Muhabbet kuşum kusuyor ve gögüsü şişkin

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ACayli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Burada @AyhanOTÇUOĞLU abi iç mantar için mikostatin ve truflucan kullanmayın kuşunuz daha kötü olur demiş malesef ben kullandım 1 hafta ve kuşumuz boğazındaki şişlik çok büyüdü zaten ilactan mıdır diye araştırken videoyu gördüm ve görünce bıraktım. Ayhan abi zolax diye bir ilaç önermiş onu denemek istiyorum ama bırayada zaten hastslığı öğrene bilmek için konu açtım yukarıda kayıbeyi dostum megabakterde olabilir dedi kursak mantarıda sizler attığım fotoğraflar ve videolardan hastalığı teşhis edebilir misiniz zolax a başlıyım mı

Burada @AyhanOTÇUOĞLU abi iç mantar için mikostatin ve truflucan kullanmayın kuşunuz daha kötü olur demiş malesef ben kullandım 1 hafta ve kuşumuz boğazındaki şişlik çok büyüdü zaten ilactan mıdır diye araştırken videoyu gördüm ve görünce bıraktım. Ayhan abi zolax diye bir ilaç önermiş onu denemek istiyorum ama bırayada zaten hastslığı öğrene bilmek için konu açtım yukarıda kayıbeyi dostum megabakterde olabilir dedi kursak mantarıda sizler attığım fotoğraflar ve videolardan hastalığı teşhis edebilir misiniz zolax a başlıyım mı
Zolax a başlayıp durumu değerlendir şuan nöbetçi eczane bulup alabilirsin . Dün verdikleri kliniği arayın ve duruma göre yardımcı olup olamayacaklarını da öğrenin. O iki ilaç şurup ve konulan bir çok yardımcı madde kanatlılar için değil sadece çoğu canlı için zehir. Insan bünyesi zamanla tolere edebiliyor belki ama başka canlılar için kolay olmaz. Zaten trifulucan ile zolax aynı etken maddeye sahip formları farklı olduğu için yardımcı maddeleri de farklı.

Zolax a başlayıp durumu değerlendir şuan nöbetçi eczane bulup alabilirsin . Dün verdikleri kliniği arayın ve duruma göre yardımcı olup olamayacaklarını da öğrenin. O iki ilaç şurup ve konulan bir çok yardımcı madde kanatlılar için değil sadece çoğu canlı için zehir. Insan bünyesi zamanla tolere edebiliyor belki ama başka canlılar için kolay olmaz. Zaten trifulucan ile zolax aynı etken maddeye sahip formları farklı olduğu için yardımcı maddeleri de farklı.
Sağolun cevabınız için hemen başlamayı düşünüyorum

Ne yedirmeliyim ne önerirsiniz yem yiyor ama yediği gibi hepsini çıkartıyor
O zaman önce zolax temin edin hızlıca çevrenizde veteriner varsa da insülin enjektörü isteyin ilacı Ayhan beyin video da belirttiği şekilde hazırlayın ardından ilk dozu enjektör ile (iğne olmadan tabi) cekip kuşun gagasının yan boşluğundan hafifçe sık muhtemelen önce garipseyip sonra gelen suyu içecektir en azından ilk dozu bu şekilde deneyebilirsiniz kuşunuz avuçta durmaya alışkın ise . Ama aliskin değilse ve su tüketiyorsa suluga koyup ilk dozu almasını beklersiniz

Zolaxi alip basla

Sağolun üşenmeyip cevap verdiğiniz için peki boğaz kısmındaki şişlikte mantardan mıdır başka bir hastalıkta şişlik yapar mı parmağımla dokunduğumda sertlik geliyor boş hava yada gaz değil

Benzer bir vaka görmüştüm, o kuşunda kursağı sert bir şekilde şişti (hatta bunun gibi yana doğru şişti) ve mantar hastalığı vardı. Bu şişlik zamanla yaraya dönüştü ve kursakta delik oluştu ardından içtiği su yaradan akıp çıkıyordu. Yani o şişliği sürekli kontrol et, tüylerini üfle vs. yara oluşuyormu diye bak. Örnek verdiğim kuştada megabakterden şüphelenmiştik.

Şişliği elinle yokladığında yemleri hissediyormusun? Yada şişliğin içinde sıvı hissediyormusun? Birde sana şöyle birşey tavsiye edeyim, kuşun hastalığı atlatana kadar karışık yem kullanma. Onun yerine sindirimi daha kolay olan ak darı ver sadece. Sindirim kursakta başlar çünkü ve bu şişlik yemleri sindiremediğinden dolayı olabilir.

Birşey daha ekliyim örnek verdiğim kuşun kursağında yara oluşması kursakta sıvı kaybıyla alakalı olabilir. Şöyleki kursak sıvısı azalmıştır ve yediği yulaf, aspur gibi sert yemler kursakta birikmiş ve tahribat yapmış olabilir. Biliyorsunuzki yemler önce kursak sıvısıyla yumuşar daha sonra ön mideye ve ardından taşlığa gider ve sindirim tamamlanır. Eğer ilk yediğinde kursakta sıvı azsa sindirim de zorlanır ve kursakta yemler tahribat oluşturabilir. Onun için sadece ak darı tavsiye ettm sindirim daha kolay olsun diye. Aslında sıvı şırınga maması yapıp beslemek daha faydalı olabilir. Ama onu profesyonel birisinin yapması lazım çünkü acemi birisi yaparsa kursak yerine hava kesesine basabilir mamayı...

Birde zolax'ı sormuşsun. Zolax kullanabilirsin tabi ama ben çok faydası olucağını düşünmüyorum. Vakit kaybetmeden amfoterisin b temin etmeye çalış. Geçmiş olsun....

