Muhabbet kuşum kusuyor ve gögüsü şişkin

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ACayli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ACayli

Yeni Üye
Selamlar Hepinizin Ramazanı Şerifi mübarek olsun.
Başlıktada dediğim gibi 3 hafta önce 3 yaşında ki erkek muhabbet kuşumda kusma sorunu başladı. Yediği yemleri bütün bir şekilde 10 lu 15 li halde çıkartıyordu. Dişi istediğini düşünüp ilk hafta önemsemedim ama devam edince veterineri arayıp danışıyım dedim kuşunuzu getirmenize gerek yok dedi bende gittim derdimi anlattım küçük cam bir şişe içinde şırıngayla ilaç verdi markadını bilmiyorum her gün suluğuna damlat dedi 1 hafta uyguladım ama sorun devam edince kuşumuda alıp tekrar veterinere götürdüm ama maalesef hiç ilgilenmedi eline alıp bunlar böyle olur 10 taneden 3 iyileşir yanına dişi istiyordur diyerek geçiştirip aynı ilacı verdi. Bende bir kuş petshopuna gidiyim belki anlayan biri bulurum diye birde yemini değiştirdikten sonra kusma sorunu oluştu yemdendir belki yeni yem alırım dedim. Petshop sahibine karabük te kuşlardan anlıyan veteriner tanıdığınız var mı dedim o da benden iyi kimse anlamaz dedi kuşu eline aldı, alır almaz kursak mantarı dedi mikostatin diye bir ilaç yazdı hergün ağızına sabah akşam 1 damla damlat dedi. Bu arada kuşumun göğüsünün üstünde belirgin bir şişlik vardı 1 hafta dediği şekilde ilacı kullandım ama maalesef bir düzelme olmadı ve şişlik daha da büyüdü şişliğe bastırdığımda parmağıma sertlik geliyor foğraflarda şişlik gözüküyor dışkı ve kusmuğunun fotoğraflarınıda attım. Ne yapacağımızı şaşırdık. Lütfen yardımcı olur musunuz

D67-B3-EA3-64-C8-4250-9-A34-1-C6114838678 59-AAD3-E1-E8-DD-4-AC7-808-F-BDDE6-BEF36-F4 818-FA174-1-BDC-40-D1-B8-E0-2-BE8621718-E4 A45-AEBEE-26-FF-4-CDD-B7-BF-2087-E9785-BC2 57-C4-A65-C-969-F-45-E0-A257-7-DCF85-B939-B1 3-EAEE02-D-BD83-47-E7-9845-A955451-C9-E44

Iç mantar olabilir ,agzi kokuyor mu ? Veya gaga çevresi

Ağzı değil ama kusmuğu ekşi kokuyor.

Son düzenleme:
30-E6199-C-6612-49-E4-A0-A6-1-E4-D466-FCE20
Dediğiniz gibi yaptım kusması hiç kesilmedi yediğini 1-2 dakika sonra toplu halde çıkarıyor en fazla boğazında mı oluyor orası göğüs üstünde ki şişliği üstten çektiğim fotoğrafta çok belli oluyor var mıdır bunun çaresi yardımlarınızı bekliyorum karantina yasağı olmasa istanbul ankara gidicem veteriner bulup yasaklardan dolayı kendi özel arabamda yok zaten burdaki veterinerlerde kuşa bakmıyorlarlar bile getirmene gerek yok diyip antibiyotik veririz diyerek geçiştiriyorlar 3 haftadır üzüntüden ne yapcağımı bilemiyorum

Kursak mantarına benziyor. Eğer mikostatinle iyileşmediyse megabakterdir(mantar türü). Ve istanbul floryadaki veterinere götürüceksiniz size amfoterisin b vericek. Başka bir ilaç fayda etmez. Amfoterisin b'de her yerde yok. Bu veterinerde yurt dışından getirtiyor zaten. Hem dışkı tahlili vs. de yapar kesin teşhis koyup ondan sonra tedaviye başlar.

Dışkıyı yapar yapmaz dışkı rengi siyah mı yoksa dışkı kuruduktan sonra mı siyah oluyor
İlk yaptığında koyu yeşil gibi böyle

DF9-B96-C9-BF08-4-D8-C-B22-A-0-CF41575-FC35

Bu da aynı dışkının 1 saat sonraki hali biraz daha koyu yeşil siyaha yakın

339988-CC-8-A7-A-424-C-911-E-22-EA41-D3-EE2-A

Birde boynundaki şişlikten kafası sağa doğru yattı biraz

190-BAFB1-293-C-4-CC9-815-F-806302-D2522-F

Bugün youtuba video yüklemek için uraştım beceremedim yarın bir şekilde halledip kusma videosunu da atıcam

Kursak mantarına benziyor. Eğer mikostatinle iyileşmediyse megabakterdir(mantar türü). Ve istanbul floryadaki veterinere götürüceksiniz size amfoterisin b vericek. Başka bir ilaç fayda etmez. Amfoterisin b'de her yerde yok. Bu veterinerde yurt dışından getirtiyor zaten. Hem dışkı tahlili vs. de yapar kesin teşhis koyup ondan sonra tedaviye başlar.

