Muhabbet kuşum yere düştü ve göbeğini kanattı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Melih yy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Melih yy

Yeni Üye
Merhabalar,
Kuşum ile oynarken 1-2 hafta önce elime kan gelmişti. Benim bir yerimi kanattığını sandım ama sonra farkettim ki kendi göbeğini kanatmış. O gün kafesine koydum ve 1-2 gün bekledim, Yine dışarı çıkardım ve baktım yine kanatmış. Sonra yukarıda yazdığımı yine yaptım, yaklaşık 1 haftadır kanamamıştı ama şimdi yeniden kanattı. Yapabileceğim birşey var mı?
Not: kuşumu alalı 1-2 ay oldu, ilk haftalar uçabiliyordu ama şimdi uçamadığı için sürekli bir yerlere çarpıp kanatıyor karnını.

15881640563015563304860007069540
hızlı resim yüklenen resmi silme

Yaradan dolayı olabilir
Yukarıda bir not yazmıştım belki anlamamış olabilirsiniz
İlk geldiği günler uçuyordu sonra uçamamaya başladı ama kendisi biraz manyaktır kolumdan yere atılıyordu uçamadığı içinde sertçe düşüp kendini kanatıyordu yani yaradan dolayı değil maalesef

Yukarıda bir not yazmıştım belki anlamamış olabilirsiniz
İlk geldiği günler uçuyordu sonra uçamamaya başladı ama kendisi biraz manyaktır kolumdan yere atılıyordu uçamadığı içinde sertçe düşüp kendini kanatıyordu yani yaradan dolayı değil maalesef
Başka bir neden olabilir. Bilemiyorum

Başka bir neden olabilir. Bilemiyorum
Acaba psikolojik olabilir mi?
Daha elimize bile alışmamışken bir kere cama son sürat uçup kafa atmış, bir keresinde de televizyon ünitesinin arkasına kaçmıştı çıkaramamıştık zor çıkmıştı
Not: Yazarken hatırladım kuşum çeyrek metre kadar zıplayabiliyor ayrıca çok iyi tırmanıyor ama uçamıyor aklıma birkaç neden geldi,
Tombul olabilir
Tırnakları her elime geldiğinde çizicek kadar uzun o yüzden olabilir
Gagası kanca gibi oldu belki alakası vardır
Ayrıca son günlerde kuyruk tüyleri de düz olmalıyken yamuk yumuk

Acaba psikolojik olabilir mi?
Daha elimize bile alışmamışken bir kere cama son sürat uçup kafa atmış, bir keresinde de televizyon ünitesinin arkasına kaçmıştı çıkaramamıştık zor çıkmıştı
Not: Yazarken hatırladım kuşum çeyrek metre kadar zıplayabiliyor ayrıca çok iyi tırmanıyor ama uçamıyor aklıma birkaç neden geldi,
Tombul olabilir
Tırnakları her elime geldiğinde çizicek kadar uzun o yüzden olabilir
Gagası kanca gibi oldu belki alakası vardır
Ayrıca son günlerde kuyruk tüyleri de düz olmalıyken yamuk yumuk
Kilosundan dolayı olabilir

Kilosundan dolayı olabilir
Merhabalar, size mesaj attığımda kuşum daha yeni kanatmıştı, şimdi ise galiba kuruyan kanı yiyor. Birde az önce kaşınırken izledim, kanat tüyleriyle uğrarken sanki yem kırıyormuş gibi( benzetme yaptım yani çat çat diye) sesler geliyordu. Acaba kendi kanadını kırabilirmi, daha önceden belirttiğim gibi gagası kancaya dönüştü resmen, ayrıca en başta söylediğim kan yeme olayında bir sorun olur mu?
Bilgisizim o yüzden sizi biraz yorduysam özür dilerim

Merhabalar, size mesaj attığımda kuşum daha yeni kanatmıştı, şimdi ise galiba kuruyan kanı yiyor. Birde az önce kaşınırken izledim, kanat tüyleriyle uğrarken sanki yem kırıyormuş gibi( benzetme yaptım yani çat çat diye) sesler geliyordu. Acaba kendi kanadını kırabilirmi, daha önceden belirttiğim gibi gagası kancaya dönüştü resmen, ayrıca en başta söylediğim kan yeme olayında bir sorun olur mu?
Kuruyan kanı yemiyordur, temziliyordur. Gagasından yem yiyormuş gibi ses gelmesi ,bu hareketi kuşlar yapar sorun yok. Kendi kanadını kurmaz,kıramaz

Son düzenleme:
Kuşta french molt hastalığı olabilir. Uçamayan kuşu neden inatla dışarı çıkartıp, düşmesine neden oldunuz anlamadım. Umarım daha bilgili birileri yardımcı olur lütfen kuşu kafesten çıkartmayın ki düşüp yaralanmasın.

Kuşta french molt hastalığı olabilir. Uçamayan kuşu neden inatla dışarı çıkartıp, düşmesine neden oldunuz anlamadım. Umarım daha bilgili birileri yardımcı olur lütfen kuşu kafesten çıkartmayın ki düşüp yaralanmasın.
Kuşunkuyruk tüyleri yoksa,ve genel anlamda tüy çıkmama sorunu var ise french molt olabilr

Peki tekrar çıkar mı?
Forumun arama çubuğuna french molt yazıp arama yapın. Profesyonel olanlar konuyla alakalı yazı paylaşmışlar. Gerekli uygulamaları yaparsanız umarım tekrar çıkar ama tekrar ediyorum bu şekilde uçamayan kuşu dışarı çıkarmayın. Yarasının da enfeksiyon kapmasını önleyin.

Geri