@ACayli internetten biraz araştırdım konuyu, bir kaç makale okudum bilgilerimi tazeledim. Kuşun hastalığı ile ilgili koksidiyoz şüphesi de oluştu bende. Önceki yorumlarımda yazdığım megabakter şüphesi var hala oda aklında bulunsun. Ancak koksidiyozdan şunun için şühelendim, kuşun kursağındaki şişlikle alakalı bu tip sert belirgin şişlikler koksidiyozda da görülüyormuş. Ve kusma zaten koksidiyozda da olur. Artı dışkıları da kesin olmamakla beraber koksdiyoz dışkısına benziyor biraz. Tabiki tahlil yaptırma imkanın olsaydı kesin teşhiş konulabilirdi.

Koksidiyozdan şüphelenmemin bir diğer sebebide; mikostatin kullandıktan sonra kuşun daha kötü olduğunu ve kursağının daha çok şiştiğini söylemişsin. Ben bu durumu şuna bağlıyorum mantar ilaçları ile koksidiyoz ilaçları arasında etki tepki olayı vardır herzaman bilen bilir. Yani mantar ilacı kullandığında mantarı çözersin ama kuşta koksidiyoz çıkar bu seferde. Aynı şekilde koksidiyoz ilacı kullandığında da koksidiyozu çözersin ama mantarı çoğaltırsın. Normal antibiyotik kullanıldığında da mantar çoğalır ama normal antibiyotiklere göre koksidiyoz ilaçları mantarı daha çok çoğaltıyor. Aynı şekilde mantar ilaçlarıda koksidiyozu çoğaltır. Yani mikostatin kullandıktan sonra kuşta koksidiyoz çoğalmış ve o yüzden daha kötü olmuş olabilir. Zira mikostatin yada başka bir mantar ilacı kuşu daha kötü yapmaz sadece iyileştirmez okadar.

He şunu diyebilirsiniz ozaman her mantar ilacı kullandığımızda koksidiyoz ilacıda kullanalım. Hayır tabikide. Tamam koksdiyoz çoğalır ama bu koksidiyoz kuşu hasta edicek kadar çoğalmadıysa koksidiyoz ilacı kullanmaya gerek yok. Ama mantar ilaçlarının koksidiyozu çoğalttığı tecrübeyle sabittir bunu bilin.

@ACayli özetle şunu tavsiye ediyorum sana; önce sulphamezatine (koksidiyoz ilacı) kullan. Bu aradada elinde zolax hazır bulunsun. Sulphamezatine tam dolu suluğa 5-6 damla yeterli ve günlük taze olarak hazırlanıcak. Bu ilaç bir hafta kullanılıcak. Ancak 3. 4. günde kuşta gözle görülür bir iyileşme olması lazım. Eğer en ufak bir düzelme yok ise ve kuş daha kötüye gidiyor ise 4. gün ilacı kes ve hemen zolax'a başla.

Tedaviye ek olarak üstteki mesajımda yazdığım gibi karışık yem yerine sadece ak darı ver kuşa. Sindirimi daha kolay olur.

Not : Önce zolax'ı kullanıyım sonra duruma göre sulphamezatini kullanırım deme kesinlikle! Eğer düzelseydi zaten mikostatinlede düzelirdi kuş... Mikostatin ile zolax arasında etki bakımından çok bir fark yok...

Not 2 : Bana göre en güçlü iki ihtimal koksidiyoz ve megabakter. Bunların dışında aklıma birşey gelmiyor... Dediğim gibi floryadaki veterinere götürmeye çalış, en iyi şekilde tahlilleri yapılıp ilgilenilir....

Benzer bir vaka görmüştüm, o kuşunda kursağı sert bir şekilde şişti (hatta bunun gibi yana doğru şişti) ve mantar hastalığı vardı. Bu şişlik zamanla yaraya dönüştü ve kursakta delik oluştu ardından içtiği su yaradan akıp çıkıyordu. Yani o şişliği sürekli kontrol et, tüylerini üfle vs. yara oluşuyormu diye bak. Örnek verdiğim kuştada megabakterden şüphelenmiştik.

Şişliği elinle yokladığında yemleri hissediyormusun? Yada şişliğin içinde sıvı hissediyormusun? Birde sana şöyle birşey tavsiye edeyim, kuşun hastalığı atlatana kadar karışık yem kullanma. Onun yerine sindirimi daha kolay olan ak darı ver sadece. Sindirim kursakta başlar çünkü ve bu şişlik yemleri sindiremediğinden dolayı olabilir.
Ustam şişliğin sıvı olmadığı kesin de ama yem midir başka birşey midir onu anlayamıyorum

Sulphamezatine reçetesiz herhangi bir veterinerden alabilirsin. Bactrim tavsiye etmem...

Ya bir de bilmiyorum iyi mi yapıyorum ama kuş hasta olduğundan beri kafesinin altına sıcak su torbası koyarak sıcak ortakta tutmaya çalışıyorum çok titreyim kabardığı için

Sulphamezatine hiç bir yerde bulamadım. mikostatini veren kuşçuya gittim boynundaki şişlik mikostatinden sonra dahada büyüdü dedim eline aldı bu mikostatinden değil kanser bu dedi. siz ne düşünüyorsunuz sizcede tümör olabilir mi bunun belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır

Birde kayıbeyi dediğin gibi evde dal darı vardı ondan veriyorum karışık yeme göre kusması azalıyor sade sk darı satan bulsmadım internetten sipariş edicem elimdeki dal darıda bitti ak darı gelene kadar ne yediriyim hazır mama aldım sadece onu mu versem

Geri