Özel arabam olsa bir şekilde giderdim malesef karabük teyim otobüs seferleride yapılmıyor o dediğiniz ilacı biz getirtemez miyiz acaba

Özel arabam olsa bir şekilde giderdim malesef karabük teyim otobüs seferleride yapılmıyor o dediğiniz ilacı biz getirtemez miyiz acaba
Kayıbeyinin dediği gibi kursak mantarı na benziyor ama mikostatin ile iyileşmediyse megabakter olabilir. Amfoterasin b yurtdışından getiriliyor. Getirmek zor.

İlk yaptığında koyu yeşil gibi böyle

DF9-B96-C9-BF08-4-D8-C-B22-A-0-CF41575-FC35

Bu da aynı dışkının 1 saat sonraki hali biraz daha koyu yeşil siyaha yakın

339988-CC-8-A7-A-424-C-911-E-22-EA41-D3-EE2-A

Birde boynundaki şişlikten kafası sağa doğru yattı biraz

190-BAFB1-293-C-4-CC9-815-F-806302-D2522-F

Bugün youtuba video yüklemek için uraştım beceremedim yarın bir şekilde halledip kusma videosunu da atıcam
İlk yaptığı dışkı normal. Zaman geçip dışkının kuruyup siyahlaşması da normal.

Arayın veterinerle görüşün. Durumunuzu anlatın yardımcı olucaklardır iyi insanlardır. Tahmin ettiğim gibiyse eğer bu ilacı kullanmaktan başka yapıcak birşeyiniz yok. Yani normal bir mantar türü olsaydı eğer (candida vb. gibi) mikostatin yada flucan gibi ilaçlar fayda ederdi. Ama megabakterde sadece amfoterisin b etken maddeli ilaçlar fayda ediyor oda piyasada yok. Dediğim gibi bu veterinerde yurtdışından getirtiyor. Ne yapıp edip buraya götürmeye çalışın kuşu başka çareniz yok malesef. Hiç uğraşmayın internetten araştırmaya falan vakit kaybedersiniz...

He başka bir hastalığı olabilirmi olabilir evet, ama benim tecrübelerime göre kursak mantarı... Ve sizi bir konuda daha uyarayım eğer internetten araştırıpta antibiyotik kullanırsanız eğer kuşa zarar verirsiniz çünkü antibiyotikler mantarı çoğaltır, yani faydası olmadığı gibi zararı olur. Bir zararıda kuşun direncini düşürür ve bir yandanda mantar çoğalıcağı için kuşu kaybedebilirisniz. Mantar hastalığında antifungal ilaçlar kullanılır (mikostatin, flucan vb. gibi) Ancak bu mantar türü megabakter ise eğer normal antifungal ilaçlar işe yaramaz ve daha etkili bir antifungal ilaç olan amfoterisin b kullanılır.

Dediğim gibi mantar dışında başka bir hastalık olma ihtimalide var elbette, mesela bakteriyel enfeksiyon gibi ve bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikler kullanılır (doksisiklin, amoksisilin, enrofloksasin vs. gibi). Ancak şu durumda antibiyotik kullanmak kesinlikle risklidir! Zira kuşun hastalığı mantar ise eğer ki ben böyle olduğunu düşünüyorum, antibiyotikler kuşu öldürebilir!

Sağolun üşenmeyip cevap verdiğiniz için peki boğaz kısmındaki şişlikte mantardan mıdır başka bir hastalıkta şişlik yapar mı parmağımla dokunduğumda sertlik geliyor boş hava yada gaz değil

Sağolun üşenmeyip cevap verdiğiniz için peki boğaz kısmındaki şişlikte mantardan mıdır başka bir hastalıkta şişlik yapar mı parmağımla dokunduğumda sertlik geliyor boş hava yada gaz değil
Kursak mantarinda kursakta şişlik olabiliyor ama hava seklinde oluyor.

Sonunda video atabildim

Bu video ya kusmasını gösterdim :

Bu videoda da kanadının üstünde boynunda ki şişliği göstermeye çalıştım :

Geri