak tedavi edin. 5 gün. İlacı almaya gittiğinizde suluğu önünden çekin. 4 saat kadar susuz kalsın. Tedavinin 3. Günü akşam kafesini deznfekte edin.

Selcuk bey tetra mazetin dun verdim bugunde suyuna karistirdim. Dune gore biraz daha iyi gibi ilk defa tunekten tunege 4 5 kez atladigini gördüm.

MeHeDe diski fotosunu atiyorum. Bugün dunden farkli gibi.

Kusumyasuo gaga ve ayak fotolarini Tekrar atiyorum.

Ahmet bey tavsiyeniz uzerine vitamin ve probiyotik takviyelerinden aldım. Sizin gibi 2 gunde bir vericem. İlaclarinda fotosunu atiyorum.Ayrica bu takviyeleri kanaryam içinde kullansam olurmu.

Kanarya ile ilgili bi kac sorum daha var onlari kanarya bölümündenmi sorayım yoksa burdan ileteyimmi.

Zaman ayirip cevap verdiginiz için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 94E0B5F4-F99B-4CCD-9EC4-443C20AAB8DA.jpeg
    94E0B5F4-F99B-4CCD-9EC4-443C20AAB8DA.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Bu Selcuk bey tetra mazetin dun verdim bugunde suyuna karistirdim. Dune gore biraz daha iyi gibi ilk defa tunekten tunege 4 5 kez atladigini gördüm.

MeHeDe diski fotosunu atiyorum. Bugün dunden farkli gibi.

Kusumyasuo gaga ve ayak fotolarini Tekrar atiyorum.

Ahmet bey tavsiyeniz uzerine vitamin ve probiyotik takviyelerinden aldım. Sizin gibi 2 gunde bir vericem. İlaclarinda fotosunu atiyorum.Ayrica bu takviyeleri kanaryam içinde kullansam olurmu.

Kanarya ile ilgili bi kac sorum daha var onlari kanarya bölümündenmi sorayım yoksa burdan ileteyimmi.

Zaman ayirip cevap verdiginiz için şimdiden teşekkürler.
İlaca devam edin Selçuk hocanın belirttiği dozda daha da düzelir inşaallah kanarya için ayrı bir konu açın bu konu dağılmasın

Geri