Muhabbet kuşum Hasta

Yakınımda kuşlara bakan veteriner yok maalesef bakmayan bir veterinere gitsemde parasından ziyade yanlış bir şey yaparlar diye korkuyorum

Daldarısı ve yulaf yiyiyor bol bol da su içiyor ama hala uyumaya devam ediyor bugün 6.gün oluyor. Güncel dışkısı böyle :

Önerebilceginiz ne var probiyotik , vitamin ilaç gibi ishalini geçirebilcek
Kuşta kusma, ağız kokusu vs yok değil mi?
Sulphamezathine de kullanılıyor ona bir bakın isterseniz. Probiyotik ve vitamin içinde tablo ekliyorum.
IMG_20231125_112109.jpg

Bugün veterinere gittim baktı kuşa çok zayıflamış dedi
dışkı analizi yaptı ve ishal değil gibi dedi çok fazla su içtiginden sıvı şeklinde dedi yeni yedirmeye başladığım tohumları sindiremiyormuş onu verme dedi probiyotik ilaç verdi bide
Kuşun yaşayabilmesi için yemek yemesi lazım çünkü çok zayıf kilo aldırabilmek için ne yapabilirim ama kuş yemi dışında bir şey yemiyor alıştıramadık bize geldiğinden beri korkuyor kaçıyor
Yumurta ve mısır unundan mama hazırlayıp şırınga ile zorla yedirmeye çalışsam olurmu

Bugün veterinere gittim baktı kuşa çok zayıflamış dedi
dışkı analizi yaptı ve ishal değil gibi dedi çok fazla su içtiginden sıvı şeklinde dedi yeni yedirmeye başladığım tohumları sindiremiyormuş onu verme dedi probiyotik ilaç verdi bide
Kuşun yaşayabilmesi için yemek yemesi lazım çünkü çok zayıf kilo aldırabilmek için ne yapabilirim ama kuş yemi dışında bir şey yemiyor alıştıramadık bize geldiğinden beri korkuyor kaçıyor
Yumurta ve mısır unundan mama hazırlayıp şırınga ile zorla yedirmeye çalışsam olurmu
Kuşta hastalık kaynaklı bir dışkı değişimi var bana göre.
Dışkı analizini gözle mi yaptı, yoksa mercekle inceledi mi?
Dediğiniz mama olur ama devamlı kursak beslemesi için mamalar satılıyor onlara bakabilirsiniz. Yaptığınız mamanın içine de çok az probiyotik serpebilirsiniz.

Kuşun dışkısı anormal. Probiyotik de yeterli olmayabilir. İç parazit ilacı kullanmanızı öneririm güvenilir markalar olmalı kuşlar için üretilmiş. Sirke vermeyin kuşa da.

Şırınga ile beslemeye çalıştım ama yemeyi reddetti yediğinide kustu günün 2/3 ünü uyuyarak geçiriyor daldarı filan yiyor ara sıra probiyotikli su içiyor ama kemikleri ortaya çıkmış baya bi zayıfladıda elimden geleni yapmaya çalışyorum bu mübarek gecede umarım iyileşir
dışkısındaki su oranıda azaldı gibi

Son düzenleme:
Şırınga ile beslemeye çalıştım ama yemeyi reddetti yediğinide kustu günün 2/3 ünü uyuyarak geçiriyor daldarı filan yiyor ara sıra probiyotikli su içiyor ama kemikleri ortaya çıkmış baya bi zayıfladıda elimden geleni yapmaya çalışyorum bu mübarek gecede umarım iyileşir
dışkısındaki su oranıda azaldı gibi

Kursaktan besleme yapmayı biliyor iseniz besleme yapın 10 gün. Aç kalmaması önemli bu durumda. Eğer bilmiyor iseniz kuşlardan anlayan birileri bulun, petsopçu hobici vs.
Ona besleme yaptırın. Versele Laga elle besleme maması alın ve içine de 1 pirinç tanesi kadar Entrobac probiyotik ekleyin. Günde 2-3 kez açlık durumuna göre mama verin 2.5 ml. Mama taze olsun her zaman.
Şırınga yetersiz kalır bu durumda. Kursaktan besleme yapılması lazım.

Kursaktan besleme yapmayı bilmiyorum yumurtadan bile korkan kuşa nasıl yedirebilirim bilemiyorumda başka birini bulup zorla tutup yedircez olmazsa

Bugün muhabbet kuşumun keyfi baya bi yerinde maşallah uyuma sıklığını azalttı probiyotikli sudanda içiyor ama sürekli daldarı yiyor kilo alması içinde yemesine seviniyorum çünkü çok zayıfladı kıyamıyorum
Daldarı yemesinin bir zararı olur mu ve kilo almasına yardımcı olur mu acaba ?

Son düzenleme:
Kuşum 2 haftadır normal gibi probiyotikli su vermeye devam ediyorum kendisi dal darı filan yiyiyor ama kakası bazen katı oluyor bazen eskisi gibi sulu onu çözemedim hala tam
hastalandıktan sonra huyu değişti bide beni normalde çok sever elimde durmak isterdi ama şimdi ısırıyor elime gelmek filan istemiyor neden olabilir ?

Kuşum 2 haftadır normal gibi probiyotikli su vermeye devam ediyorum kendisi dal darı filan yiyiyor ama kakası bazen katı oluyor bazen eskisi gibi sulu onu çözemedim hala tam
hastalandıktan sonra huyu değişti bide beni normalde çok sever elimde durmak isterdi ama şimdi ısırıyor elime gelmek filan istemiyor neden olabilir ?
Kızgınlığa giren, uykusuz kalan, tüy döneminde olan, stresli kuşlarda ısırma, agresiflik görülebilir.

Beyaz peçete üzerine yapılmış birikmiş güncel dışkılarına bakalım en az 6-7 adet dışkı olsun ve kuşun güncel bir videosunu paylaşınız.

Geri